[مسابقه] اگه گفتی ...؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بخش دوم

بخش دوم

الف- تهيه لام يا اسلايد آنتي ژن شيزونت
آنتي ژن مورد استفاده براي schizont IFA test ازتيره سلولي شيزونت ليمفوبلاستوئيد Lymphoblastoid گرفته ميشود. كشتهاي سلولي را كه داراي رقت 200 ميلي ليتر شيزونت در يك ليتر شيزونت هاي آلوده ( به T. parva ويا T. annulata بوده و حاوي ده ميليون سلول در هر ميلي ليتر و حداقل 90% سلولها آلوده ميباشند ) باشد را سانتريفيوژ كرده ( بمدت 20 دقيقه در سرعت 200 دور در دقيقه در دماي 4 درجه ) و مايع روئي را دور ريخته و سلولهاي ته نشين شده را با 100 ميلي ليتر بافر ( Phosphate buffered saline) PBS در دماي 4 درجه و pH 7.2 تا 7.4 مخلوط و دوباره سانتريفيوژ ميكنيم. اين روش شستشو را سه بار تكرار كرده و در آخرين با رسلولهاي ته نشين شده را با 100 ميلي ليتر PBS مخلوط كرده تا غلظت نهائي حدودCELL/ML7 10 درآيد.
گسترش نازك از محلول سلولي را روي اسلايد حفره دار ( از جنس تفلن )‌تهيه كرده ويا روي لام معمولي را با استفاده از لاك ناخن تقسيم كنيم . هر گسترش بايد داراي 50 تا 80 سلول سالم در هر ديد ميكروسكوپي Field ‌باشد (‌وقتيكه با بزرگنمايي 40 با روغن Immersionبررسي شود) .بوسيله پي پت 100μlآنتي ژنهارا با مكش يكدفعه روي لام ريخته كه پس از توزيع محلول شيزنت يا پيروپلاسم يك لايه Monolayer در هر كدام باقي مي ماند. اينكار را براي هر حفره انجام داده تا مايع تمام شود. بااين روش تقريبا“‌مي توان 600لام با كيفيت خوب كه حاوي 6 هزار سلول در هر نقطه آنتي ژن باشد بدست آورد . گسترشها را درمعرض هوا خشك كرده ودراستن بمدت ده دقيقه ثابت كرده (‌Fixation)‌ وبطور جداگانه دردستمال كاغذي پيچيده و سپس در كاغذ آلومينيم (‌فويل آلومينيم ‌) ‌وبعد در محفظه ضد آب و هوا دردماي20- درجه سانتيگراديا 70 - درجه سانتيگراد نگه مي داريم . دردماي –20 درجه سانتيگراد بمدت يكسال قابل استفاده هستند ودردرماي –70 درجه سانتيگراد بمدت طولاني تر (‌دردماي يخچال 4 درجه سانتيگراد بمدت چهارماه قابل نگهداري هستند).

ب- محلول آنتي ژن شيزونت
ابتدا 500 ميلي ليتر از محلول T.annalataيا T. parva سلولهاي آلوده با غلظت 10 6cell/ml سلول سانترفيوژكرده (‌در 150 g دور دردقيقه براي ده دقيقه در دماي 4 درجه )‌ وسلولهاي ته نشين شده در100سي سيPBS سرد دوبار شستشو مي دهيم.
قابليت زنده بودن سلولها را بوسيله اوزين Eosin يا Trypan blueبررسي ميشود (‌كه بايد بيش از %90‌باشد )‌محلول سلولها بايد درمحلول سرم فيريولوژي سرد رقيق شود تا غلظت 7 10سلول (/mlCell) بدست آيد دراين حجم ، ‌دوبرابرآن را محلول سرد شده حاوي 80%‌ استن و 0.1 % فرمالين در PBS قطره قطره اضافه كرده (‌در درماي –20 درجه )‌تا درمدت 24 ساعت به تثبيت رسد.
سلولهاي ثابت شده را سه بار شستشو داده (‌در سرم فيولوژي سرد شده دردماي 4 درجه ) و‌در 200 دور دردقيقه بمدت 20 دقيقه سانترفيوژ ميكنيم. بعد از آخرين شتشو سلولهاي ته نشين شده را در سرم فيولوژي رقيق كرده تا غلظت 107/ml بدست آيد . بميزان 5/0 سي سي سلولهاي ثابت شده را جدا جدا برداشت و تقسيم مي كنيم .

تهيه اسلايد حاوي آنتي ژن پيروپلاسم:
مرحله پيرپلاسمي گونه هاي تيلريا را نمي توان دركشت سلول نگهداري يا تهيه نمايند. زيرا آنتي ژن پيروپلاسمي بايد از حيوانات زنده آلوده تهيه شود و عفونتهاي تجربي بوسيله تزريق زير پوستي با اسپروزئيت يا كنه هاي آلوده باT.parvaT.taurotragi ,T.annulata , صورت ميگيرد. آلودگي گروه انگلي T.sergenti/ T.buffeli/ T.orientalis ,T.mutans or T.velifera بوسيله تزريق داخل رگي خون حيوان ناقل به گاو يا گوساله طحال برداشته و يا تماس با كنه آلوده ايجاد مي شود. وقتيكه آلودگي پيروپلاسمي بيش از 5%‌باشد، صد ميلي ليتر خون آلوده آغشته با مواد ضد انعقاد را بخوبي با PBS مخلوط مي كنيم . اين مخلوط را سانترفيوژ كرده (‌با500دور در دقيقه براي ده دقيقه)‌ و بعدپلاسما و Buffy Coat را جدا كرده و RBCهاي باقي مانده را بادوليتر PBSرقيق مي كنيم. سپس دوباره سانترفيوژ كرده وهمينطور Buffy coat را جدا ميكنيم . اين عمل رابراي چهار بار تكرار مي كنيم و بعد از پنجمين ششتشو، مقداري از RBC هاي جمع شده Packed RBC را با PBS مخلوط كرده واز آن 5μl روي هر اسلايد مي گذاريم. نقاط خشك شده را با متانول تثبيت كرده وبا رنگ آميزي گيمسا رنگ ميكنيم ونهايتا زيرميكروسكوپ نوري بررسي مي كنيم . تقريبا ده هزار اسلايد آنتي ژني (‌صد هزار نقاط آنتي ژن ) ا ز100سي سي خون آلوده‌ تهيه مي شود. اسميرهاي آنتي ژني را در دماي اتاق خشك كرده وبعد در دماي 4 سانتيگراد درجه در استن بمدت ده دقيقه فيكس ميكنيم. اسميرهاي فيكس شده شبيه اسلايدهاي آنتي ژني شيزونت نگهداري ميشوند.

محلول يا سوسپانسيون حاوي پيروپلاسم :‌
يك روش تهيه آنتي ژن براي T.parva قبلا“‌شرح داده شد دراين روش صد ميلي ليتر از خون حيوانيكه شديدا“‌ در مرحله آلودگي پيروپلاسمي باشد گرفته و مانند آنچه شرح داده شد،گلبولهاي قرمز تجمع كرده را به PBS اضافه كرده تا محلول 5%‌ بدست آيد.- در مراحل فوق بايد آنتي ژن را استانداردكرد-
تهيه lysateBovine Lymphocyte : اين ماده طبق روش Godderis et al.براي بررسي محلول آنتي ژن T. parva بكار مي رود . ابتدا يك گوساله سه ماهه كه طحال آنرا برداشته اند را درنظر گرفته و واز طريق تماس با كنه و يا پشه تسه تسهtse Tseآلوده مي كنيم وروزانه بمدت چهارهفته با رنگ آميزي گيمسا بررسي ميكنيم . نهايتا بعد از مرگ يا كشتن حيوان از تيموس و غددلنفاوي نمونه برداري مي كنيم .
بافتها را به قطعات كوچكتر تقسيم كرده ودر PBS سرد ( در دماي 4 درجه) بهمراه %45 /.0 مواد ضد انعقاد نگهداري ميكنيم . سلولها را از بافت بوسيله پارچه MUSLIN جدا كرده و سه بارشتشو با مخلوط PBS-EDTAميدهيم و در دور 200 بمدت 20 دقيقه در دماي 4 درجه سانتريفيوژ ميكنيم . لينفوسيتهاي شسته شده را با PBS كه عاري از EDTA باشد، مخلوط مي كنيم تا غلظت نهائي CELL/ML 107*5 بدست آيد .
روش كار براي تشخيص آنتي بادي فلورسانس:
اسلايد شيزونت يا پيروپلاسم را از دماي انجماد، 20- درجه سانتيگراد در آورده و بمدت 30 دقيقه در دماي يخچال، 4 درجه گذاشته و سپس 30 دقيقه ديگر در دماي اتاق ميگذاريم.
بوسيله پي پت پاستور 100/μl آنتي ژن را روي هر لام ريخته ودردماي اتاق 37 درجه خشك مي كنيم . ميتوان براي تلعلع بهتر وديد بهتر از Evansblue نيزبهمراه رنگ فلورسانس استفاده كرد و بعد در گلسيرول 50% در pH 8 ميگذاريم تا رنگ Fluorescein isothiocyanate بمدت طولاني تر و عميق تر اثر گذارد . اسلايدهاي تهيه شده تا 72 ساعت در دماي 4 درجه د رتاريكي قابل نگهداري و استفاده ميباشند. بدنبال عفونت با اسپروزئيت ها آنتي بادي هاي توليد شده بر عليه T.parva و T.annulate ابتدا" بين روزهاي دهم تا 14 برعليه شيزونت ودر بين روزهاي 15-21 بر عليه پيروپلاسم قابل تشخيص مي باشند. پادتنها بعد از بهبودي ناپديد مي شوند ووابسته به فاكتورهاي متفاوتي از جمله وضعيت ناقل، ‌فاصله مابين درمان، درمعرض قرار گرفتن و تماس دوباره با كنه آلوده تغيير مي كنند. معمولا“ ‌4 تا 6 ماه بعد از آلودگي آنتي بادي پائين مي آيد (‌در صورتيكه تماس دوباره پيش نيايد).
بدنبال آلودگي با T.mutans آنتي بادي در روزهاي دهم تا 15 قابل اندازه گيري بوده و بعد از 12-24 ماه پائين ميآيد.

ب:‌ نيازمنديهاي لازم جهت تهيه واكسنها و تشخيص‏هاي بيولوژيك

1- واكسنهاي كشت سلولي براي تيلريا آنولاتا:
از اوائل قرن بيستم كه عامل بيماري تيلريا شناخته شد مايه‏كوبي برعليه بيماري تيلريا مورد نظر قرار گرفت . گرچه يك واكسن زنده با قدرت ايمني زائي شناخته شده اخيرا“‌به توليد رسيده است چيزي كه بيشتر تا حالا مورد استفاده قرار گرفته كشت سلولي شيزونت تغيرحدت يافته است . براي مقابله با تيلريا آنولاتا نحوه توليد و تست‏هاي ارزشيابي قبلا“ ‌تشريع شده است . اين نوع واكسن بصورت گسترده‏اي در كشورهاي ايران ،‌تركيه ،‌هندوستان وروسيه و چين مورد استفاده قرار گرفته است.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بخش آخر

بخش آخر

مديريت تهيه بذر واكسن:‌
خصوصيات بذر واكسن: ‌سلولهاي آلوده به تيلريا آنولاتا كه بعنوان كشت اوليه مورد استفاده قرار ميگيرد از گره هاي لنفاوي ‌كبد،‌طحال ، كه به روش اسپتيكال از دام آلوده يا مرده جدا ميگردد.
روش كشت :‌ سلولهاي آلوده در مرحله اول در محيط(Minimun Essential Medium)MEM كه حاوي 20 درصد سرم گوساله وپني سيلين (100ميكروگرم در هرCC ) واسترپتوماسين 50 ميكروگرم در CC ومايكوستين 75 ميكروگرم درCC در ظروف درب‏دار پلاستيكي مخصوص كشت وارد ميشود . محيط كشت يا بصورت لايه تك رديفي Monolayerويا بصورت مايعSuspension استفاده ميگردد.
Safty (‌سلامتي )‌ شيزونت تيلريا آنولاتا با پاساژهاي مكرر درمحيط كشت تخفيف حدت مي يابد . مكانيزم تخفيف حدت يافتن نامعلوم است ولي بنظر ميرسد تعداد تقسيمات سلولي مهمتر از مدت زمان و تعداد پاساژ در محيط كشت ميباشد و تيلريا جدا شده از ***** نيازمند پاساژ بمدت 4 الي 30 ماه ميباشد تا كاملا“ ‌از حدت آن كاسته شود ونيز اين زنجيره وقتي كامل ميشود كه بعد از هر 20 الي 30 پاساژ به گوساله هاي حساس تزريق شود . تخفيف حدت وقتي كامل ميشود كه محيط كشت در تزريق به دام حساس باعث بوجود آمدن تب ويا اجرام داخل سلولي قابل رؤيت مثل شيوزنت يا‌رينگ تيلريا نشود.
دامهائيكه داراي عفونت باشند بخصوص عفونت‏هاي ويروسي ممكن است بخوبي به واكسن واكنش نشان ندهند . مايه‏‏كوبي دامها پس از مايه كوبي با واكسن تيلريا ويا همزمان با آن بدون درنظر گرفتن فاصله زمان مناسب توصيه نميشود بخصوص واكسنهاي ويروسي از قبيل واكسن تب برفكي زيرا احتمال تداخل در ايجاد ايمني براي هردو واكسن وجود دارد.
درايران معمولا“‌مايه‏كوبي دامهاي كه بيش از 5 ماه آبستني دارند توصيه نميشود در صورتيكه در مطالعاتي كه دراسرائيل انجام شده اثري بر روي آبستني نداشته است .
بطوركلي دامها ميبايست در چند ماه اول زندگي مايه‏كوبي شوند و بادزراپلي كه توسط گزش كنه‏هاي آلوده دريافت ميكند ميزان ايمني در سطح بالاي باقي خواهد ماند.

واكسيناسيون دامها برعليه تيلريا پاروا
دراين روش مايه‏كوبي از روش آلودگي ودرمان‌(‌Infection&Treatment ) استفاده ميگردد . اين متد براساس آلودگي دامها با كنه‏هاي آلوده تخفيف حدت نيافته ميباشد كه داراي شيوزنت تيلريا ميباشند وپس از آلودگي اين حيوانات را با تتراسيكلين درمان ميكنند . تتراسيكلين باعث كم شدن حدت آلودگي ميشود كه در نتيجه آلودگي خفيف كه با درگير شدن سيستم ايمني بدن دام قابل كنترل ميباشد .حاصل ميشود كه اين مرحله را بنام Carrier يا ناقل نام ميگذارند احتياط لازم براي جلوگيري از شيوع بيماري ويا وارد شدن تيلريا به ناحيه‏هاي جديد وپاك امري لازم و ضروري است .
رعايت اصول ايمني :
‌توصيه ‏هاي ايمني ذيل در تهيه و نگهداري و حمل تيلريا پاروا لازم وضروري است .
تهيه كنه‏ها از فيلد:‌آگاهيهاي لازم در مورد احتمال آلودگي انسان به عوامل مختلف بيماري زا در حين جمع آوري كنه‏ها بايستي به اطلاع اشخاص درگير كار رسانده شود . مهمترين عامل بيماري زا در حين جمع آوري كنه ها در فيلد كه تاكنون شناخته شده‏اند شامل تب كريمه كنگو ميباشد كه معمولا“‌همراه كنه ‏هاي جنس هيالوما و بصورت گسترده در مناطقي كه جنس‏هاي مختلف كنه Rhipicephalus وجود دارد همراه ميباشد . بنابراين كسانيكه در جمع آوري كنه‏ها فعاليت مي كنند ميبايست كاملا“‌از وضعيت بيماري مطلع باشند .
استراتژي واكسيناسيون :‌
بر عكس تيلريا آنولاتا كه در ميان سويه هاي مختلف آن يك ايمني عمومي وجود دارد در تيلريا پاروا مسائل پيچيده‏تري وجود دارد . معمولا دو راهكار براي حل اين مشكل وجود دارد . يكي استفاده از مجموع سه استوك كه از قويترين طيف‏هاي بومي چندين كشور تهيه شده است ميباشد ،‌ اين واكسن در كشور مالوي تحت نظر FAO ودر شرايط كاملا“‌ استريل تهيه شده است . اگر اين واكسن درمنطقه يا كشوري بتواند جواب دهد بايد از راهكار دوم كه عبارتست از تهيه وجدا سازي شيوزنت محلي كه يا با اضافه كردن به واكسن مرحله اول ويا به تنهائي مورد استفاده قرار ميگيرد استفاده كرد استراتژي مرحله دوم هم از نظر قيمت تمام شده وهم از نظر زمان گران تر و طولاني‏تر است، ‌بطوريكه ايمني زائي از طريق آلودگي و درمان موثر است ولي مسائلي از قبيل حمل ونگهداري كنه‏ها وريسك بخطر افتادن مناطق پاك و خطر ناقلين همگي باعث شده كه در فكر شناخت يك آنتي ژن مناسب براي توليد يك واكسن خوب بود.
اقتباس از دستورالعمل OIE (Office International des Epizooties) اكتبر 2001 Chapter 3.2.11 .
ترجمه و تنظيم : دكتر محمد سربي و دكتر حميد كشتمند

از اطلاعات اینجانب نهایت استفاده را ببرین :w01:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
جاوید جان خیلی ممنون لطف کردی
عزیز

چون سوال شما پاسخ دهنده ای نداشت پس خواهش می کنم سوال بعدی رو هم خودتون بزارید
متشکرم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جاوید جان خیلی ممنون لطف کردی
عزیز

چون سوال شما پاسخ دهنده ای نداشت پس خواهش می کنم سوال بعدی رو هم خودتون بزارید
متشکرم

چشم، تا امشب ساعت 12 فرصت میخوام
مرسی

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه گفتی این چه بیماری‌ایه، خیلی خیلی آسونه ها

ببخشین دیگه

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
عجب خدا نصیب نکنه
اوه اوه بیچاره گاوه :cry::cry:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تب برفکی نیست؟:gol:

من هم با نظر شما موافقم
جاوید جان این بیماری رو قبلآ فرزام گذاشته بود زحمت کشیدی

راستش برای همین من زود جواب ندادم مرسی عزیز

آخرشی

متشکرم
موفق باشی:gol:

شاید هم اشتباه گفته باشیم پس اگه اومدی جواب درست رو برامون بزار مرسی

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشین حمید جان
شرمندم
خیلی شرمنده، نمیدونستم اینو و باز عذر میخوام
ایشالا سری بعدی با اطلاعات بهتری میام

خوب برنده‌ی مسابقه گلرخ جون هستش :gol:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببخشین حمید جان
شرمندم
خیلی شرمنده، نمیدونستم اینو و باز عذر میخوام
ایشالا سری بعدی با اطلاعات بهتری میام

خوب برنده‌ی مسابقه گلرخ جون هستش :gol:

مرسی
ممنونم
از شما لازم بود که یه بیماری که قبلآ بوده می زاشتیم ببینیم کیا مطالب رو دنبال می کنن خیلی کار خوبی کردی من هم سعی می کنم انجام بدم

منتظرم دوباره بیایی

خوب برنده گلرخ خانوم شد گلرخ جان ما منتظریم عزیز سوال تصویری هستیم

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی من برنده شدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟:eek: :D
راستش جوجو جان با ترس و لرز نوشتم جوابو اخه به جواب گلاب تشکر داده بودی فکر کردم مهر تایید رو زدی ......امشب عکس و میزارم:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست ندارم از بیماری براتون بزارم!;)

یه پرنده خوشگل مامانی میزارم کمی دلتون باز شه! اسونه سرچ کنین حتماً اسمش رو پیدا میکنید . حیفم اومد بین این همه پرنده زیبا و خوشگل برم یه اش و لاش شده براتون بزارم!!!!!:D

ببین چه نازه:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
من فکر کنم طوطی یا مرغ عشق آرایشگاه رفته باشن !!! :D:D

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با ... ... شکن مشاهده نمودیم
به دماغ و دهنش نیگاه کنین
مرغ عشقه
اگه هر سه عکس از یه مرغ عشق باشه جنسیتش ماده
اینو هم بگم دیگه نمیدونم از کدوم نژاده، شاید هلندی باشه
سرچ نمیخواد دیگه، مهم اسمشه، نژاد نمیخواد دیگه

خیلی ناز و دوست داشتنیه

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
نژادش هم مهمه دیگه! البته هنوز نمیدونم جوابت درسته یا نه . پرنده ی خوش تیپیه هر روز میره ارایشگاه بیگودی بپیچونه سشوار بکشه پراشو!!!!!!!!:biggrin:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
گلرخ جان منونم فکر بدی هم نبود ممنون شاید این طوری بیشتر بازدید کننده داشته باشه

من هم فکر کنم مرغ عشقه یادمه تو گالری عکس هم این تایپیک موجود بود
خوب نژادش رو هم نمی دو نم

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام حمید جان
خوبی؟کم پیدا شدی :surprised:
آخه پرنده ها سالم و مریضشون یه جورین.قربونت برم خدا جونی ناشکری نکردما.:cry:
خوب به جای پرنده یه حیوون خوشکل میزاشتین.:w16:
ممنون گلرخ جان.
من همون موقع هم تو تالار عکس اینو نگاه نکردم.:w16:
حمید جان ببخشین به خدا اسپم نبودا
من که میدونی تو این زمینه ها داغونم:w15:
ولی در کل اسمشو با کلیه مشخصاتش مثل خانواده و جنس و گونه بگین ممنون میشم.:w11:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
با اجازه گلرخ خانوم . اگه بفهمیم این آدمه نژادش کجایی هست فکر کنم به نژاد این مرغ عشق پی میبریم.

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرغ عشقه و نژادش باجریجار هستش. راستش فقط همینو ازش میدونم . نتونستم مطلبی سرچ کنم .همه ی سایتهایی که دربارش موضوع دارن بسته هستند!:cry:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مرغ عشقه و نژادش باجریجار هستش. راستش فقط همینو ازش میدونم . نتونستم مطلبی سرچ کنم .همه ی سایتهایی که دربارش موضوع دارن بسته هستند!:cry:

ممنونم گلی جون خیلی جالب بود میشه لطف کنی برنده رو اعلام کنی تا عکس بعدی رو برامون بزاره

متشکرم

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
پژمان اولین کسی بود که گفت ولی بین طوطی و مرغ عشق شک داشت . اما جوجو محکم گفت مرغ عشق. به نظرم جوجو رو برنده اعلام کنم آقا پژمان ازم دلخور نمیشه .:gol:

جوجو برنده شدی میتونی تصویرت رو بزاری;)

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
خسته نباشید...
خوشحال میشم اگه من رو هم قبول کنید
امیدوارم بتونم به سوال ها جواب بدم
مرسی...

خیلی خوش اومدی من هم همین طور امیدوارم بتونیم از اطلاعات شما استفاده کنیم

موفق باشی

یا علی

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پژمان اولین کسی بود که گفت ولی بین طوطی و مرغ عشق شک داشت . اما جوجو محکم گفت مرغ عشق. به نظرم جوجو رو برنده اعلام کنم آقا پژمان ازم دلخور نمیشه .:gol:

جوجو برنده شدی میتونی تصویرت رو بزاری;)

خوب پس جاوید جان ما منتظریم

موفق باشی یا علی

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه گفتی

اگه گفتی

سلام بچه‌ها
یه عکس از یه حیوون خیلی معروف میزارم
خیلی آسونه
بهمین دلیل یه سری شرایط واسه برنده شدن میزارم

خودم یکیشو دارم، چون نتونستم ازش عکس بگیرم دیگه اینا رو گذاشتم
یه خونه خوشمل هم واسش درس کردم حرف نداره

خوب شرایط برنده شدن
1- اسم + اسم علمی
2- تمامی مشخصات ( نژاد‌های مختلف، زمان ورود به ایران و ... + تولید مثل )
3- مهم‌هایی که واسه نگهداری این حیوان وجود داره ( چه غذاهایی میخوره، آب نیاز داره یا نه، چه غذاهایی رو حتمن باید بهش بدیم، خونش چطوری باشه بهتره و ..... )
4- این حیوان نجس هست یا حرام یا ... ( خوردنش رو نمیگم، دست زدن بهش منظورمه، آخه مامان نمیزاره بهش دست بزنم، میگه نجسه و.... ) ( دلیل میخواماا، از منبع مقلدی و ... " بگذریم من قبول ندارمشون،ولی میشه باهاش مامانی رو راضی کرد" )

منتظرم بچه‌ها

هرکی بهترین پاسخ رو ارایه بده برندس، و کماکان قسمت 4 شرایط برنده شدن در رده‌ی اول قرار داره، آخه خیلی مهمه

تا بعد

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینم از حیوونکی من با خونش

اینم از حیوونکی من با خونش

بالا