[مسابقه] اگه گفتی ...؟

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
فکر میکنم یه سیستمه که کارش اینه که حیوانات زنده رو رجیستر و شناسایی میکنند.اما مخفف چیه دقیقا نمیدونم!ما هم اینجا یه آی وی بی داریم که مخففInterprofessionele Vereniging voor het
Belgisch vleesهست.یعنی اتحادیه تخصصی برای گوشت بلژیکی.گفتم بد نیست اینم بدونید!!

فرزام

عضو جدید
:sweatdrop::sweatdrop::sweatdrop::sweatdrop::sweatdrop:

وای خدای من :w09:
من نمیدونم با چه زبونی عذر خواهی کنم از همگی .:sweatdrop:
من این اصطلاح رو از یکی از دوستان بصورت تلفنی پرسیده بودم .. حالا متوجه شدم که منظورش ivb نبوده بلکه ibv بوده ....
متاسفم ..... ببخشید که شما رو هم گرفتار کردم ..:cry:.. هر چی بگید حق دارید ... :crying:
اصلا برای مدتی خودم رو از تاپیک اخراج میکنم تا مایه دردسر شما هم نشم ...

متاسفم که اینطوری شد ... :(:(
اگه دیگه من رو ندیدید حلالم کنید .. :warn:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فرزام جان یه چیزی در مورد ibv
پیدا کردم فقط اگه اشتباه بود ببخشید :cry:

در زبان فرانسوی به بیماری گامبرو طیور
ibv می گن در واقع به ویروس بیماری گامبرو ibv میگن

آخرین ویرایش:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

من این اصطلاح رو از یکی از دوستان بصورت تلفنی پرسیده بودم .. حالا متوجه شدم که منظورش ivb نبوده بلکه ibv بوده ....
متاسفم ..... ببخشید که شما رو هم گرفتار کردم ..:cry:.. هر چی بگید حق دارید ... :crying:

نه عزیز این چه حرفیه شما شاگرد اول کلاسی خیلی ممنون باعث شدی زیاد دنبالش بگردم
واقعآ ممنون

امیدوارم ما رو تنها نزاری
متشکرم

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته

:w15::w15::w15:فرزام به خدا خيلي بامزه ايي .. اينقدر از اين پستي كه زدي خنديدم كه پسرم از خواب بيدار شد... :w15::w15::w15:

حالا به همه كارهايي كه كردي اينهم اضافه شد ... بايد بياي اميرعلي رو بخوابوني :w39::w15:

گلاب :sweatdrop:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز

الهییییییییی:biggrin::biggrin: میگم فرزام جون بیا عزیزم جامون رو عوض کنیم تو برو بالای پل من برات شمارش معکوس میخونم خودت و بنداز پایین !:D :D

فرزام

عضو جدید
الهییییییییی:biggrin::biggrin: میگم فرزام جون بیا عزیزم جامون رو عوض کنیم تو برو بالای پل من برات شمارش معکوس میخونم خودت و بنداز پایین !:D :D

حالا کی گفت من می خوام خودم رو از بالای پل بندازم پایین :surprised::eek:

شاگرد اخراجی کلاس ....... :redface:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خوب حميد جان ظاهرا من بايد امشب اين بيماري رو معرفي كنم ....

اين بيماري همون نيوكاسل هست . فكر ميكنم گلرخ خانم پاسخ درست رو فرمودن .

ممنون حميد جان تاپيك جالبي رو ابداع كردي ... اينطوري يه خورده بيشتر به اطرافمون دقت ميكنيم . متشكرم... واقعا مفيد هست. :w10:

گلابتون :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان . آقا حمید مدتی به سفر رفته و من به نیابت از ایشون با همکاری شما برنامه تاپیک رو ادامه میدم .
فکر میکنم دیگه وقتشه که آقا فرزام جواب واژه ی علمی رو بده. گویا ایشون هم تا دوشنبه مسافرت هستن . تا اون موقع صبر میکنیم که جواب صحیح رو برامون بزارن ، اما برای ادامه پیدا کردن روند تاپیکمون از خانم مرادی میخوام که اصطلاح خودشون رو عنوان کنن.:gol:
مثل اینکه خودم هم باید عکس بیماری بزارم .

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمیدددددددددددددد:crying::w04:
این وقت شب نشستم راجه به عکس یک بیماری دام یا طیور سرچ میکنم .اونقدر پرنده ی آش و لاش دیدم ، حالم بد شد :w04:
من هیچ عکسی نتونستم پیدا کنم .:w09: شاید چند ساعت دیگه بیام و عکس بزارم . از دیدن این بدنای پاره پاره روحیه ام خیلی خراب شده ....:cry:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا رو شکر بلاخره یه بیماری پیدا کردم که کمتر دلخراشه!!!!!

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
:w05:
خب کسی نمیاد هیچ چیزی بگه ؟:wallbash: حمید بیاد ببینه تاپیکش اینجور خوابیده به هممون نمره ی صفر میده ها !!!:w39::evil:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خیلی سخته
من چه کار کنم؟حمید جان بیا کمک
:cry:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
موافقم سخته . اما میشه با پرسش و پاسخ به جواب رسید مثل بیست سوالی . امشب وقت این سوال تموم میشه ولی ترجیح میدم جواب ندم تا بقیه دوستامون هم از سفر بیان و به تالار سری بزنن . افسون جون تا اون موقع میتونی هی سوال بپرسی من جواب میدم شاید با تمام سختیش خودت پاسخ گو بودی .:gol:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
مشکل من جای دیگس.
اول باید اونو درست کنم.بعد حتما خودم میگردم جوابو میگم.
متاسفانه فعلا نمی تونم درست دنباله چیزی باشم.

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
از همه شما تشکر می کنم به ویژه گلرخ که زحمت کشیدن و همچنین گلاب عزیز که پاسخ صحیح رو گفتن

گلرخ من هم با افسون موافقم خیلی سخته شبیه اون بیماری های است که باید دامپزشک نمونه بر داری کنه کاش یه دامپزشک هم این جا بود
ولی خیلی حیف شد کاش اصلآ اسب ها مریض نمی شدن خیلی دوست داشتنی هستن

می تونی عامل بیماری رو برامون بگی

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه بدونی با چه زحمتی این عکسها رو پیدا کردم ........... و بدتر از همه اینکه اونهمه حیوانات خوشگل و زیبا میدیدم و مجبور بودم عکس بیماریشون رو پیدا کنم! میگم نمیشه از همین سالماش عکس بزاریم و اسمشون رو حدس بزنیم؟ خیلیاشون رو من نمیشناختم اصلاً یا اینکه نژاد دام رئ تشخیص بدیم. البته این ها هم خیلی تخصصی برای بچه های علوم دامیه و بیشتر بچه های شرکت کننده در این تاپیک باغبانی و گیاه پزشکی و زراعت هستن و بازم سخت میشه . جواب رو میزارم :

لنگش ( لامينايتس)

لنگش به معنی التهاب بافت عروقی می باشد. لنگش یك بیماری غیر عفونی است كه در بر گیرنده تغییرات دژنراتیو در لایه حساس سم است. مراحل لنگش شامل مراحل حاد, تحت حاد و مزمن است, لنگش تحت حاد بیشتر در سایر موارد شایع می باشد. - لنگش حاد در هنگام بروز بسیار دردناك است. - لنگش تحت حاد 1-3 ماه بدون نشانه است. لنگش در نتیجه حالتهای پیچیده ایجاد می گردد.
علل لنگش (لامینایتیس): علل لامینایتیس را می توان به سه دسته تقسیم نمود.

1- عدم تعادل غذایی
2- عدم اتساع كافی شكمبه
3- سم چینی زیاد

استفاده از سطوح بالا مواد كربوهیدراته قابل تخمیر در جیره مخلوط با فیبر ناكافی می تواتد موجب بروز اسیدوز شكمبه شده و در اینحالت با از بین رفتن اغلب باكتریهای شكمبه، باكتریهای لاكتو باسیل رشد كرده و pH شكمبه كاهش می یابد در پاسخ به این عمل بدن گاو تولید هیستامین می نماید كه باعث انقباض و سپس اتساع مویرگهای لایه مورقه پا می شود و خیز و تجمع خون همراه با تخریب دیواره عروق خونی دیده می شود پاها دردناك شده و منجر به آسیب مویرگها شده و از تولید طبیعی كراتین در سم جلوگیری می گردد.

انواع لنگش(لامینایتیس):

لامینایتیس حاد: - افزایش تنفس و ضربان قلب - گرم شدن دیواره سم و آماس حاد عروق - خونریزی، كه اكثراً در خط سفید سم یا در مفاصل مچ قابل مشاهده می باشد. گاهی نیز خونریزی با جدا نمودن خط سفید مشاهده می گردد.

لامینایتیس تحت حاد: با وجود زخم در مچ و دیواره سم تا مدت 1-3 ماه هیچ نشانه ایی از لنگش دیده نمی شود. نواحی نرم سم و فاقد رنگدانه به رنگ زرد در آمده و نشانه هایی از خونریزی دیده می شود.

لنگش مزمن ( لامینایتیس مزمن ): پاها رشد نمو غیر طبیعی داشته و دیواره افقی سم در اثر رشد طویل شده و بدین ترتیب كف سم عریض تر و پاشنه ها دارای گودی مناسب نمی گردد.

درمان
:
جیره های غذایی گاو شیری باید برای تمام انواع این بیماری تصحیح گردد. 1- لنگش های مزمن را می توان با سم چینی منظم هر 3-4 ماه یكبار بر طرف نمود گاوهایی كه مشكل پای آنها قابل درمان نیست باید حذف گردد.
2- در لنگشهای تحت كلینیكی جهت آشكار نمودن جراحات، نیاز به سم چینی است و با بستن قطعه چوب از وارد آمدن فشار به كف پا جلوگیری می كنند.

پیشگیری
: استفاده از غلات در جیره را محدودتر نموده و جیره های غذایی را جهت ورود به مراحل مختلف تولید بتدریج تغییر داد. جیره غذایی برای تخمیر مطلوب شكمبه ایی نباید حاوی علوفه های با طول كافی باشد، گاوها و تلیسه ها قبل و بعد از زایمان فعالیت بدنی كافی داشته باشند، كف محل نگهداری دامها جهت سایش سمها از سیمان ساخته شود.

منبع: انجمن های اردلان انلاین

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
گلرخ جان ممنون از اطلاعات مفید شما چون این سوال پاسخ دهنده نداشت از شما می خوام یا خودتون سوال بعدی رو برامون بزارید یا شخصی رو مشخص بکنید که سوال بعدی رو زخمت بکشن و قرار بدن
ممنون

ما هنوز منتظر سوال واژه علمی خانم مرادی هستیم اگه ایشون تا امشب نیومدن من با اجازه از همه شما ها سوال واژه علمی رو می گم

موفق باشید
یا علی
:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه من در زمینه دامی هیچ علمی ندارم و دنبال بیماری گشتن صرفاً از نت خیلی کار رو تخصصی تر میکنه .... اگر دوستان دیگه قبول زحمت کنن و اگه گفتی ...؟ بعدی رو برامون بگن ممنون میشم . حمید جان فکر میکنم خودت بزاری بهتر باشه ...

فرزام

عضو جدید
سلام دوستان . آقا حمید مدتی به سفر رفته و من به نیابت از ایشون با همکاری شما برنامه تاپیک رو ادامه میدم .
فکر میکنم دیگه وقتشه که آقا فرزام جواب واژه ی علمی رو بده. گویا ایشون هم تا دوشنبه مسافرت هستن . تا اون موقع صبر میکنیم که جواب صحیح رو برامون بزارن ، اما برای ادامه پیدا کردن روند تاپیکمون از خانم مرادی میخوام که اصطلاح خودشون رو عنوان کنن.:gol:
مثل اینکه خودم هم باید عکس بیماری بزارم .

IBV مخفف
Infectious Bronchitis Virus بمعنای ویروس برونشیت عفونی می باشد.:)

براي اولين بار در سال 1931بيماري برونشيت در ايالات متحده گزارش شد و در سال 1960 ميلادي همه گيري آن در تمام نقاط دنيا مخابره گرديده است.از آن تاريخ تا به امروز اين بيماري به علت بر جاي گزاردن اثرات سوء تنفسي و تناسلي از يك سو و شيوع شديدو تكامل ضمني از سوي ديگر يكي از مشكلات صنعت پرورش طيور بوده است.
ابتلا به ويروس اين بيماري ( I B V ) باعث بروز علايم باليني ويژه اي در دستگاه تنفس مي شود.
در طيور ويروس V I B براساس نوع ترشحات توده هاي فيبرين در شاخه هاي ناي باعث بروز تلفات در گله مي شود.بدين ترتيب ممكن است علايم تنفسي I B V چندان جدي نباشند اما بروز كاهش تخم(ويا تخمهاي بدون پوسته آهكي) لاجرم غير قابل اجتناب است.در نهايت تشكيل آلبومين آبكي و پوسته آهكي نازك از جذابيت محصول كاسته و باعث ضررهاي اقتصادي مي گردد.
برخي از سويه هاي I B V جراحاتي را در كليه ها به وجود مي آ ورند كه منجر به مرگ پرنده مي شود. اين سويه موسوم به(سويه استراليايي T - I B V ) اولين بار درسال 1963ميلادي توسط Cumming و در سال 1987ميلادي به وسيله Cowen و همكارانش گزارش شده است.
بين سالهاي دهه 1930 تا 1950 همه متفق القول بر اين عقيده بودند كه ويروس ماساچوست سروتيپ I B V رايج و همه گير درايالات متحده است. از همان ابتدا از سويه ماساچوست واكسن تهيه شد كه امروزه در همه جاي دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد.با شناسايي انواع جديدتر متعاقبا؛واكسنهاي جديد نيز ساخته شد.در صنعت وسيع پرورش طيور از هر دو نوع واكسنهاي زنده و غيرفعال شده(واكسن مرده) I B V به طور گسترده استفاده مي شود.
سروتيپ كانكتيكات (موسوم بهCCON I B V ) اولين بار در سال 1950ميلادي توسطJungherr و همكارانش گزارش شد و بلافاصله پس از شناسايي واكسن مربوطه نيز توليد شد.در حال حاضر اين واكسن بصورت گسترده همراه با واكسن ماساچوست بكار مي رود .اين واكسن مركب را به نام واكسن MMAS_CONN IB مي شناسند.به دليل شيوع نسبتا وسيع سروتيپ اركانزاس ؛ واكسن مربوطه نيز به سرعت ساخته شد.
اما پس از مدتي معلوم شد سويه آركانزاس مرغهايي را كه قبلا با واكسن MMSS, و حتي آنهايي را كه با واكسن MMSS_CONN IB مايه كوبي شده بودند را ميتواند آلوده كند.در سال 1997 با كشف اين موضوع واكسن متفاوتي به نام ARK-IB برضد نوع ديگر I B V معروف به IRK-type I B V در ايالت جورجيا بدست Sander و همكارانش توليد شد.
شيوع يكسان I BV در ميان مرغهاي گوشتي و همچنين انواع تخمگذار در Delaware در خلال دهه نود كه توسط Gelbو همكارانش گزارش شد حقايق جديدي را آشكار ساخت.بر اساس اطلاعات جديد وجود انواع ديگر I B V كه به لحاظ ريشه وراثتي و تشخيص سرمي يكسان بودند اثبات مي شد .سويه هاي جديد با مشخصات فوق الذكر (مثل سويه DE /072 /92 ) قادر بودند هر دو گروه طيور گوشتي و تخمگذار را مبتلا كنند. سويه DE /072 I B V را مي توان بصورت نوعي واكسن تجاري بدست آورد (برگرفته از Scheriing _Plought Animal Health, union N.J. ) . بعدها آشكار شد سروتيپ DE /072 رابطه نزديكي با نوع DI466 دارد كه در هلند از اين سويه در واكسنهاي تجاري استفاده ميشود.
وجود اين واريته هاي جديد در مكزيك ( توسط Escorcia وهمكارانش) و همچنين در برزيل ، ونزويلا، ايتاليا، ، هلند وانگلستان گزارش شده است. واكسن جديدي موسوم به 4 / 91 توسط Cook و همكارانش تعريف و تهيه شد كه Intervet براي اولين بار آن را آزمود و عرضه كرد.
بر اساس گزارشهاي Di Fabio و همكارانش واكسن 4 / 91 به طور وسيعي در اروپاو امريكاي جنوبي به ويژه در برزيل بكار گرفته مي شود. بسياري از نمونه هاي خارجي ويروس I B V با سروتيپ هاي شناخته شده اي نظير 4 /91 قرابت مولكولي نشان داده اند. بر اساس تحقيقات Collison و همكارانش ،امروزه همه بر اين باورند كه نقل و انتقال طيور و انواع واكسنهاي I B V بين مناطق مختلف موجب تلفيق ويژگيهاي سروتيپ هاي I B V شده است.
گزارش هاي جديد مطالب جالب و غيرقابل انتظاري در بر دارند مثلا Esorcia از مكزيك از سويهء متفاوت I B V گزارش داده است كه به واكسن 4 /91 پاسخ نداده است و در گزارش ديگري از مكزيك Gelb و همكارانش خبر از شيوع يك سويه منحصر بفرد مكزيكي I B V داده اند . اين سويه از نوع ژنوتيپي BL_56 است در حالي كه ديگر همه گيري ها منشاء سروتيپي CONN داشته اند. در گزارش قيد شده علي رغم آنكه بسياري از گله ها با واكسن MASS_CONN I B V مايه كوبي شده اند ، اما مبتلا به برونشيت شده اند.
نمونه هاي بدست آمده از بسياري فارمهاي گوشتي آلوده به I BV در مي سي سي پي جهش هايي را در سويه ARK نشان مي دهند. اين سويه ها قرابت هاي ژنتيكي بسياري با نوع ARK_I B V دارند ، علاوه بر آن علايم آن نيز بسيار شبيه به همه گيري گزارش شده در جرجيا توسط Shi و همكارانش است.لازم به ذكر است همه گيري I B V در جرجيا از نوع ARK بود.بر اساس همين گزارش اين نوع ARK_I B V ظرف مدت يكسال در تمام ايالت شيوع پيدا كرده است. علت گسترش سريع آن وجود ايمني زيستي ضعيف ذكر شده است. Nix و همكارانش از شيوع I B V نوع ARK در فارمهاي گوشتي Delmarva خبر داده اند.مبتلايان برخي آلوده به نوع معمول اين سروتيپ بوده و بعضي نيز آلوده به ARK_DPI ,ARK 99 وانواع شبيه به واريته ديده شده در جرجيا بوده اند.

احتمالا دليل به وجود آمدن جمعيتهاي جديد ويروسي در ايالات متحده بكارگيري فصلي (در ماه هاي اكتبر و آوريل) واكسن نوع ARK است. به نظر مي رسد پس از توقف واكسيناسيون ، واكسن بجا مانده در فارم و يا ويروسهاي موجود در محيط ،گله هاي واكسينه نشده را مستعد و حساس يافته،تكثير شده ،و در نهايت باعث آلودگي فارم مي شوند.در تكميل عوامل فوق N ix و همكارانش به ضعف حفظ بهداشت سالن هاي مرغداري و عدم استفاده كافي از مواد ضدعفوني كننده نيز اشاره كردهاند. در برخي از مرغداري هاي گوشتي از بسترهاي بجا مانده از يك و يا حتي دو سال قبل نيز استفاده ميشود.
بر اساس تحقيقات چيني ها (Yu و همكارانش) بيست و چهار نمونهء شناسا يي شدهء I B V را مي توان در سه گروه ژنتيكي امريكايي ؛ اروپايي ‍، و آسيايي طبقه بندي كرد.بر اساس گفته هاي اين محققين تلفيق ژنتيكي مرتبا به خاطر تنوع ويروس I B V به وقوع مي پيوندد.
I BV توانايي زيادي در جهش ژنتيكي و تغييرات سروتيپي دارد و لذا بصورت خطري بالقوه براي صنعت پرورش طيور باقي خواهد ماند. به همين لحاظ پيش بيني ميشود واكسن آن نيز پيوسته تكامل يابد و همواره بازار گرمي داشته باشد ، هر چند كه ايمني كامل آن جاي سوال خواهد داشت. رفتار ويژه اين ويروس را مي توان قابل مقايسه با ويروس نيوكاسل دانست كه با گذشت شصت سال از تاريخ كشف آن هيچ تغيير سروتيپي نداشته است.
لذا به جهت آنكه جوجه ها را نمي توان در مقابل سروتيپ هاي گوناگون I B V واكسينه كرد ، بهتر است از واكسنهايي استفاده شود كه بهترين مقاومت را در برابر سويه هاي شايع در منطقه ايجاد مي كنند. براي انجام اين مهم بررسي سرولوژيك سويه هاي موجود در منطقه ، نمونه برداري و ايزولاسيون ويروس ها و در نهايت انجام مطالعات ايمني وحفاظتي ضروري است.در پايان بايد اضافه كرد كه جلوگيري از بيماريهاي تضعيف كننده دستگاه ايمني و عفونتهاي باكتريايي به همراه شرايط مساعد محيطي مقاومت پرنده را در مقابل اين بيماري افزايش داده و از عكس العمل منفي در مقابل واكسن مي كاهد ، همچنين تلفات ناشي از بيماريهاي تنفسي و هزينه هاي دامپزشكي وجود بيماري در فارم نيز به حد اقل مي رسند.

موفق باشید;)

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فرزام جان متشکرم خیلی ممنون عزیز چون شما مسافرت تشریف داشتین خواستم کس دیکری سوال بزاره ولی متاسفانه هنوز خانم مرادی نیومدن

می خواستم ببینم شما آمادگی سوال مربوط به واژه علمی رو دارید که برامون بزارید
شرمنده تشکر برام کار نمی کرد
موفق باشید :gol:

حمید تنها :(

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب با تشکر از همه دوستان من سوال تصویری رو براتون می زارم

این عارضه خیلی شایع است
دو تا عکس اول مربوط به بوقلمون و سه تا عکس دوم در جوجه های گوشتی مرغ

اگه گفتی این عارضه چیه و چه طور به وجود می آد ؟

همین جا هم عذر خواهی می کنم به خاطر کیفیت پایین عکس این عکس ها اسکن شدن
شرمنده عکس مناسب تری نداشتم :cry:

این عارضه هم در سالن های پرورشی خودم زیاد دیده می شه سعی می کنم عکسی رو هم از سالن خودم براتون بزارم

موفق باشید

بالا