[مسابقه] اگه گفتی ...؟

فرزام

عضو جدید
حمید!!!!!! هر چی سخته نوبت با منه! آخه من تو اصطلاح باغبانی هم موندم دامی از کجا بیارم؟:cry:

خب یه اصطلاحی رو کمی یادمه ولی اطلاعات خودم در حد معنی واژه است . :)

اگه گفتی سیلاژ چیه؟

:) فکر کنم به روشهای سیلو کردن مواد غذایی بطوریکه کیفیت آنها در طول دوره سیلوکردن حفظ بشه سیلاژ میگن ..
بیشتر موادی هم که سیلاژ میشن برای تغذیه دام و طیور استفاده میشن ...

درسته... گلی ؟

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
از همتون عذر می خوام

امروز به دلیل گرفتاری زیاد نتونستم زودتر سر بزنم
گلرخ جان ممنونم اطف کردی عزیز
قرار بود بیشتر سوالات مرغداری باشه تا دامداری آخه من خیلی بلد نیستم

در مورد سیلاژ من با نظر فرزام موافقم در واقع با این کار تولید یه اسیدی می شه که به قول دامداران غذا خوش خوراک تر برای دام می شه من بیشتر ذزت علوفه ای رو دیدم که برای سیلو استفاده می کنم
مشخصات محلی هم که برای سیلو استفاده می شه خیلی مهم واگه بخواهید می تونم اون مشخصات رو پیدا کنم

بازم ازهمه بابت تاخیر امروز عذر می خوام
همچنان منتظر سوال تصویری گلاب جان هستیم

حمید منتظر :D

گلابتون

مدیر بازنشسته
چشم حميد جان بنده در خدمت هستم اجازه بدين تكليف عكس فرزام جان روشن بشه ..... حتما عكس براتون ميگذارم ....البته اينقدر ساده است كه همه زود تشخيص خواهند داد:whistle:

گلابتون :gol:

فرزام

عضو جدید
چشم حميد جان بنده در خدمت هستم اجازه بدين تكليف عكس فرزام جان روشن بشه ..... حتما عكس براتون ميگذارم ....البته اينقدر ساده است كه همه زود تشخيص خواهند داد:whistle:

گلابتون :gol:

تکلیف من که روشن شد ..... آقا حمید گفتند بدون نوبت عکس گذاشتم .. :razz::(
منم گفتم از دور خارج میشم تا بعد از اینکه گلاب جان عکسشون رو گذاشتند منم جواب عکس رو میدم ..
حالا باز هر جور شما دستور بدید همون کار رو میکنم ... فقط حمید خان باید اجازه بدن تا جواب عکس رو بدم ...

منتظر اوامر شما هستم .... :w05:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو قوانین حرفی راجه به سوالای دام یا طیور زده نشده بود که....:cry::cry:

آقا حمید اجازه بده اول سوال فرزام رو که زحمت کشیده عکس گذاشته رو جوابگو باشیم ، گلاب جون صبرش زیاده اجازه میده این عکسا که گذاشته شدن یه نوبت جلو بیفتن ، بعد سوالش رو مطرح کنه ، مگه نه گلاب؟;)

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تو قوانین حرفی راجه به سوالای دام یا طیور زده نشده بود که....:cry::cry:

آقا حمید اجازه بده اول سوال فرزام رو که زحمت کشیده عکس گذاشته رو جوابگو باشیم ، گلاب جون صبرش زیاده اجازه میده این عکسا که گذاشته شدن یه نوبت جلو بیفتن ، بعد سوالش رو مطرح کنه ، مگه نه گلاب؟;)

بله حق با شماست :D

چشم خیلی عذر می خوام من دوست داشتم که همه با نوبت بیان تو گفتم شاید بهتر باشه سوال فرزام بمونه بعد از سوال گلاب جون
الان هم از همه به خصوص آقا فرزام عذر خواهی می کنم
امیدوارم من رو ببخشید :gol:

منتظر جواب سوال فرزام جون هستیم

یا علی
این چند روز هم یه مقدار کار برام پیش اومده بود که خوب نتونستم بیام بازم شرمنده :cry:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تکلیف من که روشن شد ..... آقا حمید گفتند بدون نوبت عکس گذاشتم .. :razz::(
منم گفتم از دور خارج میشم تا بعد از اینکه گلاب جان عکسشون رو گذاشتند منم جواب عکس رو میدم ..
حالا باز هر جور شما دستور بدید همون کار رو میکنم ... فقط حمید خان باید اجازه بدن تا جواب عکس رو بدم ...

منتظر اوامر شما هستم .... :w05:

فرزام جان بازم ازت عذر می خوام
امیدوارم ازم ناراحت نشده باشی :gol:
خواهش می کنم جواب سوال رو اعلام کنید متشکرم

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
به سلامتی اینم استارت این تاپیک
ایشالا موفق باشی حمید جان
آفلاتوکسین یکی از مهمترین بیماریهای پسته هست.یک گونه قارچ هست به نام Aspergillus flavus که این قارچ سمومی تولید می کند که آنها رو آفلاتوکسین Aflatoxin می نامند. این ماده سرطان زای قوی است که بیشتر در محصولات انباری موجود است.و اگه انسان یا حیوانات از آن تغذیه کنند در مدت زمان کوتاهی از بین می روند.سمیت بسیار قوی داشته و سرطانزا می باشد.(20 میلی گرم از این سم قادر است یک اردک را در 24 ساعت از بین ببرد.)
اولین باری که این سم شناخته شد در جریان شیوع یک بیماری بود در سال 1960 در انگلستان که در اثر آن یکصد هزار جوجه بوقلمون و طیور از بین رفتند.که علت مرگ را وجود این ماده سمی گزارش کردند.(در ابتدا فکر می کردند عامل ویروسی بوده ولی بعد مشخص شد که عامل مرگ این ماده سمی بوده است.)
اکنون بیشتر کشور های دنیا استفاده از این ماده رو به زیره صفر برده اند.(یعنی میزان استفاده از این سم در مواد غذایی را صفر اعلام کرده اند.)
حمید جان اینا مختصری بود در مورد آفلاتوکسین
ولی این سم یکی از مهمترین بیماریهای پسته هست.
نمی دونم چه ربطی به طیور داره؟
این سم می تونه برای همه موجودات خطرناک باشه
حالا اگه چیزه دیگه ای مد نظرت هست بگو تا پیدا کنم.
نمی دونم جوابم همونی بود که می خواستی؟
اگه بود بگو می تونم کامل تر توضیح بدم.
اگه هم نبود خودت زحمتشو بکش.
موفق باشی.
سلام
شما در واقع از نظر کشاورزی بررسیش کردی که درست هم هست.اما چون من یه دوره ای مرغداری هم کرده ام میدونم که توکسین ها یک ترکیبات شمیایی بیماریزا هستند که در واقع در مراحل بعد از برداشت روی مواد گیاهی ایجاد میشن و بیماریزا هم هستند.در امور دامی از این جهت ارزش دارند که میتونن بر روی مواد غذایی ظاهر بشن و برای دام و طیور خطرناک باشند.این افلا توکسین هم یکی از همون توکسین ها هست.

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
شما در واقع از نظر کشاورزی بررسیش کردی که درست هم هست.اما چون من یه دوره ای مرغداری هم کرده ام میدونم که توکسین ها یک ترکیبات شمیایی بیماریزا هستند که در واقع در مراحل بعد از برداشت روی مواد گیاهی ایجاد میشن و بیماریزا هم هستند.در امور دامی از این جهت ارزش دارند که میتونن بر روی مواد غذایی ظاهر بشن و برای دام و طیور خطرناک باشند.این افلا توکسین هم یکی از همون توکسین ها هست.
ممنون امین جان
منم گفتم که تو گیاهپزشکی معنیش اینه
ولی ربطشو به دام نمی دونم
مرسی که گفتی

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب جوابای فرزام و حمید درست بود. ولی فرزام چون زودتر جواب داد نوبت با فرزامه ...:gol:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام

امین جان خیلی خوشحالم که اومدی
ممنون
بله کاملآ حق با شماست به خاطر همین توی جیره غدایی آنتی اکسین می زنن که مواد مختلفیه که مقادیرشون هم متفاوته بهترینش مایکو سرب هست

امید وارم این حضورتون تداوم داشته باشه من منظر اعلام آمادگی شما برای پرسیدن سوال هستم

موفق باشید:gol:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب جوابای فرزام و حمید درست بود. ولی فرزام چون زودتر جواب داد نوبت با فرزامه ...:gol:

گلرخ جان متشکرم

پس آقا فرزام خواهش می کنم واژه علمی رو برامون بزارید
یا علی

فرزام شاگرد اول کلاس ;)

گلابتون

مدیر بازنشسته
حميد جان من كه همون اول گفتم هيچ اشكالي نداره ... ديگه چرا دل شاگرد ممتاز كلاسمون رو ميشكنيد...:w04:نازي فرزام جان اشكال نداره عزيز بيا ... بيا ديگه ... بياديگه توهم ...ناز نكن حالا...اااااا د بيا ديگه...:w24:باريكلا پسرخوب .... بيا جواب عكستو برامون بگو ... آفرييييييين . :w16:
:w17:
آبجي گلاب:gol:

فرزام

عضو جدید
هر جور راحتید ... :razz:
جواب حمید خان تب برفکی درست بود !

بيماري تب برفكي يك بيماري بسيار عفوني و بشدت واگير دام مي باشد كه به لحاظ شدت خسارات اقتصادي يکي از موانع اصلي در تامين بهداشت و توليد دام و فراورده هاي دامي محسوب ميگردد. اين بيماري سبب کاهش شديد توليد دام شده و نقش اساسي در تجارت دام و فراورده هاي خام دارد. تقريباً تمامي دام هاي زوج سم از جمله گونه هاي نشخواركنندگان اهلي نظير گاو ، گاوميش ، گوسفند و بز مورد هدف ويروس عامل بيماري قرار مي گيرند. شدت واگيري در دامهاي حساس بسيار بالا ( 100% ) بوده ولي ميزان مرگ و مير پائين و عمدتاً دام هاي جوان را در برمي گيرد.
ويروس عامل بيماري از جنس پيكورنا ويروسها بوده كه در اين جنس 7 سروتايپ بنام هاي Asia 1 – C – A – O و سوشهــاي آفريقائـي و SAT 3 – SAT 2 – SAT 1 قرار دارنـد. ماهيـت اين ويروس كه از نوع RNA ويروس مي باشد، تغييرات شديد آنتي ژنتيكي Antigenic Variants است
در بين ويروسهاي 7 گانه بيماري تب برفكي، تيپ A بيشترين زمينه تغييرپذيري و ايجاد واريانت هاي جديد را از خود نشان داده و در سالهاي اخير حداقل 3 واريانت تائيد شده از تيپ A تب برفكي در ايران علاوه بر تيپ A22 كه سالها از ثبات بيشتري درخوردار بوده شناسائي گرديده است ] A 96 – A99
اتيولوژي و پاتوژنره ويروسهاي بيماري تب برفكي :
ويروس بيماري تب برفكي از خانواده پيكور ناويريده ( كوچكترين ويروسهاي شناخته شده از نظر اندازه ) و از جنس Aphtovirus داراي 7 SQfJGmپ كاملاً متمايز از يكديگر مي باشد. در مناطق آندميك اغلب يك سوش بر سوشهاي ديگر قالب ولي عفونت همزمان 2 سوش از ويروس هاي هفتگانه ممكن است اتفاق بيفتد. همچنين برخي از سويه هاي ويروس به گونه خاصي از تمايل داشته و ساير گونه ها را به سختي مبتلا مي سازد.
RNA تك رشته اي ويروس مسئول قسمت عفونت زائي و پروتئين هايVp1 – Vp2- Vp3 – Vp4 مسئول قسمت ايمني زائي ويروس هستند كه در بين آنها VP1 مهمترين نقش در ايجاد ايمني را دارد.

ويروس فوق تمايل زيادي به حمله به بافت اپي تليال دارند . Epitheliotropisme كه پس از تكثيردر آنها و ورود ويروس به خون ، بافتهاي فوق مورد حمله قرار ميدهند و سبب ضايعات بسيار شديد در تمامي بافتهاي موكوسي و پوششي از جمله دهان – سيستم توليد مثل – و توليد شير (*****) و بافت پوششي دست و پا ميشوند و ضايعات شديد و وسيعي را بوجود مي آورند كه سبب كاهش شديد توليد شير – گوشت و مرگ و مير ناشي از جمله ويروس به قلب (ميوكارد) در دامهاي جوان ميشود. ضايعات اقتصادي و هزينه هاي درماني و غيراقتصادي شدن دامهاي مبتلاء در اثر ماهيت بيماري و هجوم ساير باكتريهاي عفونت زا سبب شده است تا اين بيماري دشمن دام وسرمايه دامي لقب بگيرد.( Enemy of Livestock and Livestock kipper).

راههاي انتقال بيمار :
ويروس بيماري تب برفكي از راه هاي مستقيم و غير مستقيم بشرح زير انتقال مي يابد.
روش انتقال مستقيم :

مهمترين و اصلي ترين روش انتقال و انتشار بيماري بخصوص در كشورهاي كه بيماري به فرم بومي حضور داشته و اپيدمي هاي منطقه اي و يا وسيع دارند ، انتقال به روش مستقيم يعني تماس دام آلوده با دام حساس مي باشد. دامهاي مبتلا داراي علائم كلينيكي بيماري ، خصوصاً در مراحل اوليه و فاز تب دار ويروس را از طريق انتشار همراه با هواي تنفس به دام در تماس انتقال داده و سبب بروز بيماري در دام حساس ميگردند. به لحاظ وجود مقادير بسيار زياد ويروس در ترشحات و هواي تنفسي دامهاي آلوده خصوصاً قبل از بروز علائم باليني ، انتقال مستقيم از دام آلوده به دام سالم بسرعت و سريع اتفاق مي افتد و بعنوان راه انتقال اوليه بيماري در گله محسوب مي گردد.
گوساله ها در اثر خوردن شير دامهاي مبتلاء كه حاوي مقادير زيادي ويروس تب برفكي ميباشدو يا ليسيـدن گوسالــه ها توسط مادران مبتلاء ويروس تب برفكي ميتوانداز طريق خوراكي به آنها منتقل و سبب بروز فرم هاي كلينيكي و حاد بيماري در آنها مي گردد که مي تواند منجر به مرگ و مير سريع در آنها گردد. (فرم قلبي Myocarditis)

در نشخواركنندگان مسن گاو – گاوميش و گوسفند و بز ويروس بايد از طريق سيستم تنفسي به بدن دام راه پيدا كند ،يرنده ويروس تب برفكي Receptor site در اينگونه دامها در ناحيه بافت پوششي حلق و غدد لنفاوي آن ناحيه ( لوزتين ) قرار داشته و از راه خوراكي انتقال بندرت انجام ميگرد، ولي در گراز و خوك انتقال توسط خوردن مواد آلوده به ويروس تب برفكي اتفاق مي افتد.( استعداد گاو به ابتلا در اثر استنشاق هواي آلوده به دليل حجم بالاي هواي تنفسي چندين برابر گوسفند و بز مي باشد).ويروس تب برفكي پس از جايگزين شدن در بافت پوششي خلق و دستگاه تنفسي تكثير يافته و از طريق سيستم لنف وارد خون شده ( Viremia ) که با تب شديد (C 41-40 ) همراه است ،سپس تمام بافت هاي اپي تليال (موكوسي ) را آلوده مي سازد.

فرزام

عضو جدید
انتقال غيرمستقيم :

ابزار و وسائل آلوده مورد استفاده از جمله انواع سرنگ، سرسوزن، وسائل تلقيح مصنوعي، رفت و آمد وسائط نقليه و تردد افراد ميتواند سبب انتقال بيماري مي شود.
انتقال بيماري توسط باد ( Wind borne ) تا چند كيلومتر از _GdfdeG و دامداريهاي آلوده به مناطق پاك و عاري از بيماري صورت ميگيرد و فاكتورهاي از جمله زمان و حجم ويروس پراكنده شده و تعداد دام مبتلا در كانونهاي درگير بيماري در اين نوع انتقال موثر ميباشند.
انتقال بيماري از طريق فراورده هاي خام دامي نظير گوشت، شير، پشم، پوست و ... آلوده نيز گزارش گرديده است.

ماندگاري ويروس
ويروس مولد بيماري تب برفكي از جمله مقاوم ترين ويروسهاي شناخته شده در طبيعت مي باشد . اين ويروس قادر است در محيط خارج از بدن دام تا مدت 40 روز در بستر فضولات و ترشحات بدن زنده و عفونت زا باقي بمانند. و هفته ها در خوراك دام و فراورده هاي دامي از جمله پشم و پوست دام زنده مانده و از مكاني به مكان ديگر انتقال يابد.
بدليل اينكه پوشينه ويروس فاقد ليپيدوگليلو پروتئين ميباشد، ويروس در مقابل حلالهاي چربي بسيار مقاوم است و پايــداري دارد. نسبت
بــه حرارت و رطوبت مقاوم بوده ،بطوريكه در گوشت منجمد تا 80 روز زنده باقـــــي مي ماند، ويروس در حرارت مستقيم پائين و در درجه حرارت 50 تا 60 درجه بسرعت از بين ميــرود. ( 56 درجه 30 دقيقه ) خشك شدن – سرما و نمك تاثير چنداني در از بين بردن ويروس ندارد.
مناسب ترين PHبراي ويروس 7.6-7.4 مي باشد . با اين حال ويروس PH مابين 9.5-6.7 را نيز تجمل مي نمايد. PH بالاي 11 و زير 5 بسرعت ويروس را غير فعال مي سازد.
مدت زمان ابقاء و زنده ماندن ويروس در شرايط مختلف به شرح زير است:
- 50 روز در آب،
- 74 روز در مرتع با دماي 18-8 درجه و رطوبت نسبي مناسب،
- 4 هفته بر روي مو گاو آلوده به ترشحات و خون آلوده،
- 13 هفته بر روي چکمه آلوده به ترشحات و خون،
- تا 352 روز در پوست تازه نمک سود شده که در دماي 4 درجه نگهداري مي شود.

Carrier state (ناقلين ويروس تب برفکي):
از جمله مهمترين شاخص هاي اپيدميولوژيكي كه سبب بقاء طولاني (چندين ماه و سال ) ويروس تب برفكي در يك جمعيت ميگردد و هراز چندگاه حتي با رعايت فاكتورهائي كه در بحث انتقال مستقيم ( دام آلوده ) و غيرمستقيم ( عوامل محيطي و فيزيكي ) اشاره شد. بيماري تب برفكي در يك جمعيت بروز مي نمايد، حفظ و نگهداري ويروس تب برفكي توسط دامهاي مبتلاء و بهبود يافته است. ماهيت اين بيماري توانائي بقاء ويروس بيماري در بدن دام بهبود براي مدت طولاني بدون اينكه آثار و علائم ظاهري و كلينيكي بيماري را از خود نشان دهد كه اصطلاحاً دام ناقل يا حامل ( Carrier ) ناميده ميشود از مهمترين فاكتورهاي اپيدميولوژيكي بيماري بقاء بيماري در يك منطقه و انتقال آن از مكاني به مكان ديگر مي باشد.
اينكه چگونه ويروس علي رغم پيدايش آنتي بادي ، در بافت هاي خاصي از بدن دام كه در ناحيه حلق قرار داشته و سلولهاي اين بافت قادر به حفظ و نگهداري ويروس هستند كاملاً مشخص نيست ولي ويروسهاي پنهان شدن يا خفته در بدن دام كه در ناحيه بافت پوششي ( به لحاظ وجود رسپتورهاي خاصي ) ، تحت شرايط مختلف از جمله استرس هاي شديد و نقل و انتقالات دام مجدداً شروع به رشد و تزايد گذاشته و سبب انتشار بيماري و وقوع بيماري در يك جمعيت دامي ميگردند. ايمني حاصل از عفونت طبيعي و ايمني ناشي از واكسيناسيون قادر به جلوگيري از Carrier شدن دامهاي مبتلا نميباشد و بخشي از دامهاي مبتلاء بالقوه عامل حفظ و بقاء ويروس در گله و يا جمعيت حساس به بيماري باقي مي ماند و همواره پيشگيري و كنترل اين بيماري را با مشكل روبرو ميسازند. بدين لحاظ در بسياري از كشورهاي دنيا در زمان بروز بيماري و يا در برنامه هاي كنترلي و پيشگيري اين بيماري ،اصل مبارزه با آن را كشتار دامهاي مبتلاء و در تماس قرار داده و بدين وسيله مانع از پيدايش دامهاي ناقل و حفظ و پايداري ويروس در گله و جمعيت دامي ميشوند.

وضعيت بيماري و پراکندگي جغرافيائي آن در ايران
در ايران سه سوش Asia 1 – O – A عمده ترين ويروسهاي مولد تب برفكي هستند و در بين آنها سوشهاي A و O حدود 50 سال در گردش بوده ولي سوش Asia I پايداري و ثبات كمتري داشته و در مواقعي از زمان محو و مجدداً بروز نموده است .سويه Asia I طي سالهاي 1369 تا 1378 يعني حدود 10 سال در موارد بروز بيماري تب برفكي در كشور شناسائي و تشخيص داده نشد ولي از مرداد سال 1378 مجدداً ظهور و هم چنان جزء سه تيپ اصلي ويروسهاي بيماري تب برفكي در كشور در حال چرخش مي باشد.

علائم كلينيكي بيماري :
در گاو:
ويروس عامل بيماري پس از ورود به بدن دام حساس طي يك دوره كوتاه 5 تا 7 روز (دوره نهفتگي بيماري )و تكثير و تزايد در سلولهاي پوششي با ورود به خون ( ويرمي ) علائم كلينيكي خود را با تب بالا ( 41-40 درجه ) کاهش شير و بي حالي شروع نموده و متعاقب کاهش تب، افزايش بزاق (ريزش بزاق كش دار )، سائيدن دندانها روي يكديگر، پيدايش بثورات و طاول هاي اوليه در دهان سطح زبان و مخاطات لثه ها و لب ها حادث مي شود. گاهي طاول ها بقدي وسيع است که ممکن است بافت پوششي قسمت وسيعي از زبان بورت يکجا کنده شود. همراه با جراحات و طاول هاي دهاني، طاول هائي بر دست و پا بويژه شکاف بين سمي و تاج سم ايجاد شده که در اثر پاره شدن فوقالعاده دردناک بوده و حرکت براي دام سخت و مشکل مي شود. بر روي سر *****ك ها و قسمت هاي ***** نيز در فرم *****ي بيماري بثورات و طاول هائي ديده مي شود که در صورت نزديکي آنها به منفذ خروج شير سبب بروز ورم ***** مي شود.
در گوساله ها بوسطه حساسيت بالا آنها نسبت به دام بالغ ، هنگام بروز بيماري، با تلفات بالا به دليل ابتلاي آنها به فرم قلبي بيماري ( ميوکارديت) مواجه هستيم. گاهي شدت بيماري و سرعت ابتلا گوساله ها بقدري سريع است که دام بدون بروز علائم ظاهري بيماري از قبيل ريزش بزاق و بروز طاول ، در اثر ابتلا به فرم اد قلبي تلف مي شود.
سيلان بزاق در گاو مبتلا به تب برفکي ( دامداري صنعتي در استان تهران)

بثورات تب برفکي بر روي سر*****

جراحات تب برفکي بر روي قلب ( ميوکاديت)

:) ;)

گلابتون

مدیر بازنشسته
فرزام اين بيماري چقدر وحشتناكه .... ممنون از اطلاعات مفيدتون.

بچه ها من فكر ميكنم با اين روش واقعا دامنه اطلاعات ما به نحو شايسته ايي داره گسترش پيدا ميكنه... اين روزها خود من همش دنبال جمع كردن و افزودن به اطلاعاتم هستم... و هرچي جلوتر ميرم ...بيشتر ميفهمم كه هنوز هيچي نميدونم . واقعا جالبه ... خيلي حس قشنگي داره.
نظر شما چيه ؟:w10:

گلاب دوست شما:love:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فرزام جان متشکرم
زحمت کشیدی بسیار عالی بود
جواب سوال فرزام خان هم تب برفکی بود حالا می تونیم منتظر سوال تصویری گلاب باشیم
فرزام جان خواهش می کنم یه واژه علمی رو هم برامون بزارید

منتظرم

آخرین ویرایش:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من رشتم مرتع و آبخیزه
ولی 2 واحد دامداری ترم پیش پاس کردم(با 5/18:D)اگه اطلاعاتم کافی باشه شرکت می کنم;)

حتمآ دوست عزیز می تونیم در کنار هم از اطلاعات هم دیگه به بهترین نحو استفاده کنیم و لذت ببریم
خواهش می کنم اعلام آمادگی کنید تا جزء پرسشگر ها قرار بگیرید

متشکرم :gol:

s_moradi88

عضو جدید
حتمآ دوست عزیز می تونیم در کنار هم از اطلاعات هم دیگه به بهترین نحو استفاده کنیم و لذت ببریم
خواهش می کنم اعلام آمادگی کنید تا جزء پرسشگر ها قرار بگیرید

متشکرم :gol:

من هم هستم اگه اطلاعاتم قطره ای از دریای اطلاعات شما باشه

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من هم هستم اگه اطلاعاتم قطره ای از دریای اطلاعات شما باشه

من نوبت شما رو بایه پیغام خصوصی به شما اعلام می کنم منتظر باشید
توی این مدت هم می تونید با سر زدن به این تایپیک جواب گوی پرسشگر های دیگه باشید
متشکرم

موفق باشید

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون حميد جان
دوستان عكسي رو كه قرار دادم مربوط به يك نوع بيماري در طيور و پرندگان است . نام اين بيماري رو لطفا بفرماييد . متشكرم .

فكر ميكنم خيلي آسون باشه ... ببخشيد ديگه . در حد بضاعت بود. :sweatdrop:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
گلاب جان ممنون
متشکرم از زحمتی که کشیدی

من تا حدودی با نظر گلرخ موافقم ولی میشه یه تعدادی عکس دیگه هم برامون بزاری تا بهتر بشه نتیجه گرفت
خیلی از این بیماریها هستن که این علائم رو نشون می دن واریس گردن و چرت زدن پرنده همیشه نشون دهنده نیو کاسل نیست

البته گلرخ هم میگه که خیلی وارد نیست باید بگم رو نمی کرد :D

واقعآ خوشحالم
بازم منمنون از همتون
تفدیم به همه :gol:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
همش چیزای سخت میزارن من میمونم توش:cry:
خوب یکم آسونش کنین
آخه من تاحالا یه خط هم د رمورد طیور و دام نخوندم:crying2:
سایه جون یه چند وقتی باید از خانواده اجازه بگیرم بیام پیشت کلاس:w40:
حمید جان به خدا اسپم نبودا:cry:

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
افسون جون میشه اجازه منم بگیری با هم بریم کاراموزی ؟:)

حمید راست میگه خیلی از بیماریها این نشونه رو دارن ولی تنها بیماری که من میشناسم اونم از دوران کودکی همین بود!:D

فرزام

عضو جدید
حمید راست میگه !
اگه میشد چند تا عکس دیگه از سایر علایم بیماری بذاری خیلی خوب میشه ..;)
چون ریختن پر و پیچیدگی سر و گردن و بیحالی و دور هم جمع شدن مختص یک بیماری نیست ... تقریبا عمومیه .. :)

فرزام

عضو جدید
فرزام خیلی سخت شد باور کن من هیچی نمی دونم یکم راهنمایی کن
متشکرم

حمید تنبل :cry:

حمید خان! من که میدونم بلدی .........

خودت رو زدی به اون راه ! :whistle: :w25:

بذار یه کم بگذره ! راهنمایی ام میکنم ... هر چند هر چیزی بگم سریع لو میره ....:D

بالا