کی موافقه خدااااااااااااااا عادل هست؟؟؟

رهایی و هجرت

عضو جدید
كه ان واجب الوجود هست
پس هر ممكني نيازمند است
و تا هنگامي كه واجب به او وجود ندهد موجود نمي شودو ان واجب همان "واجب الوجود یعنی خداست"
پس خلاصه :1.هر موجودی نیازمند علت هست" اصل علیت"
2. تسلسل در علت تا بی نهایت محاااااااااال است. معنی: " چون اگه این طور بود این عالم محقق نمیشد پس چون الان این عالم محقق شده پس حتما یکی باید "واجب الوجود باشد"
و اون خدااااااااااااااااااااااااااست. يك مثال ميزنم
فرض كنيد
يك عده قصد دارند
با هم
مسابقه دو بدهند
از شما يك تا ده يا بيست.
يا بيشتر.
داور دستور دو ميدهد
اما كسي حركت نميكند
از شماره يك مي پرسد
چرا شروع نميكني
ميگويد تا شماره دو حركت نكند
من شروع نميكنم.
از شماره دو مي پرسد ميگويد تا سه حركت نكند من حركت نمي كنم
و...
سوال
اگر همه چنين شرطي كنند
چه اتفاقي مي افتد
جواب :مسابقه شروع نمي شود
حال اگر داور برود و بعد از چند دقیقه برگردد. و ببیند مسابقه شروع شده چه نتیجه ای میگیرین؟؟؟؟؟؟؟؟
یکی حتما حتما شروع کردههههههههههههههه. و بدنبال سرش شماره های پایین تر.
پس
وقتي ما اولا مي بينيم
كه هستيم
و هستي ما از خودمان نيست
چه نتيجه اي به دست مي آيد؟؟؟؟؟؟؟؟ پس کسی مارو بوجووووووود اورده .که اون ی که به ما وجود داده وجودش رو از دیگری نگرفته. که اگر اینچنین بود که هیچ چیز نباید بوجوود میامد.
در حالی که میبینیم جهان با این همه موجودات وجوووووووووووووود داره.

ق.ظ): مي گويند نيوتن يك رفيق ملحد داشت

كه خدا را باور نداشت

روزي نيوتن يك ماكت

از منظومه شمسي درست كرد

و در اتاقش قرار داد

يك وقت ان دوست ملحد

به ديدن نيوتن امد

و از ديدن ان ماكت بسيار شگفت زده شد

گفت چه وقتي اسن را درست كردي
pas
چقدر زيباست

نيوتن در جواب گفت

همينطوري در اتقا من به وجود امده

اتاق

دوستش گفت چنيني چيزي امكان ندارد

نيوتن اسرار كرد

كه نه

همينطور است كه من مي گويم

و اين ماكت يك دفعه در اتاق من به وجود امده

از نيوتن اسرار و از دوست ملحدس انكار

ملحدش

بعد از

نيوتن گفت

خب

چطور شما در مورد

اين ماكت خود بخود به وجود امدن را انكار ميكني

اما اين عالم با اين عظمت خود بخود به وجود امده

و خالق ندارد

و ان دوستش

متنبه شد

و ايمان اورد

اين دنيا همانطور ه.

روزي پيامبر از پيرزني پرسيد تو خدا را چطور براي خود اثبات كرده اي

گفت

همينطور كه من

اين دوك نخ ريس را مي چرخانم

و اين مي چرخدو اگر دست نگه دارم

مي ايستد

پس اين دنيا با اين همه عظمت و اين امسان و ستار گان و ماه و خورشيد

نميتواند بدون

چرخاننده باشد
.این همه ادم متفکر تو این عالم اومدن که اون همه از فکر و مغزشون هم کااااااااااااااااااااااار کشیدن .نیوتن. انیشتین. ابوعلی سیناااااااااااا. ملاصدراااااااااااااااااااااا. مادام کورییییییییییی.و...............دانشمندان دیگر نمیتونستن با این فکر و عقلشون که دیگه میدوننین چه قدر اهل فکر بودن .بیان بگن خداااااااااااااااااااااااا نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اون وقت شما هاااااااااااااا بی هیچ تاملی بدون دانسته هاااااااااااااااااا بی هیچ کشفی از عالم .ادعاااااااااااااااا میکنین که به این نتیجه رسیدین که خداااااااااااااااااااااااااااااااااا نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بچه هااا اونقدر هااااااااااااااا هم سخت نیست .اگه کمی تامل کنید کانلا متوجه میشین.
" خواهشن دوستان هم دیگه بی خودی ایراد نگیرن چون این فلسفه هست و فلسفه یه علم هست در کل جهااااااااااااااان مثل تمام علم های دیگه نیاز به مطالعه داره .مثلا شمارو که همین طوری نمیفرستن اتاق عمل که عمل کنید .درسته؟ چون علمش رو باید بخونیید .
خوب کسی که قلبا به یقین نرسیده باید اول مطالعه کنه بعد به نتیجه برسه بعد حصول قلبی میشه."
در ضمن عزیزان اگه کسی واقعا خدارو قبول نداشته باشه طبق اصول و علم اگه کمی پیش بره باید بدونه که به پوچی میرسه و اصلا تعجب میکنم اگه هکچین کسی الان باشه چطور داره زندگی میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟باید خودکشی میکرد.اما من مطمئنم همه یاون دوستان عزیز هم که گفتن خدا نیست واقعا تو دلشون میدونند که هست فقط میخواستن یه خورده با دلایل واسشون مشخص بشه.
در ضمن من که خودم رشته ام فلسفه نبوده. من که معارف یا طلبگی نخوندم.؟؟/من یا دانشجوی مهندسی صنایع هستم.مثل همه شماهاااااااااا که محصلین یا تمام کردین.
اما اون شب هم به "ARASHPAK" گفتم من بررسی کردم به یقین رسیدم.
{در ضمن حتی اگه هیچ کسی تو این سلیت نتونه پاسخ های شمارو بده اصلا دلیلی نداره که فکر کنیم پاسخی براش نیست .چون دوستان هم حتما مطالعه ندارن که نمیتونند جواب بدن.{میدونید که کاملا منطقی است}پس خیلی بی منطقی هست که الکی هوراااااااااا بکشیم که چون کسی نمیتونه جواب بده پس ما داریم درست میگیم.}
هر علمی متخصص داره. شما وقتی بیمار هستین میرین کجااااااااااااااااا؟پیش پزشک .نمیرین که تو کارخونه پیش یه مهندس بگین من بیمارم خوبم کن.
درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کاملا واضح هست. پس واسه هر سوال دیگه ی تخصصی هم باید پیش متخصص اون علم رفت نه خودمون واسه خودمون تعریف کنیم خودمون هم چون نمیدونیم جواب چیه واسه هم کف بزنیم.
دوستان گلم بیاین دنبال روشنایی باشیم .دنبال حقیقت.
ناراحتی چراااااااااااااااااا؟ دشمنی چرااااااااااااااااااااااا؟حداقل همه که به انسانیت اعتقاد دارین.
این گل هاااااااااااااااااااا هم تقدیم به همه ی دوستان گلم .تک تکتون.

یاد فکرت باشد

هرکجا رفتی هر کجا هستی ای دوست

زندگی را تو بساز

و

خدا به تماشای تو ایستاده ست.

آخرین ویرایش:

vahid321

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که جرات نمیکنم در مورد مسئله ای که مطالعه ندارم نظر بدم.
ولی بزارید یه مثالی در مورد عدل برای شما بزنم. یه بار زمان عیسی مسیح میخواستن یه دختر و پسر رو به جرم زنا سنگسار کنن.
یهودی ها فوق العاده سفت و سخت و خشن باید قوانین رو رعایت میکردن و اصلابیخیالی تو کارشون نبوده. اما پیامبر میاد و میگه اولین سنگ رو کسی بزنه که تا به حال هیچ گناهی انجام نداده!
یواش یواش همه کاهنان فلنگ رو میبندن. بعد هم به اون دو میگه که برن توبه کنن.

بزارید یه مثال دیگه براتون بزنم. فرض کنید یه بچه خیلی درسخون روزامتحان مریض میشه و نمرش کم میشه. یکی دیگه همش وقت گذرونی کرده و فقط شب امتحان خرخونی میکنه و نمرش از اولی بیشتر میشه. آیا این عدالته؟
باید گفت اشکال از عدالت نیست بلکه معیار سنجش ما غلطه. انسان رو نمیشه با کمیت معادل کرد

رهایی و هجرت

عضو جدید

ولی بزارید یه مثالی در مورد عدل برای شما بزنم. یه بار زمان عیسی مسیح میخواستن یه دختر و پسر رو به جرم زنا سنگسار کنن.
یهودی ها فوق العاده سفت و سخت و خشن باید قوانین رو رعایت میکردن و اصلابیخیالی تو کارشون نبوده. اما پیامبر میاد و میگه اولین سنگ رو کسی بزنه که تا به حال هیچ گناهی انجام نداده!
یواش یواش همه کاهنان فلنگ رو میبندن. بعد هم به اون دو میگه که برن توبه کنن.​

بزارید یه مثال دیگه براتون بزنم. فرض کنید یه بچه خیلی درسخون روزامتحان مریض میشه و نمرش کم میشه. یکی دیگه همش وقت گذرونی کرده و فقط شب امتحان خرخونی میکنه و نمرش از اولی بیشتر میشه. آیا این عدالته؟
باید گفت اشکال از عدالت نیست بلکه معیار سنجش ما غلطه. انسان رو نمیشه با کمیت معادل کرد​

عزیم فعلا عدل و صفات خدارو بی خیال .من این تاپیک رو زدم بعد فهمیدم بعضی از دوستان اصلا میکن خدااااا نیست.
بازهم افرین به شما که میگین چون مطالعه ندارین نظر نمیدین.
حالا عزیز بیا اینجااا واسشون توضیح دادم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=162359

mehrshad53

اخراجی موقت
عزیم فعلا عدل و صفات خدارو بی خیال .من این تاپیک رو زدم بعد فهمیدم بعضی از دوستان اصلا میکن خدااااا نیست.
بازهم افرین به شما که میگین چون مطالعه ندارین نظر نمیدین.
حالا عزیز بیا اینجااا واسشون توضیح دادم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=162359

ولی من مطالعه دارم،چرا تهمت میزنین؟
البته کلا در اسلام،کفار ادم حساب نمیشن،درسته؟

waffen

اخراجی موقت
عرض کنم که بنده تمام مطلبی رو که شما دوست عزیز در اینجا نوشتید رو خوندم . البته تصور من این بود که منظورتون از علمی , علمی مانند ریاضیات یا فیزیک بود. به هر حال من یه چندتا سوال دارم. و الآن هم چون شما مطلبی فلسفی رو بیان کردید من هم با چند خط پاسخ نخواهم داد و برای پاسخ به شما مطلبی طولانی و کامل آماده میکنم.
ولی همه چیز خوب بود تا زمانی که گفتید هیچ کس نمیتونه به خدا ایمان نداشته باشه و اگر نداشته باشه خودکشی میکنه. چنین چیزی نیست Richard Dawkins نویسنده ی کتاب GOD's delusion یا توهم خداست. این فرد خدا رو با استفاده از علم و فلسفه در این کتاب رد میکنه . و یکی از بنیان گذاران اصلی جنبش بی خدایی است. چرا خودش رو نکشته و به پوچی هم نرسیده ؟؟؟ لابد او هم در ته دل به خدا اعتقاد داره و مرض داره که اینهمه زحمت بکشه و دروغ بگه. و یا Carl sagan که ما نیمی از علم کیهان شناسی رو به مدیون هستیم. صد ها بار نه مانند انیشتن بلکه خیلی مستقیم و بدون طفره رفتن گفته من به وجود خدا اعتقاد ندارم و بی خدا هستم. Stephen hawkins چطور ؟؟؟ انیشتن دوم دوران... او هم بی خداست. و این رو به روشنی در کتاب ها و در سخنرانی های خودش بیان میکنه. آیا اینها همه مردند و یا به پوچی رسیدند ؟؟؟ آیا اینها همه بیماری دروغ گویی دارند ؟؟؟ در مورد Richard Feynman چه میگویید ؟؟؟ در برنامه ی "افق" که در بی بی سی قبل از مرگ او برگذار شد به روشنی گفت که او به خدا اعتقاد ندارد و علم تنها راه نجات بشر است. آیا او هم به پوچی رسیده بود ؟؟؟ او فرمولی برای محاسبه ی سرعت حرکت الکترون ها به دور اتم ها ابداع کرد و باز هم با اینکه تا این حد در علم فرو رفته بود و به عمق جهان رسیده بود ولی خدایی ندید . او هم لابد پوچ بود و باید قاعدتا خودکشی میکرد.
من هم به خدا اعتقاد ندارم . نه فقط به شکب بیانی بلکه عمیقا به خدا اعتقاد ندارم. به هیچ شکلی. حتی یک زره. پس دوست عزیز اگر دوست دارید بحث های علمی و فلسفی را در این باره ادامه دهید اولیمن کاری که باید انجام دهید قبول اعتقادات و منطق دیگران در مورد مسئله ای اینچنینی است. اگر شما دیگران را به اعتقاد به خدا (در درونشان) متحم کنید بحث به جایی نمیرسد. من به عنوان یک بی خدا میگویم که شما برای ادامه ی بحث اول باید بپذیرید که ما به خدا اعتقاد نداریم و نه به پوچی رسیدیم و نه می خواهیم خودکشی کنیم و نه هرگز خودکشی خواهیم کرد.

ببین عزیز. الآن من رفتم تو اون تاپیک و دیدم دوباره نوشتی اگرخدانیست چرا خودکشی نمیکنی ؟؟
اینطوری نمیشه بحث کرد. این فکر رو از سرت بیرون بنداز که اگر خدا نباشه همه به پوچی میرسند و خودکشی می کنند . این رو قمیشی هم یک بار گفت که آره اگر خدا نباشه همه باید برند بمیرند. و این شاید احمقانه ترین حرفی هست که یک فرد میتونه بزنه. مشکل شما این هست که چون به خدا اعتقاد دارید تصور زندگی کردن بدون اعتقاد به خدا و زندگی در جهانی که در اون خدایی نیست براتون غیر ممکنه. بهتره این فکر رو از سرتون بیرون بیارید. اون قمیشی هم یک بار تئوری تکامل بشر (بزرگترین و پیچیده ترین تئوری وجودی علم) و یکبار هم تئوری گسترش جهان (تئوری پیشرو در علم فیزیک کوانتومی) رو به احمقانه ترین شکل ممکن که میتونید تصورش رو بکنید بدون هیچ دلیل و منطق و فلسفه ای همینطور بیخودی رد کرد. من اگر بگم بدون دلیل رد کرد شما میگید لابد دلیلش رو تو قبول نداری. و لی باید خودتون برید این سخنرانی رو ببینید تا بدونید منظورم چیه. من به سخنرانی های قمیشی از 7 سالگی گوش میکردم چون پدر بزرگم گوش میداد ولی بعد از شنیدن این گفته ها فهمیدم این فرد نه تنها فیلسوف نیست بلکه یک عرفان شناس متعصب است.
حالا منظورم از این گفته ها در مورد قمیشی این هست که بگم شما هم اونطور که به نظر میاد وقتی بحث به این نقاط میرسه نمی تونید تحمل کنید زیرا اونطور که به نظر میاد راهی برای توضیح جهانی بی خدا ندارید و میخواید بگید هرکسی میگه خدا نیست دورغ میگه و تمام انسان ها در نهایت وجودشون به وجود خدا معتقدند. که این خودش بهترین نشانه برای اثبات ناتوانی شما در اثبات خداست.

لطفا اگر میخواهید بحث رو ادامه بدیم . ... لطفا از گفتن اینکه شما پوچ هستید و باید خودکشی کنید و همه در نهایت وجودشون به خدا اعتقاد دارند خودداری کنید. دلیلش رو در بالا عرض کردم.

student64

عضو جدید
من زیاد موافق نیستم که خدا عادله ، دلیل دارم !

خیلی وقته که یه سوال تو ذهنمه که به عدالت خدا شک میکنم !

سوال من اینه که : چرا قراره یه روزی بخاطر گناه ها ویا خطاهایی که مرتکب شدم مجازات بشم ، درحالیکه خودم نخواستم بیام تو این دنیا ! ! ! خودِ خدا منو به این دنیا آورده .

مثل این میمونه من شمارو به یه مهمونی ببرم ( درصورتیکه خودت راضی به اومدن نیستی ) و حتی برات خط و نشون هم بکشم که اگه خطایی ازت سر بزنه چنین و چنان میکنم ،

آیا این عدالته ؟ ؟ ؟
چرا اینقدر بد بینانه به آفرینشتون نکاه می کنیین.یه جور دیگه باید دید
بهترین و بزرگترین نعمتی که خدا می تونست به ما بده خلق کردن ما بوده.و حتی از این بهتر اینه که مارو به صورت انسان آفریده.ما می تونستیم وجود نداشته باشیم و در عدم بمونیم.در اون صورت دیگه فرصت لذت بردن از خوبی های دنیا رو نداشتیم.کسی که اعتقاد داره دنیا قشنگ نیست برای اینه که لذت نزدیکی به خدا رو درک نکرده.اصلا هدف از آفرینش همین بوده که به خدا نزدیک بشیم تا زمینه یه زندگی جاوید و بی پایان تو یه دنیای دیگه رو فراهم کنیم.
خدا برای اینکه به این هدف برسیم تمام امکانات رو هم در اختیار ما قرار داده یه سری آدم رو هم از جنس خودمون برای راهنمای کردن ما انتخاب کرده خودش راهو به ما نشون داده...
ولی باز ما میریم دنبال بدی های دنیا می گردیم که البته اونها هم توسط خود انسان به وجود اومده چرا که خدا اصلا بد آفریدن تو کارش نیست....
ببین عزیزم من یه پیشنهاد برات دارم(البته اگه قابل بدونی) که از وقتی که خودم اونو تو زنگی به کار گرفتم زندگی کردن خیلی برام راحت شده و خیلی هم نسبت به خدا و آینده خوشبین شدم:
حالا که ما به این دنیا اومدیم و داریم زندگی می کنیم اما
هر وقت یه پیشامدی اعم از اتفاق یا دردسر یا بی عدالتی یا هر چیزی سرت اومد قبل از کوچکترین قضاوت تنها یک دقیقه فکر کن ببین که آیا این اتفاقی که برات پیش اومده مقصرش خودت بودی یا نه کاملا بی دلیل بوده و به قول معروف از شانس بدت بوده.اگه به ان نتیجه رسیدی که تقصیر خودت بوده بگرد دنبال دلیلش.
اما اگه دیدی مقصر خودت نیستی اون اتفاق رو از طرف خدا بدون و بزار رو حساب حکمت خدا و با صبر منتظر نتایج خوبش باش..اینی که می گم رو واقعا امتحان کردم خواهش می کنک اونو چند بار امتحان کن
...همیشه روشنایی روز بعد از تاریک ترین ساعات شب آغاز می شود
...خداوند نتیجه 9 ماه انتظار مادر را بعد از تحمل شدید ترین دردها به او می دهد
...پرنگان بعد از باران های شدید شروع به اواز خواندن می کنند

یه اصل تو روانشناسی می گه همیشه به پیشامد ها خوش آمد بگو

student64

عضو جدید

سوال من اینه که : چرا قراره یه روزی بخاطر گناه ها ویا خطاهایی که مرتکب شدم مجازات بشم ، درحالیکه خودم نخواستم بیام تو این دنیا ! ! ! خودِ خدا منو به این دنیا آورده .

مثل این میمونه من شمارو به یه مهمونی ببرم ( درصورتیکه خودت راضی به اومدن نیستی ) و حتی برات خط و نشون هم بکشم که اگه خطایی ازت سر بزنه چنین و چنان میکنم ،

آیا این عدالته ؟ ؟ ؟

[FONT=&quot]یه بحث عمیق و کاملا تخصصی هم در فلسفه وجود داره که من تا حالا اصلا واردش نشدم چون اصلا علمشو ندارم[/FONT]
[FONT=&quot]فلاسفه دین می گن که هیچ کس به زور پا به این دنیا نزاشته و هیچکس به زور آفریده نشده بلکه زمانی که ما قبل از این دنیا در عالم زر زندگی می کردیم خودمون در اونجا تعیین کردیم که مقاممون در این دنیا در چه حدی باشه [/FONT]
[FONT=&quot]طبق این نظریه فلاسفه عاقبت کار خودمون دقیقا دست خودمونه[/FONT]
[FONT=&quot]شما هم اگر می خوای در مورد عدالت خدا بدونی بهتره بری در مورد این نظریه تحقیق کنی[/FONT]
[FONT=&quot]درد ما اینه که خدا دستشو با یه من عسل تو دهنمون میزاره ولی باز ما گازش می گیریم....[/FONT]

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
يه جوري صحبت ميكني آدم فكر ميكنه آخوند جلوش نشسته
كي ميگه دنياي ديگه اي هست؟
يا اصلا چرا من بايد تو اين دنيا بيچاره باشم به اين اميد كه شايد حقمو دنياي ديگه اي بهم ميدن؟
من 1بار زندگي ميكنم و ميخوام لذت ببرمتو همين دنيا
نميخوام نقدو بدم نسيه رو بچسبم

چه ربطی داره؟
بحث سر عدالته و من میگم این طوری عدالت برقرار میشه
وقتی در مورد عدالت خدا بحث میشه که اعتقاد به وجوش داشته باشیم و اعتقاد به دنیای دیگه
بحث وجود یا عدم وجود خدا نیست اینجا
در ضمن شاید لذت اون دنیا بهتر باشه
اگه اینطوری باشه کدوم نقده کدوم نسیه؟؟؟/

computer-engi

عضو جدید
اما براي عدل به معنايي که بر خداوند متعال اطلاق مي شود «عدل الهي» معاني متعددي ذکر کرده اند:
1. عدل در خداوند يعني دوري آفريدگاري از انجام هر عملي که برخلاف مصلحت و حکمت است.
2. عدل در خداوند يعني همه انسانها در پيشگاه خداوند از هر جهت يکسان و برابرند و هيچ انساني نزد او بر ديگري برتري ندارد مگر به تقوا.
3. قضاوت و يا دانش به حسن: يعني خداوند هيچ عملي را هر چند خيلي ناچيز و کوچک باشد از هيچ کس ضايع نمي کند.
4. يعني اين که خداوند هر پديده و مخلوقي را در جاي خود آفريده و مواد ترکيبي هر موجودي را به اندازه لازم آن معين کرده و تعادل و تناسب در تمام پديده هاي جهان آفرينش وجود دارد.
5. عمل بر مبناي هدف: يعني تمام آفرينش در جهان هستي بر مبناي هدف است و هيچ چيز بيهوده و بي هدف نيست و براي هر يک از اين معاني به آياتي تمسک جسته اند (اصول اعتقادات، اصغر قائمي، ص 46- 44). لکن همه اين موارد در حقيقت بيان بعضي مصاديق عدل الهي است و جامع ترين تعرف در اين زمينه که شامل همه موارد فوق مي شود تعريف استاد مطهري است که مي فرمايند [عدل الهي به معناي] رعايت استحقاق ها در افاضه وجود و امتناع نکردن از افاضه و رحمت به آنچه امکان وجود يا کمال دارد و در توضيح اين تعريف مي فرمايند هر موجودي در هر مرتبه اي که هست از نظر قابليت استفاضه استحقاقي خاص به خود دارد ذات مقدس حق که کمال مطلق و خير مطلق و فياض علي الاطلاق است به هر موجودي آنچه را که براي او ممکن است از وجود و کمال وجودعطا مي کند و امساک نمي نمايد عدل الهي در نظام تکوين طبق اين نظريه يعني هر موجودي هر درجه از وجود کمال وجود که استحقاق و امکان آن را دارد دريافت مي کند. از نظر حکماي الهي صفت عدل آنچنان که لايق ذات پروردگار است و به عنوان يک صفت کمال براي ذات احديت اثبات مي شود به اين معناست... حکما معتقدند که هيچ موجودي بر خدا حقي پيدا نمي کند که دادن آن حق انجام وظيفه و اداء دين شمرده شود و خداوند از آن جهت عادل شمرده شود که به دقت تمام وظايف خود را در برابر ديگران انجام مي دهد. عدل خداوند عين فضل و عين جود اوست يعني عدل خداوند عبارت است از اين که خداوند فضلش را از هيچ موجودي در حدي که امکان تفضل به آن موجود باشد دريغ نمي دارد (مجموعه آثار شهيد مطهري، ج 1، صص 82 - 81).

.MosTaFa.

کاربر ممتاز
آیا این عدالت خداست که یک بچه باید با سرطان به دنیا بیاد ؟؟
آیا این عدالت خداست که صدها هزار نفر شب بخوابند و صبحی براشون نباشه ؟؟؟
آیا این عدالت خداست که فردی به این جهان بیاد بدون خواست خودش و بعد بخاطر کارهایی که کرده بدون خواست خودش تا ابد در آتش جهنم بسوزه ؟؟؟

آیا این بهتر نیست که بگیم خدایی وجود نداره و جهان خودمون رو باید خودمون بسازیم ؟؟؟

خدا از هر کس به اندازه ای که بهش داده انتظار داره
مگه کسی بدون خواست خودش هم کاری انجام میده؟؟؟؟؟؟؟؟

رهایی و هجرت

عضو جدید
اما براي عدل به معنايي که بر خداوند متعال اطلاق مي شود «عدل الهي» معاني متعددي ذکر کرده اند:
1. عدل در خداوند يعني دوري آفريدگاري از انجام هر عملي که برخلاف مصلحت و حکمت است.
2. عدل در خداوند يعني همه انسانها در پيشگاه خداوند از هر جهت يکسان و برابرند و هيچ انساني نزد او بر ديگري برتري ندارد مگر به تقوا.
3. قضاوت و يا دانش به حسن: يعني خداوند هيچ عملي را هر چند خيلي ناچيز و کوچک باشد از هيچ کس ضايع نمي کند.
4. يعني اين که خداوند هر پديده و مخلوقي را در جاي خود آفريده و مواد ترکيبي هر موجودي را به اندازه لازم آن معين کرده و تعادل و تناسب در تمام پديده هاي جهان آفرينش وجود دارد.
5. عمل بر مبناي هدف: يعني تمام آفرينش در جهان هستي بر مبناي هدف است و هيچ چيز بيهوده و بي هدف نيست و براي هر يک از اين معاني به آياتي تمسک جسته اند (اصول اعتقادات، اصغر قائمي، ص 46- 44). لکن همه اين موارد در حقيقت بيان بعضي مصاديق عدل الهي است و جامع ترين تعرف در اين زمينه که شامل همه موارد فوق مي شود تعريف استاد مطهري است که مي فرمايند [عدل الهي به معناي] رعايت استحقاق ها در افاضه وجود و امتناع نکردن از افاضه و رحمت به آنچه امکان وجود يا کمال دارد و در توضيح اين تعريف مي فرمايند هر موجودي در هر مرتبه اي که هست از نظر قابليت استفاضه استحقاقي خاص به خود دارد ذات مقدس حق که کمال مطلق و خير مطلق و فياض علي الاطلاق است به هر موجودي آنچه را که براي او ممکن است از وجود و کمال وجودعطا مي کند و امساک نمي نمايد عدل الهي در نظام تکوين طبق اين نظريه يعني هر موجودي هر درجه از وجود کمال وجود که استحقاق و امکان آن را دارد دريافت مي کند. از نظر حکماي الهي صفت عدل آنچنان که لايق ذات پروردگار است و به عنوان يک صفت کمال براي ذات احديت اثبات مي شود به اين معناست... حکما معتقدند که هيچ موجودي بر خدا حقي پيدا نمي کند که دادن آن حق انجام وظيفه و اداء دين شمرده شود و خداوند از آن جهت عادل شمرده شود که به دقت تمام وظايف خود را در برابر ديگران انجام مي دهد. عدل خداوند عين فضل و عين جود اوست يعني عدل خداوند عبارت است از اين که خداوند فضلش را از هيچ موجودي در حدي که امکان تفضل به آن موجود باشد دريغ نمي دارد (مجموعه آثار شهيد مطهري، ج 1، صص 82 - 81).

دوست گرامی بی نهایت سپاسگزارم.
من این تاپیک رو زدم که با استدلال دوستان رو به یه موضوعاتی برسونم .
دیدم اون هاااا " بعضا" میکن اصلا خدایی نیست.
حالا بیاین تو این تاپیک.
راستی اگه یکم از نظرات قبلی دوستان رو تو همین تاپیکی که الان پاسخ دادین مطالعه بفرمایین میدونین دقیقا چی میگم.
و بعد اینجاااااااااااااااااااااااااااااااااااا
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?p=1780994#post1780994 بیاین.تشکر :heart:

رهایی و هجرت

عضو جدید

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا از هر کس به اندازه ای که بهش داده انتظار داره
مگه کسی بدون خواست خودش هم کاری انجام میده؟؟؟؟؟؟؟؟

ايا هر زمان انساني بدنيا مياد خدا اطلاع نداره اون انسان قراره در زندگيش كار خوب انجام بده يا كارهاي بد ؟؟

ايا خدا نميدونه مثلا فردا قراره من كسي رو بكشم يا حالا به هر نوعي قراره كار بدي انجام بدم ؟؟

وقتي خدا از تمام اعمال و رفتار و حركات و نيات ما در طول زندگيمون بااطلاع هست ( قبل از وقوع ) پس چرا بايد كسي رو به دوزخ بفرسته كه تا ابد در اتش دوزخ بسوزه ؟؟

خدا منو خلق كرده و هر خوب و بدي كه در من هست از خلقت اوست پس چرا بايد منو به دوزخ بفرسته ؟؟

vahid321

عضو جدید
کاربر ممتاز
یواش یواش همه کاهنان فلنگ رو میبندن. بعد هم به اون دو میگه که برن توبه کنن.

باید گفت اشکال از عدالت نیست بلکه معیار سنجش ما غلطه. انسان رو نمیشه با کمیت معادل کرد
کسی این داستانارو خوند؟ میتونید در موردشون نظر بدید:gol:

.MosTaFa.

کاربر ممتاز
ايا هر زمان انساني بدنيا مياد خدا اطلاع نداره اون انسان قراره در زندگيش كار خوب انجام بده يا كارهاي بد ؟؟

ايا خدا نميدونه مثلا فردا قراره من كسي رو بكشم يا حالا به هر نوعي قراره كار بدي انجام بدم ؟؟

وقتي خدا از تمام اعمال و رفتار و حركات و نيات ما در طول زندگيمون بااطلاع هست ( قبل از وقوع ) پس چرا بايد كسي رو به دوزخ بفرسته كه تا ابد در اتش دوزخ بسوزه ؟؟

خدا منو خلق كرده و هر خوب و بدي كه در من هست از خلقت اوست پس چرا بايد منو به دوزخ بفرسته ؟؟

اینکه من بدونم برادرم فردا میخواد بره دزدی یعنی اینکه گناهی واسش نیست؟/
اینکه خدا می دونه من فردا می خوام چیکار کنم به این معنی نیست که منو مجبور کرده به اون کار که
من خودم تصمیم به کاری می گیرم و انجامش میدم و در این موضوع هیچ اجباری نیست
اگه خدا اطلاعی نداشت هم تفاوتی نمی کرد

ilili

عضو جدید
لولوفر خانم

لولوفر خانم

تو اينكه خدا عادل هستش هيچ شكي نيست.
يه عده انسان با فكر محدودشون هي ميان ميگن پس اگه خدا عادله اين چرا اينجوريه؟اون چرا اون جوري شد؟فلاني چرا فلان شد؟من چرا فلان نشدم؟اين قانون طبيعت چرا اونجوريه؟و...
اين و بدونين كه فكر انسان عقل انسان در حدي نيست كه از كاراي خدا سر در بياره و خدا عادله با يه كم فكر و طالعه ميشه به عدل خدا پي برد
فقط 15 دقيقه فكر كنيد حتما متوجه اين موضوع ميشيد

ilili

عضو جدید
لولوفر خانم

لولوفر خانم

دوست عزيز انسان هيچ وقت به خاطر اشتباهاتش تا ابد در آتش نميسوزه ببينيد خدا چقدر عادل هستش كه انسان رو به اندازه ي اشتباهاتش مجازات ميكنه و كسي تا ابد در آتش نميسوزه
ببينيد خدا چقدر به انسان لطف داشته كه بهش قوه ي اختيار داده و انسان خودش ميتونه تصميم بگيره كه كار خوب كنه يا بد و خدا چقدر مهربانه كه راهنما و برنامه هم يعني دين رو هم واسه ما فرستاده .راه خوب رو هم نشونمون داده مونده به خودمون كه كدوم راه رو انتخاب كنيم

رهایی و هجرت

عضو جدید
تو اينكه خدا عادل هستش هيچ شكي نيست.
يه عده انسان با فكر محدودشون هي ميان ميگن پس اگه خدا عادله اين چرا اينجوريه؟اون چرا اون جوري شد؟فلاني چرا فلان شد؟من چرا فلان نشدم؟اين قانون طبيعت چرا اونجوريه؟و...
اين و بدونين كه فكر انسان عقل انسان در حدي نيست كه از كاراي خدا سر در بياره و خدا عادله با يه كم فكر و طالعه ميشه به عدل خدا پي برد
فقط 15 دقيقه فكر كنيد حتما متوجه اين موضوع ميشيد

سلام .عزیزم. متوجه نشدین جریان چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوستان که میبینید میگن اصلا خدایی وجود نداره.
من این تاپیک رو زدم تا صفات خدارو یکی یکی ................... اما فهمیدم این هااااااااااا میگن اصلا خداااااااااااااااااااا نیست.
بیاین اینجااااااااااااااااا واسه ادامش.
"آری خدااااااااااااااااااااااااااااااا هست" لینکش هم بالا گذاشتم.:gol::gol::gol:

رهایی و هجرت

عضو جدید

عزیز " با عرض معذرت شما ادعا میکنید خیلی چیزا رو خوندین و شنیدین " در صورتی که وقتی صحبت میکنین واقعا دلالیلتون تابلو معلومه از نخوندن و اگاهی نداشتن هست.
محترمانه خواهش میکنم وقتی مطلبی رو نمیدونین قضاوت نکنین.
بدی شما از خداااااااااااااا نیست .خنده دار هست که میگین چون خداا اگاهی داره پس تقصیر من نیست گناه کنم.
تعجب میکنم.چراااااااااااااااااااااااااااااا یه کم تامل کنین.:gol:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیز " با عرض معذرت شما ادعا میکنید خیلی چیزا رو خوندین و شنیدین " در صورتی که وقتی صحبت میکنین واقعا دلالیلتون تابلو معلومه از نخوندن و اگاهی نداشتن هست.
محترمانه خواهش میکنم وقتی مطلبی رو نمیدونین قضاوت نکنین.
بدی شما از خداااااااااااااا نیست .خنده دار هست که میگین چون خداا اگاهی داره پس تقصیر من نیست گناه کنم.
تعجب میکنم.چراااااااااااااااااااااااااااااا یه کم تامل کنین.:gol:

من از برخي پستهاي شما متوجه شده بودم كه بسيار كم اطلاع و بي معلومات هستيد ولي حالا كه در جواب به ساده ترين پرسشها گير كرديد ديگه مطمئن شدم .

اين شما هستيد كه بايد قدري مطالعه كنيد و بعد تصميم بگيريد به ديگران اموزش بديد .

وقتي مطالي رو ميريد همينطور كپي پيست ميكنيد و خودتون هيچ اطلاع عمقي ازش نداريد نتيجه اش همين ميشه ديگه كه ناچاريد با اين حرفها يجوابي داده باشيد حالا

رهایی و هجرت

عضو جدید
من از برخي پستهاي شما متوجه شده بودم كه بسيار كم اطلاع و بي معلومات هستيد ولي حالا كه در جواب به ساده ترين پرسشها گير كرديد ديگه مطمئن شدم .

اين شما هستيد كه بايد قدري مطالعه كنيد و بعد تصميم بگيريد به ديگران اموزش بديد .

وقتي مطالي رو ميريد همينطور كپي پيست ميكنيد و خودتون هيچ اطلاع عمقي ازش نداريد نتيجه اش همين ميشه ديگه كه ناچاريد با اين حرفها يجوابي داده باشيد حالا

براتون متاسفم .
اولا بنده کپی پیس نکردم.
اگه فکر میکنید متن من رو هر جایییی میتونید گیر بیارین .ادرسشو بگین.
بعدشم واقعا که بی سواد شما هستین.
همین الان 2 مثال واضح دیگه هم به صفحه 10 با ویرایش اضافه کردم.
فقط میتونم بگم دیگه وقت ارزشمندم رو واسه جواب دادن به شمااااا تلف نمیکنم.
جوابتون خاموشی است.دوست دیگری هم جواب رو داد بهتون اما باز هم شما نمیخوااااااااااااهین که بفهمین.شاید هم احتمال زیاد فهمیدین و یخاطر غرور حاضر نیستین بگین و اقرار کنین. تو خلوت خودتون دیگه با خودتون رو رااااااااااااااست باشین.
حتی یساده ترین مطالب که علم و اگاهی خدا در همه یمکان هاااا و زمان هااااااااااااست واستون توجیه نشده هست. کودک هم این رو میفهمه.

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
براتون متاسفم .
اولا بنده کپی پیس نکردم.
اگه فکر میکنید متن من رو هر جایییی میتونید گیر بیارین .ادرسشو بگین.
بعدشم واقعا که بی سواد شما هستین.
همین الان 2 مثال واضح دیگه هم به صفحه 10 با ویرایش اضافه کردم.
فقط میتونم بگم دیگه وقت ارزشمندم رو واسه جواب دادن به شمااااا تلف نمیکنم.
جوابتون خاموشی است.دوست دیگری هم جواب رو داد بهتون اما باز هم شما نمیخوااااااااااااهین که بفهمین.شاید هم احتمال زیاد فهمیدین و یخاطر غرور حاضر نیستین بگین و اقرار کنین. تو خلوت خودتون دیگه با خودتون رو رااااااااااااااست باشین.
حتی یساده ترین مطالب که علم و اگاهی خدا در همه یمکان هاااا و زمان هااااااااااااست واستون توجیه نشده هست. کودک هم این رو میفهمه.

بالاخره يك حرف درست زديد . بنظر منهم انديشمندي مثل شما نبايد وقتشو اينجا صرف كنه !!!! :razz:

حيف هستيد شما و وقت گرانبهاتون .

بازم ميگم اگر قدري از اون وقت گرانبها رو صرف مطالعه كنيد و نه رونويسي حرفهاي ديگران بيشتر نتيجه ميگيريد چون شما در ساده ترين مطالب مربوط به خدا اطلاعات عمقي نداريد . قدري معلومات هم بد نيست .

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به جمع دوستان
اگه اجازه بدین من هم کم کم وارد گود بشم و نظرمو بگم.
البته با یه مقدار مقدمه که شرط اصلی بیان هر منطقی است.
پیش در آمد هر بحثی اعتماد متقابل هست.ما انسانها در ایران جوری تربیت شدیم که هم نژاد پرست باشیم و هم وجود آنرا در دیگران نکوهش کنیم. یا اینکه هم منطق نداشته باشیم و هم باز به کسانی که خوب درکشون نمی کنیم انگ بی منطقی بزنیم.
این مقدمه رو به این دلیل عرض کردم که میخوام بگم من اعتماد خودم رو نسبت به اینکه انسانها بذارن من در حوزه عقاید شخصی ام راحت باشم رو از دست دادم .لذا اینکه میخوام کم کم وارد بحث بشم به همین نکته مربوطه.
مشکل دوم من اینه که به طرفام اعتماد نمیکنم یا یه جورایی باورشون نمیکنم.
چه جوری؟
مثلآ همه اونایی که دم از اسلام میزنن , یه جورایی خودشون مسئله دارن.
هم از دین اسلام دفاع میکنه و هم بی نمازه
هم میگه دین درسته و هم اینکه دزدی هم میکنه و دروغ هم میگه.
هم میگه عدالت خوبه و در عین حال خدای نژاد پرستیه .
زمانی که همین روحانیت خودش راس کار نبود داد میزد که آی دنیا کجائید که مردم فقیرند و ندارند و همه شو شاه خورده و از این حرفا. حالا که خودشون صاحب حکومت شده اند همه مملکت رو ظلم و فقر و بدبختی فرا گرفته و عجبا که اصلآ به روشون هم نمیارن.
این تفاوت ها در بیان و عمل معنیش اینه که اعتقاد ما انسانها فقط برای رسیدن به مقام و پول و شهرت و از این جور منافع هست و توسل انسان به خدا و دین هم فقط قانونی جلوه دادن ریا و تزویر هست.
آدم اگه میخواد خدا رو پرستش و عبادت کنه چرا نمیره تو خلوت این کارو بکنه؟
چرا اینهمه مردم فقیر و بیچاره تو این مملکت دارن هلاک میشن اونوقت پول و ثروت این مملکت رو باهاش چکار میکنن؟
همه این ظلم ها به نام دین و امت اسلامی و شیعه و این جور برچسب ها انجام میشه و من موندم که شاید پشت صحنه خبر هایی هست که ما خبر نداریم.
بعد هم یه عده انسان ساده میان و شعر میگن که نه شما به اینا نیگا نکنید و بحث دین از دیندارو جدا فرض کنید و از این جور حرفا.
تا به اینجا من نگفتم که خدا هست یا نه و یا دین خوبه و یا نه.
من دارم میگم انسان خوبه اول دو رو نباشه بعد بیاد بشینه پای بحث.
حرف هم که زده میشه یکی میگه برو فلان کتابو بخون و اون یکی یه آیه از قرآن میاره که انگار طرف خودش نمیدونه چی جاش کجاست.
خدا رو باید تو رفتار و کردار خداباوران دید.
دین رو باید در رفتار و عمل دینداران دید.
هر کس با این دید به این دو مقوله نیگاه کنه , منکر همه چیز میشه .
اگه با این نظر من مشکلی ندارید , بحثو ادامه ش میدم .

<neda>

عضو جدید

آیا این عدالته ؟ ؟ ؟
آره منم موافقم و البته با اتفاقاتی که اخیرا افتاده خیلی به شک افتادم

Farasystem

عضو جدید
کاربر ممتاز
نوشته اصلي بوسيله rambod-g http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost.gif

آیا این عدالته ؟ ؟ ؟

دوست داری کسی که به تو ظلم کرده مجازات نشه؟

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نمیتونم با استفاده از علم شما رو به بی خدایی مهتقد کنم . این رو همه میدونند که نمیشه با استفاده از علم وجود خدا و عدم وجود خدا رو ثابت کرد. البته هنوز نمیشه. شاید در آینده بشه. فلسفه هم که میگه واقعیت نسبی هست. یعنی هیچ چیزی صد در صد درست نیست. در نتیجه از اون هم نمیشه استفاده کرد و من هر چیزی رو بگم چیزی برای رد اون وجود داره.
در مورد اینکه چرا میگم جهان بی نظم هست چطوره به جهش های ژنتیکی اشاره کنیم ... یا حرکت اتم ها ... یا بی نظمی فوق العاده ای که در فعالیت های اتمی در خورشید وجود داره.
در ضمن شما می فرمایید ستارگان و خورشید و ... همه و همه منظم هستند در صورتی که چنین نیست. صد میلیارد میلیارد میلیارد ستاره (فقط ستاره, من کرات رو حساب نکردم) در جهان ما وجود داره که اینها در مداراتی به شکل اتاقی قرار میگیرند و در صد میلیارد تای اونها ممکنه یکی از اونها دارای محیطی شبیه به زمین باشه. این نظم نیست. فقط یک اتفاق هست. مثل جهش های زنتیکی و مثل حرکت فوتان ها و ... که فقط به شکل اتفاقی درست میشند. تنها دلیلی که شما دارید فکر میکنید که جهان منظم هست اینه که شما اینجا هستید. وجود شما باعث این تفکر شده. تنها همین. اگر امروز یک شهاب سنگ به زمین بخوره و همه چیز رو نابود کنه باز هم میگید که جهان منظم هست ؟؟؟
در هر روز 3500 شهاب سنگ بزرگتر از یک اتوبوس وارد جو زمین میشه و در جو از بین میره. حالا کجای این مسئله منظمه ؟؟؟

شما ادعا می کنید جهش های ژنتیکی از روی بی نظمی است
این که به چنین نتیجه ای رسیدند و فهمیدند که می توان با علم ژنتیک به یک سری جهشهای بدنی رسید خودش دلیل بر نظمه چطور می گید بی نظمی!
ثانیا اگر بشر هنوز به این نتیجه نرسیده که این چند صد میلیارد ستاره (خودش تفکر آمیزه!) بر اساس فرمول خاصی حر کت می کنند دال بر بی نظمی نیست
یقین داشته باش اگر به بی نظمی می رسیدن هیچ وقت دنبالش نمی رفتند
بد می گم!
گفتی حرکت فوتونها
من مثال بهتری می زنم
حتما شیمی پاس کردی اگر هم نه برات می گم
تو شیمی دبیرستان یه بحثی داشتیم به اسم حرکت کاتوره ای یا نا منظم
من میگم شاید در ظاهر چیزی که میبینید حرکت نامنظم باشه ولی اون قوانین که باعث می شه اینها این طوری حرکت کنند ثابته
مثلا حتما تو ویندوز vista یا seven این screen saver شو که یه سری حباب میان تو صفحه نمایش دیدی آیا این بی نظمی
ظاهر بله اما نویسنده های برنامه بر اساس یک سری فرمول اینها رو نوشتند
و اما میگی روزانه این قدر شهاب سنگ به زمین بر خورد می کنه
همون خدایی که این شهاب سنگها رو آفرید همون هم می دونه چه جوری ما رو ازشون در امان بداره
اگر هر روز این قدر شهاب سنگ میامدو به زمین می خورد و خسارت ببار می اورد
اون وقت می تونستیم بگیم که بی نظمی بر این حاکمه
در ضمن نگفتی که بیگ بنگ از کجا اومده!

آخرین ویرایش:

Farasystem

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما ادعا می کنید جهش های ژنتیکی از روی بی نظمی است
این که به چنین نتیجه ای رسیدند و فهمیدند که می توان با علم ژنتیک به یک سری جهشهای بدنی رسید خودش دلیل بر نظمه چطور می گید بی نظمی!
ثانیا اگر بشر هنوز به این نتیجه نرسیده که این چند صد میلیارد ستاره (خودش تفکر آمیزه!) بر اساس فرمول خاصی حر کت می کنند دال بر بی نظمی نیست
یقین داشته باش اگر به بی نظمی می رسیدن هیچ وقت دنبالش نمی رفتند
بد می گم!
گفتی حرکت فوتونها
من مثال بهتری می زنم
حتما شیمی پاس کردی اگر هم نه برات می گم
تو شیمی دبیرستان یه بحثی داشتیم به اسم حرکت کاتوره ای یا نا منظم
من میگم شاید در ظاهر چیزی که میبینید حرکت نامنظم باشه ولی اون قوانین که باعث می شه اینها این طوری حرکت کنند ثابته
مثلا حتما تو ویندوز vista یا seven این screen saver شو که یه سری حباب میان تو صفحه نمایش دیدی آیا این بی نظمی
ظاهر بله اما نویسنده های برنامه بر اساس یک سری فرمول اینها رو نوشتند
و اما میگی روزانه این قدر شهاب سنگ به زمین بر خورد می کنه
همون خدایی که این شهاب سنگها رو آفرید همون هم می دونه چه جوری ما ازشون در امان بداره
اگر هر روز این قدر شهاب سنگ میامدو به زمین می خورد و خسارت ببار می اورد
اون می تونستیم بگیم که بی نظم
در ضمن نگفتی که بیگ بنگ از کجا اومده!

:gol:

بالا