مشاوره ي گياه پزشکي

فرزام ممنون از پاسخش که دادی
فقط چند تا سوال دقیق:
اول اینکه وزن بسته ی تنباکو چقدر باید باشه؟
دوم میشه دقیق تر بگی مثلا برای یک بسته ی نیم کیلوئی یا یک کیلوئی چقدر آب باید بریزیم تا در اون شناورش کنیم.
سوم اینکه بعد از اینکه شیره ی تنباکو در آب حل شد آیا باید پوچال تنباکو رو بیرون بریزیم ؟ و شیره را در 2-3 لیتر آب حل کنیم دیگه؟درسته؟
ممنون

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
خوب.
من بعنوان بابابزرگ باشگاه اول جند تا نکته رو به بچه های خوبم باید گوشزد کنم.اولا دنبال چیزای عجیب غریب نگردید.دوما عکسها را بدقت نگاه کنید.سوما از احسان جون بپرسد که مطمین هست که اون گلوله ها تخم هستند یا شاید ترشحات ناشی از نیش اون پشه های سفید هم باشند؟چهارما در اطراف این انگور آیا ساخت وسازی چیزی صورت گرفته یا نه؟(اخیرا).پنجما آیا ممکن هست که مثلا یکی خواسته باشه محبتی کنه پای انگور رو بیل بزنه و ...؟شیشما آیا این انگور رو هرس میکنن یا نه؟ هفتما جوبی چیزی پای این درخت هست؟بقیه اش رو هم خودتون بپرسید.
بنظر من دنبال یه تلفیق از آفت و مشکل فیزیکی در گیاه بگردین زودتر به نتیجه میرسین.
فعلا .
موفق باشید.

فرزام

عضو جدید
فرزام ممنون از پاسخش که دادی
فقط چند تا سوال دقیق:
اول اینکه وزن بسته ی تنباکو چقدر باید باشه؟
دوم میشه دقیق تر بگی مثلا برای یک بسته ی نیم کیلوئی یا یک کیلوئی چقدر آب باید بریزیم تا در اون شناورش کنیم.
سوم اینکه بعد از اینکه شیره ی تنباکو در آب حل شد آیا باید پوچال تنباکو رو بیرون بریزیم ؟ و شیره را در 2-3 لیتر آب حل کنیم دیگه؟درسته؟
ممنون

آقا احسان سلام
راستش راجع به وزنش زیاد مطمئن نیستم. ولی فکر می کنم بسته هاش حدودا 200 الی 300 گرم باشه.
-راجع به سوال دوم هم یک ظرفی انتخاب کن که حجمش کمی بیشتر از حجم بسته باشه.
- بعد از حل شدن شیره تنباکو هم باید پوچال تنباکو رو از محلول جدا کنی و فقط مایع موجود را در 2-3 لیتر آب حل کنی. درست متوجه شدی.
باز هم اگر سئوالی داشتی. بپرس

;)

خوب.
من بعنوان بابابزرگ باشگاه اول جند تا نکته رو به بچه های خوبم باید گوشزد کنم.اولا دنبال چیزای عجیب غریب نگردید.دوما عکسها را بدقت نگاه کنید.سوما از احسان جون بپرسد که مطمین هست که اون گلوله ها تخم هستند یا شاید ترشحات ناشی از نیش اون پشه های سفید هم باشند؟چهارما در اطراف این انگور آیا ساخت وسازی چیزی صورت گرفته یا نه؟(اخیرا).پنجما آیا ممکن هست که مثلا یکی خواسته باشه محبتی کنه پای انگور رو بیل بزنه و ...؟شیشما آیا این انگور رو هرس میکنن یا نه؟ هفتما جوبی چیزی پای این درخت هست؟بقیه اش رو هم خودتون بپرسید.
بنظر من دنبال یه تلفیق از آفت و مشکل فیزیکی در گیاه بگردین زودتر به نتیجه میرسین.
فعلا .
موفق باشید.
بابا بزرگ سلام
خوبی؟;)
ممنون از دقت و سول های شما
اما پاسخ سوال ها:
صحبت از پشه نشد اصلا تا اون گلوله ها بخواد ترشحات نیش پشه باشه!!:confused:
توی عکس ها هم گفته بودم تنها چیزی که بین برگ های انگور دیده میشه هموم عنکبوته هستش.
در اطراف انگور ساخت وسازی صورت نگرفته
انگورر رو هرس هم می کنیم
جوبی هم پای انگور نیست
و کسی هم پای انگور رو بیل نزده.

فرزام

عضو جدید
راستش منم با شما موافقم آقا امین.

چون عوامل زیادی می تونن در ایجاد این مشکل برای گیاه مورد نظر دخالت داشته باشند.
اولا نوع واریته این درخت انگور ممکن زیاد قوی نباشه. ثانیاً خاکی که در آن رشد کرده ممکنه از نظر مواد غذایی و معدنی ضعیف باشه که محصول کم میده یا محصول زود خشک میشه و ..... ولی چون اطلاعاتمون کمه فعلا مجبوریم اولویت را به وجود آفت بدیم و با توجه به وقت کم مشکل ایشون رو حل کنیم.

amin_rogh

کاربر ممتاز
سلام بابا.
درسته که اسمی از پشه به میون نیومد اما میخوام توجه شما رو به حضور پشه ها جلب کنم.شاخه ها را تکان دهید .
در عکسها دیدم که اونچه شما خوردگی برگ مینامید درواقع خوردگی نیست در واقع عواقب ناشی از نیش خوردگی و متعاقبش خروج شیره و جمع شده گی و خشک شده گی برگ هست.
اون تخم ها ( در عکس بنظر میاد که..) تخم نیست (مخصوصا تخم عنکبوت،چون عنکبوت تخمهاش رودر یک تنیده ای از تار بصورت تجمعی میزاره نه تک تک).بنظرم اونها خروج شیره از گیاه هست که باید از برگ جداشون کنید ببینید دوباره ترشح میشه و یا اینکه آثار نیش خوردگی زیرش ملاحظه میشه یا نه.
حتما میدونید که اگه بخشی از خوشه خشک بشه نشان دهنده اینه که یا گیاه بیماری فیزیولوژیکی داره یا اینکه آوند های تغذیه کننده اون بخش از خوشه(از مسیر ریشه و یا یک جایی از ساقه) خسارت دیده.
دو صد البته حتما میدونید که برگ انگور از برگهای تنبل هست که بیشتر مواد غذایی که میسازه صرف بزرگ شدن خودش میکنه و کمتر به جاهای دیگه منتقل میکنه و تنها برگهای اطراف خوشه هستند که خوشه رو تغذیه میکنند.پس اگه برگها دچار آفت بشن خیلی به محصول ربطی نداره مگر اینکه میزان آلودگی بالا و تعداد خوشه های انگور هم خیلی زیاد باشه که گیاه رو دچار کمبود مواد غذایی کنه.(منظورم این نیست که اصلا ربطی نداره ها!).
ساخت و ساز رو برای این گفتم که شاید نخاله های ساختمانی در خاک موجود باشند والان ریشه به نخاله ها برخورد کرده و دچار خسارت شده.
اولین و سریعترین تجویز اینه که یک حشره کش عمومی تماسی در زیر سطح برگها اسپری کنید و نسبت به هرس برگها اقدام کنید( برای هر خوشه 5-10 برگ باقی بگذارید و بقیه را حذف کنید، ترجیحا برگهای نزدیک خوشه ها را نگهدارید.).
نهایتا هم سه صد البته حتما حتما میدانید که خوشه های انگور فقط روی شاخه های امساله تشکیل میشوند. پس در زمستان تمام شاخه های اضافی به استثنای شاخه های اصلی را هرس کنید.نگران نباشید انگور خواهید داشت.
موفق باشید. امین رخ.

فرزام

عضو جدید
احسان جان
می خواستم بگم منم با صحبت اقا امین موافقم که وجود پشه ها خیلی مهمه. راستش ما به خاطر همین پشه ها است که هر سال با تنباکو درخت خودمون رو سمپاشی می کنیم. فکر کنم همونطور که قبلا هم گفته بودم اون عنکبوت هم بیشتر برای شکار حشرات روی گیاه منجمله پشه ها روی گیاه دیده میشه. و نباید مشکلی ایجاد کنه. در هر صورت شما تنباکو رو استفاده کن. انشائ ا... حل میشه.

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
جواب

جواب

سلام دوست عزیز
در مورد اینکه گفته بودند این آفت کنه قرمز اروپایی است این موضوع منتفی می باشد چون تخم کنه قرمز اروپایی به رنگ قرمز می باشد طوری که اگر تراکم تخم ها زیاد باشد تنه درخت از دور به رنگ قرمز دیده می شود.
در مورد اینکه آفت عنکبوت باشد این هم درست نیست چون عنکبوت پرداتور (شکارگر) بوده و ایجاد خوردگی نمی کند .
این آفت کنه هم نیست چون تخم کنه در حد میکرون است و با چشم دیده نمی شود .
اگه میشه تصاویر واضحی ارسال کنید.
چون با این عکس ها حتی می توان گفت تصاویر سفید موجود در عکس ها شفیره ی آفت هم می تواند باشد.
باتشکر

amin_rogh

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
در مورد اینکه گفته بودند این آفت کنه قرمز اروپایی است این موضوع منتفی می باشد چون تخم کنه قرمز اروپایی به رنگ قرمز می باشد طوری که اگر تراکم تخم ها زیاد باشد تنه درخت از دور به رنگ قرمز دیده می شود.
در مورد اینکه آفت عنکبوت باشد این هم درست نیست چون عنکبوت پرداتور (شکارگر) بوده و ایجاد خوردگی نمی کند .
چون با این عکس ها حتی می توان گفت تصاویر سفید موجود در عکس ها شفیره ی آفت هم می تواند باشد.
باتشکر
باریک الله بابا. خسته نباشی.آفرین. ادامه بده بابا.

ferdous

عضو جدید
سلام دوست عزیز
باتشکر
مؤفق باشيد

از همه ی دوستانی که تا الان توی این تاپیک منو راهنمائی کردن ممنون
عکس ها رو گرفتم و به یک نکته ی جدید هم رسیدم ;)

بعد از یه سرک کشیدن لای برگ های انگور حشره ای رو پیدا کردم که قبلا ندیده بودم البته تعدادشون زیاد نبود و روی همه ی برگ ها هم نبودن

بقیه ی عکس ها رو هم در زیر آپلود کردم

http://www.4shared.com/file/46172022/b92d7d25/Pic2.html

البته کیفیتش زیاد فرق نکرد من بهتر از این نمی تونم بگیرم چون با هندی کم عکس می گیرم وقتی زوم می کنم عکس تیره می شه

بهر حال امیدوارم قابل دیدن باشه.

آخرین ویرایش:

amin_rogh

کاربر ممتاز
سلام بابا.
خیلی مته به خشخاش میزاری بابا.
همونجوری که عرض کردم مشکل شما با یه سمپاشی ساده انشالله حل میشه.
طبیعی هست که لابلای شاخ و برگ درختان و لای علف ها و درز دیوارها کلی حشره پیدا میشه.اگه قرار باشه که تمامشون رو به اسم و فامیل شناسایی کنید و برای هرکدومشون شناسنامه هم صادر کنیم که ...
.
منظورم این نیست که کلا بیخیال بشید اما برای اینکه بطور قطعی نظر بدیم که مشکل دقیقا از کدوم یکی از این حشره ها هست یک کمی اطلاعات ناقص هست و عکس ها گویا نیست و .... .
موفق باشید.
البته باید بگم که این پویایی و پیگیری و علاقمندی شما حائز ارزش هست.
پایدار باشی بابا.

فرزام

عضو جدید
از همه ی دوستانی که تا الان توی این تاپیک منو راهنمائی کردن ممنون
عکس ها رو گرفتم و به یک نکته ی جدید هم رسیدم ;)

بعد از یه سرک کشیدن لای برگ های انگور حشره ای رو پیدا کردم که قبلا ندیده بودم البته تعدادشون زیاد نبود و روی همه ی برگ ها هم نبودن

بقیه ی عکس ها رو هم در زیر آپلود کردم

http://www.4shared.com/file/46172022/b92d7d25/Pic2.html

البته کیفیتش زیاد فرق نکرد من بهتر از این نمی تونم بگیرم چون با هندی کم عکس می گیرم وقتی زوم می کنم عکس تیره می شه

بهر حال امیدوارم قابل دیدن باشه.

سلام احسان جان
به قول آقا امین اگر لای بوته های بگردی ممکنه هزارتا حشره دیگه هم پیدا کنی. البته من خیلی خوشحالم که شخصی مثل شما که مهندسی برق خونده اینقدر درباره رشته های دیگه کنجکاوی میکنه و واقعا جای تقدیر داره ..... امیدوارم این علاقه به گیاهان همچنان ادامه داشته باشه و شما باز هم از این بحث های شیرین مطرح کنین تا با هم بیشتر ارتباط داشته باشیم.;)

راستی تنباکو رو استفاده کردی یا نه؟؟؟

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
جواب

جواب

سلام بابا.
خیلی مته به خشخاش میزاری بابا.
همونجوری که عرض کردم مشکل شما با یه سمپاشی ساده انشالله حل میشه.
طبیعی هست که لابلای شاخ و برگ درختان و لای علف ها و درز دیوارها کلی حشره پیدا میشه.اگه قرار باشه که تمامشون رو به اسم و فامیل شناسایی کنید و برای هرکدومشون شناسنامه هم صادر کنیم که ...
.
منظورم این نیست که کلا بیخیال بشید اما برای اینکه بطور قطعی نظر بدیم که مشکل دقیقا از کدوم یکی از این حشره ها هست یک کمی اطلاعات ناقص هست و عکس ها گویا نیست و .... .
موفق باشید.
البته باید بگم که این پویایی و پیگیری و علاقمندی شما حائز ارزش هست.
پایدار باشی بابا.

سلام دوست عزیز
اینو باید بگم که تو علم مبارزه با آفات و بیماری ها مبارزه شیمیایی آخرین روش است هر چند که ممکن است قطعی ترین راه باشد.
در ضمن سم پاشی برعلیه کدام آفت ؟

این رو فکر کنم یه بار هم گفته باشم

" جای خوشحالیه که در این انجمن انسان می تونه با رشته های مختلف ارتباط داشته باشه و از نظرات اونها استفاده کنه و به قول معروف تک بعدی بار نیاد ";)

ضمن اینکه از پاسخ های تمامی دوستان تشکر میکنم
مسئله ای که اینجا هست اینه که ما در رشته ی خودمون با آزمون-خطا جلو نمی ریم
نمی دونم شاید من اشتباه فکر میکنم اما فکر کنم بقیه ی رشته های مهندسی هم از این اصل مستثنی نباشند که البته در اینجا بعضی از پاسخ ها به نظر من از روی حدس بود تا دقیقا ریشه یابی!

بهر حال فکر می کنم فقطفرزام عزیز چاره ای برای این مشکل ارئه کرده بودند
می خواستم بدونم چند نفر از دوستان پیشنهاد ایشون رو تایید می کنن این رو به خاطر این می گم که
مشکل دیگه ای برای گیاه پیش نیاره چون یک سمی یک بنده ی خدائی داده بود گفته بود اینو بزن سم رو که زدیم برگ ها جمع شدن مثل اینکه خیلی قوی بود :biggrin:

اگه در این مورد هم پاسخ بدید ممنون میشم.

فرزام

عضو جدید
متشکرم از توجه شما به تمامی جوانب کار.
این موردی که فرمودید سمپاشی گیاه رو از بین برد حتما دلیل این نیست که سم اشتباهی زده شده یا قوی بوده . ممکنه بدرستی تهیه نشده یا زمان استفاده از آن صحیح نبوده (در زمانی که هوا آفتابی و گرم بوده استفاده شده که باعث سوختگی و از بین رفتن برگها شده) یا زمانی استفاده شده که دیگر کار از کار گذشته و آفت خسارت خود را وارد کرده است.

در ضمن من هم اصولا با آزمون و خطا زیاد موافق نیستم ولی چون اطلاعاتمون از مشکل شما زیاد دقیق نبود بنابراین روش استفاده از تنباکو را که خودمون تجربه کرده بودیم پیشنهاد دادم و گرنه آفت کش های عمومی دیگری هم هستند که همین کاربرد را دارند. ;)

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام جناب مهندس مهدوي
من توي حياط خونه يه درخت خرمالو دارم كه ميو هاي زيادي داده خوشبختانه ;)اما متاسفانه همه ميوه هاي آن كه بصورت چاغاله هستند در حال ريزش هستند همينطور برگهاي آن كه زرد ميشوند حالا نميدونم علتش چيه فقط به عنوان پيشگيري كمي از محلول قطره طلا مخلوط با آب به پاي درخت ريختم اما اگر براي جلوگيري از اين ريزش مرا راهنمايي كنيد كمال امتنان را خواهم داشت .

سئوال بعدي اينكه : يك گلدان اسپيديسترا دارم كه از زمستان به بعد اصلا برگ اضافه نكرده و يك مارانتا دارم كه برگهاي جديد آن سرحال و خوب هستند اما خيلي خيلي كوچك بوجود مي آيند و لبه هاي آن به سرخي ميزند . متشكر ميشم كه پاسخ دهيد .

قبلا از اينكه زياد سوال ميكنم عذرخواهي ميكنم اما من با يه دنيا سوال وارد اين سايت شدم ..........شرمنده:redface:

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
:redface::redface:جناب مهدوي بازم سوال ببخشيد:
1‌‌‌‌‍‍‍:::آيا كود كلسيم و فسفر براي افزايش رنگ ميو ه ها در توت فرنگي و گوجه مناسب است ؟ اگر مناسب هست لطفا طريقه و زمان استفاده از آن را برايم توضيح دهيد
2:::براي مباره با علف هرز يولاف يا جودوسر بايد چه كرد ؟
3:::براي از بين بردن كرم ريشخوار البته اگه درست تشخيص داده باشم ...سفيد - بند بند غير مجزا- از سر و ته باريك - شبيه ميگو - با حركتهاي داخل بندي - چه بايد بكنم ؟
4::: براي از بين بردن علف هرز مرغ كه لابلاي سبزيجات باغچه روئيده فقط مبارزه فيزيكي بايد انجام داد يا راه ديگري هم دارد ؟

بازم شرمنده...........اگه خسته تون ميكنم :redface:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
::: براي از بين بردن علف هرز مرغ كه لابلاي سبزيجات باغچه روئيده فقط مبارزه فيزيكي بايد انجام داد يا راه ديگري هم دارد ؟

چون باغچه است سعی کن بصورت فیزیکی این کار رو بکنی . هر چقدر کمتر از سم استفاده بشه محصول سالمتره.اینو که خودت بهتر از همه میدونی ...:gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام جناب مهندس مهدوي
من توي حياط خونه يه درخت خرمالو دارم كه ميو هاي زيادي داده خوشبختانه ;)اما متاسفانه همه ميوه هاي آن كه بصورت چاغاله هستند در حال ريزش هستند همينطور برگهاي آن كه زرد ميشوند حالا نميدونم علتش چيه فقط به عنوان پيشگيري كمي از محلول قطره طلا مخلوط با آب به پاي درخت ريختم اما اگر براي جلوگيري از اين ريزش مرا راهنمايي كنيد كمال امتنان را خواهم داشت .

:redface:

علت ریزش میوه وقتی تازه میوه چه تشکیل شده همیشه کمبود مواد غذایی خاکه .معمولاً آهن و روی.(در صورت استفاده زیاد کود دامی و ازته معمولاً کمبود روی اتفاق میفته که منجر به ریزش گل در درخت میشه) تشخیصت به نسب درست بوده .رنگ زرد و رنگ پریده ی برگ نشون دهنده ی کمبود آهنه . قطره طلا رو خوب تجویز کردی ولی تو این مرحله بهتره بصورت محلول روی برگها اسپری بشه چون نسبت به کوددهی پای درخت سریعتر از طریق برگ جذب میشه . :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی ببخشید الان متوجه شدم روی سخن با جناب مهدوی بود ! اما میدونم اونقدر بزرگوار هستن که بر من ببخشن جواب سوالایی رو که دادم.:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
الهي قربونت برم گلرخ جون :gol:
ممنون كه جواب دادي متشكرم . فكر نميكنم جناب مهدوي ناراحت بشه چون ظاهرا مشغله ايشون زياده و خوشحال ميشن يكنفر كاربر فعال مثل شما بهشون كمك كنه .....درسته ؟:redface:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلرخ جون يادم رفت بگم كه من از سم دروسپان هم استفاده كردم نظرت چيه ؟
گلرخ لطفا اگه ميتوني بقيه سوالات رو هم جواب بدي ممنون ميشم :gol:
لطفاااااااااااااااااا

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
گلرخ جون يادم رفت بگم كه من از سم دروسپان هم استفاده كردم نظرت چيه ؟
گلرخ لطفا اگه ميتوني بقيه سوالات رو هم جواب بدي ممنون ميشم :gol:
لطفاااااااااااااااااا

منظورت از استفاده از سم دروسپان واسه کرم ریشه خواره؟
یه سری توصیه واسه مبارزه با کرم ریشه خوار میدونم که واسه باغچه خونه خوبه .
کرم ریشه خوار لارو همان سوسکی است که این روزها(فروردین ماه) در هنگام غروب در سطح زمین پرواز می کند و به رنگهای سیاه و قهوه ای دیده میشود.
راه مبارزه:
۱-باغچه را غرقاب کنید
۲-سم لیندین را که به صورت پودر است را در سطح خاک باغچه بپاشید
۳-روی آن به صورت پودری آب بپاشید تا سم در آب حل و در محل خود بنشیند
۴-باغچه را غرقاب کنید
۵-تا ۱۵ روز از رفت و آمد در باغچه خوداری کنید تا اثر سم تمام شود.

ماشالله شما اطلاعاتت خیلی زیاده . من زیاد با دنیای کشاورزی رابطه نداشتم و اطلاعاتم محدود به درسهاییه که خوندم ....دوست دارم بتونم همه سوالا رو جواب گو باشم اما بهتره که فعلاً چیزایی رو پاسخ بدم که اطمینان بیشتری به دونستنشون دارم و فرصت بدیم دوستای دیگه هم تو بحث شرکت کنن.:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام گلرخ جون :gol:
ممنونم از جوابگويتون ...شرمنده ميكنين ما كجا شما كجا؟؟؟؟؟:sweatdrop:اما ظاهرا اينجا زياد كسي نمياد ....ببخشيد ميتونم بپرسم شما چه موقع از شبانه روز توي سايت هستيد تا منم بيام ....؟
در ضمن بايد دوبار باغچه را غرقاب كنم شماره 1و4 منظورمه؟:w30:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
گلابتون جان برات از دوستای گیاه پزشکم در مورد مبارزه با کرم ریشه خوار پرسیدم و حرفهایی که اینجا نوشتم رو برای اونا هم گفتم. جوابشون این بود : گفتن چون باغچه است بهتره از سم استفاده نکنی و با دست از خاک جمعشون کنی. غرقاب کردن واسه قبل از کاشت گیاهه میشه استفاده کرد از این روش نه وقت یکه درخت هستش! نمیدونم خودم چرا این موضوع رو متوجه نشدم! و اینو ذکر نکردم! سم دروسپان هم گفتن فایده ای نداره ، چون مثل رسوب تو خاک میمونه باید با خاک مخلوطش کرد و آبیاری کرد وگرنه تو سطح خاک میمونه و کاری انجام نمیده . بچه های گیاه پزشک بیان اینجا حتماً بهتر از من میتونن جوابگو باشن .کرم ریشه خوار هم باید مرحله ای از رشد برای مبارزه داشته باشن .مثل سن لاروی یا .... اگه اینو بدونیم بهتر میتونیم تشخیص بدیم کی و چه طور میشه مبارزه کرد.:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلرخ جان ممنون از زحمتي كه برام كشيدي :redface:
گلرخ جان حالا نظرت در مورد سم متاسيتوكس چيه همونطور كه ميدوني اين سم توي شيره نباتات نفوذ ميكنه امكان داره قابل استفاده باشه .......تا هر گازي كه به ريشه درختاي من ميزنن يه سم حسابي نوش جان كنن ( براي شوخي ):D

گلابتون

مدیر بازنشسته
ظاهرا جز من و تو گلرخ جان اينجا كسي سر نميزنه :razz:
يه عالمه سوال دارم اما توي همون چند تا سوال اولي هنوز دارم دور ميزنم اگه كمك گلرخ جان هم نبود اين دو سه تا سوالم جواب نميگرفتم :cry:
افسسسسسسسسسسسسسسسوسسسسسسسسسسسسس:cry:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
گلابتون جان منم روزای اول با کلی ایده و طرح و سوال اومدم اینجا ...آخه من 4 سالی از درس و رشته تحصیلیم فاصله داشتم .... اطلاعات اندکی برام از باغبانی باقی مونده .... اینجا خیلی رکود داشت الان با همت دوستامون تقریباً رونقی گرفته و خب خیلی وقتها باید حق داد اکثر بچه های اینجا هنوز دانشجو هستند و سوالات شما رو باید کسی جواب گو باشه که تا حدی عملی کار کرده باشه . اتفاقاً بچه های گیاه پزشک باشگاه اینجور مواقع فعال ظاهر میشن ...شاید چون وقت امتحانات ترم هستش کم پیدا شدن...در هر صورت باید کمی وقت گذاشت تا به جواب رسید . :gol:

بالا