[ سوالات و مشكلات نقشه برداری ]►

Omid Jackson

عضو جدید
مي تونم از دوستان خواهش كنم مطلب من جايي كه اشكال دارد به من راهنمايي كند (زاويه يابي با دوربين تئودوليت)
استادمان گفته اول بايد بعد از تراز دوربين تئودوليت زاويه افقي A و بعد زاويه افقي B را بدست آوريم (به ترتيب ديد اول و دوم) بعد 180 درجه دوربين را حول محورش بچرخانيم و دايره به راست و به سمت نقطه B برويم و زاويه B را بدست آوريم (ديد سوم) و در آخر در جهت عكس عقربه هاي ساعت به A برويم و زاويه A را بدست آوريم.
گفته (ديد اول - ديد دوم) = يك عدد
(ديد اول + ديد سوم) / 2 = ميانگين اول
(ديد دوم + ديد چهارم)/2 = ميانگين دوم
ميانگين اول - ميانگين دوم = همان عددي كه اول بدست آورديم
ولي هر چقدر با دوربين اعداد را بدست آوردم جوابم درست نشد كجاي مطلب غلط است
شما عدد بذار جواب ببر.:thumbsup2:

ehsanmoghadam

عضو جدید
من دانشجوی نقشه ی خواجه نصیرم و محمد کریم استادمه.واااااااقعا استاده!!!!! هرچند هندسه دیفرانسیل من و 18 نفر دیگه رو با نمره ی زیر 7 انداخت ولی من و همه ی دانشجوهای خواجه واقعا عاشقشیم.ترم بعد باهاش ژئودزی 2 دارم دعام کنین D:
سلام اصلا درس ژئودزي با استاد محمد كريم معنا ميشه اكثر دانشجوهاي اين رشته يا مستقيما شاگرد استاد بودن يا جزوه هاشو برا اين درس خوندن ايشالا هميشه سايشون بالاي سر بچه هاي نقشه برداري باشه

ehsanmoghadam

عضو جدید
مي تونم از دوستان خواهش كنم مطلب من جايي كه اشكال دارد به من راهنمايي كند (زاويه يابي با دوربين تئودوليت)
استادمان گفته اول بايد بعد از تراز دوربين تئودوليت زاويه افقي A و بعد زاويه افقي B را بدست آوريم (به ترتيب ديد اول و دوم) بعد 180 درجه دوربين را حول محورش بچرخانيم و دايره به راست و به سمت نقطه B برويم و زاويه B را بدست آوريم (ديد سوم) و در آخر در جهت عكس عقربه هاي ساعت به A برويم و زاويه A را بدست آوريم.
گفته (ديد اول - ديد دوم) = يك عدد
(ديد اول + ديد سوم) / 2 = ميانگين اول
(ديد دوم + ديد چهارم)/2 = ميانگين دوم
ميانگين اول - ميانگين دوم = همان عددي كه اول بدست آورديم
ولي هر چقدر با دوربين اعداد را بدست آوردم جوابم درست نشد كجاي مطلب غلط است
سلام به نظر من بهترين روش براي محاسبه زاويه به روش كوپل اينه
اول زاويه رو از قرائت هاي دايره به راست حساب ميكنيم
دوم زاويه رو از قرائت هاي دايره به چپ حساب ميكنيم
مقادير بدست آمده را جمع و تقسيم بر دو ميكنيم
فقط نكته اي كه اينجا نبايد فراموش بشه اينه كه ممكنه در بدست آوردن يك زاويه قرائت دوم از 360 رد بشه مثلا A=296 , B=25 در اينصورت زاويه AOB=89 ميشه نه 271-

msc87

عضو جدید
فقط نكته اي كه اينجا نبايد فراموش بشه اينه كه ممكنه در بدست آوردن يك زاويه قرائت دوم از 360 رد بشه مثلا A=296 , B=25 در اينصورت زاويه AOB=89 ميشه نه 271-
سلام به آقای مقدم
خوشحالم از اینکه دوست دیگه ای هم پیدا شد که در بحثهای تخصصی ما رو یاری کنن
اما در مطلب بالا که فرمودین باید بگم که در نقشه برداری باید به جهت خیلی توجه کرد چون مهمه که زاویه درون پلیگون قرار بگیره. پس ممکنه که زاویه بالا که شما فرمودین 89 درجه، درست نباشه بلکه زاویه271+ درست باشه.....
اما برا میانگین گیری جوری دیدها رو تو معادله قرار بدن که در دو جهت اعمال نشه

موفق باشین:gol::gol::gol:

حوري

عضو جدید
ممنون از لطف تان كه به سئوال من جواب داديد
ديد اول + ديد سوم /2 - ديد دوم + ديد چهارم / 2 = زاويه؟؟؟؟

مي شه خواهش كنم يك بار كوبل مضاعف به وسيله دوربين را براي من توضيح دهيد و اگر كتاب خوبي در اين زمينه سراغ داريد به من معرفي كنيد.

با تشكر از لطف بي دريغتان​

ehsanmoghadam

عضو جدید
سلام به آقای مقدم
خوشحالم از اینکه دوست دیگه ای هم پیدا شد که در بحثهای تخصصی ما رو یاری کنن
اما در مطلب بالا که فرمودین باید بگم که در نقشه برداری باید به جهت خیلی توجه کرد چون مهمه که زاویه درون پلیگون قرار بگیره. پس ممکنه که زاویه بالا که شما فرمودین 89 درجه، درست نباشه بلکه زاویه271+ درست باشه.....
اما برا میانگین گیری جوری دیدها رو تو معادله قرار بدن که در دو جهت اعمال نشه

موفق باشین:gol::gol::gol:[/quote
سلام دوست عزیز شما درست میگید بله باید به جهت حتما توجه بشه
ولی منظور من قرائت کوپل بود که زاویه حتما داخل پولیگون برداشت میشه مگه اینکه در اثر بی دقتی این قائده به هم بخوره بازم ممنون از دقت نظرتون

...

...

سلام من يك مقاله در مورد انواع دوربين نقشه برداري هوايي و طرز استفاده ازش و ميخوام اگه مي شه كمكم كنين.

ehsanmoghadam

عضو جدید
مي شه خواهش كنم يك بار كوبل مضاعف به وسيله دوربين را براي من توضيح دهيد و اگر كتاب خوبي در اين زمينه سراغ داريد به من معرفي كنيد.

[/quote]
سلام در یک تئودولیت یک محور اصلی یا شاقولی وجود داره که بطور پیش فرض باید دقیقا از مرکز دایره لمب افق بگذره ولی در عمل هیچ دوربینی رو پیدا نمی کنید که این شرایط رو داشته باشه بنا بر این ناچاریم روشی رو بکار بگیریم که امکان قرائت یک زاویه بطور متقارن رو فراهم کنه تا مقدار زاویه بدست آمده به واقعیت نزدیکتر بشه در واقع با میانگین گیری زوایای متقارن محور شاقولی رو تاحد امکان به جای اصلی خودش بر میگردونیم
کوپل مضاعف یعنی در قرائت یک زاویه چند بار این کار رو تکرار کنیم
کتابهای زیادی روش کوپل رو توضیح دادن مثلا دیانت خواه ذوالفقاری شمس نوبخت
ابن جلال
موفق باشید

msc87

عضو جدید
ممنون از لطف تان كه به سئوال من جواب داديد
ديد اول + ديد سوم /2 - ديد دوم + ديد چهارم / 2 = زاويه؟؟؟؟

باید:
ديد اول + ديد چهارم /2 - ديد دوم +ديد سوم/ 2 = زاويه

ehsanmoghadam

عضو جدید
دوستان نقشه بردار تا حالا در مورد نشريه 95 سازمان مديريت چيزي شنيدين ؟
از كجا ميتونم تهيش كنم خود انتشارات سازمان مديريتم رفتم نداشت !!
يه سوال ديگه منبعي برا مديريت نقشه برداري و متره و برآورد كارهاي نقشه برداري چاپ شده يا نه ؟
انقلاب كه رفتم ميگفتن همچين كتاب هايي وجود نداره !

manda-rad

عضو جدید
من دانشجوی نقشه ی خواجه نصیرم و محمد کریم استادمه.واااااااقعا استاده!!!!! هرچند هندسه دیفرانسیل من و 18 نفر دیگه رو با نمره ی زیر 7 انداخت ولی من و همه ی دانشجوهای خواجه واقعا عاشقشیم.ترم بعد باهاش ژئودزی 2 دارم دعام کنین D:

rast migi vaghean ostade khodam in term bahash GPS daram geo 2+hendese ro man 12 va naghshe geodetic15 shodam
say kon jozvasho befahmi to emtehanam vase har soal kole jozve ro nanevis be :)andazei benevis ke befahme darso fahmidi

just_geomatics

عضو جدید
تئودولیت

تئودولیت

با سلام و ممنون از زحمتی که می کشید
می خواستم در مورد پیدا کردن z0 در تئودولیت و کلا در مورد استفاده های z0 بدونم
ممنون میشم
و اینکه 1- z0 نقاله قائم چیه؟
2- رابطه ی تعیین z0 چیه؟
واقعا ممنون از راهنمایی که می فرمایید

:w10::)
;)

SAEED_CRAZY

عضو جدید
سلام اگه کسی در مورد نقشه برداری مسیر تجربه عملی داره لطفا منو راهنمایی کنه؟

msc87

عضو جدید
Z0

Z0

با سلام و ممنون از زحمتی که می کشید
می خواستم در مورد پیدا کردن z0 در تئودولیت و کلا در مورد استفاده های z0 بدونم
ممنون میشم
و اینکه 1- z0 نقاله قائم چیه؟
2- رابطه ی تعیین z0 چیه؟
واقعا ممنون از راهنمایی که می فرمایید

:w10::)
;)
سلام دوست عزیز
منظور شما Z0 زاویه ای هست؟
من چیزی در این مورد به خاطر ندارم ولی فکر کنم که بشه به روش نیم کوپل پیداش کرد.
مجموع زوایا باید 360 درجه باشد(در حالتی که 0 در بالا و تا 360 مدرج باشه)هر چه بیشتر از آن بود نشان دهنده دوبرابر Z0 خواهد بود ....
به این خطا ، خطا کلیماسیون قائم هم گفته میشه

امیدوارم منظورتون رو درست فهمیده باشم و توضیحات هم مکفی بوده باشه
موفق باشید:gol::gol::gol::gol:

just_geomatics

عضو جدید
سلام دوست عزیز
منظور شما Z0 زاویه ای هست؟
من چیزی در این مورد به خاطر ندارم ولی فکر کنم که بشه به روش نیم کوپل پیداش کرد.
مجموع زوایا باید 360 درجه باشد(در حالتی که 0 در بالا و تا 360 مدرج باشه)هر چه بیشتر از آن بود نشان دهنده دوبرابر Z0 خواهد بود ....
به این خطا ، خطا کلیماسیون قائم هم گفته میشه

امیدوارم منظورتون رو درست فهمیده باشم و توضیحات هم مکفی بوده باشه
موفق باشید:gol::gol::gol::gol:
واقعا ممنون از وقتی که گذاشتین
والا تو درس نقشه برداری 1 استاد گفتن که تو امتحان حتما این سوالو میدم که" z0 نقاله قائم چیه؟" و همچنین "رابطه تعیین z0 چیه؟"
من یه جاهایی در این مورد جستجو کردم ولی چیزی دستگیرم نشد
شما هم روشی که گفتین فهمش آسونه ممنون ولی یه کوچولو میخوام بیشتر بدونم چون اصلا این موضوع برام جا نیفتاده
واقعا از زحمتی که کشیدین خیلی ممنونم
:D

رابه

عضو جدید
سطوح مبناي ارتفاعي و مسطحاتي را نام برده و تعريف کنيد

سلام عزيزم ميتوني توي كتاب فيزيكال دكتر نجفي جواب سوالتو پيدا كني سطح مبناي مسطحاتي بيضوي مقايسه(يك سطح رياضي) و سطح مبناي ارتفاعي ژئوئيد(يك سطح فيزيكي كه تعريف كلي اون مي تونه ارتفاع متوسط آبهاي آزاد باشه) كه توضيحات بيشترش توي همين كتابي هست كه معرفي كردم البته سطوح ديگه اي هم هستن كه بازم توي كتاب بيشتر درباره ي اونا توضيح داده
موفق باشي

رابه

عضو جدید
دوستان نقشه بردار تا حالا در مورد نشريه 95 سازمان مديريت چيزي شنيدين ؟
از كجا ميتونم تهيش كنم خود انتشارات سازمان مديريتم رفتم نداشت !!
يه سوال ديگه منبعي برا مديريت نقشه برداري و متره و برآورد كارهاي نقشه برداري چاپ شده يا نه ؟
انقلاب كه رفتم ميگفتن همچين كتاب هايي وجود نداره !

دنبال جزوه 95 نگرد پيداش نميكني چون ديگه چاپ نمي شه اگه خيلي دنبالشي و مهندس اشراقي رو ميشناسي مي توني از روي جزوه 95 اون كپي بگيري

رابه

عضو جدید
دنبالش نگرد ديگه چاپ نميشه اگه مهندس اشراقي رو ميشناسي يه نسخه داره!!!! مي توني كپي بگيري

msc87

عضو جدید
واقعا ممنون از وقتی که گذاشتین
والا تو درس نقشه برداری 1 استاد گفتن که تو امتحان حتما این سوالو میدم که" z0 نقاله قائم چیه؟" و همچنین "رابطه تعیین z0 چیه؟"
من یه جاهایی در این مورد جستجو کردم ولی چیزی دستگیرم نشد
شما هم روشی که گفتین فهمش آسونه ممنون ولی یه کوچولو میخوام بیشتر بدونم چون اصلا این موضوع برام جا نیفتاده
واقعا از زحمتی که کشیدین خیلی ممنونم
:D
سلام
این خطا به نظر من در دو صورت رخ میده:
1- در حالتی که دستگاه درست تراز نشه و 0 لمپ قائم در سمت الراس قرار نگیره
2- در صورتی که خطای دستگاه باشه یعنی در حالتی که دستگاه تراز باشه، امتداد 0 لمپ در جهت سمت الراس قرار نگیره

اکثر دوربینها به صورتی که گفتم مدرج میشن و میشه از همون روش هم استفاده کرد ولی اگه سیستم مدرج کردن فرق کنه روش محاسبه اون زیاد متفاوت نیست فقط باید دقت کنی که خطاها به چه صورت با هم جمع میشن.

ehsanmoghadam

عضو جدید
دنبالش نگرد ديگه چاپ نميشه اگه مهندس اشراقي رو ميشناسي يه نسخه داره!!!! مي توني كپي بگيري
سلام
مگه میشه کسی پیر نقشه برداری زیر زمینی رو نشناسه
نمیدونستم مهندس اشراقی جزوه 95 داره
باهاشون تماس میگیرم
ممنون از راهنماییتون

Omid Jackson

عضو جدید
من داشتم تست میزدم این چند تا سوال زیر رو دیدم نتونستم حل کنم. لطفا" یکی منو کمک کنه.
زاویه x در شکل روبرو چند درجه است؟ (در صورتیکه BC = AB باشد.)
1) 22.5
2) 30
3) 45
4) 60

Omid Jackson

عضو جدید
در شکل روبرو اندازه زاویه ABC = 70 درجه است، اندازه زاویه ADC چند درجه است؟
1) 80
2) 100
3) 110
4) 120

raha-65

عضو جدید
من داشتم تست میزدم این چند تا سوال زیر رو دیدم نتونستم حل کنم. لطفا" یکی منو کمک کنه.
1) 22.5
2) 30
3) 45
4) 60
مطمئني سوالارو درست نوشتي؟ اگه BC با AB برابر باشه كه X صفر ميشه؟

ehsanmoghadam

عضو جدید
1) 22.5
2) 30
3) 45
4) 60
سلام دوست عزیز این سوال رو احتمالا اشتباه نوشتی چون AC=CB منطقیه در این صورت
زاویه c=90 که نصف کمان AB میشه بنابر این در مثلث متساوی الساقین ABC زاویه A=B=45
یعنی گزینه 3

ehsanmoghadam

عضو جدید
در شکل داده شده زاویه 112 = a زاویه x چند درجه است؟
1) 136
2) 224
3) 124
4) 112

چون 112 زاويه محيطيه و o زاويه مركزي (كه هر دو رو به روي يه كمان هستن) پس o دو برابر 112 يعني 224 مي شه ;)
:surprised: خدای من انگار داره یه قانون جدید کشف میشه:w10:
جوابش گزینه یک میشه 136=224-360

آخرین ویرایش:

ehsanmoghadam

عضو جدید
در شکل روبرو اندازه زاویه ABC = 70 درجه است، اندازه زاویه ADC چند درجه است؟
1) 80
2) 100
3) 110
4) 120

چون هر دو زاويه رو به روي يه كمان و هر دو محيطي هستن بايد با هم برابر باشن ولي تو گزينه ها 70 نداره!

این دو تا زاویه کجاشون رو به روی یه کمانه !!!!!!:surprised:
کمان ADC=140 پس کمان َABC =220 در نتیجه زاویه D که نصف کمان 220 درجه است برابر 110 درجه میشه یعنی گزینه 3
خوبه اینا رو تو کنکور جواب ندادین و گرنه خدا میدونه نقشه برداریتون منفی چند میشد :smile:
دوست عزیز حالا از شوخی گذشته تلاش شما برای پاسخ دادن به سوال ها شایسته تقدیره سعی کنید جواب ها رو درست بدید
موفق باشید .

بالا