[ سوالات و مشكلات نقشه برداری ]►

dadashkaiko

عضو جدید
خطاي کوليماسيون را تعريف کرده و روش مناسب براي حذف ان چيست؟

خطاي انالاتيزم را تعريف کنيد

این خطا ناشی از منطبق نبودن محور نشانه روی با محور افقی دستگاه است و با قرار دادن دستگاه در وسط امتداد این خطا حذف می شود :)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

arman_boyzzz

عضو جدید
کمک راجع به جدول کشی

کمک راجع به جدول کشی

راجع به جدول کشی هرکی هرچی میدونه میخوام ممنون

ارش آراد

عضو جدید
لطفااثبات فرمول خطاي قائم نبون مير در زمين هاي شيب دار روتوضيح بديد متشكرم

ارش آراد

عضو جدید
لطفااثبات فرمول خطاي قائم نبون مير در زمين هاي شيب دار روتوضيح بديد متشكرم :gol::gol::redface::redface:

msc87

عضو جدید
خطای قائم نبودن میر در زمینهای شیبدار

خطای قائم نبودن میر در زمینهای شیبدار

لطفااثبات فرمول خطاي قائم نبون مير در زمين هاي شيب دار روتوضيح بديد متشكرم :gol::gol::redface::redface:
سلام
اگه منظورتون خطای ناشی از قائم نبودن میر در زمینهای شیبدار برای استادیمتری هست باید بگم در کتاب نقشه برداری نوبخت توضیح کاملی از اون رو در صفحه 74 (فصل 4) قرار داده به اون مراجعه کنید.
موفق باشید:gol::gol:

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سوال )

من مختصات GPS چند نقطه از یک مرز پارک رو دارم نقشه پارک قدیمی هست (سال1348) طول هر ضلع پارک رو همین نقشه کشیده شده ولی چون مرزش حالت هفت هشتی هست ( زیگزاگ ) زاویه اضلاع نسبت به همو ندارم

میشه مختصات gps بقیه رأس های ضلع را بدست بیارم ؟

Omid Jackson

عضو جدید
سلام

سوال )

من مختصات GPS چند نقطه از یک مرز پارک رو دارم نقشه پارک قدیمی هست (سال1348) طول هر ضلع پارک رو همین نقشه کشیده شده ولی چون مرزش حالت هفت هشتی هست ( زیگزاگ ) زاویه اضلاع نسبت به همو ندارم

علیک سلام
شما مختصات X,Y,Z رو دارید؟ اگر میشه بیشتر توضیح بدید و نقشه پارک رو هم قرار بدید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
علیک سلام
شما مختصات X,Y,Z رو دارید؟ اگر میشه بیشتر توضیح بدید و نقشه پارک رو هم قرار بدید.

مرسي اميد جكسون عزيز :)

چون حدود اين پارك معارض داره امكان برداشت محلي اون وجود نداره فقط نقشه كه طول اضلاع روش مشخصه موجود است به همراه چند نقطه كه مختصات اون داده شده و استاد گفته مختصات بقيه نقاط رو بدست بيارين

نمره خوبي هم ميده:redface:

Omid Jackson

عضو جدید
مرسي اميد جكسون عزيز http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/smile.gif

چون حدود اين پارك معارض داره امكان برداشت محلي اون وجود نداره فقط نقشه كه طول اضلاع روش مشخصه موجود است به همراه چند نقطه كه مختصات اون داده شده و استاد گفته مختصات بقيه نقاط رو بدست بيارين

نمره خوبي هم ميدهhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_redface.gif

من چون بعد کنکور همه چی یادم رفت باید بشینم روش فکر کنم. به بقیه دوستان خبر میدم تا اونا هم کمکتون کنن یه نمره توپ بگیرید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

msc87

عضو جدید
سلام

سوال )

مرسي اميد جكسون عزيز :)

نمره خوبي هم ميده:redface:

سلام یاسر خان
شما گفتید مختصات GPS چندتا از نقاط مرزی رو دارید درسته؟!!!!!!!!!!!!!
و طول اضلاع رو هم دارید....
تو نقشه ای که گذاشتید نقاط باحروف کوچیک همون مختصات GPS مرزهای شماست؟؟؟؟
اگر هست که خوب تا E رو دارید و فقط نقطه F می مونه؟
و سوال بعدی من در مورد مختصات نقطه A هست که اون 40 s چیه؟

اینارو توضیح بدید ....

Omid Jackson

عضو جدید
سلام یاسر خان
و سوال بعدی من در مورد مختصات نقطه A هست که اون 40 s چیه؟

اینارو توضیح بدید ....

مهندس جون اول باید ژیزمان رو بدست آورد (از راه arctan)؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام یاسر خان

و سوال بعدی من در مورد مختصات نقطه A هست که اون 40 s چیه؟​

اینارو توضیح بدید ....​

سلام

اون s 40 رو GPS بود اول همه مختصات نقاط هست چون تیپ بود ننوشتم حتماً منظورش مداری چیزی هست

من تحقیق کردم دو راه داره

نقشه رو تبدیل به دجیتال کنی ( از حالت کاغذی در بیاد ) که ما خوشبختانه فایل CAD شو داشتیم ببری تو نرم افزاری به نام arc gis اونجا مثل اینکه مختصات تمام نقاط کره زمین هست ما مختصات این چند نقطه رو میدیم این نقشه پیاده میشه رو محیط ARC GIS سپس بقیه نقاط قابل محاسبه هست.

روش دوم که عمل کردم این هست تو محیط AutoCad مختصات یک رأس رو که داریم توسط cad در فضای نامحدود اتوکد پیاده میکنیم و اگر احتیاج به move داشت اون رأس رو به جایگاه واقعی اش ( مختصات ) منتقل میکنی و طبیعتاً مختصات سایر نقاط هم به همنون نسبت تغییر و قابل برداشت هستند :)

salvia_111

عضو جدید
سلام
من میخوام یه تحقیق EDMارائه بدم ولی هیچ منبعی برای هیچ موضوعی یدا نکردم
کم.................................ک

msc87

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

اون s 40 رو GPS بود اول همه مختصات نقاط هست چون تیپ بود ننوشتم حتماً منظورش مداری چیزی هست

من تحقیق کردم دو راه داره

نقشه رو تبدیل به دجیتال کنی ( از حالت کاغذی در بیاد ) که ما خوشبختانه فایل CAD شو داشتیم ببری تو نرم افزاری به نام arc gis اونجا مثل اینکه مختصات تمام نقاط کره زمین هست ما مختصات این چند نقطه رو میدیم این نقشه پیاده میشه رو محیط ARC GIS سپس بقیه نقاط قابل محاسبه هست.

روش دوم که عمل کردم این هست تو محیط AutoCad مختصات یک رأس رو که داریم توسط cad در فضای نامحدود اتوکد پیاده میکنیم و اگر احتیاج به move داشت اون رأس رو به جایگاه واقعی اش ( مختصات ) منتقل میکنی و طبیعتاً مختصات سایر نقاط هم به همنون نسبت تغییر و قابل برداشت هستند :)
سلام
خوب اگه بحث اجرای عملی که خوب با نرم افزار ArcGISو Land و SDRmap میشه اینکار رو کرد ولی من با Cad نمیدونم
در هر صورت با این دو نرم افزار با استفاده از حداقل دو نقطه برای توجیه شبکه نقاطت میتونی انتقال، دوران و مقیاست رو تصحیح کنی و مختصات صحیح سایر نقاطت رو بدست بیاری.

موفق باشی

roma88

عضو جدید
لطفا یه منبع خوب واسه درس فتوگرامتری تحلیلی معرفی کنین .

msc87

عضو جدید
لطفا یه منبع خوب واسه درس فتوگرامتری تحلیلی معرفی کنین .
سلام دوست عزیزی
من جزوی دکتر امینی رو با عنوان فتوگرامتری 3 پیشنهاد میکنم
البته این تنها جزوه نیست ولی قابل دسترس هست

موفق باشی

ehsanmoghadam

عضو جدید
سلام
من میخوام یه تحقیق EDMارائه بدم ولی هیچ منبعی برای هیچ موضوعی یدا نکردم
کم.................................ک
سلام دوست عزيز EDM الكترونيك ديستنس مژرمنت يا همون طولياب الكترونيكيه
توي گوگل سرچ كن حتما پيدا ميكني

ateke

عضو جدید
salam

salam

man omran/rah mikhunam.nagshebardaram hastam ke ba total kar mikonam
. b joz land kad che narm afzari karborde ziadi dare.mamnoon misham harche saritar kesi betune komakam kone.

msc87

عضو جدید
سلام

سلام

man omran/rah mikhunam.nagshebardaram hastam ke ba total kar mikonam
. b joz land kad che narm afzari karborde ziadi dare.mamnoon misham harche saritar kesi betune komakam kone.
سلام
این دو نرم افزار بیشترین کاربرد رو دارن و لی یک نرم افزار دیگه هم هست که تو همین زمینه ازش استفاده میشه که نسبتا قدیمی تره به نام SDRmap که الان کمتر ازش استفاده میشه.

موفق باشید.:gol::gol::gol:

فاطمه ط

عضو جدید
من دانشجوی نقشه ی خواجه نصیرم و محمد کریم استادمه.واااااااقعا استاده!!!!! هرچند هندسه دیفرانسیل من و 18 نفر دیگه رو با نمره ی زیر 7 انداخت ولی من و همه ی دانشجوهای خواجه واقعا عاشقشیم.ترم بعد باهاش ژئودزی 2 دارم دعام کنین D:

حوري

عضو جدید
مي تونم از دوستان خواهش كنم مطلب من جايي كه اشكال دارد به من راهنمايي كند (زاويه يابي با دوربين تئودوليت)
استادمان گفته اول بايد بعد از تراز دوربين تئودوليت زاويه افقي A و بعد زاويه افقي B را بدست آوريم (به ترتيب ديد اول و دوم) بعد 180 درجه دوربين را حول محورش بچرخانيم و دايره به راست و به سمت نقطه B برويم و زاويه B را بدست آوريم (ديد سوم) و در آخر در جهت عكس عقربه هاي ساعت به A برويم و زاويه A را بدست آوريم.
گفته (ديد اول - ديد دوم) = يك عدد
(ديد اول + ديد سوم) / 2 = ميانگين اول
(ديد دوم + ديد چهارم)/2 = ميانگين دوم
ميانگين اول - ميانگين دوم = همان عددي كه اول بدست آورديم
ولي هر چقدر با دوربين اعداد را بدست آوردم جوابم درست نشد كجاي مطلب غلط است

msc87

عضو جدید
مي تونم از دوستان خواهش كنم مطلب من جايي كه اشكال دارد به من راهنمايي كند (زاويه يابي با دوربين تئودوليت)
استادمان گفته اول بايد بعد از تراز دوربين تئودوليت زاويه افقي A و بعد زاويه افقي B را بدست آوريم (به ترتيب ديد اول و دوم) بعد 180 درجه دوربين را حول محورش بچرخانيم و دايره به راست و به سمت نقطه B برويم و زاويه B را بدست آوريم (ديد سوم) و در آخر در جهت عكس عقربه هاي ساعت به A برويم و زاويه A را بدست آوريم.
گفته (ديد اول - ديد دوم) = يك عدد
(ديد اول + ديد سوم) / 2 = ميانگين اول
(ديد دوم + ديد چهارم)/2 = ميانگين دوم
ميانگين اول - ميانگين دوم = همان عددي كه اول بدست آورديم
ولي هر چقدر با دوربين اعداد را بدست آوردم جوابم درست نشد كجاي مطلب غلط است

سلام دوست عزیز
مطلبی که شما گفتید یک ایراد داره.اونم اینکه در هر بار محاسبه جای مشاهدات جابجا شده و باعث ایجاد اشتباه میشه.
برای اینکه متوجه بشی یکم توضیح میدم:

دو میانگین رو وارد معادله آخر کن-----> (ديد اول + ديد سوم) / 2 - (ديد دوم + ديد چهارم)/2 -----> (ديد اول+ ديد سوم- ديد دوم - ديد چهارم)/ 2---->( (ديد اول - ديد دوم)+(دید سوم- دیدچهارم ))/2----->
از معادله آخر می شه فهمید که در مرحله محاسبه و میانگین گیری زاویه بین A و B در دو جهت مختلف عمل می شود که باعث بروز خطا در محاسبات شما شده است....

موفق باشید:gol::gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:
بالا