رفع اشکال | دروس فنی ساختمان آزمون ارشد معماری

atrali

کارشناس ارشد مدیریت پروژه
کاربر ممتاز
فکر کنم داره میگه که نیرویی که مثلا دیوار حائل برای نگه داشتن خاک پشت اون تحمل میکنه برابر خاک اون مثلث کچیکست که رنگ کردم.
(البته این جمله به این صورت تو کتاب نیومده برداشت من اینه)
به نظر منم مبهمه.....البته اينو بگم اين كتاب غلط هم داره ....شايد اينم يكي از غلط هاش........البته اون يكي سوال ستاره جون هم همون نيروي افقي ميشه نه حرارتي... جزوه درست گفته يعني اصلاحش كرده

معمارباشی

عضو جدید
به نظر منم مبهمه.....البته اينو بگم اين كتاب غلط هم داره ....شايد اينم يكي از غلط هاش........البته اون يكي سوال ستاره جون هم همون نيروي افقي ميشه نه حرارتي... جزوه درست گفته يعني اصلاحش كرده

جوابم واضح نبود ؟

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
این جمله درسته
ببینید ... خاک تا موقعی که شیب طبیعی داره نمی ریزه ... یا بهتر بگم هی خاک می ریزیم می ریزیم تا از حالت مایل به سمت حالت عمود پیش می ریم کم کم می بینیم خاک ها رو هم غل می خورن می ان پایین اون وقت می گیم خاک از زاویه طبیعیش خارج شده و قسمت اضافی که غل می خوره میاد پایین در حقیقت سعی می کنه خاک رو به شیب طبیعیش برگردونه ... مثل شکل پایین مثلت 1 غل می خوره می شینه جای مثلث 2 ... این جوری بر می گرده به حالت با شیب طبیعی و پایدار می شه ...
حالا فکر کنین می خواهیم نزاریم این توده ی خاک بیاد پایین !!! چکار باید بکنیم ؟ خوب غیر از مثلث 1 که بقیه خاک ها پایدارند ! پس مشکل همون توده ی 1 هست ! این توده ی یک هم که همون میزانی بود که باید میاومد پایین تا خاک برگرده به شیب پایدار ... پس ما باید با وزن این توده فقط غلیه کنیم و اونو خنثی کنیم کافیه ...

ببیخشید بلد نیستم خوب توضیح بدم شرمنده ...مشاهده پیوست 158413

درسته منم همینو میگم ولی این جمله غلط بیان کرده دیگه.....آره

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
این جمله درسته
ببینید ... خاک تا موقعی که شیب طبیعی داره نمی ریزه ... یا بهتر بگم هی خاک می ریزیم می ریزیم تا از حالت مایل به سمت حالت عمود پیش می ریم کم کم می بینیم خاک ها رو هم غل می خورن می ان پایین اون وقت می گیم خاک از زاویه طبیعیش خارج شده و قسمت اضافی که غل می خوره میاد پایین در حقیقت سعی می کنه خاک رو به شیب طبیعیش برگردونه ... مثل شکل پایین مثلت 1 غل می خوره می شینه جای مثلث 2 ... این جوری بر می گرده به حالت با شیب طبیعی و پایدار می شه ...
حالا فکر کنین می خواهیم نزاریم این توده ی خاک بیاد پایین !!! چکار باید بکنیم ؟ خوب غیر از مثلث 1 که بقیه خاک ها پایدارند ! پس مشکل همون توده ی 1 هست ! این توده ی یک هم که همون میزانی بود که باید میاومد پایین تا خاک برگرده به شیب پایدار ... پس ما باید با وزن این توده فقط غلیه کنیم و اونو خنثی کنیم کافیه ...

ببیخشید بلد نیستم خوب توضیح بدم شرمنده ...مشاهده پیوست 158413
میشه واسه این شکلم شرح بدید.......2.PNG

معمارباشی

عضو جدید
میشه واسه این شکلم شرح بدید.......مشاهده پیوست 158428

ببین اون مثلثیه به پایداری رسیده و خودش وزن خودشو تحمل می کنه و حرکت نمی کنه ... ولی اون ذوزنقه که روشه دوست داره بریزه پایین درسته ؟ این دیوار حایل که جلوش می زاریم باید بتونه وزن این توده ی ذوزنقه رو فقط تحمل کنه و برای همین باید بتونه عکس العملی برابر نیروی وزن اون قسمت نشون بده !

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین اون مثلثیه به پایداری رسیده و خودش وزن خودشو تحمل می کنه و حرکت نمی کنه ... ولی اون ذوزنقه که روشه دوست داره بریزه پایین درسته ؟ این دیوار حایل که جلوش می زاریم باید بتونه وزن این توده ی ذوزنقه رو فقط تحمل کنه و برای همین باید بتونه عکس العملی برابر نیروی وزن اون قسمت نشون بده !
ایول ..... حالا شد همون که من میگم .....من این شکل رو که نگاه میکردم ...با "نیروییکه لازم است توده خاک را خارج از زاویه شیب طبیعی اش پایدار نگه دارد برابر است با همان مقدار خاکی که باید باشد تا شیب طبیعی را ایجاد کند."درست در نمیومد

معمارباشی

عضو جدید
این سوال از کتاب نانو فناوری طراحی شده ... جوابش هم می شه گزینه 2

این لایه نانو بنیان این جوری عمل می کنه که بر اثر حرارت بجای این که ترک برداره ... متورم می شه و باد می کنه و این جوری از ترک برداشتن شیشه جلوگیری می کنه

آخرین ویرایش:

Sahar.Pirozmanes

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها این جمله به نظرتون درسته :"نیروییکه لازم است توده خاک را خارج از زاویه شیب طبیعی اش پایدار نگه دارد برابر است با همان مقدار خاکی که باید باشد تا شیب طبیعی را ایجاد کند."به نظر من غلطه....از خلاصه مبانی سازه

گل خانومم جوابتو تو صفحه ام نوشتم

moeinz

کاربر بیش فعال
کشیدگی مورب که تو فصل دو از بخش اول هست چیه؟
من اصلن سرو تهشو نفهمیدم
البته تو کتاب درک رفتار سازه ها

آخرین ویرایش:

atrali

کارشناس ارشد مدیریت پروژه
کاربر ممتاز
کشیدگی مورب که تو فصل دو از بخش اول هست چیه؟
من اصلن سرو تهشو نفهمیدم
البته تو کتاب درک رفتار سازه ها
ميشه دقيق بگي صفحه چند كتاب درك رفتار سازه هاست؟

morteza2010

عضو جدید
صفحه 29

البته تو اینم مشکل دارم
چرا باید این حالت نشان دهنده تنش برشی باشه؟؟!
مشاهده پیوست 158748
تنش های برشی با زاویه 45 درجه ایجاد میشوند اگه چند صفحه قبلش بخونید کامل توصیح داده که کشش های قطری برایند هستن برایند ها هم زاویه دارند در میان x و y

اگه یادتون باشه تو هندسه خطوط موازی مورب داشتیم که اگر خطی دو خط موازی را قطع کن زاویه ها نظیر به نظیر برابر هستن و دلیل این هم اینه که نیرو در راستای خودش حرکت میکنه و خم نمیشه امتداد یه یکی از ویژگی های نیرو است (البته یکم خودم هم گیج شدم این بند دومیی)

آخرین ویرایش:

moeinz

کاربر بیش فعال
تا حدودی ی چیزایی فهمیدم ولی باز کامل حل نشد
کتاب عناصر جزییات ساختمانی کزازی انتشاران پوران پژوهش ی چیزایی نوشته
صفحه32و33
20111102249.jpg

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب درک رفتار سازه ها صفحه 14:
اگر اثر دینامیکی زمین لرزه با فرکانس طبیعی ساختمان هماهنگ شود تاثیر آن برابر خواهد شد(دو خط آخر پاراگراف سمت راست صفحه)
اگر اثر دینامیکی زمین لرزه با فرکانس طبیعی ساختمان هماهنگ شود تاثیر آن چند برابر خواهد شد(متن عکس 25-1 همان صفحه)
کدومش درسته؟؟

sweetbrier1989

عضو جدید
اگر اثر دینامیکی زمین لرزه با فرکانس طبیعی ساختمان هماهنگ شود تاثیر آن برابر خواهد شد(دو خط آخر پاراگراف سمت راست صفحه)
اگر اثر دینامیکی زمین لرزه با فرکانس طبیعی ساختمان هماهنگ شود تاثیر آن چند برابر خواهد شد(متن عکس 25-1 همان صفحه)
کدومش درسته؟؟
​چند برابر خواهد شد...

mahyar21

عضو جدید
کدومش درسته؟؟
اگه متن کتاب رو خوب خونده باشین متوجه میشین که چند برابر درسته!
اصلا بدون در نظر گرفتن مباحث درسی هم واضحه که جمله اول غلطه.
معنیش هم که کاملا مشخصه و نیاز به توضیح نداره.
موفق باشین.

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدومش درسته؟؟

عزیزم ...چند برابر میشه ......

moeinz

کاربر بیش فعال
20111103250.jpg
دوستان این دو تا چرا باید فشاری باشن؟
اشتبا نیس؟

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 158843
دوستان این دو تا چرا باید فشاری باشن؟
اشتبا نیس؟

اینایی که قرمز کردی رو میگی..... فشاری هستن ....اگه میخوای درست درک کنی باید کل خرپارو فرض کنی که داری خم میکنی....بعد به یالت توجه کن بهش فشار میاد ......نمیدونم میتونم برسونم منظورمو!!!!!!!!!!!!!

moeinz

کاربر بیش فعال
نه نیست.چون تحت فشارن دیگه:D

فک کنم تو هم روزه ای؟:confused:
نه درسته ... اولی که واضحه وقتی نیرو وارد بشه اون عضو تحت فشاره توی دومی هم به دلیل وجود 2 تا عضو پایینی تحت فشار قرار میگیره وگرنه کششی بود

اولی چرا؟اونوقت باید خرپای بغلیش هم مثل اون میشد

اینایی که قرمز کردی رو میگی..... فشاری هستن ....اگه میخوای درست درک کنی باید کل خرپارو فرض کنی که داری خم میکنی....بعد به یالت توجه کن بهش فشار میاد ......نمیدونم میتونم برسونم منظورمو!!!!!!!!!!!!!

انفاقن خوب اومدی
دومی رو فهمیدم
البته تو تحلیلش باز مشکل دارم
ولی اولی رو کلن نفهمیدم

باران طلایی

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان به نظر شما تصاویر صفحه 43 و 44 کتاب درک رفتار سازه ها رو نیاز هست بخونیم؟؟؟؟؟؟؟؟

بالا