دانستنی های باغبانی

Hooshmand-gsm

عضو جدید
کلروفیل جان از من میپرسی؟؟؟!!!:redface:
من که گناهی نکردم ، خوب منم یواش یواش یاد میگیرم
یادمه مادره من که بهشون میگیم این گل فلان آفت رو داره میگه با آب و ریکا اسپری کن یا با اسفنج بکش خوب میشه و خرابم نمیشه.

خلاصه این اولین و آخرین و تنها مبارزه مادر با آفتهای دوست نداشتنیه.

راستی شفلرا چه شکلیه ؟ خوشگله حتمآ ، نه؟

Hooshmand-gsm

عضو جدید
کلروفیل جان از من میپرسی؟؟؟!!!:redface:
من که گناهی نکردم ، خوب منم یواش یواش یاد میگیرم
یادمه مادره من که بهشون میگیم این گل فلان آفت رو داره میگه با آب و ریکا اسپری کن یا با اسفنج بکش خوب میشه و خرابم نمیشه.

خلاصه این اولین و آخرین و تنها مبارزه مادر با آفتهای دوست نداشتنیه.

راستی شفلرا چه شکلیه ؟ خوشگله حتمآ ، نه؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
این روزا همه مشغول خونه تکونی هستن ....

من که پدرم داره همه درختای خونه رو نابود میکنه ! حرفم که میزنی میگه تو نمیدونی! :w04:
واسه همین سوال ندارم که بپرسم! :w05: اما چرا ... یه شفلرا برامون هدیه اوردن و متاسفانه افت داره ! به صورت لکه های قرمز-قهوه ای چسبیده به پشت برگ هستند . فکر میکنم برای رفعشون باید از افت کشهای نفوذی استفاده کرد .شما میدونید چه سمی باید بگیرم ؟(اسم بازاری میخوام)و دیگه اینکه برای مقیاس کم در حد یک گلدون راه دیگه ای هم هست؟ که نخوام از سم استفاده کنم؟ یه سری نشستم با یه اسفنج نمدار چند تا برگش رو پاک کردم ولی واقعا وقت گیر ه و حوصله میخواد!:whistle:

كلروفيل جان...اين لكه ها كه ميگي ..همراه با تار عنكبوتي هست يا نه...؟
اگه فقط لكه ها قهوه ايي هست و روي ساقه ها و دمبرگها و سطح زيرين برگها هست بايد از سم حشره كش نفوذي استفاده كني و بعد از 48 ساعت لكه ها رو با يه برس نرم پاك كني.

اما اگه لكه ها چسبناك هست احتمال شته زياده ...كه اونم بايد از سم نفوذي يا جذبي استفاده كني و طبق دستوري كه روي سموم هست هر هفته سمپاشي كني تا مشكل برطرف بشه.

اما اگه لكه ها فقط قرمز هست و تارعنكبوتي هم زير برگها مشاهده ميشه علتش كنه قرمز هست كه بايد گياهت رو هر 14 روز يكبار با سم كنه كش سمپاشي كني تا علايم بيماري برطرف بشه

در ضمن سم متا سيستوكس فكر ميكنم مناسب باشه من خودم از همين سم استفاده ميكنم همينطور غبار پاشي هم در كاهش آفتها موثره...

فرشيد جان اين يه عكس از شفلرا...خدمت شما.:gol:
در ضمن روش مادر شما هم كاملا درسته و ميشه در بيشتر مواقع از اين رويه هم استفاده كرد...از طرف بنده بهشون بگيد ... دست مريزاد خسته نباشيد.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از هر دوتا گل تالارمون . :gol:کنه نیست گلاب جان . هیچ تار عنکبوتی نداره . فقط لکه لکه قرمز _قهوه ایه و جدیدا داره برگها چسبناک میشن . راستش نمیتونم افات رو از هم تشخیص بدم ولی شبیه سپر دارهاست برای همین گفتم باید از سم نفوذی استفاده کنم .ولی از اونجا که تا بحال سم نخریدم (خدا رو شکر تا بحال هیچ گیاهی ازمون افت نزده یا بیمار نشده ) اسامی تجاری رو نمیدونم . و چون مقدار مصرفم کمه نمیخوام سم بخرم رو دستم بمونه . از روش ریکا استفاده میکنم ایشاله که درست بشن .:gol:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
شب دوستان خوش
ممنون از گلاب عزیز برای تصویر و توضیحات

کلروفیل عزیز برای اینکه یه پاسخ کوچیک به زحمات شما عزیزان داده باشم رفتم کتاب " پرورش گل در باغ، خانه، آپارتمان " رو که تازه گرفتم زیرورو کردم.
آفتهای زیادی رو دربارشون گفته بود که به این مورد رسیدم.

توضیحاتش کوتاهه که براتون مینویسم. البته نمیدونم با مشکله گیاه شما یکی باشه. اما اساتید میتونن نظر بدن:

شپشک سپر دار:
پولک دیسک های قهوه ای رنگی در زیر برگ و در مسیر گلبرگ ها چسبیده و بعلت پوشیده بودن زیر سپر مومی از دسترسی به سموم حشره کش محفوظ میباشد، ولی براحتی میتوان آنرا بوسیله پارچه مرطوب و ظرف آبی برای تمیز کردنه پارچه آنرا تمیز نمودن و پس از آنکه تمام بوته پاک شد، بوسیله محلول 3 در هزار مالاتیون تمام بوته را سمپاشی یا اسپری مینمایند و در اول بهار تا آخر تابستان که دوره زیست این آفت هست هر 15 روز یکبار ادامه داده تا چنانچه شپشک برای ادامه سیکل حیاتی خود از زیر سپر خارج شد از بین برود.

من خودم این مالاتیون رو چند وقت پیش گرفتم. یجورایی مولتی سم هست انگار.
واسه همه چیز بدرد میخوره. ارزون هم هست و در اندازه شیشه های شربت هم میفروشن و باید یه درب بطری رو در یا بطری 1.5 لیتری بریزین و اسپری کنین.
فکر هم نمیکنم مشکلی بوجود بیاره.

اوه اوه. چه قاطعانه گفتم این آخرشو
نه صبر کنید دوستان هم نظر بدن.

گلابتون

مدیر بازنشسته
فرشيد جان من به قاطعيتت راي ميدم عزيز آفريننننننن.

فقط يه چيزي اضافه كنم..ببخشيدا

همونطور كه همه ميدونيد...آفاتي مثل شپشكها حالا چه سپردار چه از نوع آرد آلود از يه سپردفاعي طبيعي برخوردار هستند...و اگر حوصله پاكسازي رو نداشتيد و يا مثل من گياهانتون اينقدر زياد بود كه نميتونستيد به همشون رسيدگي كنيد ..لاجرم بايد از سمهاي نفوذي استفاده كنيد...و اين به اين خاطر هست كه اين سم در آوندهاي گياه نفوذ ميكنه و در سرشاخه هاي گياه به مدت 21 روز ذخيره ميشه و در اين مدت اين آفات براي تغذيه به سرشاخه ها بيشتر هجوم ميارن...و چون بيشتر از شيره نباتي گياه تغذيه ميكنن ....خوب معلومه چي ميشه....خوردن همان و مردن همان. ها ها ها ها( اين آخرشو با صداي كاپيتان لينچ توي گاليور بخونيد)

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از اطلاعاتتون .:w27:فرشید جان شما مطمئنی مکانیک خوندی ؟:whistle:

یه سوال شپشک قهوه ای هم میشه؟ من آخه فقط شپشک سفید دیدم :child:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
محبوبه شب

محبوبه شب

سلام
من و یه سوال دیگه

دوستان دوتا محبوبه شب چند وقتیه گرفتم
موردی که میبینم در هردو هست اما یکی کمتر و یکی بیشتر

آن هم به اینصورت که برگهای قدیمی یجورایی چروک میشن و از نوک یا از وسط زرد میشن و بی حس میشن و نهایتآ می افتن
اما مرتب جوونه های برگهای جدید درمیان و غنچه ها هم چند شبه باز میشن اما هنوز هیچ بویی از خودشون در ور نمیکنن.

این خزان و حالت برگها بنظرتون طبیعیه یا مشکلی هست و اینکه کی میتونم رایحه دل انگیزشون رو حس کنم؟
اگر هم عکس برگها لازم بود بفرمایید تا بذارم

لطفآ اگر گیاهان خوش بو دیگری بجز محبوبه شب و شب بو یاس رازقی میشناسید که کمیاب هم نباشه بمن هم لطفآ بگین
ممنون

Hooshmand-gsm

عضو جدید
سلام
من و یه سوال دیگه

دوستان دوتا محبوبه شب چند وقتیه گرفتم
موردی که میبینم در هردو هست اما یکی کمتر و یکی بیشتر

آن هم به اینصورت که برگهای قدیمی یجورایی چروک میشن و از نوک یا از وسط زرد میشن و بی حس میشن و نهایتآ می افتن
اما مرتب جوونه های برگهای جدید درمیان و غنچه ها هم چند شبه باز میشن اما هنوز هیچ بویی از خودشون در ور نمیکنن.

این خزان و حالت برگها بنظرتون طبیعیه یا مشکلی هست و اینکه کی میتونم رایحه دل انگیزشون رو حس کنم؟
اگر هم عکس برگها لازم بود بفرمایید تا بذارم

لطفآ اگر گیاهان خوش بو دیگری بجز محبوبه شب و شب بو یاس رازقی میشناسید که کمیاب هم نباشه بمن هم لطفآ بگین
ممنون

دوستان محبوبه شب هام حالشون خوب نیست:cry:
دلمم بحالش کبابه
گناه هم داره ، روزی 7-8 تا از برگهای قدیمیش همونطور که در بالا گفتم زرد و بیحس میشه و میفته. غنچه هاش هم یه کوچولو باز میشه ولی بویی نداره
دوروز یبار بهشون آب میدم و زهکشی هم خوبه و آفتاب غیر مستقیم هم فراهمه
چیکارشون کنم؟ کجا باید ازشون نگهداری کنم؟ یه یاس رازقی هم هست
در سایت آفتاب مطالبی بود اما برای این مشکل کمکی بهم نکرد:(

گلابتون

مدیر بازنشسته
فرشيد جان شرمنده من در خصوص اين گياه اطلاعات چنداني ندارم ...خودم هم چند سال پيش اين گياه رو داشتم اما بر اثر نقل مكان از بين رفت...

فرشيد جان ميدوني كه اين گياه فقط شبها بوي مطبوعش پراكنده ميشه و در طول روز گلهاش بو نداره...واسه همين اسمش رو محبوبه شب گذاشتن.

ديگه اينكه اين گياه يه مكان ملايم لازم داره نه سرد باشه نه گرم باشه...خاكش هم بايد زهكش مناسب داشته باشه...ديگه اينكه آبياري بسيار منظمي نياز داره...همچين كود دهي هم بطور مناسب و منظم نيازمنده...اگه ديدي جايي كه گذاشته شبها سرد ميشه حتما به جاي گرمتر منتقلش كن ...
فكر ميكنم شبهاي كوير سرد باشه اينطور نيست؟

فرشيد جان از گلخونه خريديش عزيز؟ اگه اينطور باشه تا به محل جديد عادت كنه تنش نشون ميده.
كلا ياسها خيلي حساس و نازك نارنجي هستن.

ببخشيد نتونستم كمك زيادي بهت بكنم...بازم اگه اطلاعاتي كسب كردم حتما درجريان ميزارمت.زياد نگران نباش گلم.

Hooshmand-gsm

عضو جدید
سلام گلاب عزیز
بازم مثل همیشه ، فرشید تشکر میکنه

گلاب جان درسته کویر شبهای سردی داره اما من در داخل آپارتمان نگهداریش میکنم. دمای محیط هم معمولیه.
آب و زهکش و کود و نور همه رو خوب براش تنظیم کردم.
بله از گلخونه خریدم ، امیدوارم بخاطر جابجایی باشه و بزودی حالش خوب بشه ، طفلی

گلاب جان شما گیاه خوشبو دیگه ای بجز محبوبه شب و یاس و مریم نمیشناسید که البته کمیاب هم نباشه؟

بازم مرسی از دوستم گلاب نازنین

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
خسته تر از اون هستم که ذهنم یاری کنه . اما سنبل هم میتونه گزینه خوبی برای این روزها باشه .عنبر...

برای مراقبت از گیاهان اپارتمانی این نکات جالبن بدونی :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
امروز وقتی داشتم اتاقم رو تغییر دکور میدادم مدام به این فکر میکردم چه گیاهایی هستند که میتونن معطر باشن ؟؟:w20:شمعدانی عطری یادم افتاد که برگهاش خوشبو هستند و به همین خاطر اسم عطری رو گرفتند و فکر میکنم گیاهی باشه که دسترسی بهش راحت باشه ....و دیگه اینکه اگه علاقه داشته باشی میتونی یه گلدون رزماری برای خودت داشته باشی واقعا عطر برگهاش محشره ....گیاهان معطر زیادی داریم که یا به واسطه برگشون معطر خطاب میشن یا برای گلشون و خوب طبیعیه که گلدارها فقط وقت گلدهی عطر دارند...مثل پامچال ،شب بو ،نخود معطر ،زعفران ....

اما گیاهانی که برگ معطر دارند میتونن تا وقتی که برگ دارند عطرشون رو حفظ کنند مثل مریم گلی باغی (سالوی ) ،گل شرابی ،نعناع ها و....

گیاه آپارتمانی خاصی تو نظرم نیست جز شمعدانی عطری ... اما درخت و گل و درختچه تا دلت بخواد.........:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
گناه هم داره ، روزی 7-8 تا از برگهای قدیمیش همونطور که در بالا گفتم زرد و بیحس میشه و میفته. غنچه هاش هم یه کوچولو باز میشه ولی بویی نداره
دوروز یبار بهشون آب میدم و زهکشی هم خوبه و آفتاب غیر مستقیم هم فراهمه
:(

میتونی یه عکس بزاری ؟ زردیشون چجوره ؟ منظورت اینه که خشک میشن ؟ جوری که دست بزنی پودر میشه ؟اگر منظورت اینه که برگهای پایینی زرد و کمرنگ میشن ولی هنوز نرمی یک برگ رو دارن من میتونم بگم کمبود ازت دارن . چون نشونه کمبود نیتروژن اینه که برگهای پیر زرد و کمرنگ میشن و بعد هم که میخشکند ....:w04:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام گلاب عزیز
بازم مثل همیشه ، فرشید تشکر میکنه

گلاب جان درسته کویر شبهای سردی داره اما من در داخل آپارتمان نگهداریش میکنم. دمای محیط هم معمولیه.
آب و زهکش و کود و نور همه رو خوب براش تنظیم کردم.
بله از گلخونه خریدم ، امیدوارم بخاطر جابجایی باشه و بزودی حالش خوب بشه ، طفلی

گلاب جان شما گیاه خوشبو دیگه ای بجز محبوبه شب و یاس و مریم نمیشناسید که البته کمیاب هم نباشه؟

بازم مرسی از دوستم گلاب نازنین

سلام فرشيد جان
شما خيلي لطف داري عزيز...وظيفه بود..اميدوارم هرچه زودتر حالش خوب بشه اما روي آبياريش خيلي دقت كن.:redface:

در ضمن كودهاي داراي پتاسيم براي تقويت گلدهي در گياهان مناسبه...همچنين رنگ نوري كه در شب روي گياه تابيده ميشه ..منظورم نور لامپ اتاقت هست.مقدار نور و رنگ نور تابيده شده بر روي عطر گياه تاثير بسزايي داره.:w01:

غير از شب بو و ياس و مريم ..چندتا از گلهاي پيازي هست كه ميتوني توي گلدون هم پرورش بدي ..مثل فرزيا....نرگس...گل حسرت...انواع لاله...زنبق ...پامچال ...زعفران...سيكلامن ...پروانش ...سنبل ...انواع كوكب...
يا ديگر گلها ...مثل سوسن ...اطلسي بومي ...نخود گل...شب بوي ومي ...شمعداني عطري .......اركيده....و همچنين روزماري...آويشن يا به قول كلروفيل عزيز ...نعنا...اينا گل نيستند اما هم جنبه مصرفي و دارويي دارند و هم معطر هستند:w42:

در مورد هركدوم اطلاعاتي خواستي بگو تا برات بگم عزيزجان.
فعلا اينا يادم بود.:w20:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
میتونی یه عکس بزاری ؟ زردیشون چجوره ؟ منظورت اینه که خشک میشن ؟ جوری که دست بزنی پودر میشه ؟اگر منظورت اینه که برگهای پایینی زرد و کمرنگ میشن ولی هنوز نرمی یک برگ رو دارن من میتونم بگم کمبود ازت دارن . چون نشونه کمبود نیتروژن اینه که برگهای پیر زرد و کمرنگ میشن و بعد هم که میخشکند ....:w04:

در ضمن كودهاي داراي پتاسيم براي تقويت گلدهي در گياهان مناسبه...همچنين رنگ نوري كه در شب روي گياه تابيده ميشه ..منظورم نور لامپ اتاقت هست.مقدار نور و رنگ نور تابيده شده بر روي عطر گياه تاثير بسزايي داره.
سلام به کلروفیل و گلاب عزیزم. عزیزانه نازنین خیلی ممنونم که با اینکه این شبها و رورها سرتون شلوغه اما به ما هم سر میزنی.
سال نو رو به شما و خانواده محترم تبریک میگم و آرزوی سالی پر برکت همراه با شادی و سلامتی موفقیت براتون دارم.

اما جواب اینکه ، مثل حالت دوم که گفتید میشه
برگها بصورت دایره های کوچیک از وسط یا نوکه برگ زرد و کمی چروک میشن و نهایتآ هم بیحس میشن که با یه تکون یا لمس کردن میفته.
اما خشک نمیشه، بعضی برگها هم همونطور که در تصویر میبینید سوراخ شده و یا با اینکه هنوز زرد نشدن کنارش انگار خورده شده
ضمنآ کی عطر محبوبه شب در میاد . الان تعدادی از گلهای قیفیش باز میشه اما بزور اگه بچسبی بهش یذره بو دارن.
راستی عکسهایی که من در سایتها دیدم گلهاش با ماله من فرق داره و خیلی ریزن
البته یادم نره که بگم این ریزش بدون زرد شدن برای غنچه های گل هم هست و اونها هم بیحس میشن و میریزن.
متاسفانه امروز عصر برگهای زردش رو جدا کردم و فقط همین تصاویر رو تونستم از چندتا برگه بیحالش که بود تهیه کنم و بذارم. همونطور که میبینید یدونش(عکس 4) خیلی لخت شده و اکثره برگهاش ریخته و فقط کمی برگ جدید در اومده که اونها هم یا کنارش انگار خورده شده و یا سوراخ.
هیچ اثری هم از آفت ندیدم اما باز برای اطمینان یکبار با مالاتیون 2در هزار سمپاشی کردم.
در ضمن تا الان دو هفته هست که از کود شیمیایی دارای ازت و پتاسیم هم استفاده کردم ،طبق دستور مصرف
ممنون

امیدوارم کیفیت تصاویر خیلی پایین نباشه
مرسی دوستای خوبم

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام فرشيد جان
منم براي تو عزيز آرزوي بهترين و زيباترين لحظات رو دارم..اميدوارم سالي سرشار از خوشي و موفقيت در انتظارت باشه...سلامتي قرين روح و جانت باشه.

فرشيد جان لكه هايي با اشكال مختلف روي برگها كه حالت موجدار و قهوه اي داره مربوط به كمبود در آبياري هست چنانچه لكه ها نرم و قهو ه اي تيره هستند نتيجه پر آبي است ..آبياري با آب خيلي سرد ..يا نور خيلي شديد..و يا قرار گرفتن برگها در معرض گازها و يا اينكه ابتلا به بيماريها و آفات لكه هايي سفيد رنگ را باعث ميشه...جويده شدن برگها و مشاهده پودرهاي سفيد و خاكستري روي برگ به علت حمله قارچها و آفتها است.

اما ريزش ناگهاني برگها علتش تغيير ناگهاني در درجه حرارت و شدت نور و عدم آبياري و خشكي ديدن گياه و همچنين حدمه ديدن ناگهاني و فوري ريشه اين عارضه رو باعث ميشه.
يه چيز ديگه فرشيد جان يه دقت كن ببين روي بدنه گلدونت حالت لكه هاي سفيد كه حالت رسوبي باشه ايجاد نشده...اگه اينطور باشه آبي كه باهاش آبياري ميكني آب سنگين و كلسيم دار هست كه براي گياهت مضره.

ولي هنوزم با همه اين حرفها معتقدم كه اين تنها علتش ميتونه جابجايي گياهت باشه و همينطور خشكي هوا ...كمبود نور و كم آبي هم ميتونه باعث سقوط غنچه ها و برگها بشه. :w05:

گلابتون

مدیر بازنشسته
ببينم اين دوستان گياه پزشك ما كجا هستند...بابا جان يكي به فرياد بخش باغباني برسه...

به عنوان مسئول بخش باغباني درخواست استمداد دارم...آهااااااااااي يكي بياد كمككككك

Hooshmand-gsm

عضو جدید
سلام به گلاب عزیز و دیگر دوستان
مجدد سال نو رو به دوستای خوبم تبریک میگم

گلاب جان ممنون از توضیحاتت ، اما عزیز دقیقآ تمامی مواردی که گفتید رو رعایت کردم و هیچ آثاری از حالت رسوبی یا پودر های سفید و خاکستری که گفتید و یا مواردی که بر اثره نگهداری غلط باشه در کارم نیست.
تقریبآ الان دیگه با کمک شما و کلروفیل عزیز دیگه تا حدودی با نحوه نگهداری گلهایی که دارم آشنا شدم.
از کودهای شیمیایی هم الان دوبار طی 20 روز استفاده کردم تا بهشون کمک کرده باشم. اونهم طبق دستور مصرف

امیدوارم مشکل همین جابجایی باشه و حال اونا و من خوب بشه.
پس کمی صبر میکنم و از راهمایی شما دوستای با معرفتم که هیچوقت منو تنها نمیذارین و هر لحظه باهام هستید نهایت تشکر رو دارم.

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
...

...

سلام دوستان...
عیدتون مبارک...
جاتون خالی امروز رفته بودیم عید مبارک باد خونه یکی از اقوام...
که یهو چشمم به این گیاه خورد...
و نم از فرصت استفاده کردم و یه عکس ازش گرفتم(به علت حفظ شخصیت! نتونستم بیش از یه عکس ازش بگیرم)...کسی میتونه به من بگه این چه گیاهیه؟؟؟؟
به حالت قشنگی که ساقش گرفته توجه کنید! جالب اینجاست که با این عظمت توی گلدون نبود...ریشه اش توی آب قرار داشت...

Hooshmand-gsm

عضو جدید
اسمش بومبا نیست ؟

سلام به شما
دوستان شما هم اشتباه من رو مرتکب شدید و در این تاپیک سوالتون رو مطرح کردین
باید در تاپیک اطلاعات عمومی یا پرسش و پاسخ پست میدادین
بهرحال نمیتونم از دوستان بخوام که به سوالتون جواب ندن.
خودم هم تا این حد میدونم که اسمش Lucky Bambo هست (بامبو خوش یمن)
در آب رشد میکنه و تنها به غذای مخصوص بامبو که بصورت مایع هست نیاز داره و هرچی بامبو ها پیچ ساقه اش بیشتر باشه نشان از سن بالا و قیمت بیشترش داره و اکثر شهرها هم پیدا میشه

مدیر عزیز هم الان واسه پیچوندن گوشمون میان سراغمون تا این چند پست رو به تاپیک مناسب انتقال بدن

Hooshmand-gsm

عضو جدید
اگلونمای من سر بزیر شده

اگلونمای من سر بزیر شده

سلام دوستان اما قبول نیست
اینا منو اذیت میکنن همش

این اگلونمای منو ببینید. اگر یادتون باشه قبلآ هم در مورد زرد شدنه نوک برگهاش و لوله شدنه برگها بسمت داخل برگ رو ازتون سوال پرسیده بودم
الان یکهفته ای هست که همه برگها خودشون رو بسمت پایین انداختن و از رشد هم افتاده در صورتیکه در زمستون خیلی بیشتر رشد داشت و الان میشه گفت انگار رشدش متوقف شده.

این اولین دوسته من در بین گلهام بوده. نمیخوام حالش بد باشه.
تصویر شماره 1 ماله 30-40 روز پیشه که ازتون در باره مشکل برگها پرسیدم و تصویر شماره 2 هم ماله الانه که سر بزیر شده
الان که هوا کمی گرمتر شده آبیاریش تقریبآ 4-5 روز یکباره که قبلش در زمستون هفته ای یکبار بود. جاش عوض نشده. کود شیمیایی هر 15چند وقت میدم.
ضمنآ همونطور که در سایتها خونده بودم چند روز روزنامه هم دورش پیچیدم تا برگها حات بگیرن اما بعد از برداشتن بازهم بسمت پایین خم شدن.
بیاین باهم حالشو خوب کنیم
الهی که مرسی

گلابتون

مدیر بازنشسته
اي جااااااااااان
الهي بگردم اين چرا اينجوري شده...طفليييييييييي...نازي

فرشيد جان تا جايي كه ميدونم اگلو نما خلاف گياهان ديگه وقتي سردش ميشه برگهاش شل و آويزون ميشه...احتمال داره كه الان كه هوا گرم شده و شما از منبع گرمايي توي خونه استفاده نميكنيد اين طفلك سردش شده باشه...
ببرش بزارش يه جاي گرم و همون روش روزنامه پيچ رو مجدد براش انجام بده ...

يه سوال فرشيد جان:
اون حالت پيچيدگي برگها از بين رفته؟
چون اون حالتي كه گفتي برگهاش پيچيده ميشده واسه گرما بوده ...حالا كه گرما از محيط خونه كم شده احتمالا به سرما دچار شده.
فرشيد جان گلدونش رو كي تعويض كردي؟؟ ( شد دوتا سوال )

يه نگاه به زهكش گلدان هم بكن...ممكنه مسدود شده باشه....

غصه نخور ايشالا كه زودي حالش خوب ميشه.

Hooshmand-gsm

عضو جدید
گلاب عزیزم
سال نوتون مبارک

گلاب جان بعید میدونم مشکل از سرما باشه چون هوای یزد الان خوب و کمی گرمه
الان هم دمای خونه مثل همون وقتی هست که بخاری بود . چون دماسنج دارم و فرقی آنچنانی نکرده. نهایتآ 1یا2 درجه
در مورد لوله شدنه برگها هم خیر. هنوز همون مشکل رو دارن و تعداد برگهای لوله شده بیشتر هم شده
با این حساب فکر میکنم سرما و گرما زیاد در اینمورد دخیل نباشه.
زهکش و این قبیل موارد مثل آبیاری و دما و نور رو بهشون هواسم هست.
بازم نظر شما برام محترمه و با ارزش دوست من

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلاب عزیزم
سال نوتون مبارک

گلاب جان بعید میدونم مشکل از سرما باشه چون هوای یزد الان خوب و کمی گرمه
الان هم دمای خونه مثل همون وقتی هست که بخاری بود . چون دماسنج دارم و فرقی آنچنانی نکرده. نهایتآ 1یا2 درجه
در مورد لوله شدنه برگها هم خیر. هنوز همون مشکل رو دارن و تعداد برگهای لوله شده بیشتر هم شده
با این حساب فکر میکنم سرما و گرما زیاد در اینمورد دخیل نباشه.
زهکش و این قبیل موارد مثل آبیاری و دما و نور رو بهشون هواسم هست.
بازم نظر شما برام محترمه و با ارزش دوست من
هااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟ باشه:w01:
خب صبركن فكركنم ببينم چش شده...هاااااااا؟؟ :surprised:
فرشيد نگفتي كي گلدونش رو عوض كردي..؟؟:w20:

گلابتون

مدیر بازنشسته
افسوووووووووون كجاااااااااااايي
اين بچه هاي گياه پزشكت چرا نميان به اينجا يه سري بزنن...بيام گوش همشونو بكشم.ها ؟ ها؟

من كه ديگه گياه پزشكي بلد نيستم بوخدا....تازه از باغباني هم سردرنميارم.

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
افسوووووووووون كجاااااااااااايي
اين بچه هاي گياه پزشكت چرا نميان به اينجا يه سري بزنن...بيام گوش همشونو بكشم.ها ؟ ها؟

من كه ديگه گياه پزشكي بلد نيستم بوخدا....تازه از باغباني هم سردرنميارم.
به روی چشم سایه جون
یکم فرصت بدین همه پستارو کامل بخونم
خوندمشون ولی همه عکسارو باید کامل ببینم
بتونم کمک کنم حتما