دانستنی های باغبانی

گلابتون

مدیر بازنشسته
كاشت بن ساي

كاشت بن ساي

خوب سولاريس عزيز موقع كاشت بن ساي رسيده

وقتي كه تصميم نهايي جهت كاشت بن ساي رو گرفتيد موقعي هست كه خاك آماده است . ظرف مناسب داريم . يك گياه كه ريشه هاشو شستشو داده و هرس كرديم آماده است .
خوب ريشه را روي خاك بستر گلدان قرار بده درحالي كه گياه رو محكم نگه داشتيد روي ريشه ها كمي كار كنيد تا بهترين حالت را در سيني يا همان گلدان شما داشته باشند و كم كم به گلدان خاك اضافه كنيد . البته برخي از متخصصان توصيه ميكنند كه درخت را به وسيله سيم به گلدانتان محكم ببنديد تا يك وقت اگه حيوان خانگي داشتيد يا كودك نوپا يا احيانا باد باعث ريشه كن شدن گياهتون نشه خوب داشتم ميگفتم در عين حال كه خاك را ميريزيد سعي كنيد كه در درون خاك كيسه هاي هوايي تشكيل نشه . با استفاده از چوبهاي قلمي شكل يا لوله خودكار ميتواني خاك را در گلدان به خوبي توزيع كنيد.
بونساي تازه كاشته شده را خوب آب دهيد بازم يه عده از متخصصان توصيه ميكنند كه از آب باران جمع آوري شده يا آب چاه استفاده كنيداما اگه از آب لوله كشي هم استفاده ميكنيد بهتره آن رو به مدت چند روز در فضاي باز قرار بده تا كلر آن از بين بره ... خود من كلا براي تمام گياهانم از همين روش آبياري استفاده ميكنم.
خوب در اين حالت بونساي شما به حداقل چهارهفته مواظبت ويژه و اورژانسي نياز داره تا كم كم به محيط جديد عادت كنه و قويتر بشه .. و در اين مدت لازمه كه گياه رو از نور يا حرارات يا باد و باران شديد محافظت كنيد در ضمن يادت باشه كه به اين گياه نو پا حداقل تا يكماه كود ندهيد .... تاكيد ميكنم تا يكماه كود ندهيد.

خوب سولاريس عزيز اميدوارم كه اطلاعات من برات مثمر ثمر واقع بشه . بازم ميگم اطلاعات من خيلي خيلي محدوده و همش تجربه هاي خودم بوده . اگه بازم كمكي از من ساخته بود درخدمت هستم .

دوست شما گلابتون :heart::gol:

lone

عضو جدید
سلام می تونین در مورد انواع شمعدانی اطلاعات تجربی و یا علمی و یا حتی منابع اطلاعات به من بدین .
اطلاعاتی مثل :
1- روش تکثیر انواع شمعدانی ( مخصوصا شمعدانی رونده یا آویزی ) با تشریح کامل تمام مراحل
2- بهترین شرایط نگهداری ( میزان دما ، نور ، تابش آفتاب ، آب و کود)
3- بهترین ترکیب برای خاک گلدان شمعدانی ( انواع مواد لازم و مقدار آن )
4- روش افزایش میزان گل دهی
5- معرفی بهترین مکان برای تهیه مواد لازم از قبیل کود و سایر مواد لازم در تهران
6- معرفی بهترین مکان برای تهیه انواع شمعدانی با رنگهای مختلف

ajaab

اخراجی موقت
عجب

عجب

سلام داش

گیاه آپارتمانی مورد نظر بونسایی 2 تا 3 ساله چینی هس که با سیم مسی به هر شکل که بخوای در میاد و میتونین شما با کمی حوصله که شاید 3 ساله باشه اونو به هر شکل در بیارید و هر گل و گیاهی و درختی میشه به هر شکلی در آورد ولی زمان و هزینه مراقبت باعث میشه هزینه تمام شده اون بالا بره و گرنه خود گیاه خیلی ارزونه . در مورد غذای گلها بگم که یک کیلو کود شیمیایی 20 20 20 پودری بخرید 5000 تومان و برای 15 سال ازش استفاده کنید و مث بیسوادا نرید گل فروشی بگید اقا غذای گل و گلدون میخوامو ایی حرفا . . . .. .. ... .... .....

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به بچه‌های م.کشاورزی

اول یه سری عکس بزاریم بعد تشریح میکنیم

حالا این گونه نسبتن تپلی رو ببینین

گلدون با خاکش رو تازه عوض کردم، راستش این اصلن ریشه هم نداره که من کاشتمش، حاصل دسترنج خودمه :w12:
اسمش چیه ؟ این خاکی که استفاده کردم مفیده ؟ از همیناییه که تو گل فروشیا گیر میاد
کجاها نگهش دارم ؟ شرایط نگهداریش، چقدر آب بهش بدم ؟

میخوام زودی گنده‌ی گنده شه

مرسی

:w12:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه کاکتوس خاص

یه کاکتوس خاص

این کاکتوسه خیلی پیشم عزیزه
تپلی هم هست
عشق منه :heart:
باید کلی ازش مراقبت کنم :heart:

اینم شرایط همون کاکتوس قبلی رو داره

چیکارش کنم ؟

راستی اینو هم بگم که این کاکتوسا رو تو هونه نگه‌داری میکنم، اون بالاییه بیشتر بهش آفتاب میخوره تا این

میزان و لازمه پرورش این کاکتوسا رو میخوام

تمام چیزایی رو که واسه اون خواستم واسه اینم میخوام

این خیلی عزیزه ها، کمک کنین :child:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این کاکتوسا هم هستن، بدبختا اینجان، سه گونه متفاوت، نمیونم چه بلایی سرشون در بیارم

این زیری هم یه خرس کوچولوی منه، خیلی نازه، هر روز باهاش بازی میکنمو نازش میکنم :child:

دیگه اینم آپلود کرده بودم گفتم بزارم

در کل

HELP ME FAST AND PLZ
http://irapic.com/uploads/1220524074.jpg

گلابتون

مدیر بازنشسته
وااااااااااااااي جوجو اينا چقدر خوشگلن... خصوصا دومي ماهه.....ممنون عزيز دستت درد نكنه
من اطلاعات چنداني درخصوص كاكتوسها ندارم ... اما فقط ميدونم كه هر 10 روز يكبار بهشون آب بدي كافيه خاكشون هم بايد از دو قسمت شن و يك قسمت خاك برگ و يه قسمت خاك باغچه باشه... با اين حساب فكر ميكنم خاكي كه از گلفروشي خريدي زيادي براش قوي باشه ...
بازم از دوستاني كه در اين خصوص اطلاعات بيشتري دارن بپرسي بهتره

گلاب:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
جوجو جان فکر میکنم این لینک جواباتو بده . ضمن اینکه کاکتوس خیلی سازگاریش بالاست .فقط تو سایه نگهداریش نکنی....:gol:

golbaghbabak

عضو جدید
شمعدانی(Germanium Dwarf)گیاهی چند ساله،مناسب برای مناطقی با طول روز بلند و زمستانهای سبک که اگر در برابر سرمازدگی قرار گیرد از بین میرود.خاک مورد نیازآن رسی با نسبت 1 به 3 ماسه و مقداری کود پوسیده حیوانی؛برای گلدهی بایستی تنش آبی ایجاد کرد و پس از گل دادن رسیدگی کودی میخواهد یعنی بایستی از کودهای کامل 20.20.20 یا 12.12.36 استفاده کرد.مکانی آفتابی (بالکن) در تابستان تهران و پشت پنجره در زمستان میخواهد.تکثیر به وسیله بذر و قلمه ساقه در پاییز صورت میگیرد و قلمه ها را در خزانه کشت میکنند و پس از ریشه زایی به گلدان منتقل میکنند.(کشت بذر تخصصی هست ولی اگه بازم خوسته باشین در خدمتم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه‌ها
من چندی پیش، یه میوه انبه رو فرو کردم تو زمین، وقتی از مسافرت 2 هفته‌ای برگشتم، مامان گفت بیا ببین سبز شده، خیلی خوب رشد کرده تو این مدت، الان یه ماهی شایدم کمی بیشتر بشه، شرایط نگهداریش چیه ؟

تو باغچست، کنار درخت لیمو ( احتمالن لیمو رو ناک اوت کنم، خیلی بی خواصه )، همیشه هم آب جاریه کنارش، خیلی زیاد یعنی

کیخوام حسابی گنده شه، تو زمستون رشدش بیشتره یا تابستون، چند سالگی بزرگ میشه خیلی زیاد در حد میوه دادن و تیم ملی ؟

solaris

عضو جدید
:w10:با سلام خدمت همگی
مخصوصا دوستانی که مشکلات ما رو همیشه جواب میدن.
کسی میدونه اصلاح نژاد بذر ها چجوری صورت میگیره؟

کاکتوس

کاربر بیش فعال
این سومین کار در رابطه با کشت کاکتوس در فضای بازه.انهم در شمال کشور البته کار سادهای نیست.کا ملا فنی کاشته شده با رعایت مسائل زهکشی ویه ترکیب خاص خاک کاکتوس:gol:

پیوست ها

• تصوير252.jpg
    تصوير252.jpg
    84.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمی برامون از کارت میگی؟ برام جالبه .مثلاً اینکه کار برای کجا انجام شده؟ زهکشی که انجام دادی چجور بوده ؟ از سختیهای کارت برامون بگو و احساس بعدش:gol:

کاکتوس

کاربر بیش فعال
کاکتوس

کاکتوس

سلام

این کار برای محوطه شهرداری انجام شده.به عمق یک متر خاک محل کاشت تخلیه میشه سپس چهل سانت سنگریزه ریخته میشه ته محل کاشت سپس ترکیبی از کود حیوانی پوسیده.خاک ذغال.شن دانه درشت وخاک لومی با هم مخلوط شده وروی سننریزه ریخته میشه سپس کاکتوس کاشته میشه.:gol:

پیوست ها

• تصوير245.jpg
    تصوير245.jpg
    5.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

کاکتوس

کاربر بیش فعال
خزه اسفاگنوم

خزه اسفاگنوم

سلام

گلابتون عزیز اگه تورب پیدا نکردی من میتونم برات بفرستم در ضمن در شمال کشور از خاک چای برای پرورش آزالیا استفاده میکنند:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاکتوس برای فضای سبز شهری اونم محیط مرطوبی مثل شمال پایا هست؟ هزینه نگهداریش چطوره؟ :gol:

کارای دیگه هم غیر از کاکتوس انجام دادین؟

کاکتوس

کاربر بیش فعال
کاکتوس برای فضای سبز شهری اونم محیط مرطوبی مثل شمال پایا هست؟ هزینه نگهداریش چطوره؟ :gol:

کارای دیگه هم غیر از کاکتوس انجام دادین؟​

سلام
بله.پایاست به شرط مدیرت درست درخصوص انتخاب گونه ها.هزینه چندانی برای نگهداری نداره.حتی بعضی از کاکتوس ها در منفی صفر درجه از بین نمی رند.در ضمن باید مراقب آفات وبیماریها بود وکودهی با پتاس بالا.

بله کار های دیگه ای هم انجام دادم :gol:

پیوست ها

• Image1136.jpg
    Image1136.jpg
    64.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Image1125.jpg
    Image1125.jpg
    70.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون هادي جان كارتون واقعا زيباست ... خيلي زحمت كشيديد... دست شما درد نكنه

متشكرم عزيز ... در خصوص خزه اسفاگنوم كه نوشته بوديد ...اين موضوع مال خيلي وقت پيش بود كاش اون موقع بوديد ... بله دست آخر خودم هم از خاك چايي استفاده كردم و آزاليا رو كاشتم... خوشگل شدن بد نيستن ...ممنونم كه متوجه نيازم بوديد.

گلاب:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه نکته ای که دوست دارم بدونم اینه: تو بحث کشت درختان کاج برای فضای سبز میگن برای انتقال نهال باید از مواد ضد عرق استفاده کرد .راجه به این مطلب میشه کمی توضیح بدی؟ اینکه این مواد تو ایران به چه اسمی ( تجاری) بفروش میرسن. و اینکه شما بصورت تجربی با این مواد کار کردین؟
راستش ما کاکتوسهای خونمون رو زمستونا پدر میزاره زیر پلاستیک تقریباً یه گلخونه پلاستیکی میشه گفت براشون درست میکنه.

کاکتوس

کاربر بیش فعال
یه نکته ای که دوست دارم بدونم اینه: تو بحث کشت درختان کاج برای فضای سبز میگن برای انتقال نهال باید از مواد ضد عرق استفاده کرد .راجه به این مطلب میشه کمی توضیح بدی؟ اینکه این مواد تو ایران به چه اسمی ( تجاری) بفروش میرسن. و اینکه شما بصورت تجربی با این مواد کار کردین؟
راستش ما کاکتوسهای خونمون رو زمستونا پدر میزاره زیر پلاستیک تقریباً یه گلخونه پلاستیکی میشه گفت براشون درست میکنه.

سلام

میشه بیشتر توضیح بدی.به کجای گیاه میزنن.شاید منظورتان استاکورسوب باشه.

لطفا اسم سوال شونده را بنویس تا بدونه با کی کار داری:gol: مرسی:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا هادی از خودتون سوال کردم . نه منظورم استاکوزورب نیست .اون که تو مبحث سوپرجاذبها بایذ ازش صحبت کرد. داشتم جزوه هامو میخوندم این نکته رو یه جا نوشته بودم که به خاطر قابلیت اشتعال کاج ها باید وقت جابجا کردن و کاشتنشون از مواد ضد عرق استفاده کرد ، میخواستم بدونم تو کارای عملی هم واقعاً استفاده میکنن یا فقط واسه اینکه بشه سوال کنکور ما اینو میگن!!!!!:biggrin::gol:
مرسی از توجهتون.

کاکتوس

کاربر بیش فعال
اقا هادی از خودتون سوال کردم . نه منظورم استاکوزورب نیست .اون که تو مبحث سوپرجاذبها بایذ ازش صحبت کرد. داشتم جزوه هامو میخوندم این نکته رو یه جا نوشته بودم که به خاطر قابلیت اشتعال کاج ها باید وقت جابجا کردن و کاشتنشون از مواد ضد عرق استفاده کرد ، میخواستم بدونم تو کارای عملی هم واقعاً استفاده میکنن یا فقط واسه اینکه بشه سوال کنکور ما اینو میگن!!!!!:biggrin::gol:
مرسی از توجهتون.

سلام

من تاحالا ندیدم کسی استفاده کنه.چون ما خیلی سر وکاج کاشتیم.شاید در جنو ب استفاده میشهو

گفتی جزوه آیا جزوات دانشگاه ارومیه میتونه به من کمک کنه.منظورم برای کارشناسی ارشد.

مرسی:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اونجا از استاکوزورب مگه استفاده میشه؟ بیشتر برای کشتهای دیم استفاده میشه و زمینهای شیبدار .

کاکتوس

کاربر بیش فعال
اونجا از استاکوزورب مگه استفاده میشه؟ بیشتر برای کشتهای دیم استفاده میشه و زمینهای شیبدار .​

همانطور که میدانید سوپر جاذب ها برای نگهداری آب در محل ریشه ودر اختیار قراردادن آب برای ریشه ها هنگام کاشت گیاه با آب مخلوط شده در چاله ریخته یا ریشه گیاه را به آن آغشته می کنند تا دفعات آبیاری کم شه ومکان خاصی برای استفاده نداره.مثل کودهای کند رها عمل میکنند.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
همانطور که میدانید سوپر جاذب ها برای نگهداری آب در محل ریشه ودر اختیار قراردادن آب برای ریشه ها هنگام کاشت گیاه با آب مخلوط شده در چاله ریخته یا ریشه گیاه را به آن آغشته می کنند تا دفعات آبیاری کم شه ومکان خاصی برای استفاده نداره.مثل کودهای کند رها عمل میکنند.

درسته ولی برای مقرون به صرفه بودن بیشتر تو مناطقی بکار میره که از نظر بارندگی سالانه مناطق خشک محسوب میشن . بیشتر برای محصولات پسته ، مو، زیتون ، بادام، گل محمدی استفاده میشه .
ما اینجا چندین هکتار از باغات رو با استفاده از این مواد احداث کردن و میشه گفت در مورد زیتون در مناطقی که هیچ محصول دیمی رشد نداشته با 2 بار ابیاری طی 6 ماه گذشته نتیجه قابل قبولی داشته .
محصول تراکوتم هم استاکوزورب غنی شده است که محصول کشور بلژیکه . شما با این مواد کار کردین؟ نتیجش چجور بوده ؟ :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . یه سوال یکه چند ماه پیش امین پرسید و کسی جواب نداد رو دوباره زنده میکنم .

چجور میشه سن گیاه زنده رو تشخیص داد؟ مثلاً ما میریم یه باغی میخوایم تخمین بزنیم سن باغ چقدره .چجور میشه با چشم فهمید؟

آخرین ویرایش:

Mahmuud

عضو جدید
سلام . یه سوال یکه چند ماه پیش امین پرسید و کسی جواب نداد رو دوباره زنده میکنم .

چجور میشه سن گیاه زنده رو تشخیص داد؟ مثلاً ما میریم یه باغی میخوایم تخمین بزنیم سن باغ چقدره .چجور میشه با چشم فهمید؟

سلام
يه شيوه تخريبي شمارش تعداد حلقه هاي آوندي (لايه هاي سياه و سفيد تنه بريده درخت) هست ولي شما ميگين غير تخريبي باشه‏، شايد شمارش تعداد شاخه هاي قديمي و جديد هرس شده باشه. :gol::gol::gol:

solaris

عضو جدید
خوب 2 تا راه داره
1-یکیش اینه که از قدیمی ترین بنا های باغ نمونه برداری کنید و ببرید ازمایشگاه روش ازمایش کنید
راه دوم
چون شما تاکید کردی با چشم.راهش اینه که با چشم دنبال مسئول باغ بگردیم و بعد از اینکه اونو پیدا کردیم سنه باغو ازش بپرسیم.(شوخی کردم امیدوارم ناراحت نشی):redface: