تاپیک سوالات قدرتی

hamid_gofteman

عضو جدید
تقاضای معرفی کتاب

تقاضای معرفی کتاب

اگه کسی می تونه یه کتاب مثل کتاب 504 برای زبان عمومی، در حوزه اختصاصی قدرت به من معرفی کنه ممنونش می شم.

m0na

عضو جدید
سلام. خسته نباشيد .
من يه مقاله در مورد thyristor مي خوام. ميشه يكي كمكم كنه؟

masouddr

عضو جدید
سلام به همۀ دوستان عزیز .
دوستان من رشتۀ الکتروتکنیک هستم و میخواستم درخواست کنم که لیست دروس تخصصی و عمومی که در کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد میاد رو بهم بدین .
با سپاس از لطفتون .

rashidishahram

مشاور صنعت برق
از رابطه ( Q=P.tg (teta2-teta1 مقدار کیلو وار مورد نیاز بدست می آید. که teta از مقدار ضریب قدرت (cos fi) قابل محاسبه است. مقدار ضریب قدرت اصلاحی حداقل 0.95 است
در فرمول بالا ( Q=P.(tg teta2-tg teta 1 صحیح است. از دوستان معذرت می خوام.

hossein sadeh

عضو جدید
یک سوال فنی

یک سوال فنی

دوستان سلام.یک فرمول در رابطه با نیروی الکتریکی در بالا بر ها میخواستم.لطفا کامل جواب بدید. ممنون ;)

rashidishahram

مشاور صنعت برق
دوستان سلام.یک فرمول در رابطه با نیروی الکتریکی در بالا بر ها میخواستم.لطفا کامل جواب بدید. ممنون ;)
( F=m.g(kg.m/s^2 یا نیوتن , نیروی لازم برای بلند کردن
(W=f.x=mgh(N.m ژول، کار انجام شده
(P=w/t(j/s وات، توان موتور

ضرایب راندمان و .. در نظر بگیر.
امیدوارم که منظورت این باشه.

m.pouralkhas

عضو جدید
با سلام خدمت مهندس عزیز
یه کتاب بهتون معرفی میکنم که موضوعات جالبی در مورد طراحی روشنایی داره ،آشنایی با اصول روشنایی تجهیزات و لوازم جانبی انواع محیط و اصول محاسبات .
از فصل ششم به بعد هم آشنایی و آموزش نرم افزار dialux رو دنبال میکنه.
" آشنایی با اصول طراحی روشنایی ، مولف : مهندس کاوه احمدیان تازه محله "

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسان عزيز
ميخواستم بدونم از يه ژنراتور با قدرت 100 kwچند امپر مصرفي ميتوانيم داشته باشيم نميدونم درست منظورم رو گفتم يا نه اگه ميشه راهنماييم كنين ممنون

pow_eng

عضو جدید
با سلام
مي خواستم بدونم آيا CT (ترانسفورماتور جرياني) هست كه اگه در طرف اوليه 0.01 آمپر تغيير جريان داشته باشيم اين تغيير را با يه نسبتي در طرف ثانويه نشان بده؟

لطفا اگه منابعي مي شناسيد كه كمك كنه معرفي كنيد
با تشكر

hossein sadeh

عضو جدید
یه سوال در حد المپیک

یه سوال در حد المپیک

عرض سلام مجدد خدمت دوستان.راستش من میخواستم 2 تا محفظه سیم پیچ داشته باشم که بتونه 500kg وزن رو از هم دفع کنه. سراغ این مگنت های 1 تن رفتم اما اونا 1 تن پول
میخواد. حالا چون من زیاد به این جور موارد واقف نیستم میخواستم شما زحمتشو بکشین یه سری موارد اعم از جنس هسته و قطر سیم و جنس محفظه و خلاصه هر چی لازم داره دیگه.در ضمن عرض کنم فاصله این دوتا محفظه در کمترین حالت ازاندازه در شرایط ایستا و دفع به صورت خطی2500mmهست. هر کدوم از عزیزان که بتونه این مشکل رو حل کنه برا من حکم استادی دانشگاه رو داره چون همه استادای دانشگاه یه جوری منو پیچوندن.بازم از زحماتتون ممنونم. ;)

msmpaidar

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز، وقتتون بخیر.
اگه کسی در مورد نمودار مصرف بار سالانه میتونه کمکی کنه ممنون میشم.

msmpaidar

عضو جدید
سلام دوستان! وقتتون بخیر!
سوال قبلی راجع به نمودار مصرف بار سالیانه که همچنان بدون پاسخ مونده، منتظر جوابهاتون هستم. و یه سوال جدید دارم ، در سیستم اعلام حریق برای فضاهای صنعتی از رفلکتور دتکتور نوری و ترانسمیتر دتکتور نوری و ... استفاده شده لطفا در مورد نحوه کار کردن، مزایا و جزئیات این نوع سیستم راهنمایی بفرمائید.
با تشکر فراوان

a_sedaghati

عضو جدید
با سلام
در مورد کار با درایوهای صنعتی مخصوصا یوروترم سری 500E دنبال اطلاعات میگردم.نحوه ارتباط با درایو و تغییر دادن پارامترهاش اگه کسی کمک کنه ممنون میشم

متاسفانه یوروترم سازنده درایو نیست و درایوهای کمپانی های دیگر را ارایه می دهد. تا سال 2005 این شرکت درایوهای کمپانی SSD Drives انگلستان را با نام Eurotherm Drives ارایه می کرد و در حال حاضر درایوهای شرکت WEG برزیل را با همین نام ارایه می نماید.

pow_eng

عضو جدید
رله ac

رله ac

با سلام
رله هايي كه ببوبينش با ولتاژ ac تحريك ميشه تا چه رنج ولتاژي تو بازار هست؟ رله اي هست كه بوبينش با ولتاژ حدود 10 - 20 ولت ac تحريك بشه؟ يا رله اي هست كه بوبينش با جريانac تحريك بشه؟

reza.izadi

عضو جدید
با سلام.
من 2 تا سوال دارم.
1- چگونه می تونیم از انرژی مکانیکی (رفت و برگشت یا حرکت دورانی)برق تولید کرد؟
2- موتوری که در یک دستگاه کار می کند اگر از اون به عنوان محرکه در توربین استفاده کنیم کارکزد یا قدرت موتور رو کاهش میده یا نه؟
اگه یکی از دوستان برق بتونه بصورن انلاین سوالاتمو جواب بده ممنون میشم.اگه از دوستان میتونه برام تو قسمت خودم پیام بذاره و تاریخ و ساعتشم مشخص کنه.
با تشکر از تمام دوستان

beh2kht

عضو جدید
گرایش قدرت بدرد پسرا میخوره؟

گرایش قدرت بدرد پسرا میخوره؟

سلام من تازه واردم و نمیدونم سوالم رو دقیقا کجا مطرح کنم ولی سوالم اینه که من دانشجوی ترم یکه برق قدرت و دخترم با اینکه به رشته برق علاقه زیادی دارم ولی خیلیا بهم میگن گرایش قدرت بیشتر بدرد پسرا میخوره میخواستم نظرتونو بدونم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

nazari_pen

عضو جدید
درسته كه گرايش قدرت بيشتر بدرد پسرها مي خوره ولي...

درسته كه گرايش قدرت بيشتر بدرد پسرها مي خوره ولي...

سلام من تازه واردم و نمیدونم سوالم رو دقیقا کجا مطرح کنم ولی سوالم اینه که من دانشجوی ترم یکه برق قدرت و دخترم با اینکه به رشته برق علاقه زیادی دارم ولی خیلیا بهم میگن گرایش قدرت بیشتر بدرد پسرا میخوره میخواستم نظرتونو بدونم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

با سلام
ببين خواهرم اگه اشتغال در رشته تخصصي خودتون براتون خيلي مهمه خوب شايد گرايش خوبي را انتخاب نكرديد البته اين در مورد كساني صدق ميكنه كه فقط تا ليسانس بخان ادامه تحصيل بدن ولي اگه بخاين و توانايي علمي ادامه تحصيل تا فوق ليسانس يا دكترا داشته باشين مشكلي براي اشتغال در اين گرايش نخواهيد داشت ولي اگه اشتغال در اين گرايش خيلي براتون مهم نيست خوب به علاقه تون بها بدين. در كل بخاطر علاقه تون بهتون تبريك ميگم. من فارغ التحصيل كارشناسي برق-قدرت هستم اگه راهنمايي و كمك بيشتري بخاين در اختيارتون مي زارم.:)

nazari_pen

عضو جدید
با سلام
از همه دوستان عزيز مي خواهم اگه منبعي در زمينه محاسبات و طراحي - نصب و بهره برداري پست هاي توزيع و فوق توزيع و فشار قوي سراغ دارن به من معرفي كنيد.

beh2kht

عضو جدید
خیلی ممنونم از راهنماییتون فقط باید بگم که حتما تو فکر مراتب بالاتر هستم!:Dو تو تصمیمم مصممم(همش میم شد)!!!!!!!:Dبا توجه به اینکه ترم اولم فعلا گیچم و سردرگم واسه همین فعلا تنها کاری که میتونم انجام بدم اینه که در مورد رشته و گرایشم بیشتر اطلاعات کسب کنم تا ترم های بعدی که درسای اختصاصیم بیشتر بشه و جدی شروع کنم!
اگر کمکی خواستم حتما میگم :smile::D:smile:فقط مشکلم اینه که یه کم عجولم هنوز هیچی نشده تو این سایت و اون سایت دنبال مقاله میگردم و چون هنوز با دروس اختصاصی اشنا نیستم بیشتر گیجم میکنه ولی خوب از کارم پشیمون نیستم!
بازم ممنونم
موفق باشید

i.fallahi

عضو جدید
با سلام
کتاب : تو لید نیروگاه انتشارات دانشگاه شهید چمران اهواز

MJT.TBM

عضو جدید
با سلام
از همه دوستان عزيز مي خواهم اگه منبعي در زمينه مدارات حفاظتی ورلهای پست هاي توزيع 20kv سراغ دارن به من معرفي كنيد. ;)

• Like
واکنش ها: tbm

milimolo

عضو جدید
با سلام
از همه دوستان عزيز مي خواهم اگه منبعي در زمينه مدارات حفاظتی ورلهای پست هاي توزيع 20kv سراغ دارن به من معرفي كنيد. ;)

نوع ایرانی داره اولیه و ثانویه که همیان فن تولیدشون میکنه تو سایتشون اطلاعات خوبی دادن

نوع خارجیش که روی تابلوهای کمپکت VEI و ..... هست مدلش ABB PR521 هست که self power هست

همه نمونه هاشو داریم اگه اطلاعات بیشتری خواستی بگو اما قبلش سایت همیان فن چک کن

MJT.TBM

عضو جدید
نوع ایرانی داره اولیه و ثانویه که همیان فن تولیدشون میکنه تو سایتشون اطلاعات خوبی دادن

نوع خارجیش که روی تابلوهای کمپکت VEI و ..... هست مدلش ABB PR521 هست که self power هست

همه نمونه هاشو داریم اگه اطلاعات بیشتری خواستی بگو اما قبلش سایت همیان فن چک کن

سلام دوست عزیز از راهنماییت متشکرم:gol:

• Like
واکنش ها: tbm

m6788

عضو جدید
سلام خدمت مهندسان گل
اول از هر چیز بگم که من رشتم الکترونیکه و هیچی از برق قدرت و موتور سه فاز نمیدونم پس لطفا یه جوری راهنماییم کنید که متوجه بشم
والا من یه پروژه برای یکی از درسام میخوام تحویل بدم که مدار فرمان یا راهنداز موتور سه فازه که با avr و سه تا رله ابتدا موتور رو با ستاره راهندازی میکنه و بعد تبدیل میکنه به مثلث.مشکلم اینجاست که این سه کنتاکت هر رله رو(یه کنتاکت مشترک) به چه نحوی به موتور سه فاز(منظورم u,v,w,x,y,z) وصل کنم
اینم میدونم که برای ستاره سه فاز به u,v,w میرن و x,y,z بهم وصل میشن و در مثلث u,v,w به x,y,z وصل میشن
این مدار فرمان من وقتی که موتور خاموشه سه تا رله قطع هستند و وقتی که ستاره راهندازی میشه دو تا رله اول و دوم وصل میشن و وقتی میره روی مثلث دو رله اول قطع و رله سوم وصل میکنه
یه عکس میزارم که منظورم رو بهتر متوجه بشید
ممنون

MJT.TBM

عضو جدید
سلام خدمت مهندسان گل
اول از هر چیز بگم که من رشتم الکترونیکه و هیچی از برق قدرت و موتور سه فاز نمیدونم پس لطفا یه جوری راهنماییم کنید که متوجه بشم
والا من یه پروژه برای یکی از درسام میخوام تحویل بدم که مدار فرمان یا راهنداز موتور سه فازه که با avr و سه تا رله ابتدا موتور رو با ستاره راهندازی میکنه و بعد تبدیل میکنه به مثلث.مشکلم اینجاست که این سه کنتاکت هر رله رو(یه کنتاکت مشترک) به چه نحوی به موتور سه فاز(منظورم u,v,w,x,y,z) وصل کنم
اینم میدونم که برای ستاره سه فاز به u,v,w میرن و x,y,z بهم وصل میشن و در مثلث u,v,w به x,y,z وصل میشن
این مدار فرمان من وقتی که موتور خاموشه سه تا رله قطع هستند و وقتی که ستاره راهندازی میشه دو تا رله اول و دوم وصل میشن و وقتی میره روی مثلث دو رله اول قطع و رله سوم وصل میکنه
یه عکس میزارم که منظورم رو بهتر متوجه بشید
ممنون

سلام
لحظه استارت کنتاکتور مشترک و ستاره وصل میشه واگه سر کلافهای موتور را u1 v1 w1 و ته کلافها را u2 v2 w2 بگیریم فا زهای r s t به ترتیب به u1 v1 w1 وصل میشن و u2 v2 w2 به هم جمپر میشن و در حالت مثلث جمپر u2 v2 w2 باز شده و به ترتیب فا زهای r s t به w2 u2 v2 وصل میشن
مواظب باشید اگه rst را اشتباه وصل کنید در دور مثلث موتور و مدار راه انداز آن صدمه میبینه