تاپیک جامع نظام مهندسی برق (قدرت) || دانلود منابع از اولین پست ||

Masoud_IEC

عضو جدید
سلام، بله، سیگماها رو امپدانس کلشون رو حساب کردم شد 0.36، بعد با امپدانس کابل 4*70 صدمتری که 0.033 در میاد جمع کردم، شد 0.39، 220 بر این عدد میشه 556 آمپر، نکته اش اینه که هادی حفاظتی توی سیگماها در نظر گرفته شده، البته میدونم عجیبه!

باریکلا ;) دقیقا اگه 4 رقم اعشار رو در نظر بگیرید میشه 556/6
در واقع تو این سوال امپدانس هادی حفاظتی از نقطه B تا C در نظر گرفته نشده !
این از اون سوالاس که دلیلش گرفتن وقتو اعصاب خوردیه !

سلام دوستان
سوال 37 سال 90 آیا نباید جریان نامی موتور را در 1.25 ضرب کرد؟

کلا کلید محافظ بر اساس جریان نامی همیشه ست میشه نمونش تستای 39 و 40 اسفند 91

سلام دوستان
از همه شما ممنونم ک اینقد سخاوتمندانه اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه میزارید

برای همین سوال 48-90 نمیخاد امپدانس B تا c را 2 بار حساب کنیم؟ چون تو سوال 27 خرداد 91 امپدانس ترانس و فاز و نول رو باهم ب عنوان امپدانس اتصال کوتاه گرفته؟

کلا همه جا باید امپدانس نول یا حفاظتی رو د رمحاسبه امپدانس اتصال کوتاه حساب کرد؟
بله ولی تو سوال 48 -90 در نظر گرفته نشده

آخرین ویرایش:

elham218

عضو جدید
با عرض شرمندگی چند تا اشکال دارم
اسفند 91-30
گزینه 3 به نظرتون درست نیست؟مگر ن اینکه بانک خازنی و ژنراتور نباید همزمان در مدار باشن؟

اسفند91-33
گزینه 1 چرا نادرسته؟

خرداد91-50
جوابش تو کتاب هست؟

90-47
رابطه ایی بین افت ولتاژ و و سطح مقطع کابله؟

90-55
اصلا متوجه نمیشم جوابشو

یک دنیا تشکر:gol:

elham218

عضو جدید
باریکلا ;)
در واقع تو این سوال امپدانس هادی حفاظتی از نقطه B تا C در نظر گرفته نشده !
این از اون سوالاس که دلیلش گرفتن وقتو اعصاب خوردیه !

کلا کلید محافظ بر اساس جریان نامی همیشه ست میشه نمونش تستای 39 و 40 اسفند 91

بله ولی تو سوال 48 -90 در نظر گرفته نشده

مرسی
دکمه تشکر نبود
:gol:

Masoud_IEC

عضو جدید
با عرض شرمندگی چند تا اشکال دارم
اسفند 91-30
گزینه 3 به نظرتون درست نیست؟مگر ن اینکه بانک خازنی و ژنراتور نباید همزمان در مدار باشن؟

اسفند91-33
گزینه 1 چرا نادرسته؟

خرداد91-50
جوابش تو کتاب هست؟

90-47
رابطه ایی بین افت ولتاژ و و سطح مقطع کابله؟

90-55
اصلا متوجه نمیشم جوابشو

یک دنیا تشکر:gol:

30:
درسته ولی تو این سوال بحث سر اینه که کدوم بار رو تغذیه کنه که 1 و 2 باید قطع و وصل بشن

33:
در حالت برق شهر 3 باید وصل باشه پس این گزینه غلطه

50:
طبق جدول 10-4 نشریه 110 جلد 1

47:
سطح مقطع بالا باعث کاهش مقاومت و کاهش افت ولتاژ میشه
55:
خانم مهندس صفحه قبل فرمودند.

nafise05

عضو جدید
دوستان سوال 40 و 44 سال 90 چه جوری حساب میشه؟

سوالهای 40 و 43 راحته حلش ولی وقتی این عبارت "با فرض حداکثر فاصله مجاز بین چراغها برای داشتن یکنواختی نور مناسب" میاد،کار پیچیده میشه.
سوال 40، خب همینطور که خودتون گفتید به راحتی اول از فرمول روشنایی تعداد در میاد 20.54 که به بالا گرد می کنیم میشه 21، این تعداد باید باشه تا شدت روشنایی 200 که توی سوال خواسته شده برآورده بشه، در هیچ صورتی نباید از این کمتر بشه اما امکان داره به خاطر مسائل دیگه ای بیشتر از این در نظر بگیریم، یکی از این مسائل میتونه حداکثر فاصله مجاز بین چراغها برای داشتن یکنواختی نور مناسب باشه، این حداکثر فاصله رو همین طور که میدونید از رابطه S/mh از جدول استفاده می کنیم، توی این سوال عدد یک هستش، یعنی S یا Spacing نسبت به mh که ارتفاع مفیدمون هستش نباید از یک بزرگتر بشه، حالا ما سر مرزو در نظر می گیریم و می گیمیم این فاصله باید حداکثر برابر ارتفاع مفید که توی این سوال 5-0.5-0.8 هست باشه، پس حداکثر فاصله میشه 3.7، حالا این فاصله رو بر طول و عرض محل تقسیم می کنیم، در میاد 5.4 و 2.7، رو به بالا گرد می کنیم، میشه 6 و 3، پس کلا تعداد شد 3*6= 18، حالا یه عددی قبلا داشتیم 21، الان یکی دیگه بدست آوردیم 18، بیشترشو انتخاب می کنیم که یعنی 21
44 هم همین طوره، از فرمول شدت روشنایی در میاد 15.2، که می گیریم 16، برای حداکثر فاصله همه چیز مثل سوال قبله، پس برای اونم داریم 18، حالا باز بزرگتر رو انتخاب می کنیم که یعنی 18

elham218

عضو جدید
سلام، گزینه ج درسته، اول این که جریان اتصال کوتاه هر ترانسفورماتور 16 کیلوآمپره، بعدش در مورد کلیدهای 4 و 5و 6 باید در نظر بگیریم حداکثر جریان اتصال کوتاهی که میشه سرشون بیفته چیه، که میشه جریان اتصال کوتاه هر سه ترانس با هم، پس 48 کیلوآمپر، یا میشه اینطوری گفته که چون سه تا ترانس موازی میشن امپدانس هاشون با هم موازی میشن و امپدانس کل میشه 1/3 امپدانس هر ترانس، پس جریان اتصال کوتاه سه برابر میشه، برای کلید 1و 2و 3، من فک می کنم به این دلیل که هر کدوم به هر کدوم از این کلیدها دوتا ترانس می تونن جریان بدن میشه دوبرابر، یعنی 32 کیلو آمپر، البته کتاب حل دکتر فروغی نوشته به خاطر جریان های هجومی دو برابر میگیریم، اما به نظرمن به خاطر این که مثلا کلید 1 رو می تونه هم ترانس 2 و هم ترانس 3 بهش جریان بده، دوبرابر جریان اتصال کوتاه ترانس رو باید بتونه تحمل کنه

تشکری مجدد از همه دوستان

کسی لطف میکنه این قسمت نفیسه خانوم رو توضیح بده؟

(
کلید 1 رو می تونه هم ترانس 2 و هم ترانس 3 بهش جریان بده،
)

مرسی:gol:

nafise05

عضو جدید
تشکری مجدد از همه دوستان

کسی لطف میکنه این قسمت نفیسه خانوم رو توضیح بده؟

(
کلید 1 رو می تونه هم ترانس 2 و هم ترانس 3 بهش جریان بده،
)

مرسی:gol:
سلام، راستش نمی دونم چطور بهتر توضیح بدم، جریان اتصال کوتاه بسته به منبعی داره که تغذیه اش می کنه، برای کلیدهای متصل به ترانس، چون کلا سه تا ترانسِ موازی هم داریم ممکنه مواردی پیش بیاد که به دلیل اتصال کوتاه جریان دوتا ترانس بیفته سر کلید یه ترانس دیگه، فک کنم دوستانی که قدرتی هستن بهتر بتونن توضیح بدن

kuchuluuu

عضو جدید
دوست من میتونی همه عکسارو زیپ کنی بعد قسمت اینسرت ایمیج / فرام کامپیوتر رو بزنی بعدش چوز فایلو بعد فایل زیپو انتخاب کنی. فک کنم جواب میده.

بازم ممنون بابت لطفی که میکنی
باور کن الان از کتابم عکس گرفتم تا پاسخنامه 2 سال آخر رو بفرستم ولی بازم نشد.حجمشون حدود 30M هست و اتچ نمیشه.خیلی دوست داشتم که بفرستمش.

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
باور کن الان از کتابم عکس گرفتم تا پاسخنامه 2 سال آخر رو بفرستم ولی بازم نشد.حجمشون حدود 30M هست و اتچ نمیشه.خیلی دوست داشتم که بفرستمش.

سلام مهندس زيپشون كن و در سايت uploder.ir آپلود كن لينك رو بذار اينجا.

kuchuluuu

عضو جدید
سلام به همه
سوال 49 خرداد 89 .آیا نباید Isc رو که بدست آورده بر 1.25 تقسیم می کرد؟
سوال 44 سال 90.جواب 3*6 دراومده.ولی وقتی از رابطه Dmax حساب می کنیم d بیشتر از Dmax میشه.مشکل کجاست؟فکر کنم خانم نفیسه گفته بود با توجه به جدول میشه از راه Dmax هم مساله رو پیش برد.
سوال 9 سال 90 قبلا" هم توسط دوستان دیگه پرسیده شده بود ولی نمیدونم به جواب رسید یا نه.در مورد تعداد در یا دریچه اضطراری.به نظر من داده ها کافی نیست.نظر شما چیه؟
ممنون

elham218

عضو جدید
سلام دوستان
سوال20 خرداد89 :مقدار خازن رو خواسته، مقدار خازن رو ک ما تو سوال19 همین سال بدست اوردیم با این چ فرقی میکنه؟ یکی ان؟

سوال بعدی : کلید rcd مقدار k چنده؟

اسفند 89 سوال 46
کلا اشکال دارم

اسفند89-60
Q فیلد 3 رو چطوری میشه بدست اورد؟

وقتی برای تمام فیلد ها p و Q ها رو بدست اوردیم، بعدش باید چیکارکنیم؟

متشکرم

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال20 خرداد89 :مقدار خازن رو خواسته، مقدار خازن رو ک ما تو سوال19 همین سال بدست اوردیم با این چ فرقی میکنه؟ یکی ان؟

اسفند 89 سوال 46
کلا اشکال دارم

اسفند89-60

متشکرم

من جواب اين سوالات رو نميدونم. به نظرم در اين زمان باقيمانده مباحثي رو كه تسلط داريد مرور كنيد.
ايشالا كه هممون قبوليم.

elham218

عضو جدید
دوستان کسی بجز اون سایتی ک نفیسه خانم معرفی کردن، برای شناسی نام کابل ها ،منبع دیگه ایی سراغ نداره؟

مرسی

kuchuluuu

عضو جدید
سلام به همه
سوال 44 سال 90.جواب 3*6 دراومده.ولی وقتی از رابطه Dmax حساب می کنیم d بیشتر از Dmax میشه.مشکل کجاست؟فکر کنم خانم نفیسه گفته بود با توجه به جدول میشه از راه Dmax هم مساله رو پیش برد.
سوال 9 سال 90 قبلا" هم توسط دوستان دیگه پرسیده شده بود ولی نمیدونم به جواب رسید یا نه.در مورد تعداد در یا دریچه اضطراری.به نظر من داده ها کافی نیست.نظر شما چیه؟
ممنون

سلام به همه مهندسا
سوال 7 سال 87 گفته از اختلاف فاز بین جریانها چشم پوشی می کنیم.منظورش چیه؟یعنی بجای رادیکال 3 باید 3 بذاریم.اینجوری که اشتباه میشه.
ممنون

Masoud_IEC

عضو جدید
سلام به همه
ممنون
49:
چرا،ولی شایقی یادش رفته !
44:
فاصله کمتر ماکس در میاد دوباره حل کن طبق شایقی
9:
هر 11 متر بین دو طبقه میشه 1 در اضطراری ، اینجا هم فاصله بین طبقات 3 هست پس میشه 1 در.

سلام دوستان

اسفند 89 سوال 46
کلا اشکال دارم

اسفند89-60

متشکرم

20:
اینجا از نظر حذف جریمه راکتیو منظورشه ولی تو سوال قبل فقط بحث جریان مطرح بود.
RCD که K نداره !
46:
من از این سوال بدم میاد چون وقتگیره خطا هم داره ، معادله درجه 2 بدست اورده ریشه یابی کرده !
60:
P=s/cos
ًQ=p.tan
اخر سر s کلی رو بدست میارین و بعدش جریان
s=|p+q| , I=s/1.73.380

دوستان حلال کنید ، یه سری مطالب مونده هنو نخوندم فک کنم تا شب گیرم ، اینشالا همه موفق بشیم ، یا حق ;)

kuchuluuu

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز و آماده واسه امتحان :D
بچه ها میشه بگین اصول قرار دادن و جاگذاری رگلاتور بانک خازنی توی مدار به چه صورته؟
ممنون

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسین عزیز و آماده واسه امتحان :D
بچه ها میشه بگین اصول قرار دادن و جاگذاری رگلاتور بانک خازنی توی مدار به چه صورته؟
ممنون
خروجی سی تی و پی تی برای اعمال نمونه جریان و ولتاژ و سه فاز و همچنین کنتاکتور به رگولاتور وصل میشن.امتحان کی هست؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
به به
میبینم کهههههههه همه مهندسین آماده هستن واسه یه آزمون خفن :دی
فردا صبح میبینمتون :دیییییی

همگی موفق باشیم

yaran713

عضو جدید
سلام دوستان ... امتحان هم تمام شد و من خیلی امیدوار نیستم ...
کی کلید سوالات میاد ؟؟؟؟

nafise05

عضو جدید
سلام به بر و بچ گُل! خسته نباشید
من که همه سوالارو زدم! دلم نیومد سوالی رو بی جواب بذارم، دیگه تا ببینیم چی میشه!;)
چطور دادین؟ به نظرتون سخت بود یا آسون؟

Masoud_IEC

عضو جدید
سلام به بر و بچ گُل! خسته نباشید
من که همه سوالارو زدم! دلم نیومد سوالی رو بی جواب بذارم، دیگه تا ببینیم چی میشه!;)
چطور دادین؟ به نظرتون سخت بود یا آسون؟
واقعا همه رو زدین ؟ احیانا شک نداشتین به جوابا ؟!

بالا