بالانس خط تولید

KARA_DENIZ

عضو جدید
سلام
لطفا مطالبتون رو در رابطه بالانس کردن خط تولید در این تاپیک قرار بدید:redface:
ممنون:gol:

mahtabi

مدیر بازنشسته
چرا بايد از بالانس خط استفاده کنيد؟
پاسخ اين سوال را مي‌توان در يک جمله خلاصه نمود: بهبود بهره وري با استفاده از فن آوري‌هاي توليد ناب . در واقع بهره‌وري شرکت را مي توانيد از طرق مختلف زير بهبود دهيد:

• کاهش قابل توجهي از زمان طراحي مجدد فرآيندها با استفاده از سادگي در بکارگيري نرم افزارهاي بالانس خط و الگوريتم قدرتمند بهينه سازي در آنها.
  • مينيمم نمودن سايز بافرهاي بين ايستگاه ها (در حالتي که خط توليد شما چندين محصول را توليد مي‌نمايد).
  • بهبود بالانس بارگذاري ايستگاه ها
سيمارون به منظور فراهم آوردن راهکاري‌هاي مناسب نرم افزاري در خصوص بالانس خط، نرم افزارهاي زير را بطور رسمي ارائه مي‌دهد:

• نرم افزار بالانس خط Flexible Line Balancing شرکت LG کره .FLB ابزاري مفيد و سريع در خصوص انجام بالانس خط توليد در خطوط مونتاژ ميباشد. جهت دريافت بروشور FLB بر روي اينجا کليک کنيد.
  • نرم افزار بالانس خط مبتني بر Genetic Algorithm ، به نام OptiLine. اين نرم افزار قادر است تا مسائل خطوط توليد و مونتاژ را که داراي پيچيدگي هاي فراواني باشند به راحتي بالانس نمايد. جهت دريافت بروشور نرم افزار به بخش Download مراجعه كنيد.
FLB از رويکرد جديد و منحصر بفردی در خصوص حل مسائل کلاسيک توليدی استفاده مينمايد. FLB ابزار مناسبی برای مهندسين توليد، مهندسين صنايع، سرپرستان واحدهای توليدی، مديران، و يا برنامه ريزان به شمار مي آيد که به وسيلة آن ميتوانند تخصيص منابع و نيروهای انسانی خود را برای خطوط توليد و مونتاژ انجام داده و به بهره ورترين و مقرون به صرفه ترين نتيجه دست يابند. عمليات تخصيص منابع که اغلب "بالانس خط مونتاژ" و يا ساده تر "بالانس خط" ناميده ميشود به شرح ذيل است:

بالانس خط، اختصاص عمليات کاری به ايستگاه ها ميباشد بطوريکه اهداف مينيمم نمودن تعداد ايستگاه های کاری و کل ميزان زمان اختصاص نيافته به ايستگاه ها تأمين گردد.

بسياری از عمليات توليدی و مونتاژ بطور تاريخی با استفاده از تأثيرات مشخص اقتصادی که بر روی عمليات مشهود ميباشد تحليل ميگردند تا در حد و اندازه های عمليات يکنواختی که ممکن از يکسری عمليات مجزا از هم انتظار رود، تنظيم و پيکره بندی شوند. از فرآيند بالانس خط انتظار ميرود که بهترين ترکيب بين نيروی انسانی و تجهيزات و تسهيلات به منظور برآورده نمودن نيازمنديهای يک سيستم بدست آيد.
نرم افزار FLB با بکارگيری روشی ابتکاری، به سرعت هزاران محاسبه را انجام ميدهد تا بهترين تخصيص منابع را بدست آورده و حاصله بهترين و بهينه ترين جواب ميباشد. بالانس خطوط پيچيده توليد و تحليل آن تنها در عرض چند ثانيه انجام ميگيرد. با استفاده از FLB مي‌توان به راحتي شبكه خط مونتاژ را رسم و طراحي نموده و سپس محدوديت‌هاي مورد نظر را و روابط بين فعاليت ها تعريف مي‌گردد. پس از طراحي مدل، مي‌توان با دو معيار زمان سيكل و يا تعداد ايستگاه مورد نظر، مدل را اجرا نمود تا تعداد بهينه ايستگاه و يا ميزان زمان سيكل بهينه را محاسبه نمايد.
برخی از ويژگی های نرم افزار FLB عبارتند از:

• üدستيابی به بهترين راه حل در خصوص بالانس خطوط توليد
  • اطلاعات شامل زمان استاندارد، روابط فيمابين فعاليت ها، ابزار آلات، دسته بندی ايستگاه ها و ...
  • ترسيم شبکة مونتاژ بطور اتوماتيک توسط نرم افزار
  • ارائه درصد بهينه بالانس خط، که با انجام تغييرات ميزان درصد نيز تغيير و اعلام ميگردد.
  • در خصوص تعريف روابط بين فعاليت ها، تنوع بسيار زيادی را ميتوان منظور کرد ازجمله :
  • فعاليتهای مستقل،
  • پيش نياز،
  • پس نياز،
  • فعاليتهای زيرمجموعه در يک فعاليت بزرگتر،
  • گروه بندی فعاليت ها
  • و ...
حل مسأله با دو روش

• Takt time يا همان زمان سيکل است که با توجه به زمان مورد نظر توالی عمليات انجام ميگيرد.
  • و تعداد ايستگاه های مورد نظر است که مسأله بر اين اساس حل ميگردد.
  • با اجرای برنامه، گزارش گرافيکی از ايستگاه ها ارائه ميگردد که توالی بهينة عمليات در هر ايستگاه را نشان ميدهد. همچنين ميتوانيد با استفاده از What-if Analyses خط را تجزيه و تحليل نماييد.
  • با انتخاب هر عمليات، نرم افزار به صورت اتوماتيک بررسی های لازمه را انجام نموده و امکان قرار گرفتن آن عمليات را در ساير ايستگاهها و با توجه به محدوديت های اعمال شده، پيشنهاد ميدهد.
  • واحد زمان فعاليت ها ميتواند ثانيه، دقيقه، ساعت و يا هر واحد دلخواه باشد.
  • ميتوانيد بانک اطلاعاتی از فعاليت ها طراحی نموده و در هر مسأله ايي از آن استفاده نماييد.
  • ميتوانيد اطلاعات را از فايل های صفحه گسترده مانند Excel دريافت کنيد.

mahtabi

مدیر بازنشسته
اینم نرم افزارش هست .
البته باید با ف ی ل ت ر ش ک ن برین.
من خودم باهاش کار نکردم اما حتما برای کارت به درد می خوره.

KARA_DENIZ

عضو جدید
اینم نرم افزارش هست .
البته باید با ف ی ل ت ر ش ک ن برین.
من خودم باهاش کار نکردم اما حتما برای کارت به درد می خوره.

سلام مهتابی عزیز
بابت توضیحاتتون مممنونم
خانوم مهندس لطفا نرم افزار رو توی یه سرور دیگه بذارید
من نتونستم این نرم افزار رو دانلود کنم و از طرفی هم علاقه مند به کار کردن با این نرم افزار هستم
در نرم افزار DS بخشی برای بالانس است
با این قسمت شما کار کردید؟
من منتظر نرم افزار شما در یک سرور دیگه هستم
ممنون خانومی

mahtabi

مدیر بازنشسته
سلام مهتابی عزیز
بابت توضیحاتتون مممنونم
خانوم مهندس لطفا نرم افزار رو توی یه سرور دیگه بذارید
من نتونستم این نرم افزار رو دانلود کنم و از طرفی هم علاقه مند به کار کردن با این نرم افزار هستم
در نرم افزار DS بخشی برای بالانس است
با این قسمت شما کار کردید؟
من منتظر نرم افزار شما در یک سرور دیگه هستم
ممنون خانومی
سلام عزیزم
خواهش
راستش من الان اومدم از سفر و فردا هم باز عازمم.واست میام ***** شکن رو میدم یا اینکه براتون یه جای دیگه اپ می کنم:gol:

orojloo2001

عضو جدید
سلام خانم مهتابی.
من هم به نیاز فوری به این نرم افزار دارم. لطفا جائی بزارین که بشه دانلود کنیم.
بسیار سپاسگذارم