از مار می ترسی؟چرا؟

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
هراس يا ترس شديد پديده اي است كه به صورت آگاهانه يا ناخودآگاهانه زندگي بسياري از انسان هاي جهان را مختل مي كند.
اين پديده بيشتر ناشي از ترس قرار گرفتن در موقعيتي خطرناك است و معمولاً كنترل آن براي فرد مبتلا سخت و گاهي غيرممكن است.
ترس از مار: يكي از رايج ترين فوبياها در ميان بسياري از مردم ترس از مار است كه به احتمال زياد ريشه اي تكاملي دارد. در گذشته هاي دور تشخيص دادن مارها و عنكبوت ها براي بقاي انسان نقشي حياتي داشته است. توانايي تشخيص مارها در يك چشم به هم زدن يكي از رفتارهاي تكاملي است كه به اجداد انسان در جهان وحشي ماقبل تاريخ امكان بقا داده است.
ترس از خزندگان عجيب: شايد برخي از افراد با ديدن برخي از حشرات تنها احساس چندش آوري پيدا كنند، اما اين جانداران كوچك درواقع اين توانايي را دارند كه برخي از انسان ها را به شدت بترسانند كه اين شدت در زنان نسبت به مردان چهار برابر است. مطالعه دانشمندان دانشگاه كارنگي ملون نشان مي دهد دختربچه هاي 11ماهه به سرعت قادرند در برابر تصاويري از مارها يا عنكبوت ها نشانه هاي ترس را در صورت خود انعكاس دهند درحالي كه اين خصوصيت درپسربچه هايي با همين سن وجود ندارد. ديدگاه تكاملي اين فوبيا بر اين اساس است كه زنان در دوران باستاني حيات بشر در هنگام جمع آوري غذا با چنين جانداراني مواجه مي شده اند و انقباض ماهيچه هاي بدن و صورت در برابر چنين منظره اي به عنوان ابزار محافظت مادر و فرزند در برابر جاندار شناخته شده است.

seren

عضو جدید
من که خیلی از مار و عنکبوت می ترسممم

اصلا چندشم می شه

گل احساس

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از مار می ترسم از بین حشراتم فقط از عنکبوت بزرگ می ترسم چندشم نمیاد فقط وحشت دارم

مهسا006

عضو جدید
به نظر من آدم وقتی میترسه که نتونه چیزی رو پیش بینی یا شایدم کنترل کنه...
منم میترسم...

بالا