۩۞۩ٌ پاتوق مهندسین منابع طبیعــی ۩۞۩ٌ

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مشکل از بودجه نیست !
مشکل اینه که براشون مهم نیست
پارسال که به تهران رسید مگه لاریجانی پا نشد رفت عراق به خاطر همین موضوع ؟

جانم ؟ :D
من بالاخره نفهمیدم تو برای کجایی !

خوب از اونا که بودجه میدن بگیرید

هیشکی به اندازه ما اهوازیا دوس نداره هوای پاکو ببینه

اااگه دسته ما بو که اینقد پول نفت رو خرج استانای بی نفت نمیکردم

یا حداقل یه کم یه کم از این درآمد 99 درصدی کشور رو واسه استانهای مثله خوزستان میذاشتم که هواشون افتضاحه

نه اینکه آبادا رو آباد تر و جاهای خشک رو نابود و متروک کنم

الان استانای بد آب و هوا فقط به همت مردمه خوده اونجاست که متروک نمیشه وگرنه کسی به ماها فکر نمیکنه

خودتون شاهدید 2 بار خاک رفت تو هوا تهرانیها 2 هفته تعطیل بودن و دادشو از تمام دنیا در اوردن

اما خوزستان هته ای 2 بار که هربار بدتره دفه قبل و نوعه جدیدتری از بدی آب و هوا رو تجربه میکنیم

خدا شاهد بعضی وقتا از بو خاک تو هوای خونه از خواب ساعت 3 صبح بیدار میشیم و هیجچ راهی جز تحمل نداریم و سردردای شدید و کلی امراض به مردم جنوب میرسه که هیچ کس جز جنوبیا نخواهند فهمید من چی میگم

انشالله خدا کمک حال ما باشه و ما رو از این بلا سالم نگه داره

باشه اگه بودجه دادن میگیریم :D

آره من میدونم چی میگی ... به غیر از خود خوزستانیا کسی دیگه نمیتونه درکمون کنه ... برادرم بالاخره مثل ما مجبور میشی از شهرت بزنی بیرون :D

مخصوصا گرد و خاکی که قبل از عید بود ... فکر کنم 28م اسفند بود نه ؟! ... من شنیدم اون گرد و خاک خیلی غلیظ بوده . از بقیه ی روزایی که گرد و خاک میشده ، غلیط تر بوده .

آره خیلیا از همین گرد و خاک مسموم شدن . بعضیا هم آلرژی گرفتن ... اینا رو دیدم که میگم !

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من بالاخره نفهمیدم تو برای کجایی !

گفتم که تو نقشه یه وجب بالاتر ! :D

:redface:

باشه اگه بودجه دادن میگیریم :d

آره من میدونم چی میگی ... به غیر از خود خوزستانیا کسی دیگه نمیتونه درکمون کنه ... برادرم بالاخره مثل ما مجبور میشی از شهرت بزنی بیرون :d

مخصوصا گرد و خاکی که قبل از عید بود ... فکر کنم 28م اسفند بود نه ؟! ... من شنیدم اون گرد و خاک خیلی غلیظ بوده . از بقیه ی روزایی که گرد و خاک میشده ، غلیط تر بوده .

آره خیلیا از همین گرد و خاک مسموم شدن . بعضیا هم آلرژی گرفتن ... اینا رو دیدم که میگم !

کاش فقط مسموم شدن و آلرژی و این چیزا بود !

همین گرد و خاک آلوده به مواد شیمیایی و رادیو اکتیوه !

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ئه، اینجا کِی افتتاح شد؟ چرا منو خبر نکردین بیام روبان ببرم؟ پس شیرینیش کو؟!

نقاب خردادی

کاربر بیش فعال
ما نباید با داشتن متخصص های منابع طبیعیه آگاه مثه شما اینطور بشیم که مجبور بشیم از گردو خاک وطن و خاکمونو رها کنیم

ما این خاک رو تحمل میکنیم تا اسم و پرچم ما ایرانیا زیر فشار تحریم با پول نفت بالا بمونه

اما امیدواریم نسل بعد از اینها یه کم به فکر این قشر از جامعه باشن

:gol::gol::gol:

پرچم بالاست؟

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

به به !

منور فرمودید آقا رضا ! :gol:

میگفتید گاوی ، گوسفندی ، مرغی ، گربه ای چیزی سر می بریدیم ! :D

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گفتم که تو نقشه یه وجب بالاتر ! :D

:redface:

کاش فقط مسموم شدن و آلرژی و این چیزا بود !

همین گرد و خاک آلوده به مواد شیمیایی و رادیو اکتیوه !
گرد و خاک عراقه دیگه ! ... البته خشکسالی هم بهش کمک کرده :D ... دیگه در مورد اینکه چیا توش هست ، الله و الاعلم :D
تا من هستم تو بیای ربانشو ببری که چی ؟!

ما نباید با داشتن متخصص های منابع طبیعیه آگاه مثه شما اینطور بشیم که مجبور بشیم از گردو خاک وطن و خاکمونو رها کنیم
ما این خاک رو تحمل میکنیم تا اسم و پرچم ما ایرانیا زیر فشار تحریم با پول نفت بالا بمونه

اما امیدواریم نسل بعد از اینها یه کم به فکر این قشر از جامعه باشن

:gol::gol::gol:

پرچم بالاست؟
خب بالاخره باید کمک همگانی باشه دیگه !
به به !

منور فرمودید آقا رضا ! :gol:

میگفتید گاوی ، گوسفندی ، مرغی ، گربه ای چیزی سر می بریدیم ! :D
الکی برام خرج نتراش افشین ... پول ندارم

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوش به حالت

تو که کیش کیش طلای منو کشتی دیگه دلم نیومد هیچ سوکس دیگه ای رو جایگزینش کنم

حالا یه مارمولک دارم
.. اسمشو گذاشتم : مکش جون من !

کیش کیش طلا رو هنوز یادته ؟ :D

از مارمولک بهتر چیزی گیر نیاوردی انصافا ؟ :D

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کیش کیش طلا رو هنوز یادته ؟ :D

از مارمولک بهتر چیزی گیر نیاوردی انصافا ؟ :D
ها مگه میشه یادم بره اون ژیگرووو ؟! :D

نه جون تو :biggrin:
ببینم تو خیال نداری به تالارت یه سر بزنی دست خلق الله رو بگیری؟!
افشین تالار داشتیو نمیدونستم ؟! :D
من کلا صنایع غذایی رو بوسیدم گذاشتم تو تاقچه ! :D

ئه ؟! ... میذاشتی لب کوزه حداقل آبشو میخوردی :surprised:

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ها مگه میشه یادم بره اون ژیگرووو ؟! :D

نه جون تو :biggrin:

افشین تالار داشتیو نمیدونستم ؟! :D

ئه ؟! ... میذاشتی لب کوزه حداقل آبشو میخوردی :surprised:

بله ؛ چقدر هم ژیگر بود ! :razz:

جون منو مگه از سر راه آوردی ؟

قبلنا دو سه دونگ از تالار صنایع غذایی به اسم من بود ! :surprised:

آبشو قبلا گرفتیم ؛ خشک شده الان ! :D

amir6798

عضو جدید
salam b hamegi
mibinam k bazihaaaaaaaaaaaaaaa dastyar modire mohandesi manabe tabieeeeeeeeeeeeeee shodan shodannnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

eyval mobarake

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله ؛ چقدر هم ژیگر بود ! :razz:

جون منو مگه از سر راه آوردی ؟

قبلنا دو سه دونگ از تالار صنایع غذایی به اسم من بود ! :surprised:

آبشو قبلا گرفتیم ؛ خشک شده الان ! :D

ها خیلی

نَــــع :D

ئه ؟! .. رضا از چنگت درآورد ؟! :surprised:

بندازش دور که دیگه بدرد نمیخوره

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ها خیلی

نَــــع :D

ئه ؟! .. رضا از چنگت درآورد ؟! :surprised:

بندازش دور که دیگه بدرد نمیخوره

انگشتاشو ! :D

بله ؛ یه مدت حواسم بهش نبود ؛ برگشتم دیدم اونجا رو هم اضافه کرده به زمین خودش و شخمش زده ! :surprised:

همین کارو کردم ! :D

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چهره‌های برجسته محیط زیست ایران

محیط زیست - همشهری آنلاین- هلن صدیق بنای:
بوستان‌ها و جنگل‌های ایران با تلاش و همت او جان گرفته و هویتی واقعی و ماندگار یافتند.
او مهندس کریم "ساعی" تحصیل کرده دانشکده کشاورزی، اولین مدیر جنگلبانی کشور ایران بود. افرادی که در دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه تهران تحصیل کرده‌اند، مزار پایه گذار جنگلداری علمی ایران را در پناه سایه درختان کهنسال دانشکده منابع طبیعی دیده‌اند.
او بود که اولین بار آماری از مساحت جنگلهای کل کشور را تهیه کرد. کارها و آثار ماندگار او هنوز پس سال‌های طولانی زنده و پر طراوت هستند. بوستان ساعی و درختان تناور خیابان ولیعصر تهران به همت،‌ ابتکار و طراحی او شکل گرفت.
کریم ساعی در سال ۱۲۸۹ در مشهد متولد شد. تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسۀ عالی دانشکده فلاحت، دانشگاه تهران گذراند و با درجۀ مهندسی در سال ۱۳۱۰ فارغ‌التحصیل شد.

بعد از آن، او در دوره اعزام دانشجویان به خارج از کشور پذیرفته و برای مدت دو سال به مونپلیه در انستیتو اگرونومیک فرانسه رفت و در آنجا با درجه ممتاز فارغ التحصیل شد.
موفقیت های تحصیلی او باعث شد تا مجله علمی، تخصصی فرانسه، او را به عنوان یکی از چهره‌های شاخص علم جنگل در آن سالها معرفی کند.

بوستان زیبای ساعی در دل دره‌ای در وسط شهر تهران

سرو و درختان بید مجنون بوستان ساعی، بسیار معروف هستند، زمانی این بوستان به واسطه طبیعت و درختان زیبایش به بوستان عشاق شهرت یافت.

آیا این مجسمه ببخشید! این مرد بزرگ و پدر بوستان ساعی را می‌شناسید؟

بفرمایید بوستان ساعی... یک بار دیگر با نگاهی و شناخت بیشتر به آن نگاه کنید​
مهندس ساعی پس از آنکه در سال ۱۳۱۶ ، فوق لیسانس خود در رشته" آمار جنگل" از دانشگاه برکلی کالیفرنیا گرفت، به کشورش بازگشت.
با تاسیس "دایره جنگل" در ۱۳۱۷ به عنوان اولین نهاد مدیریت جنگل‌ها در کشور مهندس ساعی ریاست آن را برعهده گرفت.
بر اثر فعالیت و اقدامات پر تلاش او یک سال بعد این نهاد کوچک به "اداره جنگلبانی" و بعدها به "اداره کل جنگلها" توسعه و ارتقاء یافت.
در همان سالها او و همکارانش قوانین و مقررات جنگل را تدوین کرده و به تصویب مجلس آن زمان رساندند.
ساعی موفق شد تا در سال ۱۳۲۵ برای اولین بار مساحتی از جنگل های ایران را تخمین بزند. پس از آن در سال ۱۳۲۷ جلد اول و در سال ۱۳۲۹ جلد دوم کتاب "جنگل شناسی" را منتشر کرد که با نشر این کتاب اساس اطلاعات علمی جنگلبانان کشور پی‌ریزی شد.
البته ریاست او بر اداره کل دوام چندانی نداشت و برخی از سودجویان که قوانین و مقررات جنگل منافع اقتصادی شان را به خطر انداخته بود، با استفاده از نفوذ برخی افراد پرونده شکایتی از ساعی را به دیوان کیفری بردند و او را از کار برکنار کردند.

با این حال ساعی خانه نشین نشد و پیشنهاد کرد تا در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران رشته جنگل ایجاد شود و خود نیز به عنوان استاد در این دانشکده مشغول به کار شد.
با تأسیس بنگاه جنگل‌ها در سال ۱۳۲۸ او با سمت رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل این بنگاه، مشغول فعالیت شد.
در پانزدهم آذرماه ۱۳۲۸ نشریۀ مخصوص کارکنان بنگاه جنگل‌ها را با عنوان خبرنامۀ "بنگاه جنگل‌ها" منتشر کرد. این نشریه اولین نشریۀ ایرانی در زمینۀ منابع طبیعی بود. پس از سالیان دراز هنوز هم این نشریه با نام فصلنامه "جنگل و مرتع" در حال انتشار است.
نوع کار و مسئولیت‌های این مهندس جوان باعث شده بود، او دائماً برای تحقیق و پژوهش در سفر باشد. ساعی در یکی از همین سفرها از دنیا رفت. پایان زندگی پر تلاش او در چهارم دی ماه ۱۳۳۱ هنگام بازگشت از شیراز به تهران در اثر سانحۀ سقوط هواپیما اتفاق افتاد.

گویی خود می‌دانست که به دلیل سفرهای پی‌در‌پی عمری کوتاه دارد و در۴۲ سالگی وصیت کرده بود تا او را در دانشکدۀ منابع طبیعی دانشگاه تهران به خاک بسپارند.
مرگ زود هنگام مهندس کریم ساعی باعث تأسف فراوان جامعه علمی کشور شد و ضایعه درگذشت او در مطبوعات و محافل کشورهای بیگانه نیز بازتاب فراوان داشت.
مجسمه این بزرگ مرد در بوستان ساعی که با نام این بزرگ مرد نامگذاری شده است، بر روی نیمکتی نشسته است. به نظر می‌رسد، او در حال نظارت و حفاظت از بوستان‌ها و جنگل‌های کشورش است.
به نظر شما چند نفر این مجسمه را دیده، شناخته و یا اصلا به او توجه کرده‌اند؟

منبع

بالا