[گفتگو در رابطه با اجراي بالكن به صورت تيرچه بلوكي]

فرزاد پيري

عضو جدید
سلام خدمت مهندسان محترم بنده مهندس ناظر پایه 3 هستم به نظر شما اجرای بالکن بصورت تیرچه بلوک ايا درسته؟ یا این یک سنت غلطی هست که حالا در 90 درصد ساختمانهای مسکونی در حال اجراست. در نهایت چه فرقی بین دال و تیرچه بلوک در اجرای بالکن هست

سلام خدمت مهندسان محترم بنده مهندس ناظر پایه 3 هستم به نظر شما اجرای بالکن بصورت تیرچه بلوک ايا درسته؟ یا این یک سنت غلطی هست که حالا در 90 درصد ساختمانهای مسکونی در حال اجراست. در نهایت چه فرقی بین دال و تیرچه بلوک در اجرای بالکن هست

سلام آقا فرزاد عزيز نظر شخصي بنده هست در صورت استفاده از تیرچه بلوک تیرچه ها در دو انتهای خود به تیرهای اصلی که به صورت طره به ستون متصل هست متصل میشوند بنابراین تیرچه ها بار خود رو به تیرهای طره منتقل ميكنن و تیرهای طره هم بار رو به ستون ارسال ميكنن این طرح کاملا منطقی و صحیح است. باز هم نظر ساير مهندسين عزيز رو باهم ببينيم

rasool.civil

مدیر بازنشسته

سلام
اجرای تیرچه بلوک به نظر من هم مشکلی نداره
معمولا وقتی شکل و فرم پیش آمدگی ها به صورت نامنظم و قوسی شکل باشه بهتره که دال اجرا بشه در غیر اینصورت تیرچه بلوک بهتره و مشکلات اجرایی کمتری داره
در ضمن اگر در مدل محاسباتی برای تراس و بالکن دال در نظر گرفته بشه باید از نوع دال با رفتار خمشی باشد و اینکه آیا در اجرا این فرض طراحی دقیقا عملی میشود یا خیر جای بحث دارد

reza119

عضو جدید

سلام

منهم نظر آقای مصطفی و آقای رسول را قبول دارم و صحیح می دانم وقتی دو تیر کنسول داریم میشود از تیرچه و بلوک استفاده کرد و نیاز اجباری به دال نیست و لازم است دو سر تیر های کنسول بهم متصل شود اگر در نقشه تیر خاصی مشخص نشده با دو تیر چه کنار هم این اتصال را انجام بده

بالا