کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

behrang7

عضو جدید
با سلام
من در رشته کامپیوتر فارغ التحصیل شده ام و چند سالی هم در این زمینه کار کرده ام. با توجه به علاقه زیادی که به مهندسی شیمی دارم مایلم در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی شیمی شرکت کنم. البته می دانم که کار بسیار سختی است چون اشتراک بسیار کمی بین دروس این دو رشته وجود دارد. می خواستم سرفصل دروس دوره کارشناسی و کتابهای مرجع هر درس را برای مطالعه داشته باشم. در ضمن اگر راهنمایی یا پیشنهادی دارید از بیان آن سپاسگزار خواهم شد.

سلام . ایشالا از انتخاب خوبتون پشیمون نمیشین ;)
حالا در چه گرایشی دوست دارین ادامه تحصیل بدین ؟ گرایشها و رشته های مختلف دروسی با ضریب مختلف دارند
موفق باشی

zkeshmiri

عضو جدید
سلام عزیزم از همین حالا ورودت را به مجموعه شیمی تبریک می گم.
دروس و ضرایب از این قراره:
1-زبان عمومی و تخصصی (1)
2-انتقال حرارت1و2 (3)
3-ترمودینامیک(3)
4-مکانیک سیالات (2)
5-کنترل فرآیند(1)
6-انتقال جرم و عملیات واحد1و2(4) این اصلی ترین درس شیمی
7-طراحی راکتور(2)
8-ریاضیات (کاربردی و عددی)(3)
موفق باشی:)

همونجور که دوستمون هم گفتند :

مهندسی شيمی – مهندسی شيمی
رشته های مورد قبول شامل مهندسی شيمی با کليه گرايشها – مهندسی پليمر- مهندسی مکانيک با گرايش حرارت و سيالات – تکنولوژی و علوم رنگ- کارشناسی طراحی مهندسی پتروشيمی

ضرايب دروس گرايش مهندسی شيمی

كنترل فرايند 1
مكانيك سيالات 3
ترموديناميك 3
انتقال حرارت 3
زبان تخصصي 1
كاربرد رياضيات 3
طراحي راكتورهاي شيميايي 2
انتقال جرم و عمليات واحد 4

در هر سال حدود 315 نفر در دو نوبت روزانه و شبانه از طريق آزمون مهندسی شيمی جذب و در دانشگاه های : تربيت مدرس تهران – رازی کرمانشاه – سمنان – سيستان و بلوچستان – شيراز- صنعتی اصفهان – صنعتی امير کبير –صنعتی مالک اشتر – صنعتی سهند تبريز – صنعتی شری – علم و صنعت ايران – فردوسی مشهد –مازندران و دانشگاه علوم وفنون مازندران (غير انتفائی) مشغول به تحصيل می شوند. دانشگاه آزاد اسلامی در واحد تهران 30 نفر و در واحد ماهشهر 12 نفر دانشجو جذب می کند

اين رشته خود به گرايش های زير تقسيم می شود:
مهندسی پزشکی – مهندسی سيستم های انرژی- صنايع شيميايی معدنی - ترموسنتيک – فرآيند های جداسازی – طراحی فرايند ها- پديده های انتقال – صنايع غذايی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
درباره انتخاب رشته و موارد دیگر قبلا در تاپیک ها بحث شده و ضرائب دروس اورده شده است.
معمولا رشته مهندسی شیمی - مهندسی شیمی برای زمانی انتخاب می شود که بخواهید در هر رشته از دکترای اون تحصیل کنید. ولی این رو هم اضافه می کنم البته قصد ناامید کردن نیست: سخت ترین رشته دنیا بعد از پزشکی. مهندسی شیمی می باشد.

بهتاش جان بچه مردم رو نترسون ;). من خودم تا دکترا رفتم و فعلا هم مشکلی نداشتم . زیاد سخت نبوده ;)

behrang7

عضو جدید
ترس که البته داره چون کلا یه دنیای دیگه اس. اما بیشتر سرگردانم که باید از کجا شروع کنم. چون درسهایی که در آزمون کارشناسی ارشد ازشون امتحان می گیرن خودشون پیش نیازهایی دارند که ما اونا رو نخوندیم. به نظر شما باید تمام کتابها و درسهای دوره لیسانس رو بخونم عین کسی که چهار سال درس خونده یا میشه فقط درسهای آزمون رو خوند. و یه سوال دیگه اینکه میشه از کلاسهای آمادگی کارشناسی ارشد استفاده کرد یا اینکه اول باید خودم کتابها رو بخونم بعد؟ در ضمن از قوت قلبی که به من می دید ممنونم. به خصوص فرامرز. در مورد مهندسای شیمی اشتباه نکرده بودم;)

بهرنگ جان واسه هر رشته ای که بخوای شرکت کنی باید بهش مسلط شی .
یعنی اینکه بتونی تقریبا درسارو بهم ربط بدی . کتابهای واسه کنکور 7 8 تا بیشتر نیست و مسلما کتابهایی که در طول 4 سال خونده میشه بیشتره . ولی بنظر من اگه پیشنیازها رو هم بخونی خیلی بهت کمک میکنه چون از پایه شروع میشه . مثلا در این رشته درسی بنام موازنه داریم که درس ورودی به مهندسی شیمی هست ولی توی کنکور نمیاد. توی این درس 4 واحدی شما با تمامی این دروسی که در ترمهای آینده میخونی و در کنکور هم میاد آشنا میشی . پس تا یاد نگیری نمیتونی به سراغ درسهای بعدی بری
هرچیزی رو از پایه شروع . به نفعته . میدونم با پشتکاری که داری حتما موفق میشی

واسه کلاسهای کنوکور هم اگه اول خودت درسهارو یه دور بخونی تا بدونی چی به چیه بهتره و توی کلاس بهتر متوجه میشی ;)
سوالی هست ما در خدمتیم

behrang7

عضو جدید
پس لطف کن لیستی از درسهای دوره کارشناسی برام بفرست. یا یک لیست از مینیموم درسهایی که به نظرت باید بخونم مثل همین موازنه که گفتی. من یه لیست از اینجا: http://chemeng.iust.ac.ir/webpage_f.php?web=education_undergraduate_courses_f و اینجا:http://www.aut.ac.ir/departments/chem/common/courses.htm پیدا کردم اما هنوز نمی دونم که کدوم درسا رو حتما باید بخونم و اینکه منابع هر کدوم چیه. ممنون.

آخرین ویرایش:
علاوه بر درسهای بالا این چند تا کتاب هم هست :
معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی و کاربرد ریاضی در مهندسی شیمی
موازنه انرژی و مواد
ترمودینامیک1 و 2
شیمی فیزیک

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
شیمی فیزیک : لیوای
ترمودینامیک 1: ون نس و قسمت سیکل ها ون وایلن و سنجل
ترمودینامیک 2: ون نس و کمی هم ترمودینامیک مواد که مربوط به رشته مهندسی مواد می شود به این خاطر که راحت تر توضیح داده.
اصول بنیانی و مبانی محاسبات در مهندسی شیمی(موازنه یا مرد ساز مهندسی شیمی:tooth:): دیوید هیمل بلاو که کتابش رو در تالار مهندسی شیمی هست.

karimi_mohammad

عضو جدید
شما می تونید از کتاب های پوران پژوهش و راهیان ارشد استفاده کنید و در آزمون پارسه شرکت کنید.درسها شامل زبان عمومی و تخصصی ، انتقال حرارت،ترمودینامیک،سیالات،کنترل فرایند،انتقال جرم و عملیات واحد،ریاضیات عمومی و کاربردی ،طراحی رآکتور هستند.سر فصل ها همونا یی هستند که در کتاب های تست اومدند.

john zink

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
به نظرمن اول کار بعد ارشد .
فارغ التحصیلان مهندسی شیمی هیچ غمی برای پیداکردن کار ندارند .اگه یک مهندس شیمی بگه کاربرام نیست کم لطفی کرده ویا از نازک نارنجی بودنشه که گرمی و سردی ممکنه النگوهاشو بشکنه .
کارت که ردیف باشه یه تلنگر به خودت بزنی آزاد هم میتونی درس بخونی .زیاد سخت نگیرید دوستان .دنیا ارزش سخت گرفتن نداره .
اگه سراسری ارشد بخونی وقت برای کار نداری .اینو به بچه هایی که ارشد میخونند و فارغ التحصیل شدند هم بگید تایید میکنند.قطعا .
درهر حال پیروز وموفق باشید

سلام
به نظرمن اول کار بعد ارشد .
فارغ التحصیلان مهندسی شیمی هیچ غمی برای پیداکردن کار ندارند .اگه یک مهندس شیمی بگه کاربرام نیست کم لطفی کرده ویا از نازک نارنجی بودنشه که گرمی و سردی ممکنه النگوهاشو بشکنه .
کارت که ردیف باشه یه تلنگر به خودت بزنی آزاد هم میتونی درس بخونی .زیاد سخت نگیرید دوستان .دنیا ارزش سخت گرفتن نداره .
اگه سراسری ارشد بخونی وقت برای کار نداری .اینو به بچه هایی که ارشد میخونند و فارغ التحصیل شدند هم بگید تایید میکنند.قطعا .
درهر حال پیروز وموفق باشید
یعنی اگه ارشد آزاد بخونیم وقت میکنیم واسه کار ؟
من که شنیدم واسه ارشد دیگه آزاد و دولتی فرقی نداره !

hadiiiiiii

عضو جدید
سلام.من رشته ی مهندسی شیمی در طراحی صنایع نفتم.چه جور رشته ای از نظر بازار کار؟؟؟

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
سلام.من رشته ی مهندسی شیمی در طراحی صنایع نفتم.چه جور رشته ای از نظر بازار کار؟؟؟

سلام دوست عزیز.ورودتونو به باشگاه مهندسان تبریک میگم. با توجه به اینکه تو اکثر استخدامی ها این گرایشو حتما ذکر میکنند رشته ی بسیار عالی هستش البته به شرطی این رشته رو ادامه هم بدید.بازار کارشم خوبه موفق باشید

M-F-CH

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام امیدوارم همه خوب باشید و طاعات و عباداتتون قبول باشه
در پاسخ به افرادی که میگن واسه مهندسی شیمی کار خیلی هست باید بگم کاملا در اشتباهن
با اینکه عاشق رشته ام هستم ولی باید اعتراف کنم با وجود اونهمه درس سخت و 4 سال زحمت ،نتیجه شو ندیدم.اصلا کار نیست.خانم ها که باید برن بمیرن
تو فکر تغییر رشته واسه ارشدم
بهترین راه اینه بریم یه رشته اسون بخونیم بریم سر کار:razz::razz:

imansamiee

عضو جدید
مشاوره

مشاوره

سلام یه سایت امروز دیدم که اطلاعات جالبی در باره ی ماوره ونحوه ی درس خواندن درش بود
راستی چرا یه بخش مشاوره راه نمی افتد
www.mimshimi.com

tifoid

عضو جدید
درباره انتخاب رشته و موارد دیگر قبلا در تاپیک ها بحث شده و ضرائب دروس اورده شده است.
معمولا رشته مهندسی شیمی - مهندسی شیمی برای زمانی انتخاب می شود که بخواهید در هر رشته از دکترای اون تحصیل کنید. ولی این رو هم اضافه می کنم البته قصد ناامید کردن نیست: سخت ترین رشته دنیا بعد از پزشکی. مهندسی شیمی می باشد.

منم شیمی هستم اما انقدرا هم وحشتناک نیستا

tifoid

عضو جدید
سلام امیدوارم همه خوب باشید و طاعات و عباداتتون قبول باشه
در پاسخ به افرادی که میگن واسه مهندسی شیمی کار خیلی هست باید بگم کاملا در اشتباهن
با اینکه عاشق رشته ام هستم ولی باید اعتراف کنم با وجود اونهمه درس سخت و 4 سال زحمت ،نتیجه شو ندیدم.اصلا کار نیست.خانم ها که باید برن بمیرن
تو فکر تغییر رشته واسه ارشدم
بهترین راه اینه بریم یه رشته اسون بخونیم بریم سر کار:razz::razz:

کاملا موافقم. من که احتمالا بهداشت حرفه ای بدم

imansamiee

عضو جدید
www.mimshimi.com تو این یاسته هم مطالب مشاوره ای خیلی خوبی داره برای من که خیلی مفید بود

www.mimshimi.com تو این یاسته هم مطالب مشاوره ای خیلی خوبی داره برای من که خیلی مفید بود

mohamad.fars1365

عضو جدید
سلام
یه سر به این تایپیک بزنید شاید به درد بخور بود
بخش عمومی->گفتگوی ازاد->اطلاعات عمومی(چیزایی که شاید تا حالا نمیدونستی)
مرسی;)

jodi.abot

عضو جدید
بهتاش جان بچه مردم رو نترسون ;). من خودم تا دکترا رفتم و فعلا هم مشکلی نداشتم . زیاد سخت نبوده ;)

ترس که البته داره چون کلا یه دنیای دیگه اس. اما بیشتر سرگردانم که باید از کجا شروع کنم. چون درسهایی که در آزمون کارشناسی ارشد ازشون امتحان می گیرن خودشون پیش نیازهایی دارند که ما اونا رو نخوندیم. به نظر شما باید تمام کتابها و درسهای دوره لیسانس رو بخونم عین کسی که چهار سال درس خونده یا میشه فقط درسهای آزمون رو خوند. و یه سوال دیگه اینکه میشه از کلاسهای آمادگی کارشناسی ارشد استفاده کرد یا اینکه اول باید خودم کتابها رو بخونم بعد؟ در ضمن از قوت قلبی که به من می دید ممنونم. به خصوص فرامرز. در مورد مهندسای شیمی اشتباه نکرده بودم;)
عزیزم ما توی دوره ی کارشناسی همین درسایی که واسه منابع ارشد معرفی کردن رو میخونیم نگران نباش.
ایشالا موفق باشی

بالا