چرا ماه جذب خورشید نمی شود؟

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیروز یکی از دوستانم از من سوالی پرسید که حدود چهار ساعت روش فکر کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که هنوز دینامیک 1 رو هم یاد نگرفتم.

سوال دوستم:
نیروی گرانشی که خورشید به ماه وارد می کند دو برابر نیروی گرانشی است که زمین به ماه وارد می کند، چرا ماه جذب خورشید نمی شود؟

(یادآوری: نیروی جانب مرکز یک نیروی واقعی نیست! )

hhb

عضو جدید
دوست عزیز هسته زمین از اهن ونیکل تشکیل شده که باعث جاذبه قوی اون میشه و ماه رو نگه میداره وماه تو هسته اش هیچی نداره و جذب زمینه . شما 2تا اهنربا ویه تیکه اهن کوچک اهنرباها بزرگ وکوچک باشن اهن رو بچسبون به کوچیکه و نزدیک بزرگه بزار ببین براچی بزرگه کوچیکه رو جذب نمیکنه و بهمین دلیل ساده و هزاران دلیل که به علم نجوم مربوط میشه نه ماه ونه زمین جذب خورشید نمیشن.
دقت کن اگه همه بخان جذب بشن اونوقت دنیا تموم میشه چون خورشید هم باید جذب بزرگتر بشه.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز هسته زمین از اهن ونیکل تشکیل شده که باعث جاذبه قوی اون میشه و ماه رو نگه میداره وماه تو هسته اش هیچی نداره و جذب زمینه . شما 2تا اهنربا ویه تیکه اهن کوچک اهنرباها بزرگ وکوچک باشن اهن رو بچسبون به کوچیکه و نزدیک بزرگه بزار ببین براچی بزرگه کوچیکه رو جذب نمیکنه و بهمین دلیل ساده و هزاران دلیل که به علم نجوم مربوط میشه نه ماه ونه زمین جذب خورشید نمیشن.
دقت کن اگه همه بخان جذب بشن اونوقت دنیا تموم میشه چون خورشید هم باید جذب بزرگتر بشه.
نه دلایل شما قابل فبول نیست. همون طور که گفتم برآیند نیروی خورشید دو برابر برآیند نیروی زمینه و در نیروی گرانش دافعه ی آهنربایی وجود نداره و غیر ممکنه که نیروی مغناطیسی بین کرات در این حد و حدود باشه.
در ضمن متوجه نشدم چه ارتباطی به جنس هسته سیارات داره، اگر منظورتون چگالی و در نتیجه وزن بوده در جمله قبلی گفتم که نیروی برآیند خورشید دو برابر زمینه.

آخرین ویرایش:

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما از کجا می دونید که نیرویی که خورشید به ماه وارد می کنه دو برابر نیرویی هست که زمین به ماه وارد می کنه
نیرویی که دو جرم به هم وارد می کنند با جرم اجسام رابطه مستقیم و با توان دوم فاصله رابطه عکس داره خورشید گر چه جرم بزرگی داره ولی فاصله اش از ماه زیاده هست علاوه بر این تنها این دو جرم نیستند که موثرند اجرام دیگه در کهکشان هم در جایگیری ماه تاثیر دارن علاوه بر همه اینها به علت اینکه ماه هم به دو خودش و هم به دور زمین و خورشید می گرده باعث می شه که نیرو های ژیروسکپی به وجود بیاند که مانع از انحراف ماه از مسیر اصلیش بشن مثل هنگامی که یه موتور داره حرکت می کنه وقتی سرعتش در حد قابل قبولی باشه در صورتی که نیوری منحرف کننده بهش وارد بشه باز هم تو مسیر خودش حرکت می کنه اما بعد از میلیارد ها سال که این سرعت دورانی کاهش پیدا کنه نیرو های ژیروسکوپی کاهش پیدا می کنن مثل موتوری که داره سرعت دور چرخش کاهش پیدا می کنه انوقت بیشتر تحت تاثیر نیروهای منحرف کننده قرار می گیرند بنابراین بعد از گذشت میلیارد ها سال ماه حتما جذب خورشید خواهد شد

یادتون باشه یک جرم در جهان برو روی مسیری حرکت می کنه که حتما در قانون نیوتن صدق کنه بنابراین همه نیرو های وارد بر جرم ماه برابر با شتابی می شوند که ماه داره و این معادله مسیر حرکت ماه رو مشخص می کنه .

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما از کجا می دونید که نیرویی که خورشید به ماه وارد می کنه دو برابر نیرویی هست که زمین به ماه وارد می کنه
نیرویی که دو جرم به هم وارد می کنند با جرم اجسام رابطه مستقیم و با توان دوم فاصله رابطه عکس داره خورشید گر چه جرم بزرگی داره ولی فاصله اش از ماه زیاده هست علاوه بر این تنها این دو جرم نیستند که موثرند اجرام دیگه در کهکشان هم در جایگیری ماه تاثیر دارن علاوه بر همه اینها به علت اینکه ماه هم به دو خودش و هم به دور زمین و خورشید می گرده باعث می شه که نیرو های ژیروسکپی به وجود بیاند که مانع از انحراف ماه از مسیر اصلیش بشن مثل هنگامی که یه موتور داره حرکت می کنه وقتی سرعتش در حد قابل قبولی باشه در صورتی که نیوری منحرف کننده بهش وارد بشه باز هم تو مسیر خودش حرکت می کنه اما بعد از میلیارد ها سال که این سرعت دورانی کاهش پیدا کنه نیرو های ژیروسکوپی کاهش پیدا می کنن مثل موتوری که داره سرعت دور چرخش کاهش پیدا می کنه انوقت بیشتر تحت تاثیر نیروهای منحرف کننده قرار می گیرند بنابراین بعد از گذشت میلیارد ها سال ماه حتما جذب خورشید خواهد شد

یادتون باشه یک جرم در جهان برو روی مسیری حرکت می کنه که حتما در قانون نیوتن صدق کنه بنابراین همه نیرو های وارد بر جرم ماه برابر با شتابی می شوند که ماه داره و این معادله مسیر حرکت ماه رو مشخص می کنه .
هیچ کدوم از مطالبی که گفتین قابل قبول نیست. به دلایل زیر:
1) نیرویی که گفتم از طریق قانون جهانی گرانش به طور حدودی محاسبه شده و درست هم است و مساله صحیح است.
2) اثر ژیروسکوپی قابل محاسبه است و به علاوه در چرخش یک جسم به حول محورش و تمایل به حفظ محور مطرح است، در این جا ما شاهد یک حرکت دورانی هستیم نه حرکت مستقیم که بحث ژیروسکوپیک را مطرح می کنید.
3)در مورد سطر آخر هم که گفتین یادتون باشه یک ....، باید بگم این دقیقاً همون سواله که می خوایم جوابشو پیدا کنیم و ببینیم دلیل تناقض در کجاست و این رو در دینامیک 1 اولین چیزی بود که یاد گرفتیم و جواب نیست.
4) تنها بحث تاثیر نیروی گرانشی سایر سیارات منظومه شمسی باقی می مونه که با توجه به این که جرمشون در حد زمینه و نسبت به جرم خورشید قابل صرف نظر است رد است.در ضمن در نظر داشته باشید که تمام سیارات منظومه شمسی در اثر نیروی خورشید هستند و نیروی سایر سیارات نمی تواند باعث حفظ ماه از جذب به خورشید شود یا به عبارتی یک جسم نمی تواند به خودش نیرو وارد کند.

کلیه مواردی که مطرح شد به دلایل ارائه شده رد می شود.

آخرین ویرایش:

Sina Soleimani

عضو جدید
دیروز یکی از دوستانم از من سوالی پرسید که حدود چهار ساعت روش فکر کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که هنوز دینامیک 1 رو هم یاد نگرفتم.
سوال دوستم:
نیروی گرانشی که خورشید به ماه وارد می کند دو برابر نیروی گرانشی است که زمین به ماه وارد می کند، چرا ماه جذب خورشید نمی شود؟

(یادآوری: نیروی جانب مرکز یک نیروی واقعی نیست! )
ماه یا قمر زمین هم تحت گرانش زمینه هم تحت گرانش خورشید هم تحت گرانش عطارد هم تحت گرانش مشتری هم تحت گرانش مدادی که تو دست منه و...، و همه چیز این هستی تحت گرانش همدیگر، گرانش چه ربطی به جذب شدن داره، منظومه شمسی اجرامش در تعادل دینامیکی هستند،
البته خود منظومه شمسی چون تحت گرانش اجرام دیگر کهکشان هست سالانه شاهد تغییر در فاصله اجرام منظومه شمسی هستیم ویه چیزه طبیعیه...
اگه قانع نشدی باید بتونی به این سوالای من بجوابی"چرا زمین جذب خورشید نمی‌شه؟!!
چرا قمرهای مریخ جذب مشتری نمی‌شن؟!!
چرا ماهواره هایی که دور مدار زمین هستن به سمت خورشید پرت نمی شن؟!!:D"

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب رو هنوز کسی پیدا نکرده.در اینجا قصد دارم که مساله رو کاملاً شفاف توضیح بدم تا مانع از مبهم گویی جواب دهنده ها بشم تا شاید کسی کمی عمیق تر فکر کرد و جواب رو پیدا کرد.

ابتدا دوست دارم در رابطه با ماهیت نیروی گریز از مرکز صحبت کنم،چون خوب به خاطر دارم که چه طور استاد فیزیک 1 از زیر توضیح این نیروی مجهول با مبهم گویی و مطرح کردن مسائل بی ربط که هیچ سر در نمی آورد( حتی خودش! ) فرار می کرد و ما هم الکی به نشانه تایید استاد سر تکان می دادیم و بله، بله می گفتیم.( شاید در کلاس شما هم پیش آمده باشد!؟)

طبق قانون اول نیوتون و شاید قوی ترین قانونی که تنها قانون دوم توان زیر سوال بردن آن را دارد یک جسم مایل به حفظ مسیر مستقیم است مگر آن که تحت اثر نیرویی وادار به تغییر جهت شود، فرض کنیم جسمی در حال حرکت مستقیم است اگر این جسم از کنار جسم دیگری رد شود که نیروی از هر نوعی به آن وارد کند قطعاً دچار انحراف مسیر خواهد شد.این نیرو یک جسم ساکن را جذب می کند، اما در یک جسم متحرک انحراف یجاد می کند، بی نهایت انحرافی که ایجاد خواهد شد یک مسیر دایره ای ایجاد خواهد کرد و این یعنی نیروی جانب مرکز.

این دلیل آشنای جذب نشدن سیارات منظومه شمی به طرف خورشیده که هر بچه ای بلده حتی بچه های دبستان.

مساله به صورت تفصیلی و دقیق تر: زمانی که ماه بین زمین و خورشید قرار می گیرد، نیروی خورشید بر روی ماه دو برابر نیروی زمین بر روی ماه است. نیروی خورشید آن مقدار است که مسیر ماه را به سمت خودش منحرف کند پس باید ماه یا باید به دور خورشید تغییر مدار دهد و ذره ذره جذب خورشید شود و یا اگر هم جذب خورشید نمی شود به دور آن مدار دائمی تشکیل دهد. پس چرا این اتفاق نمی افتد؟!

آخرین ویرایش:

mohandes1987

عضو جدید
ماه و زمین حول مرکز جرم خودشون دارن دور خورشید میگردن، این دوتا یه منظومه ی دوتایی تشکیل دادن مثه پلوتو و شارون ولی چون جرم زمین از ماه خیلی بیشتره حرکت زمین قابل مقایسه با حرکت ماه به دورش نیست، شاهد این موضوع قفل مداریه که ماه دچارش شده، همیشه یه سمتش به زمینه. زمین و ماه با هم دارن دور خورشید میگردن. دقیقا دلیل حرکت ترقصی زمین همین برابر نبودن مرکز جرم مجموعه دوتایی و مرکز زمینه

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماه و زمین حول مرکز جرم خودشون دارن دور خورشید میگردن، این دوتا یه منظومه ی دوتایی تشکیل دادن مثه پلوتو و شارون ولی چون جرم زمین از ماه خیلی بیشتره حرکت زمین قابل مقایسه با حرکت ماه به دورش نیست، شاهد این موضوع قفل مداریه که ماه دچارش شده، همیشه یه سمتش به زمینه. زمین و ماه با هم دارن دور خورشید میگردن. دقیقا دلیل حرکت ترقصی زمین همین برابر نبودن مرکز جرم مجموعه دوتایی و مرکز زمینه
جواب مساله این نیست.دلیلم را به این صورت ارائه می کنم.منظور شما این بود که ماه و زمین رو به صورت یه مجموعه فرض کنیم یا دقیق تر بگم شما این وابستگی رو اجباری کردین تنها راه حل مساله رو این موضوع می دونید.شما می گین این زمین نیست که به دور خورشید می چرخد بلکه مرکز جرم است.در حالی که این موضوع در حالی قابل فرض است که بین ماه و زمین پیوند مکانیکی ثابت مثل یک میله انعطاف ناپذیر وجود داشته باشه و نه نیروی جاذبه که با فاصله ماه و زمین فاصله دارد به علاوه بحث مرکز جرم به منظور ساده سازی به کار می رود و در حل مساله ها با فرض مرکز جرم و یا بدون مرکز جرم هیچ تفاوتی نیست. از شما دعوت می کنم که مساله ای را که به صورت تفصیلی و دقیق تر در زیر بیان کردم بررسی کنید.
به دلایل ارائه شده توجیه شما رد می شود و پاسخ مساله هنوز داده نشده.

مساله به صورت تفصیلی و دقیق تر: زمانی که ماه بین زمین و خورشید قرار می گیرد، نیروی خورشید بر روی ماه دو برابر نیروی زمین بر روی ماه است. نیروی خورشید آن مقدار است که مسیر ماه را به سمت خودش منحرف کند پس باید ماه یا باید به دور خورشید تغییر مدار دهد و ذره ذره جذب خورشید شود و یا اگر هم جذب خورشید نمی شود به دور آن مدار دائمی تشکیل دهد. پس چرا این اتفاق نمی افتد؟!

آخرین ویرایش:

mohandes1987

عضو جدید
خب اگه خیلی دقیق بخوای ماه سالی 5 سانتی متر دورتر میشه از زمین.
یه چیز دیگه هم این که من دقیق توضیح ندادم: ماه مثه تمامی اجرام دیگه در منظومه ی شمسی دوره خورشید میچرخه، حتی اجرامی که در نقاط لاگرانژی بین زمین و خورشید دام افتادن، مثه ترجان ها و یا تلسکوپها (مثه سوهو) دوره خورشید میگردن، یعنی به طور کامل سوالت از اساس مشکل داره، ماه داره دوره خورشید میچرخه، زمین هم همینطور، هردوتاشونم دوره هم می چرخن، در واقع سوالی که تو داری میپرسی مثه اینه که چرا زمین جذب خورشید نمیشه؟؟ ویا هر سیاره ی دیگه ای....

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
طبق دانسته هام :
تمامی اجسام تمایل به حرکت بر روی خط راست در فضا دارند.
اینکه به دور جسمی میگردند ناشی از خمیدگی فضا زمان در اطراف اون جسم هست.
و این که چرا به سمت خورشید جذب نمیشه:
میتونیم مدلی شبیه یک سیاهچااله در نظر بگیریم:
جرمش بسیار زیاده....نیروی گرانشی فوق العاده ای به اجسام اطراف وارد میکنه.
سیاه چاله از چند قسمت تشکیل شده
قسمت مورد بحث افق رویداد و داخل اونه.
افق رویداد یک مدار فرضی در اطراف سیاهچالست که اگر جسمی در اون فاصله از مرکز سیاهچاله قرار بگیره به دور سیاهچاله به گردش در میاد و جسم تا وقتی که روی اونه میتونه از مدار خارج شه و از سیاهچاله دور شه.
داخل افق رویداد:
قسمتیه که فاصله ی اون تا مرکز سیاهچاله از شعاع افق رویداد کمتره اگر جسمی یا ذره ای به این منطقه وارد شود امکان خارج شده از آن برای ذره وجود نخواهد داشت.
بطوریکه حتی نور هم نمیتواند از آن خارج شود.
حالا این مورد رو به خورشید و ماه بسط میدم:
خورشید هم به دلیل جرمی که داره میدان گرانشی نسبتا قوی ای داره(که تونسته مانع پراکندگی سیارات اطرافش بشه) اما با این حال میدان گرانشی اون در مقایسه با یک سیاهچاله بسیار ضعیفه.
در نتیجه میدان گرانشی اون توان لازم رو برای جذب سیاره ی ماه (با فاصله ای که بینشونه)نداره.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب اگه خیلی دقیق بخوای ماه سالی 5 سانتی متر دورتر میشه از زمین.
یه چیز دیگه هم این که من دقیق توضیح ندادم: ماه مثه تمامی اجرام دیگه در منظومه ی شمسی دوره خورشید میچرخه، حتی اجرامی که در نقاط لاگرانژی بین زمین و خورشید دام افتادن، مثه ترجان ها و یا تلسکوپها (مثه سوهو) دوره خورشید میگردن، یعنی به طور کامل سوالت از اساس مشکل داره، ماه داره دوره خورشید میچرخه، زمین هم همینطور، هردوتاشونم دوره هم می چرخن، در واقع سوالی که تو داری میپرسی مثه اینه که چرا زمین جذب خورشید نمیشه؟؟ ویا هر سیاره ی دیگه ای....
در پست های قبلی در مورد تفاوت جذب نشدن زمین به خورشید( هر بچه ای می دونه چرا زمین جذب خورشید نمی شه! ) با مساله جذب نشدن ماه به خورشید گفتم. لطفاً به مساله به صورت تفصیلی که گفتم توجه کنید. صورت مساله رو پاک نکنید.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبق دانسته هام :
تمامی اجسام تمایل به حرکت بر روی خط راست در فضا دارند.
اینکه به دور جسمی میگردند ناشی از خمیدگی فضا زمان در اطراف اون جسم هست.
و این که چرا به سمت خورشید جذب نمیشه:
میتونیم مدلی شبیه یک سیاهچااله در نظر بگیریم:
جرمش بسیار زیاده....نیروی گرانشی فوق العاده ای به اجسام اطراف وارد میکنه.
سیاه چاله از چند قسمت تشکیل شده
قسمت مورد بحث افق رویداد و داخل اونه.
افق رویداد یک مدار فرضی در اطراف سیاهچالست که اگر جسمی در اون فاصله از مرکز سیاهچاله قرار بگیره به دور سیاهچاله به گردش در میاد و جسم تا وقتی که روی اونه میتونه از مدار خارج شه و از سیاهچاله دور شه.
داخل افق رویداد:
قسمتیه که فاصله ی اون تا مرکز سیاهچاله از شعاع افق رویداد کمتره اگر جسمی یا ذره ای به این منطقه وارد شود امکان خارج شده از آن برای ذره وجود نخواهد داشت.
بطوریکه حتی نور هم نمیتواند از آن خارج شود.
حالا این مورد رو به خورشید و ماه بسط میدم:
خورشید هم به دلیل جرمی که داره میدان گرانشی نسبتا قوی ای داره(که تونسته مانع پراکندگی سیارات اطرافش بشه) اما با این حال میدان گرانشی اون در مقایسه با یک سیاهچاله بسیار ضعیفه.
در نتیجه میدان گرانشی اون توان لازم رو برای جذب سیاره ی ماه (با فاصله ای که بینشونه)نداره.
من که نمی فهمم این موضوعی که گفتین یعنی چی. ولی در جمله آخرتون اصلاً از توضیحاتتون استفاده نکردین و استدلالی ایجاد نشد.
ولی اون توضیح آخرتون رو فهمیدم. گفتم که نیروی جاذبه خورشید دو برابر زمینه در ضمن تنها سیاه چاله نیست که سیارات رو جذب کنه. خورشید، ماه و بقیه سیارات منظومه شمسی شهاب سنگ ها رو جذب می کنن. پس این موضوعی که مطرح کردین ارتباطی نداشت و مساله حل نشده باقی مونده.

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که نمی فهمم این موضوعی که گفتین یعنی چی. ولی در جمله آخرتون اصلاً از توضیحاتتون استفاده نکردین.
ولی اون توضیح آخرتون رو فهمیدم. گفتم که نیروی جاذبه خورشید دو برابر زمینه در ضمن تنها سیاه چاله نیست که سیارات رو جذب کنه. خورشید، ماه و بقیه سیارات منظومه شمسی شهاب سنگ ها رو جذب می کنن. پس این موضوعی که مطرح کردین ارتباطی نداشت و مساله حل نشده باقی مونده.

سياه چال مثالي بيش نبود

خورشيد 2 برابر گرانش داره

اما تا ماه 150 ميليون كيلومتر ( يك واحد نجومي) فاصله داره / اما زمين حداكثر 140 هزار كيلومتر

خب طبيعتا با اختلاف فاصله زور زمين بيشتر

در ضمن به غير گرانش / ماه در انحناي فضا زمين در دام هست

من مطلب دوستمون رو كمي روشن تر كردم

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سياه چال مثالي بيش نبود

خورشيد 2 برابر گرانش داره

اما تا ماه 150 ميليون كيلومتر ( يك واحد نجومي) فاصله داره / اما زمين حداكثر 140 هزار كيلومتر

خب طبيعتا با اختلاف فاصله زور زمين بيشتر

در ضمن به غير گرانش / ماه در انحناي فضا زمين در دام هست

من مطلب دوستمون رو كمي روشن تر كردم

خوب من احساس می کنم یک سری مطالب پایه هست که باید برای شما تضیح بدم، چون می دونم دوستانمون در رشته های غیر مهندسی همون قدر نا آشنا با مباحث هستند که یک مهندس با رشته های غیر مهندسی.
این مطلب رو صرفاً برای رشته های غیر مهندسی بیان می کنم.
1) در محاسبه نیروی گرانش از فاصله استفاده می شود و دوستان مهندسی در فیزیک 2 دبیرستان اطلاع دارند که این نیرو با فاصله به توان دوم رابطه عکس دارد
2) در مهندسی نیرو بیان گر همه چیز است و مبحثی که به عنوان زور بیان نمودید وجود ندارد، اگر از زور منظورتان نیرو بوده در جمله پیشین پاسخ داده شده است
3) انحنایی که مطرح کردن در نتیجه گیری مطرح نشده و در ضمن اصلاً ارتباطی به جذب کردن یا نکردن نداره، خود من هم با این مبحث جدید نمی تونم به نتیجه ای برسم.
در ضمن مطلبی که گفتن یه مقدار در ابتدا گیج کننده است، به نظر من مهندسی یعنی شفاف سازی مبحث. باید جواب دقیق و صریح باشد. به عبارتی مهندسی یعنی جواب کاربردی.

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب من احساس می کنم یک سری مطالب پایه هست که باید برای شما تضیح بدم، چون می دونم دوستانمون در رشته های غیر مهندسی همون قدر نا آشنا با مباحث هستند که یک مهندس با رشته های غیر مهندسی.
1) در محاسبه نیروی گرانش از فاصله استفاده می شود و دوستان مهندسی در فیزیک 2 دبیرستان اطلاع دارند که این نیرو با فاصله به توان دوم رابطه عکس دارد
2) در مهندسی نیرو بیان گر همه چیز است و مبحثی که به عنوان زور بیان نمودید وجود ندارد، اگر از زور منظورتان نیرو بوده در جمله پیشین پاسخ داده شده است
3) انحنایی که مطرح کردن در نتیجه گیری مطرح نشده و در ضمن اصلاً ارتباطی به جذب کردن یا نکردن نداره، خود من هم با این مبحث جدید نمی تونم به نتیجه ای برسم.
در ضمن مطلبی که گفتن یه مقدار در ابتدا گیج کننده است، به نظر من مهندسی یعنی شفاف سازی مبحث. باید جواب دقیق و صریح باشد. به عبارتی مهندسی یعنی جواب کاربردی.

شما درست ميگي

ببخشيد وقتت رو گرفتم مهندس

جواب رو پيدا كردي به ما هم بگو . . .

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

من که نمی فهمم این موضوعی که گفتین یعنی چی. ولی در جمله آخرتون اصلاً از توضیحاتتون استفاده نکردین و استدلالی ایجاد نشد.
سلام مهندس....
شاید خیلی مبهم گفتم........
هر جسمی در فضا تمایل به حرکت روی خط راست داره و انحراف در مسیر حرکتش (خارج شدن از مسیر مستقیم) از وارد شدن نیرو نشأت میگیره.
چگونگی به اصطلاح جذب شدن اجسام:
وقتی یک جسم دیگری رو جذب میکنه در واقع اون جسم رو از مسیر مستقیمش منحرف میکنه. در بعضی موارد این انحراف به قدری زیاد میشه که باعث فرود اومدن جسم دوم یا بعبارتی جذب شدنش میشه.
اجسامی که دارای جرم هستند (همه ی اجسام) بدلیل این جرم در فضا-زمان اطرافشون انحنا ایجاد میکنند.
این انحنا باعث میشه اجسامی که در اطراف جسم پر جرم در حرکتند از مسیر خودشون منحرف بشن(مسیر مستقیم حرکتشون به یک منحنی تبدیل بشه)
به این انحنا در فضا-زمان به اصطلاح میدان نیرو هم میگن.
هر چه فاصله از جسم پر جرم بیشتر شود این انحنا کاهش پیدا میکنه.
یعنی در فاصله ای مشخص این انحنا به قدری زیاده که باعث جذب اجسام میشه و در فاصله ای دیگه به قدری کمه که اصلن احساس نمیشه.
زمین به علت جرمی که داره در اطرافش امحنا ایجاد کرده و این انحنا به قدریه که باعث منحرف شدن ماه از مسیر مستقیم و هدایتش در مداری به دور زمین میشه.
در مورد خورشید:
انحنای فضا-زمان در اطراف خورشید به قدریه که میتونه سیاراتی رو وادار به حرکت در مسیر منحنی به دور خودش بکنه.
(نتیجه: انحنا در فضا-زمان نقش مؤثری در جاذبه ایفا میکنه.)
حالا اینجوری در نظر بگیر:
انحنای اطراف زمین یه میدان نیرو هست و انحنای اطراف خورشید هم همینطور.
طبق بیان شده ها با دور شدن از مرکز میدان نیرو تاثیر اون نیرو بر روی جسم کم میشه.(بعلت کمتر شدن خمیدگی در فضا-زمان)
چون فاصله ی ماه با زمین به قدریه که ماه در قسمت مؤثر این خمیدگی قرار داره در اطراف زمین به گردش در اومده.
ولی ماه نسبت به خورشید در منطقه ای (مثل خارج افق رویداد در سیاهچاله ها) قرار داره که میتونه نسبت به اون آزادانه حرکت کنه.;)

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندس....
هر جسمی در فضا تمایل به حرکت روی خط راست داره و انحراف در مسیر حرکتش (خارج شدن از مسیر مستقیم) از وارد شدن نیرو نشأت میگیره.
وقتی یک جسم دیگری رو جذب میکنه در واقع اون جسم رو از مسیر مستقیمش منحرف میکنه. در بعضی موارد این انحراف به قدری زیاد میشه که باعث فرود اومدن جسم دوم یا بعبارتی جذب شدنش میشه.
اجسامی که دارای جرم هستند (همه ی اجسام) بدلیل این جرم در فضا-زمان اطرافشون انحنا ایجاد میکنند.
این انحنا باعث میشه اجسامی که در اطراف جسم پر جرم در حرکتند از مسیر خودشون منحرف بشن(مسیر مستقیم حرکتشون به یک منحنی تبدیل بشه)
یعنی در فاصله ای مشخص این انحنا به قدری زیاده که باعث جذب اجسام میشه و در فاصله ای دیگه به قدری کمه که اصلن احساس نمیشه.
زمین به علت جرمی که داره در اطرافش امحنا ایجاد کرده و این انحنا به قدریه که باعث منحرف شدن ماه از مسیر مستقیم و هدایتش در مداری به دور زمین میشه.
در مورد خورشید:
انحنای فضا-زمان در اطراف خورشید به قدریه که میتونه سیاراتی رو وادار به حرکت در مسیر منحنی به دور خودش بکنه.
طبق بیان شده ها با دور شدن از مرکز میدان نیرو تاثیر اون نیرو بر روی جسم کم میشه.(بعلت کمتر شدن خمیدگی در فضا-زمان)
چون فاصله ی ماه با زمین به قدریه که ماه در قسمت مؤثر این خمیدگی قرار داره در اطراف زمین به گردش در اومده.
ولی ماه نسبت به خورشید در منطقه ای (مثل خارج افق رویداد در سیاهچاله ها) قرار داره که میتونه نسبت به اون آزادانه حرکت کنه.;)

ايول
دستت درد نكنه رفيق

ديگه از اين واضح تر ، همش توي اين جمله است :

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

ايول
دستت درد نكنه رفيق

ديگه از اين واضح تر ، همش توي اين جمله است :
فدات داداش..........
امیدوارم تونسته باشم مطلب رو برسونم.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندس....
در مورد خورشید:
متاسفانه اطلاعاتی در رابطه با انحنای زمان-مکان ندارم، اما اگر درست متوجه شده باشم منظور شما اینه که قوانین سه گانه نیوتون نقض در منظومه شمسی نقض می شود و یک حالت کلی تر به اسم انحنای زمان-مکان به وجود می آید.
+ شخصاً به عنوان کسی که قوانین نیوتون رو به عنوان مهم ترین قانون جهان خونده نمی دونم چی بگم! از یک طرف این موضوع جدیدی که مطرح کردین من اطلاعاتی در موردش ندارم و نمی تونم رد کنم و از طرف دیگه با نقض شدن قوانین نیوتون هم نمی تونم کنار بیام. امیدوارم دوستانی که فیزیک نوین خوندن بتونن جواب بدن.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
متاسفانه اطلاعاتی در رابطه با انحنای زمان-مکان ندارم، اما اگر درست متوجه شده باشم منظور شما اینه که قوانین سه گانه نیوتون نقض در منظومه شمسی نقض می شود و یک حالت کلی تر به اسم انحنای زمان-مکان به وجود می آید.
+ شخصاً به عنوان کسی که قوانین نیوتون رو به عنوان مهم ترین قانون جهان خونده نمی دونم چی بگم! از یک طرف این موضوع جدیدی که مطرح کردین من اطلاعاتی در موردش ندارم و نمی تونم رد کنم و از طرف دیگه با نقض شدن قوانین نیوتون هم نمی تونم کنار بیام. امیدوارم دوستانی که فیزیک نوین خوندن بتونن جواب بدن.
دوست عزیز......
شما برای درک انحنای فضا-زمان اول باید با چهاربعدی فضا-زمان که اینشتین بیان کرده آشنا بشی.
بعدش گفته اجسام بدلیل جرمشون در فضا-زمان اطرافشون انحنا ایجاد میکنند.
بدشم اینشتین با وضع قوانین نسبیت رو قوانین نیوتن یکم ماله کشیده(البته فقط در مقیاس های بزرگ ملموسه);)

?Why

عضو جدید
سختش نکنین دیگه ... اینشتین رو واسه چی قاطی میکنین ؟ :biggrin:
مگه ماه دورِ خورشید نمیگرده ...
خوب همون mrw^2 یی که به زمین وارد میشه ، به ماه هم وارد میشه دیگه !!!
نه ؟

آخرین ویرایش:

?Why

عضو جدید
ترجیح میدم این تایپیک رو مطالعه کنید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/338983-گالیله-در-اشتباه-بود!-زمین-بدور-خورشید-نمیگردد!

چطور ؟
(اینو یکی از بچه ها پیشتر گفته بود ...)
چه ربطی داره مهندس ؟
من نگرفتم !

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه ؟
به این سادگی ها نیست، قبلاً در همین تاپیک توضیح دادم چرا این طور که شما گفتین نیست.

• Like
واکنش ها: ?Why

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترجیح میدم این تایپیک رو مطالعه کنید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/338983-گالیله-در-اشتباه-بود!-زمین-بدور-خورشید-نمیگردد!
تناقضی در چرخیدن به حول مرکز جرم و به حول خورشید نیست، مرکز جرم تنها راهی در ساده سازی است و مبحث جدید و مستقلی نیست.فکر نمی کنم گالیله اشتباه کرده باشه.
من هنوز نتونستم جوابی رو که شما در رابطه با چاله زمانی گفتین رد کنم، متاسفانه سوادم نمی رسه.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تناقضی در چرخیدن به حول مرکز جرم و به حول خورشید نیست، مرکز جرم تنها راهی در ساده سازی است و مبحث جدید و مستقلی نیست.فکر نمی کنم گالیله اشتباه کرده باشه.
من هنوز نتونستم جوابی رو که شما در رابطه با چاله زمانی گفتین رد کنم، متاسفانه سوادم نمی رسه.
دوست عزیز
اگه بخوای از این چیزا سر در بیاری باید از کتابای پیش پا افتاده ی رشته های مهندسی بیای بیرون.........

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه ؟
( در یکی از پست های تاپیک این موضوع رو به صورت زیر مطرح کردم)
طبق قانون اول نیوتون و شاید قوی ترین قانونی که تنها قانون دوم توان زیر سوال بردن آن را دارد یک جسم مایل به حفظ مسیر مستقیم است مگر آن که تحت اثر نیرویی وادار به تغییر جهت شود، فرض کنیم جسمی در حال حرکت مستقیم است اگر این جسم از کنار جسم دیگری رد شود که نیروی از هر نوعی به آن وارد کند قطعاً دچار انحراف مسیر خواهد شد.این نیرو یک جسم ساکن را جذب می کند، اما در یک جسم متحرک انحراف یجاد می کند، بی نهایت انحرافی که ایجاد خواهد شد یک مسیر دایره ای ایجاد خواهد کرد و این یعنی درک نیروی جانب مرکز.

این دلیل آشنای جذب نشدن سیارات منظومه شمی به طرف خورشیده که هر بچه ای بلده حتی بچه های دبستان.