پرسش:دلیل نابودی پس از برخورد اجرام آسمانی با زمین چیست؟؟؟

میثم...

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
مطمئنا تا حالا خبر احتمال برخورد سیارک ها و اجرام آسمانی به زمین را شنیده و تصاویر کامپیوتری لحظه برخورد را دیده اید که پس از برخورد , اتفاقی شبیه به انفجار اتمی روی میدهد و مساحت بسیار زیادی نسبت به ابعاد برخورد را نابود میکند.
حالا سوال من این است که چگونه برخورد یک تکه سنگ با هر ابعاد وسرعتی باعث بروز چنین اتفاقی میشود؟

ZEUS83

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
مطمئنا تا حالا خبر احتمال برخورد سیارک ها و اجرام آسمانی به زمین را شنیده و تصاویر کامپیوتری لحظه برخورد را دیده اید که پس از برخورد , اتفاقی شبیه به انفجار اتمی روی میدهد و مساحت بسیار زیادی نسبت به ابعاد برخورد را نابود میکند.
حالا سوال من این است که چگونه برخورد یک تکه سنگ با هر ابعاد وسرعتی باعث بروز چنین اتفاقی میشود؟

سلام

بنظرم پاسخ پرسش شما در مکانیک اجرام اسمانی نهفته است . قوانین و فرمول های علم مکانیک در گستره کیهانی نیز کاربرد دارند .

رشته ام مکانیک نیست ولی سرچ کردم و چند رفرنس پیدا کردم که همگی شیلترن.

ولی فکر کنم این بتونه تا حدودی جوابگوی سوال شما باشه .

خطرات ورود يك خرده سياره به اتمسفر زمين
دكتر كنگي با بيان اين كه ورود خرده سيارات به اتمسفر زمين خطرات بسياري به همراه دارد، مي گويد: ورود خرده سياره اي با قطر ١٠كيلومتر و سرعت ١٠٠هزار كيلومتر در ساعت به اتمسفر زمين، تندبادي ايجاد مي كند كه تا شعاع ٥٠٠كيلومتر را به طور كامل ويران مي كند. اين تندباد امواج سهمگيني در اقيانوس ايجاد مي كند. وي اضافه مي كند: انفجار حاصل از اين برخورد، با فعال شدن آتشفشان هاي محلي نيز همراه است و تريليون ها تن گردو غبار، گاز، آب و بخار در اتمسفر زمين پراكنده مي شود، اين مواد كاهش درجه حرارت زمين را به دنبال دارد و از سوي ديگر تغيير درصد گازهاي تشكيل دهنده اتمسفر و ريزش باران هاي اسيدي را به دنبال خواهد داشت كه نتيجه آن نابودي جنگل ها و انقراض موجودات دريايي خواهد بود. دلايل برخورد اجرام آسماني با زمين
به گفته دكتر كنگي، طي سال هاي اخير انديشه برخورد اجرام آسماني با زمين كه تهديد حيات را به دنبال دارد، ذهن دانشمندان را به خود مشغول كرده است. اين نگرش جديد پس از دريافت جايزه نوبل فيزيك سال ١٩٨٠توسط لويس آلوارز آغاز شد. وي ادامه مي دهد: طي سال هاي اخير اكتشافات فضايي و ارسال تصاوير دقيق توسط فضاپيماها، امكان بازسازي حركات مداري اجرام آسماني را براي ستاره شناسان فراهم كرده است. در اين ميان تقاطع مدار حركتي شهاب سنگ ها با مدار حركتي زمين، برخوردهاي اجتناب ناپذيري را در دوره هاي زماني خاص به وجود مي آورد. بنابراين در منظومه شمسي شهاب سنگ ها و خرده سيارات زيادي است كه امكان دارد با زمين برخورد كند. اين خرده سيارات طي دوره هاي زماني ثابت از نزديكي زمين عبور مي كنند و تحت تاثير جاذبه زمين تغيير اندكي در مسير حركتشان به وجود مي آيد و اين تغييرات احتمال برخورد خرده سياره را با زمين افزايش مي دهد. وي خاطرنشان مي كند: درحال حاضر مراكز تحقيقاتي ، برنامه حركتي اجرام آسماني تهديدكننده زمين را تا ١٠٠سال آينده مشخص كرده اند.
در اين طرح اجرام آسماني كه در طول مسير حركت خود از فاصله كمتر از ٧ميليون و٤٨٠هزار كيلومتري زمين عبور كنند و قطر آن ها بزرگتر از ١٥٠متر باشد به عنوان يك مورد خطرآفرين براي زمين به حساب مي آيند.
البته اين به معني برخورد قطعي جرم آسماني با زمين نيست بلكه چنين اجرام آسماني تحت بررسي قرار مي گيرند و با انجام مشاهدات مداري و به روزكردن اطلاعات جديد، در جريان نزديك شدن آن ها به زمين احتمال برخورد آن ها پيش بيني مي شود. به عنوان مثال احتمال برخورد شهاب سنگ MN4٢٠٠٤ با قطر ٤٠٠متر در ١٣آوريل سال ٢٠٢٩ با زمين زياد است و برخورد اين شهاب سنگ با زمين مي تواند خسارات زيادي به همراه داشته باشد.

MAHDI.VALVE

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فیلم مالیخولیا در همین مورده محصول 2011 که ته فیلم همین برحورد صورت میگیره و کل زمین از بین میره
هرچند من کل فیلمو نفهمیدم چی شد