مقاله : نقد نرم افزار CATIA

smmoosavian

عضو جدید
میگن یه بابایی پهلوی کمربندش می نویسه به زودی در این مکان موبایل نصب می شود !!
منم می گم به زودی در این تاپیک مقاله ای کامل رو در مورد نقد طراحی سطوح در کتیا خواهم آورد !
البته مقاله دادن بدون ذکر مراجع فایده نداره من سعی می کنم همه مراجع را ذکر کنم . فکر می کنم
نقد جالبی بشه .
قبلاً از تشریف فرمایی شما دوستان عزیز کمال تشکر را به جا می آورم
قبل از اینکه این مقاله آماده بشه خواهش می کنم دوستان عزیز نظرات خودشون رو فقط در مورد
طراحی سطوح بیان کنند .
با تشکر

آخرین ویرایش:

dis_hamed

عضو جدید
سلام دوست عزیز خواستم بابت این لطفی که می خواید انجام بدین پشاپیش تشکر کنم و یک انتقاد .لطف کنید مطالبتون جدید باشه.مثل دوستان دیگه همراه با مثل جدید باشه .

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب من فکر میکنم یکی از نقاط قوت کتیا همین قدرتش تو طراحی سطوحش باشه. اگه وارد باشی چیزی نیست که نتونی مدل سازی کنی.

CADeng64

عضو جدید
توی اینترنت اگر جستجو کنید همه گویند کتیا در طراحی سطح ار همه سر است. اما این گفته جای بسی تامل دارد! یکی دلایل قانع کننده بیاره تا بحث رو شروع کینم. یه جا نوشته بود میشه تو کتیا با یک دستور کره ساخت! :w22: البته این دلیل تا حد زیادی منو قانع کرد! :D

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
با اومدن V5R20 همه حرف و حدیث ها به پایان رسید و حالا یک پکیج کامل در اختیار کاربران
قرار می گیره تا بتونن سطوح Class A رو به راحتی طراحی کنن . منظورم همون محیط های
جدید توی shape هست :
ICEM shape design و ICEM aero scpace
البته من خودم یکی از منتقدان جدی کتیا هستم :smile:کاش می شد توی محیط sketcher
علاوه بر spline از CV curve هم استفاده کرد . اگه بشه چی میشه !! نظر شما چیه ؟

CADeng64

عضو جدید
CV curve چیزی غیر از spline نیست با چند ضلعی کنترلش که در پیش پا افتاده ترین نرم افزارها وجود داره اما در محیط sketcher وجود نداره. چیزی که در کتیا خیلی آدم رو اذیت میکنه اینه که مثلا sketcher این قابلیت رو نداره اما در محیط freestyle وجود داره. بنابراین باید قسمتی از پروفیل را در sketcher کشید، از sketch خارج شد، قسمت spline پروفیل را با منحنی محیط Freestyle کامل کرد. بعد آنها را با هم join کرد. البته میشه از work on support استفاده کرد البته به شرطی که در محیط FSD هم مثل GSD کارکنه. نا همخوانی محیط های کتیا با هم یک مسئله است. هر کدوم از این محیط ها یک نرم افزار جدا گانه بوده که توسط شرکت سازنده خریداری شده و با هم چندان هماهنگ نیست. مثلا همان sketcher که در محیط پارت وجود داره در محیط ICEM قرار گرفته که اصلا در حد این محیط نیست. یک سری از تکنیکها در بخشی از نرم افزار کار میکنه، در قسمت دیگر نمی کنه. مثلا در سطح سازی تکنیک اضافه ساختن منحنی ها (overbuilding) در ICEM وشاید FSD کار کنه و نیازی به trimکردن منحنی ها نداره اما در GSD کار نمی کنه و باید منحنی ها را Trim کرد. محیط GSD که قویترین محیط سطح سازی پارامتریک کتیاست(قبل از R20)، فاقد اصل کاری ترین ابزار سطح سازی یعنی Boundary surface است که این قابلیت را داشته باشه که شرایط مرزی را تا حد G2 از4 سطح همسایه بگیره، multisection تا حد G1 این قابلیت را دارد. حتی نرم افزار MOI که فقط یک نفر آن را تولید کرده و توسعه داده و کل حجم آن 10 مگابایت است و شاید یک صدم قیمت محیط GSD را داشته باشه قابلیت این کار رو تا حد G3 داره. در محیط FSD بعضی از feature های سطح سازی فقط غیرپارامتریک و بدون history و حفظ روابط parent/child ساخته می شوند و بعضی با/بدون حفظ این رابطه. خلاصه آشپز که 100 تا بشه آش درست و حسابی اصلا پخته نمیشه. این شرکت dassault هر ازچندگاهی یک شرکت دیگه رو می خره و به شکل تصادفی ابزارهاشو میریزه تو کتیا. جدیدا هم که آش جدیدی به نام V6 پخته که قابلیت save محلی نداره. حالا هم به دنبال cloud computing رفته و قرار کتیا و سالید رو با این اساس توسعه بده (CAD on cloud) و احتمال میدم در چند سال آینده سالید هم به همون شکل CATIA V6، قابلیت ذخیره ی محلی را نداشته باشه و از آن بدتر اصلا برنامه ای بر روی کامپیوتر شما غیر از نرم افزار ارتباط دهنده ی شما با cloud نداشته باشه. خدا بخیر کنه.

آخرین ویرایش:

CADeng64

عضو جدید
CV curve چیزی غیر از spline نیست با چند ضلعی کنترلش که در پیش پا افتاده ترین نرم افزارها وجود داره اما در محیط sketcher وجود نداره. چیزی که در کتیا خیلی آدم رو اذیت میکنه اینه که مثلا sketcher این قابلیت رو نداره اما در محیط freestyle وجود داره. بنابراین باید قسمتی از پروفیل را در sketcher کشید، از sketch خارج شد، قسمت spline پروفیل را با منحنی محیط Freestyle کامل کرد. بعد آنها را با هم join کرد. البته میشه از work on support استفاده کرد البته به شرطی که در محیط FSD هم مثل GSD کارکنه. نا همخوانی محیط های کتیا با هم یک مسئله است. هر کدوم از این محیط ها یک نرم افزار جدا گانه بوده که توسط شرکت سازنده خریداری شده و با هم چندان هماهنگ نیست. مثلا همان sketcher که در محیط پارت وجود داره در محیط ICEM قرار گرفته که اصلا در حد این محیط نیست. یک سری از تکنیکها در بخشی از نرم افزار کار میکنه، در قسمت دیگر نمی کنه. مثلا در سطح سازی تکنیک اضافه ساختن منحنی ها (overbuilding) در ICEM وشاید FSD کار کنه و نیازی به trimکردن منحنی ها نداره اما در GSD کار نمی کنه و باید منحنی ها را Trim کرد. محیط GSD که قویترین محیط سطح سازی پارامتریک کتیاست(قبل از R20)، فاقد اصل کاری ترین ابزار سطح سازی یعنی Boundary surface است که این قابلیت را داشته باشه که شرایط مرزی را تا حد G2 از4 سطح همسایه بگیره، multisection تا حد G1 این قابلیت را دارد. حتی نرم افزار MOI که فقط یک نفر آن را تولید کرده و توسعه داده و کل حجم آن 10 مگابایت است و شاید یک صدم قیمت محیط GSD را داشته باشه قابلیت این کار رو تا حد G3 داره. در محیط FSD بعضی از feature های سطح سازی فقط غیرپارامتریک و بدون history و حفظ روابط parent/child ساخته می شوند و بعضی با/بدون حفظ این رابطه. خلاصه آشپز که 100 تا بشه آش درست و حسابی اصلا پخته نمیشه. این شرکت dassault هر ازچندگاهی یک شرکت دیگه رو می خره و به شکل تصادفی ابزارهاشو میریزه تو کتیا. جدیدا هم که آش جدیدی به نام V6 پخته که قابلیت save محلی نداره. حالا هم به دنبال cloud computing رفته و قرار کتیا و سالید رو با این اساس توسعه بده (CAD on cloud) و احتمال میدم در چند سال آینده سالید هم به همون شکل CATIA V6، قابلیت ذخیره ی محلی را نداشته باشه و از آن بدتر اصلا برنامه ای بر روی کامپیوتر شما غیر از نرم افزار ارتباط دهنده ی شما با cloud نداشته باشه. خدا بخیر کنه.

منابع:
پرسش و پاسخ انجام شده با مدیر بخش CATIA:
Q: I noticed that V6 does not have a file format. I mean in V5 you had parts stored as CATPart files, assemblies stored as CATProduct files. In V6 everything is an object in a database.

A:Yes, we have moved away from the document based system. That is just too cumbersome and causes a lot of problems. Things are far more simpler when all the data is centrally located and people with the right access level can access it from wherever they are and whenever they want to do so.

SolidWorks Social Media Manager: SolidWorks will not be available as a desktop application after some period of time.
و خبر بد دیگر این که استفاده ی مجانی ما هم ازورژن های آینده کتیا و سالید در هاله ای از ابهام قرار داره:
software piracy is also solved by CAD on the Cloud since you need to log into your account to make use of the software

آخرین ویرایش:

CADeng64

عضو جدید
جدیدترین شاهکار شرکت dassault که خودش رو این طور معرفی می کنه:
world leader in 3D and Product Lifecycle Management solutions
یک بازی بچه گانه با کارکترهای بدترکیب در فیس بوک :

احتمالا در آینده ی نزدیک شاهد یک ورکبنچ جدید برای تولید بازیهای بچه گانه در کتیا خواهیم بود.:biggrin:

smmoosavian

عضو جدید
از بین حرف هایی که زدی یه نکته منو یه کم به لرزه در آورد و اون هم CAD on the cloud
بود. با این حساب اوضاع خیلی بی ریخت میشه !!! دیگه از ورژن های جدید و دانلود و این
حرفا خبری نخواهد بود. البته اگه هکرهای محترم و با مرام، بازم یه راهی پیدا کنن خوب میشه !! :biggrin:

CADeng64

عضو جدید
خیلی عجیب است که spline در هیج کدام از ورکبنچ ها قابلیت اتصال G1 و به بالا با سطح را ندارد. البته میشه یک خط روی سطح انداخت و از اون به عنوان reference استفاده کرد اما با یک کوه امکانات سطح سازی همچین قابلیتی نداره.

CADeng64

عضو جدید
یک سوال مفیدالفایده:
آقای موسویان لطفا بفرمایید که چه طوری سطوح class A رو در کتیا "به راحتی" مدل کنیم؟ :D

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
منظورم از به راحتی این بود که به وسیله محیط های جدید و البته قابلیت های جدید که در
free style اضافه شده G3 continuity به راحتی انجام میشه !!!!!!!!!!!!!!!! :biggrin:

CADeng64

عضو جدید
ولی فکر نکنم G3 رو راحت ایجاد کنه. حداقل لازمه که با درجه ی سطحی که به صورت پیش فرض ایجاد میکنه ور رفت. من قبلا این کار رو کردم.

CADeng64

عضو جدید
spline در sketcher واقعا ضعیفه. به تانژانت های spline نمیشه وزن (منظورم tension) داد. قید تساوی انحنا هم نداره؟ (یا من پیداش نمیکنم) خوب حالا اشکال نداره میریم تو محیط GSD با ابزار spline اون قسمت کار میکنیم. البته برای اینکه میخواهیم روی 2 بعد کار کنیم از Work on support استفاده میکنیم. حالا راحت میشه قید تساوی انحنا رو استفاده کرد. خوب حالا می خواهیم نقاط spline رو یکم جابجا کنیم که منحنی خوش فرم تری داشته باشیم. نقاط drag که نمیشن. باید نقاط رو تک تک Edit کرد با دو تا مختصات که باید وارد کنیم. البته یک ماسماسک هم داره که با یک step ثابت مختصات H یا V رو افزایش یا کاهش بدیم. ازش استفاده میکنیم. نقطه جابجا میشه ولی spline آپدیت نمیشه. البته یک دکمه Preview هم اونجا هست. اون رو میزنیم شاید اتفاق خاصی بیوفته اما آب از آب تکون نمیخوره. باید حتما ok کنیم. خوب حالا spline آپدیت شد. اما پنجره ی point definition هم بسته شد. ولی spline هم اون فرمی که می خواستیم رو پیدا نکرد حالا دوباره باید.... :biggrin:

smmoosavian

عضو جدید
ببخشید اون موقع کله ام یه کم داغ بود و وقت کافی داشتم !! الان وقت سر خاروندن هم ندارم
شما اگه خیلی علاقه دارین به جای من یه مقاله توپ بدین ما هم به شما امتیاز می دیم !!:biggrin:

mohamad_parsa

عضو جدید
ببخشید اون موقع کله ام یه کم داغ بود و وقت کافی داشتم !! الان وقت سر خاروندن هم ندارم
شما اگه خیلی علاقه دارین به جای من یه مقاله توپ بدین ما هم به شما امتیاز می دیم !!:biggrin:

« به عمل کار بر آید »

:D
کوچیک شما هستم...آمده بودم شاگردی کنم.