معما!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این معما رو خودمم نتونستم حل کنم!!! بسیار زیباست!!!

سه نفر برای خرید ساعتی به یک ساعت فروشی مراجعه میکنند.قیمت ساعت ۳۰ هزار تومان بوده و هر کدام نفری ۱۰ هزار تومن پرداخت میکنند. تا آن ساعت را خریداری کنند... بعد از رفتن آنها ، صاحب مغازه به شاگردش میگوید قیمت ساعت ۲۵ هزار تومان بوده. این ۵ هزار تومان را بگیر و به آنها برگردان
شاگرد ۲ هزار تومان را برای خود بر میدارد
و ۳ هزار تومان باقیمانده را به آنها برمیگرداند. (نفری هزار تومان)
حال هر کدام از آنها نفری ۹ هزار تومان پرداخت کرده اند . که ۳*۹ برابر ۲۷ میشود
این مبلغ به علاوه آن ۲ هزار تومان که پیش شاگرد است میشود ۲۹ تومان
هزار تومان باقیمانده کجاست ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

یک ظرف 9لیتری و یک ظرف 4 لیتری داریم و میخواهیم دقیقا 6 لیتر (مثال: اب)داشته باشیم. چگونه با این ظرف ها 6 لیتر بدست اوریم.؟؟؟؟؟(میتوان به تعداد متعدد ظروف را پر یا خالی کرد).

برادر زن علی دایی زن محمد است .نسبت علی با زن محمد چیست؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
این معما رو خودمم نتونستم حل کنم!!! بسیار زیباست!!!

سه نفر برای خرید ساعتی به یک ساعت فروشی مراجعه میکنند.قیمت ساعت ۳۰ هزار تومان بوده و هر کدام نفری ۱۰ هزار تومن پرداخت میکنند. تا آن ساعت را خریداری کنند... بعد از رفتن آنها ، صاحب مغازه به شاگردش میگوید قیمت ساعت ۲۵ هزار تومان بوده. این ۵ هزار تومان را بگیر و به آنها برگردان
شاگرد ۲ هزار تومان را برای خود بر میدارد
و ۳ هزار تومان باقیمانده را به آنها برمیگرداند. (نفری هزار تومان)
حال هر کدام از آنها نفری ۹ هزار تومان پرداخت کرده اند . که ۳*۹ برابر ۲۷ میشود
این مبلغ به علاوه آن ۲ هزار تومان که پیش شاگرد است میشود ۲۹ تومان
هزار تومان باقیمانده کجاست ؟

اگر این گونه حساب کرد که 3*9=27+2=29 . اما باید گفت 3*9=27 . 27-2=25

25+5=30

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

برادر زن علی دایی زن محمد است .نسبت علی با زن محمد چیست؟

دو تا ساعت شنی که یکی 3 دقیقه ودیگری 7دقیقه را محاسبه میکند وجود دارند. چطور میتوان با این دو ساعت 8 دقیقه را اندازه گرفت؟

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دو تا ساعت شنی که یکی 3 دقیقه ودیگری 7دقیقه را محاسبه میکند وجود دارند. چطور میتوان با این دو ساعت 8 دقیقه را اندازه گرفت؟

ساعت 7 دقیقه ای رو همزمان با 3 دقیقه ای بر میگردونیم... بعد 3 دقیقه بلافاصله س دقیقه رو بر میگردونیم بعد از پایان 3 دقیقه دوم.. ( 6 دقیقه) دوباره ساعت شنی 3 دقیقه ای رو میچرخونیم به محضی که ساعت 7 دقیقه ای به اخر رسید یه دقیقه از سومین سه دقیقه ساعت سه دقیقه ای گذشته بلافاصله ساعت رو بر میگردونیم و پس از باز گشت یه دقیقه به 8 دقیقه خودمون میرسیم!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ساعت 7 دقیقه ای رو همزمان با 3 دقیقه ای بر میگردونیم... بعد 3 دقیقه بلافاصله س دقیقه رو بر میگردونیم بعد از پایان 3 دقیقه دوم.. ( 6 دقیقه) دوباره ساعت شنی 3 دقیقه ای رو میچرخونیم به محضی که ساعت 7 دقیقه ای به اخر رسید یه دقیقه از سومین سه دقیقه ساعت سه دقیقه ای گذشته بلافاصله ساعت رو بر میگردونیم و پس از باز گشت یه دقیقه به 8 دقیقه خودمون میرسیم!

حرفه ای............ .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

یک ظرف 9لیتری و یک ظرف 4 لیتری داریم و میخواهیم دقیقا 6 لیتر (مثال: اب)داشته باشیم. چگونه با این ظرف ها 6 لیتر بدست اوریم.؟؟؟؟؟(میتوان به تعداد متعدد ظروف را پر یا خالی کرد).

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
بچم میگه: توتا

یکی
یا دوتا یا سه تا
اگه دوتا برداشته باشیم و بردیم جای دیگه(مثل دادیم به همسایه) پس یکی مونده که داریم
اگه دوتا برداریریم و همونجا بمونیم پس 3تا داریم
اگه دوتا برداریم و بریم پس دوتا داریم با خودمون
معما هم معماهای قدیم :confused::surprised:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
یکی
یا دوتا یا سه تا
اگه دوتا برداشته باشیم و بردیم جای دیگه(مثل دادیم به همسایه) پس یکی مونده که داریم
اگه دوتا برداریریم و همونجا بمونیم پس 3تا داریم
اگه دوتا برداریم و بریم پس دوتا داریم با خودمون
معما هم معماهای قدیم :confused::surprised:
سه تا سیب که مال شما نیست... شما فقط دو تا رو برداشتی ... حالا چند تا داری ؟ باز بگو یکی _ سه تا_ دو تا

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
علی جان . فردا یه معمای حرفه ای میذارم.....که جوابش عاقلانه و هیچ نکته ای نداره ... اگر حلش کردی کارت خیلی درسته.
حالا بخند مثل من.:biggrin:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با وجود هتریک مسی ا ببخشید اقای امیر مسعود ...من دیگر به خودم نمینازم..!!

علی جان کجایی..... اسمون سنگ شده ...دلم برات تنگ شده...

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

زن و شوهری در خانه ی خود نشسته بودند...دو مرد دیگر در خانه بودند........یک نفر در ان خانه نماز میخواند.... و نفر دیگر روزه گرفته بود ......ناگهان مردی از بیرون وارد خانه شد......با ورود این مرد زن بر شوهرش حرام شد...نماز ان مرد و روزه ی ان یکی هم باطل شد....

ان مردی که وارد شد کیست؟؟؟:eek:

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
با وجود هتریک مسی ا ببخشید اقای امیر مسعود ...من دیگر به خودم نمینازم..!!

علی جان کجایی..... اسمون سنگ شده ...دلم برات تنگ شده...
باوجود کیه؟ هتریک کیه؟ مسی چیه؟ آفتابه مسی رو میگی؟؟:surprised:
علی جان کجاست؟:surprised: چرا اسمون سنگ شده؟ دلت چرا تنگ شده؟:confused:
معمات چرا منگ شده:eek:

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
زن و شوهری در خانه ی خود نشسته بودند...دو مرد دیگر در خانه بودند........یک نفر در ان خانه نماز میخواند.... و نفر دیگر روزه گرفته بود ......ناگهان مردی از بیرون وارد خانه شد......با ورود این مرد زن بر شوهرش حرام شد...نماز ان مرد و روزه ی ان یکی هم باطل شد....

کسی که نماز میخواند مرد بود!!
کسی که روزه میگرفت مرد بود؟؟

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز

دو مرد دیگر در کدام خانه یودند؟؟
در کدام خانه؟؟
کدام خانه؟؟

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز

سخته!!!
ولی ....
شوهر خانومه بوده
درسته؟؟؟;)