مسابقه *** من می پرسم... تو بپرس...!

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
مثل اينكه تاپيك خوابيده...با اجازه اساتيد يه سوال ميذارم تا يه كم ايجاد جنب و جوش بشه...:)

از ميان باكتريهاي زير كداميك مولد غده روي گياهان تيره لگومينوزه هستند؟

1 . نيتروزوموناس
2 . ريزوبيوم
3 . ازتوباكتر
4 . نيتروباكتر

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
چند تا از ادواتی که در باغبانی استفاده میشه و نام ببرید و به دلخواه یکی را توضیح دهید!
مهمترین ابزار باغبانی بیل می باشد! ابزاری است با دسته‌ای بلند بیشتر از جنس [FONT=Tahoma, Iranian Sans, DejaVu Sans, sans-serif]چوب[/FONT] و تیغه‌ای پهن که در انتهای دسته آن قرار دارد. از این ابزار برای کندن زمین یا برداشتن [FONT=Tahoma, Iranian Sans, DejaVu Sans, sans-serif]گل[/FONT] و [FONT=Tahoma, Iranian Sans, DejaVu Sans, sans-serif]خاک[/FONT] سود می‌برند و بسته به کاربرد، ریخت آن نیز دگرش می‌یابد. گونه کوچک‌تر آن را [FONT=Tahoma, Iranian Sans, DejaVu Sans, sans-serif]بیلچه[/FONT] می‌گویند. :)
این هم شمایل تعدادی بیل زیبا و خوش فرم:
البته در اغلب بیل های ایرانی منتها الیه دسته همان منتها الیه دستۀ چوبین است!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
چند تا از ادواتی که در باغبانی استفاده میشه و نام ببرید و به دلخواه یکی را توضیح دهید!
قیچی باغبانی
ماشینهای برداشت میوه
سم پاشهای باغی
تراکتورهای باغی

توضیح ماشینهای برداشت میوه:

این ماشینها دهها سال است که اختراع شده اند و در بسیاری از کشورها به کمک باغبانها آمده و محصول را بصورت مکانیزه در کمترین زمان وبا کمترین هزینه به موقع به دست دلالان میرساند...متاسفانه تقریبا اکثر قریب به اتفاق باغبانان ما حتی اسم آن را نشنیده اند و با شنیدن مطالبی در مورد اینچنین دستگاهایی طوری به شخص توضیح دهنده نگاه میکنند که گویی اورا خیال پرداز میپندارند!:cry:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
قیچی باغبانی
ماشینهای برداشت میوه
سم پاشهای باغی
تراکتورهای باغی

توضیح ماشینهای برداشت میوه:

این ماشینها دهها سال است که اختراع شده اند و در بسیاری از کشورها به کمک باغبانها آمده و محصول را بصورت مکانیزه در کمترین زمان وبا کمترین هزینه به موقع به دست دلالان میرساند...متاسفانه تقریبا اکثر قریب به اتفاق باغبانان ما حتی اسم آن را نشنیده اند و با شنیدن مطالبی در مورد اینچنین دستگاهایی طوری به شخص توضیح دهنده نگاه میکنند که گویی اورا خیال پرداز میپندارند!:cry:

مرسی افشین جان درستِ
کامل تَرِش رو پاسخ دادی بفرما سوال بعدی با شماست!:D

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
مرسی خیال عزیز

واما سوال:
در باغ گردو بعنوان کشت بین درختی و یا زیر درختی کدام گیاه را کشت نکنید بهتر است..اگه حالشو داشتید لطف کنید بگید چرا؟!

برا اینکه از روی دست هم تقلب نکنید برا گزینه ها شماره نزدم!

انواع کدو

یونجه

گوجه فرنگی

کدو و یونجه

گوجه و یونجه

همه موارد

این قرتی بازیها چیه...هر چی دوسداشتی کشت کن..کی به کیه!

هیچکدام

بازم همه موارد

ببخشید اگه گزینه هاش زیاده!

آخرین ویرایش:

مارجين

کاربر ممتاز
مرسی خیال عزیز

واما سوال:
در باغ گردو بعنوان کشت بین درختی و یا زیر درختی کدام گیاه را کشت نکنید بهتر است..اگه حالشو داشتید لطف کنید بگید چرا؟!

برا اینکه از روی دست هم تقلب نکنید برا گزینه ها شماره نزدم!

انواع کدو

یونجه

گوجه فرنگی

کدو و یونجه

گوجه و یونجه

همه موارد

این قرتی بازیها چیه...هر چی دوسداشتی کشت کن..کی به کیه!

هیچکدام

بازم همه موارد

ببخشید اگه گزینه هاش زیاده!

آقا من بگم..من بگم؟؟؟؟

مارجين

کاربر ممتاز
دفعه آخر باشه مداد تو گوش بغل دستیت میکنی ..ها... خب حالا دستتو بندازو بگو
اووخ ببخشيد...
دفعه آخرمونه آقا ...بخدا قول ميديم....چشم...

اوم...آهان...

كلا درخت گردو خيلي بدجنسه...واسه اينكه هيچ گونه گياه پهن برگي نميتونه دور و اطراف و زير و زبرش رشد كنه...اونم واسه خاطر اينه كه برگ وجوانه و شاخه و ريشه گردو كه روي زمين ميفته و با خاك مخلوط ميشه از خودش سمي به اسم ..اوممم..به اسم...چي بود؟...الان ميگيم آقا....نوك زبونمه ها...هم اسم علمي خودشه...
آهان...ماده اي به اسم ژوگلون...منتشر ميكنه كه تو آب هم حل نميشه واسه همين تو خاك خيلي تحرك نداره...بعدشم از تنفس گياهان ديگه جلوگیری میکنه. گیاهان خانواده تاجریزی، مث گوجه فرنگی، مث فلفل و بادمجون به ژوگلون خیلی حساسن. این گیاهان وقتی که در برابر آللوتوکسینها قرار می گیرن يه علائمی مث پژمردگی و کلروز ازخودشون نشون ميدن و بعدشم به دار فاني ميرن...اصن هرجا كه ديدين گياهي رشد نكرده و يه درخت گردو هم اون دور و برا هست حتم بدونين كه ريشه هاي درخت تا اونجاها گسترش پيدا كرده
كه اثرش نذاشته گياهي رشد كنه...
اما اينم بگم كه بعضي از گياهان خودشون رو نسبت به اين ماده سمي مقاوم كردن..مث ذرت، لیمو، باقلا، چغندر،بنفشه،هویج، گیلاس، تمشک سیاه

خب حالا با اين حساب فكركنم فقط بين گزينه هاي شما يونجه ميمونه كه ميتونه با شرايط گردو مقاومت نشون بده...هان؟؟؟

پ . ن: سوال اين بود كه كدوم رو كشت نكنيم...شرمنده استاد توجه نكرديم....
با اين حساب جواب ميشه انواع كدو و گوجه فرنگي...هان؟؟؟

يخورده بعد از پ . ن : شايدم چون گوجه خودش سولانين داره بر عليه ژوگلون مقاومت كنه...هان؟؟؟

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
اووخ ببخشيد...
دفعه آخرمونه آقا ...بخدا قول ميديم....چشم...

اوم...آهان...

كلا درخت گردو خيلي بدجنسه...واسه اينكه هيچ گونه گياه پهن برگي نميتونه دور و اطراف و زير و زبرش رشد كنه...اونم واسه خاطر اينه كه برگ وجوانه و شاخه و ريشه گردو كه روي زمين ميفته و با خاك مخلوط ميشه از خودش سمي به اسم ..اوممم..به اسم...چي بود؟...الان ميگيم آقا....نوك زبونمه ها...هم اسم علمي خودشه...
آهان...ماده اي به اسم ژوگلون...منتشر ميكنه كه تو آب هم حل نميشه واسه همين تو خاك خيلي تحرك نداره...بعدشم از تنفس گياهان ديگه جلوگیری میکنه. گیاهان خانواده تاجریزی، مث گوجه فرنگی، مث فلفل و بادمجون به ژوگلون خیلی حساسن. این گیاهان وقتی که در برابر آللوتوکسینها قرار می گیرن يه علائمی مث پژمردگی و کلروز ازخودشون نشون ميدن و بعدشم به دار فاني ميرن...اصن هرجا كه ديدين گياهي رشد نكرده و يه درخت گردو هم اون دور و برا هست حتم بدونين كه ريشه هاي درخت تا اونجاها گسترش پيدا كرده
كه اثرش نذاشته گياهي رشد كنه...
اما اينم بگم كه بعضي از گياهان خودشون رو نسبت به اين ماده سمي مقاوم كردن..مث ذرت، لیمو، باقلا، چغندر،بنفشه،هویج، گیلاس، تمشک سیاه

خب حالا با اين حساب فكركنم فقط بين گزينه هاي شما يونجه ميمونه كه جزء باريك برگاس و ميتونه با شرايط گردو مقاومت نشون بده...هان؟؟؟

پ . ن: سوال اين بود كه كدوم رو كشت نكنيم...شرمنده استاد توجه نكرديم....
با اين حساب جواب ميشه انواع كدو و گوجه فرنگي...هان؟؟؟

يخورده بعد از پ . ن : شايدم چون گوجه خودش سولانين داره بر عليه ژوگلون مقاومت كنه...هان؟؟؟
به به...به به.... چه دانشجوی فعالی....
ژوگلون همونه که دستا رو موقع خوردن گردوی تازه سیاه میکنه!
جوابت لازم بود اما کافی نبود!!
به نصف قضیه اشاره کردی ولی نصف دیگه اون مونده
یه راهنمایی میکنم...شما به اثر اللوپاتی گردو روی گوجه و کدو اشاره کردین(البته گاهی ممکنه این اثر اونقدر کم باشه که محسوس نباشه)
اما اونجایی رو که میخوام راهنمایی کنم مربوط به اثر آللوپاتی روی گردو ازطرف یکی از این گیاهانیه که اسم بردم !! با کشت این گیاه زیر گردو، برگ گردو کم رنگ میشه....خب اینم راهنمایی...حالا اون کدوم گیاهه؟؟؟؟؟؟؟؟

مارجين

کاربر ممتاز
به به...به به.... چه دانشجوی فعالی....
ژوگلون همونه که دستا رو موقع خوردن گردوی تازه سیاه میکنه!
جوابت لازم بود اما کافی نبود!!
به نصف قضیه اشاره کردی ولی نصف دیگه اون مونده
یه راهنمایی میکنم...شما به اثر اللوپاتی گردو روی گوجه و کدو اشاره کردین(البته گاهی ممکنه این اثر اونقدر کم باشه که محسوس نباشه)
اما اونجایی رو که میخوام راهنمایی کنم مربوط به اثر آللوپاتی روی گردو ازطرف یکی از این گیاهانیه که اسم بردم !! با کشت این گیاه زیر گردو، برگ گردو کم رنگ میشه....خب اینم راهنمایی...حالا اون کدوم گیاهه؟؟؟؟؟؟؟؟
شرمنده ميكنيد اوستا...دست پرورده خودتونيم...

والا يادمه يه بار خودتون اشاره كرديد كه توي تحقيقات و مشاهداتي كه انجام داده بوديد متوجه شده بوديد كه يونجه اين تاثير رو روي گردو ميذاره...و اثر آللوپات روي برگهاي گردو داره و كمرنگشون ميكنه ..تازه ريشه عميقي هم داره
رفتم پيداش كردم....ايناهاش...#4448

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
شرمنده ميكنيد اوستا...دست پرورده خودتونيم...

والا يادمه يه بار خودتون اشاره كرديد كه توي تحقيقات و مشاهداتي كه انجام داده بوديد متوجه شده بوديد كه يونجه اين تاثير رو روي گردو ميذاره...و اثر آللوپات روي برگهاي گردو داره و كمرنگشون ميكنه ..تازه ريشه عميقي هم داره
رفتم پيداش كردم....ايناهاش...#4448
ای ول...کارت بیسته.....من تسلیمم....خب با این اوصاف جواب همه موارد میشه
طبق روال سوال بعدی با شما

مارجين

کاربر ممتاز
ای ول...کارت بیسته.....من تسلیمم....خب با این اوصاف جواب همه موارد میشه
طبق روال سوال بعدی با شما
قربون شوما اوستا....درس پس ميديم اوستا...

سوال و جواب خوبی بود، خوشمان آمد! :)

خوشحاليم كه خوشتان آمد...حالا جايزه ما چي ميشه...؟؟؟

و اما سوال بعد....بفرماييد آنتروپي چيست؟؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
قربون شوما اوستا....درس پس ميديم اوستا...

خوشحاليم كه خوشتان آمد...حالا جايزه ما چي ميشه...؟؟؟

و اما سوال بعد....بفرماييد آنتروپي چيست؟؟

خواهش میکنم
فکر کنم ما جواب ندیم فعلا بهتره...بقیه هم شرکت کنن

Zara1

عضو جدید
آنتروپی همونی نبود که بهش بی نظمی م میگفتیم؟:razz:
تو یه واکنش شیمیایی یادم میاد اون قدیما واسه بررسی امکان انجامش یاتعادل واکنش آنتالپی و آنتروپی رو مد نظر قرار میدادن.:redface:
آنتروپی+( میل به بینظمی بیشتر) و آنتالپی-(گرماده بودن واکنش) حالتهای ایده آل بودن.:razz:
البته تو اینترنتم نوشته بود: :eek:
در ترمودینامیک به میزان گرمایی که در یک دمای معین به جسم یا از جسم منتقل می شود، آنتروپی گفته می شود. در نظریه ی ارتباطات، آنتروپی برابر میزان اطلاعاتی است که در انتقال سیگنال ها از دست می رود، مخابره هایی که به علت خطاهای تصادفی ای که نویز (اختلال) نامیده می شوند، تمایل به خفیف شدن یا و پیچیدگی دارند.
و درضمن یک خاصیت کلی فرآیندهای طبیعی این است که، تمایل دارند تا به سمت افزایش آنتروپی یا به عبارت دیگر بی نظمی بیشتر، هدایت شوند.
منظورتون این بود:que::surprised:

مارجين

کاربر ممتاز
خواهش میکنم
فکر کنم ما جواب ندیم فعلا بهتره...بقیه هم شرکت کنن
دست شوما درد نكنه كه به فكر ملت هستيد...

تو یه واکنش شیمیایی یادم میاد اون قدیما واسه بررسی امکان انجامش یاتعادل واکنش آنتالپی و آنتروپی رو مد نظر قرار میدادن.:redface:
آنتروپی+( میل به بینظمی بیشتر) و آنتالپی-(گرماده بودن واکنش) حالتهای ایده آل بودن.:razz:
در ترمودینامیک به میزان گرمایی که در یک دمای معین به جسم یا از جسم منتقل می شود، آنتروپی گفته می شود. در نظریه ی ارتباطات، آنتروپی برابر میزان اطلاعاتی است که در انتقال سیگنال ها از دست می رود، مخابره هایی که به علت خطاهای تصادفی ای که نویز (اختلال) نامیده می شوند، تمایل به خفیف شدن یا و پیچیدگی دارند.
و درضمن یک خاصیت کلی فرآیندهای طبیعی این است که، تمایل دارند تا به سمت افزایش آنتروپی یا به عبارت دیگر بی نظمی بیشتر، هدایت شوند.

آفرين عيزدلم...خودشه...داشتم اكولوژي ميخوندم ...همين سوال بود منم مطرح كردمش...دست گلت دردنكنه...بفرما سوال بعد درخدمت باشيم...

منم ديگه برم بخوابم ..چشمام داره قيلي ويلي ميره بسكه خوندم..

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
با اجازه بزرگترها من یه جمله اضافه کنم که آنتروپی فقط در مورد مسایل مریوط به طبیعت و علوم پایه نیست...تقریبا توی بیشتر شاخه های علمی حتی علوم انسانی میتونید مصداقشو پیدا کنید.

Zara1

عضو جدید
WOW:w14:
جواب دادن چه حالی میده!:thumbsup2:
و سوال پرسیدن چه استرسی داره!:wallbash:
از اونجایی که سوال قبلی از لابه لای جزوه اکولوژی طرح شده؛ سوال بعدی از جزوه ی امتحان فردام :crying:{ اصول کنترل } طرح میشه.مشکلی که نداره؟:neutral:ها؟
لطفاً بفرمایید adelpho parasitism به چه معنی ست؟:surprised:
یه راهنمایی چوچولو = بهش auto parasitism هم میگن.:D

ببخشید ربطش به باغبانی کمه ها؛ اولین سوالیه که توتاپیک میپرسم؛ یکم تخفیف بدین.:redface:

Zara1

عضو جدید
WOW:w14:
جواب دادن چه حالی میده!:thumbsup2:
و سوال پرسیدن چه استرسی داره!:wallbash:
از اونجایی که سوال قبلی از لابه لای جزوه اکولوژی طرح شده؛ سوال بعدی از جزوه ی امتحان فردام :crying:{ اصول کنترل } طرح میشه.مشکلی که نداره؟:neutral:ها؟
لطفاً بفرمایید adelpho parasitism به چه معنی ست؟:surprised:
یه راهنمایی چوچولو = بهش auto parasitism هم میگن.:D

ببخشید ربطش به باغبانی کمه ها؛ اولین سوالیه که توتاپیک میپرسم؛ یکم تخفیف بدین.:redface:

بچه ها ینی اینقد سخت بود؟!!!!!!!!!!!:huh:
با این حساب دَم خودم گرم که این جزوه رو امتحاااااااااااااااان دادَم.!!!:w17:
راستش پارازیته کردن انواع مختلفی داره که Adelpho parasitism یه حالت خاص از اونه و خیلی محدوده.
وفقط در خانواده ی Aphelinidae: در جنس های Encarsia و Coccophagus دیده میشود.:weirdsmiley:
اگه نتونستید به جواب برسید اشکال نداره:w24:؛ این مورد خیییییییییلی استثناءه.:sweatdrop:
ولی حدس بزنید.:victory:

Phyto

مدیر تالار
بچه ها ینی اینقد سخت بود؟!!!!!!!!!!!:huh:
با این حساب دَم خودم گرم که این جزوه رو امتحاااااااااااااااان دادَم.!!!:w17:
راستش پارازیته کردن انواع مختلفی داره که Adelpho parasitism یه حالت خاص از اونه و خیلی محدوده.
وفقط در خانواده ی Aphelinidae: در جنس های Encarsia و Coccophagus دیده میشود.:weirdsmiley:
اگه نتونستید به جواب برسید اشکال نداره:w24:؛ این مورد خیییییییییلی استثناءه.:sweatdrop:
ولی حدس بزنید.:victory:
این مربوط به گیاهپزشکی میشه! وقتی زنبورهای نر میشن پارازیت جنس مادۀ خودشون همچین وضعی پیش میاد! مادۀ این حشرات پارازیت داخلی سفیدبالکها و شپشکهاست و حشرۀ نر به عنوان اکتوپارازیت روی زنبور ماده رشد می کنه!

Zara1

عضو جدید
این مربوط به گیاهپزشکی میشه! وقتی زنبورهای نر میشن پارازیت جنس مادۀ خودشون همچین وضعی پیش میاد! مادۀ این حشرات پارازیت داخلی سفیدبالکها و شپشکهاست و حشرۀ نر به عنوان اکتوپارازیت روی زنبور ماده رشد می کنه!
:w23:آفرین آفرین.:w23:
هیچ گروهی از حشرات سایر افراد گونه ی خودشو پارازیته نمیکنه بجز اونایی که گفته شد.:surprised:
در این گونه ها حشره نر ماده ی گونه خودشو پارازیته میکنه:w34:{ یعنی همون طور کهPhyto گفت؛ اغلب حشره نر اکتو پارزیت مادهء همون گونه میشه.}:w46:
چه نر های بدیین!!!:exclaim:

Phyto

مدیر تالار
سوال بعدی با هرکی زودتر رسید! :)