مرز بین موفقیت و شکست

ali.k

عضو جدید
تفاوت كشورهاي ثروتمند و فقير، تفاوت قدمت آنها نيست.
براي مثال كشور مصر بيش از 3000 سال تاريخ مكتوب دارد و فقير است!
اما كشورهاي جديدي مانند كانادا، نيوزيلند، استراليا كه 150 سال پيش وضعيت قابل توجهي نداشتند، اكنون كشورهايي توسعه‌يافته و ثروتمند هستند.
تفاوت كشورهاي فقير و ثروتمند در ميزان منابع طبيعي قابل استحصال آنها هم نيست.
ژاپن كشوري است كه سرزمين بسيار محدودي دارد كه 80 درصد آن كوه‌هايي است كه مناسب كشاورزي و دامداري نيست اما دومين اقتصاد قدرتمند جهان پس از آمريكا را دارد. اين كشور مانند يك كارخانه پهناور و شناوري مي‌باشد كه مواد خام را از همه جهان وارد كرده و به صورت محصولات پيشرفته صادر مي‌كند.
مثال بعدي سوئيس است.
كشوري كه اصلاً كاكائو در آن به عمل نمي‌آيد اما بهترين شكلات‌هاي جهان را توليد و صادر مي‌كند. در سرزمين كوچك و سرد سوئيس كه تنها در چهار ماه سال مي‌توان كشاورزي و دامداري انجام داد، بهترين لبنيات (پنير) دنيا توليد مي‌شود.
سوئيس كشوري است كه به امنيت، نظم و سختكوشي مشهور است و به همين خاطر به گاوصندوق دنيا مشهور شده‌است (بانك‌هاي سوئيس).
افراد تحصيل‌کرده‌اي كه از كشورهاي ثروتمند با همتايان خود در كشورهاي فقير برخورد دارند براي ما مشخص مي‌كنند كه سطح هوش و فهم نيز تفاوت قابل توجهي در اين ميان ندارد.
نژاد و رنگ پوست نيز مهم نيستند. زيرا مهاجراني كه در كشور خود برچسب تنبلي مي‌گيرند، در كشورهاي اروپايي به نيروهاي مولد و فعال تبديل مي‌شوند.

پس تفاوت در چيست؟
تفاوت در رفتارهاي است كه در طول سال‌ها فرهنگ و دانش نام گرفته است.
وقتي كه رفتارهاي مردم كشورهاي پيشرفته و ثروتمند را تحليل مي‌كنيم، متوجه مي‌شويم كه اكثريت غالب آنها از اصول زير در زندگي خود پيروي مي‌كنند:
1.اخلاق به عنوان اصل پايه
2.وحدت
3.مسئوليت پذيري
4.احترام به قانون و مقررات
5.احترام به حقوق شهروندان ديگر
6.عشق به كار
7.تحمل سختي‌ها به منظور سرمايه‌گذاري روي آينده
8.ميل به ارائه كارهاي برتر و فوق‌العاده
9.نظم‌پذيري
اما در كشورهاي فقير تنها عده قليلي از مردم از اين اصول پيروي مي‌كنند.
در کشور ما کسی که زیاد کار کند تراکتور نامیده می شود
کسی که به قوانین احترام بگذارد بچه مثبت است
کسی که اخلاقیات را رعایت کند برچسب پاستوریزه خواهد گرفت
کسانی که حقوق دیگران را زیر پا می گذارند و افراد فرصت طلب، آدمهای زرنگ خوانده می شوند
انسانهای منظم افراد خشک وبیحال هستند
همه به دنبال یک شبه رفتن ره صد ساله
و.........
بیایید از خودمان شروع کنیم
و از همین لحظه
ما ايرانيان فقير هستيم نه به اين خاطر كه منابع طبيعي نداريم يا اينكه طبيعت نسبت به ما بيرحم بوده‌است.
ما فقير هستيم براي اينكه رفتارمان چنين سبب شده‌است.

ما براي آموختن و رعايت اصول فوق كه (توسط كشورهاي پيشرفته شناسايي شده است) فاقد اهتمام لازم هستيم.

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرهنگ مردم ماقرهنگ مصرف گرایی وتجملات وچشم وهم چشمیه .مردم مافقیرن ولی مجلل ترین عروسیا ،
باغهای وتالارهای باشکوه مهمونی با10رقم غذاو... ولی وقت کارکه میرسه هیچ.
اقتصادمونم برمبنای اقتصادبیمارغربه .که البته این یکی بعیده درست بشه.
مصرف بنزین ،گاز،برق،آب ،اسراف و...اسم خودمونوگذاشتیم مسلمون.

ali.k

عضو جدید
فرهنگ مردم ماقرهنگ مصرف گرایی وتجملات وچشم وهم چشمیه .مردم مافقیرن ولی مجلل ترین عروسیا ،
باغهای وتالارهای باشکوه مهمونی با10رقم غذاو... ولی وقت کارکه میرسه هیچ.
اقتصادمونم برمبنای اقتصادبیمارغربه .که البته این یکی بعیده درست بشه.
مصرف بنزین ،گاز،برق،آب ،اسراف و...اسم خودمونوگذاشتیم مسلمون.

خب این چیزا چجوری بوجود اومده، غیر این که خودمون خواستیم اینجوری باشیم، چرا از خودمون شروع نکنیم، عادت های بد خودمون رو کنار بزاریم
من و شما و هر کی که این کامنت رو میخونه سعی کنه حداقل یه عادت بدشو کنار بزاره، نگید نمیشه، کافیه بخواهید...

samaneh91

عضو جدید
بسیار عالی
به جای انتقاد صرف و محکوم کردن به انواع صفت های بد به بیان راه حل پرداخته شده
کاش توی تاپیک های دیگه هم دوستان این مسائل رو در نظر بگیرن
واقعا آموزنده بود
مثلا تو خوابگهاه معرف ترین جمله ها اینا بود :وقتی میخوای درس بخونی بهت میگن خرخون ، چقد خنگی من با یه دور خوندن یاد میگیرم ، چند بار تکرار میکنی
همینا باعث میشد اون پشتکار و تلاشت رو برای اینکه انگ خنگی نخوری کنار بذاری............

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب این چیزا چجوری بوجود اومده، غیر این که خودمون خواستیم اینجوری باشیم، چرا از خودمون شروع نکنیم، عادت های بد خودمون رو کنار بزاریم
من و شما و هر کی که این کامنت رو میخونه سعی کنه حداقل یه عادت بدشو کنار بزاره، نگید نمیشه، کافیه بخواهید...

مشکل اینجاست که اگه بخوای رفتارتودرست کنی ،هی سرکوفت میشنوی وسرزنش میشی.
مثلااگه رفتی یه جایی مهمونی 3رقم غذاجلوت گذاشتن توهم بایدجبران کنی یابیشترهم مایه بزاری اگرنه
محکوم به خساست میشی .یااگه مجلس عروسیتو ساده برگذارکنی توفامیل یادروهمسایه واست حرف درمیارن .
من ازخدامه که خرج دامادیمو به جای اینکه 7-8میلیون بدم باغ وگروه موسیقی وشام آنچنانی بدم،بیام همونواول زندگی
رهن خونه بدم ولی خب تاعمردارم بایدبه این واون جواب پس بدم .توجیه خوبی نیست ولی قبول کنیدسخته.
شماخودتونوبزاریدجای من وجواب بدید.میدونم میشه هاولی خیلی سخته.

ali.k

عضو جدید
مشکل اینجاست که اگه بخوای رفتارتودرست کنی ،هی سرکوفت میشنوی وسرزنش میشی.
مثلااگه رفتی یه جایی مهمونی 3رقم غذاجلوت گذاشتن توهم بایدجبران کنی یابیشترهم مایه بزاری اگرنه
محکوم به خساست میشی .یااگه مجلس عروسیتو ساده برگذارکنی توفامیل یادروهمسایه واست حرف درمیارن .
من ازخدامه که خرج دامادیمو به جای اینکه 7-8میلیون بدم باغ وگروه موسیقی وشام آنچنانی بدم،بیام همونواول زندگی
رهن خونه بدم ولی خب تاعمردارم بایدبه این واون جواب پس بدم .توجیه خوبی نیست ولی قبول کنیدسخته.
شماخودتونوبزاریدجای من وجواب بدید.میدونم میشه هاولی خیلی سخته.

منم نگفتم راحته
ولی اگر بخواهید به حرف مردم زندگی کنید، زندگی نکنید بهتره از قدیم گفتن در دروازه رو میشه بست، در دهن مردم رو نه، شما باید اونجور که دوست دارید زندگی کنید، نه اونجوری که دیگران دوست دارن، چون هر کاری هم بکنید باز براتون حرف در میارن و این تمومی نداره
خب بگن طرف خسیسه یا بگن طرف گداست، چه اشکالی داره، شما خودتون رو میشناسید و اونی که با شماست هم به شما و رفتارهاتون اعتماد داره و قبول داره کار درست رو دارید انجام میدید، همین کافیه

بالا