فرهنگ جامع اصطلاحات آندروید

orabonii

عضو جدید
خوب این پست برای یکی از دوستانم هست ولی چون به نظرم آشنایی با اون بسیار مفید میتونه باشه براتون،گفتم اینجا قرار بدم.. چون بالاخره خواه ناخواه برای نصب بعضی برنامه ها بخصوص رام ها حتما به این اصطلاحات بر میخوریم..

اول خود آندروید
http://en.wikipedia.org/wiki/Android...ting_system)
این اسم سیستم عامل گوگله که با همکاری چند تا شرکت دیگه که کلا اسمشونو گزاشتن OHA ساخته شده! میگن توی 1990 هم توی فیلمی با همین شکل و شمایل بوده! حالا ما خبر نداریم
این سیستم عامل یک سیستم عامل اوپن سورس بر پایه لینوکسه و از Open Gl نیز به طور تقریبا کامل پشتیبانی میکنه

لیست نسخه های آندروید از ابتدا تا به کنون
Android 1.5 :Cupcake
Android 1.6 : Donut
Android 2.0 ,2.1 : Eclair
Android 2.2 : Froyo
Android 2.3 :Gingerbread
Android 3.0,3.1,3.2 (Tablets) :Honeycomb
Android 4.0:Ice Cream Sandwich

DLNA

زیاد پیچیدش نمیکنه! استا
ندارد ارتباط بین تلفن های همراه رو میگن!مثل استاندارد ارتباط با کامپیوتر که Mass Storage و اینا داره!

Firmware

به طور ساده بخوایم بگیم مثل ستون های سیستم عامله! یعنی هر کاری که میکنید با این سرو کار دارید.
یک سری اصطلاحاتم داره خود فریم ور که میشه توی گوگل پیدا کرد ولی میگم
DX:ایالت مورد استفاده این فرم ور
J: سال عرضه این
E:ماه عرضه
7: اصلاح این فرم ور
ایالت هاشو دیگه تو گوگل پیدا کنید:دی

Root

برای روت کلمه راحت تر از ه.ک سراغ ندارم! شما گوشی رو ه.ک میکنید که به فایل های سیستمی دسترسی داشته باشید!اصلا هم کار مضری نیست بلکه خیلی هم مفیده چون بدون روت نمیتونید رام غیر رسمی نصب کنید

Rom

خوب رام چیه حالا؟:دی
ببینید شما ازتون میپرسند ویندوزتون چیه چی میگید!؟ میگید xp یا Seven یا یا یا
حالا تو آندروید که کلا یک آندروید بیشتر نداریم! میگن رامت ورژن چنده؟!
دقیقا کار ویندوزو میکنه و منظورش هم دقیقا همونه! ورژن آندروید که روی گوشی شما نصبه رو میگن رام!

Bootloader

این یکی توضیحش سخته!:دی
ببینید شما گوشی رو روشن میکنید! همه قطعات که یک هو شروع به کار نمیکنن!
برای راحتی کار شرکت ها یک برنامه ای به نام بوت لودر میریزن روی گوشی که قبل آندروید میاد بالا! به قول خودمون وایمیسه موتور گوشی گرم شه بعد سیستم عامل بیاد بالا!
ولی همه اینو آنلاک میکنن و عملا مورد استفاده قرار نمیگیره

Soft Reset

این میدونید برا چیه؟! گوشیتون هنگ میکنه!(با سی پی یوی پایین ها سرو کار داره این موضوع)
حالا چیکار کنید!؟:دی
مثل نوکیا ها نیست باید باطری در بیارید! برای این کار دکمه پاور رو 6ثانیه نگه دارید گوشی سافت ریست میشه!
Hard Reset
شما میخواید رام نصب کنید! باید فکتوری ریست یا همون هارد ریست کنید!
البته بهتره ! کاملا لازم نیست (حتما هم قبلش بک آپ بگیرید!)
برای این کار به ریکاوری منو میرید! یک گزینه Wipe data/ factory reset هست که بزنید حل میشه!
نکته: توی ریکاوری منو تاچ تعطیله! با کلید ولوم باید بالا پایین کنید و با کلید هوم انتخاب کنید
Wipe
قسمتی از فکتوری ریسته که کلا هر چی دارید رو پاک میکنه! تنظیمات صفحه نمایش بگیر تا نرم افزارا و اس ام اس ها!
Widget
حتما با این یک مورد کاملا آشنا هستید!
چیز میزایی که نصب میکنید رو هر جای آندروید که دلتون میخواد ولو میکنید
به اینا میگن ویجت!
یعنی توی رابط کاربریتون مثل Sense اچ تی سی چندین ویجت برای راحتی کار دارید
مثل آب و هوا! یا مثلا میانبر ها! همه جزو ویجت ها هستند
Lag Fix
اسمش روشه! لگ فیکس
مکث کردن گوشی توی اجرای چیزی رو میگند! بعضی اوقات سیستم عامل یک جاهایی لگ میزنه یا همون مکث میکنه که با لگ فیکس این مشکل حل میشه

Custom Rom
دلیل این که کاستوم رام رو اینجا آوردم اینه که همه اصطلاحات بالا رو فهمیده باشید تا درک این براتون راحت بشه!
ببینید این همه اصطلاحات گفتم! همشون توی آندروید پیاده میشن
حالا اومدیم و گوشی ما رو دیگه کمپانی مثل اچ تی سی ساپورت نکرد چیکار کنیم اونوقت؟!
خوب برای این کار یک سری افراد خیّر و بیکار هستند که سورسی که گوگل برای ورژن جدید یک گوشی منتشر میکنه رو میگیرند و برای گوشی های دیگه ه.ک میکنند! حالا شما اگر گوشیتون دولاپر خوبی داشته باشه از آپدیت گوشی مطمئنید!
البته خوب این دولاپر ها بعضی اوقات کاراشون نقص داره ولی قدرتشون نقص رو پوشش میده
تمامی اصطلاحاتی که گفتم توی کاستوم رام هم هست!:دی
از سریعترین رام های دولاپری میشه از Cyanogen نام برد یا از خوشگل تریناش Miui که از هر رابط کاربری اندروید خوشگل تره
User Interface
این یوزر اینترفیس یا همون رابط کاربری یعنی چیزی که ما باش توی آندروید سر و کار داریم!
پوسته ویندوز خودمونه! مثلا دیدید پوسته ویستا میریزید چقدر وین xp خوشگل میشه؟! اینم دقیقا همونه!
چیزی که رم رو مصرف میکنه تا یک سری امکانات رو روی صفحه لود کنه و شما قیافه آندروید خام رو نبینید! برای هر شرکتی هم فرق داره
برای سامسونگ Tochwiz هست! برای موتورولا Motoblur ! برای HTC اسمش Sense هست و ....
قابلیت مولتی تسکینگ هم برای این قسمت خیلی کاربردی جلوه میکنه

Brick
بریک! یکم از بدی هاشم براتون بگیم
شما دارید یک رام نصب میکنید! اشتباه میکنید و گوشیتون بالا نمیاد! بریک در اصلاح یعنی پاره آجر و الان هم گوشی شما یک پاره آجره!
این یکی از دیوانه کننده ترین خصوصیات آندرویده ولی خوشبختانه راه برگشتی هم براش تعبیه شده!
Force Close

فورس کلوز یک خوبی دیگشه!(هرچند اسمش خیلی منفیه!!)
وقتی که آندروید مثلا بازی شما رو میبینه! بررسی میکنه و میفهمه که اگر اینو باز کنه گوشی هنگ میکنه و مشکل برای گوشی پیش میاد
در این مواقع قبل از اجرا اونو میبنده و میتر***ه خلاصه ! به این میگن فورس کلوز

Patch
پچ بسته های دیتا هست که برای برطرف کردن چیزی عرضه میشه! مثلا میگن وایفای فلان گوشی مشکل داره! این مشکلم زیاد دیده شده! پچ براش میاد که این مشکل رو درست کنه

apk
چیز خفنی نیست! پسوند فایل های نصبی اندرویده

Kernel

کرنل هسته آندرویده!
این فقط زبان سخت افزار هاست و اگر شما کرنلی بنویسید که مثلا سی پی یو رو روی 1.6گیگاهرتز اورکلاک کنه به محض دادن این کرنل به سخت افزار فرکانس سی پی یوی شما تا 1.6گیگاهرتز اورکلاک میشه! البته این کار توصیه نمیشه چون ممکنه در تعادل نباشه و سی پی یو رو بسوزونه!
پس همیشه از کرنل دولاپر ها استفاده کنید

فکر کنم دیگه آندروید جز این چیزی نداره
یک سری چیزای دیگه هم هست که چیز چرندیه و آوردنش نیازی نیست!

منبع

Sarp

مدیر بازنشسته
برای روت کلمه راحت تر از ه.ک سراغ ندارم! شما گوشی رو ه.ک میکنید که به فایل های سیستمی دسترسی داشته باشید!اصلا هم کار مضری نیست بلکه خیلی هم مفیده چون بدون روت نمیتونید رام غیر رسمی نصب کنید
من از موبایل زیاد سر درنمیارم

ولی واسه روت یه معادل راحت تر سراغ دارم !!!
ریشه !

روت اکسس یعنی دسترسی روت
یعنی دسترسی به ریشه سیستم عامل
یعنی احاطه کامل و بدون محدودیت به تمام قسمتهای سیستم عامل

این معادل هک رو نویسنده از کجا آورده فکر کنم خودش هم ندونه !!!

orabonii

عضو جدید
من از موبایل زیاد سر درنمیارم

ولی واسه روت یه معادل راحت تر سراغ دارم !!!
ریشه !

روت اکسس یعنی دسترسی روت
یعنی دسترسی به ریشه سیستم عامل
یعنی احاطه کامل و بدون محدودیت به تمام قسمتهای سیستم عامل

این معادل هک رو نویسنده از کجا آورده فکر کنم خودش هم ندونه !!!
درسته، معادل روت ،ریشه هست. یعنی دسترسی به فایلهای سیستمی
ولی برای دسترسی به فایلهای سیستمی (روت)باید گوشی رو دور زد (هک کردن)و یا به اصطلاح unlock کنیم تا با تغییر یه سری از فایلهای سیستمی و استفاده از یه سری از کدهای دلخواه به هدف مورد نظرمون برسیم..
این هدف میتونه نصب فارسی ساز یا ریختن فونت یا .... باشه که برای این کارها ؛گوشی رو حتما باید روت کنید.