سوال و مشاوره درباره پرورش بن سای (بونسای)

AC120

عضو جدید
آیا کاج رو میشه بنسای کرد؟ و اینکه کاج که از جاییش جوونه نمیزنه به سمت بالا رشد میکنه باید چیکارش کنم؟

حامد-م

عضو جدید
سلام بر شما.من تازه عضو شدم.ولی کاج یکی از گیاهان پایه برای تولید بون سای هست.

najme.m

عضو جدید
سلام مطالب خوبی بود فقط شیوه هرس کردن ریشه وساقه رو اگه ممکنه توضیح دهید

و همچنیین قلمه هوایی اگه اشتباه نکنم من رشته ام کشاورزی نیست ولی علاقه زیادی به پرورش گل گیاه دارم..

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار

و همچنیین قلمه هوایی اگه اشتباه نکنم من رشته ام کشاورزی نیست ولی علاقه زیادی به پرورش گل گیاه دارم..

علیک سلام
شما همین تاپیک رو کامل خوندید؟ به نظرم همینجا توضیح داده شده ...
کتابی هم به اسم بون سای نوشته دکتر اسماعیل پیش بین هست که به صورت کامل و مصور درباره بونسای توضیح داده، اگه تهیه کنید ضرر نداره

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آیا کاج رو میشه بنسای کرد؟ و اینکه کاج که از جاییش جوونه نمیزنه به سمت بالا رشد میکنه باید چیکارش کنم؟

سلام بر شما.من تازه عضو شدم.ولی کاج یکی از گیاهان پایه برای تولید بون سای هست.

سلام سوالاتم در مود بونسای حالا من سوالاتم تو تاپیکی گفتید پرسیدم ....ممنون

درود :gol::gol:

یه سایتی پیدا کردم که فک کنم بشه به بعضی از دوستان کمک کنه!

اطلاعات کافی در مورد بعضی گیاهانی که قابلیت بن سای دارن رو توضیح داده!

http://nargil.ir/plant/bonsai.aspx

AR.Parsa

عضو جدید
سلام دوستان، من تازه اومدم به جمعتون امیدوارم کمکم کنین :smile:
عاشق طبیعتم همه جورم گل و گیاه دارم، تا حالا بونسای رو تجربه نکرده بودم اما چند وقتیه یه بونسای شمشاد دارم.
حالا خودم میخوام بونسای درست کردنو امتحان کنم فعلا هم تصمیمم رو چنتا بلوطیه که دم دستم دارم میخوام چنتایی رو کنار هم بذارم و ببندم تا ساقه هاشون برن تو هم و تو نظر یه ساقه کلفت و چندساله رو نشون بدن. اما بار اولمه میخوام جدی برم سراغش و کمی میترسم که چیکار کنم. درختچه هارو به گلدون انتقال بدم؟ هرس کنم ریشه هاشونو؟ چطور بهم ببندم ساقه هارو؟ و هرچی دیگه که لازمه. اگه کمکم کنین ممنون میشم.

SASSANH

عضو جدید
درخت افرا

درخت افرا

باسلام
یه مدتی در مورد بونسای تحقیق می کنم از مطالب سایت خیلی استفاده کردم از همه دوستان ممنونم .بالاخره دیروز منم یه افرای سرخ احتمالا دوساله گرفتم تا سال دیگه بونسای کنم .چند تا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
1- گلدانشو عوض نکردم البته کود ارگانیک گرفتم تابا خاک گلدان مخلوط کنم.ضرورتی داره حتما گلدانشو عوض کنم نمی خوام به گیاه شوک وارد بشه.
2- ارتفاع افرای که گرفتم تقریبا 45 سانتیمتره نمی خوام بلند تر بشه تا شاخه های پایینتر تقویت بشن میشه سر ساخه های بلا رودر این موقع اول تیرماه هرس کنم.
3- چند تا از برگ های بالایی سوخته ٰ.گلدانو داخل بالکن تو سایه با نور غیر مستقیم زیاد قرار دادم واسه این مشکل همین کافیه.
4- امسال میتونم هرس برگ انجام بدم اگه میشه چه زمانی
در آخر ببخشید سوال ها زیاد شد با تشکر مجدد.

hadiseh1372

عضو جدید
جواب سوالمو نمیدین بونسایم داره خشک میشه:cry::cry::wallbash: دوباره میپرسم اگه بونسای بر اثر تنش آبی برگاش خشک بشه چطور میشه احیاش کرد؟

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب سوالمو نمیدین بونسایم داره خشک میشه:cry::cry::wallbash: دوباره میپرسم اگه بونسای بر اثر تنش آبی برگاش خشک بشه چطور میشه احیاش کرد؟

سلام دوست عزیز

سؤالتون رو اینجا مطرح کنید :

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/259746-مشاوره،-سوال-و-درخواست-مطالب-مهندسی-کشاورزی

همچنین می تونید برای ایشون پیام بزارین :

http://www.www.www.iran-eng.ir/member.php/188330-sayyad84

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
با سلام،
لطفاً کمی بیشتر توضیح بدید که چه اتفاقی برای گیاه تون افتاده؟ به تنش آبی اکتفا نکنید و بیشتر توضیح بدید!

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

kingmoh3n

عضو جدید
سلام شما از کود شیمیایی(ان- پ کا20-20-20)بصورت محلول پاشی استفاده کنید البته با دز کمتر و ریشه های نازک رو که نرم شدن هرس کنید البته بعد از هرس حتما چسب باغبانی استفاده کنید.

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه سوال میوه.. درختان بن سای قابل مصرفه.

به نظر من بیشتر جنبه تزئینی دارن اما میوه هاش قابل مصرف هستن اما نه به اندازه درختای میوه اصلا نوع کشتشون فرق میکنه

چون کلا آبیاری و خاک و کودشون فرق داره!

به نظر من مصرف نشه بهتره به جز میوه های مغزدار مثل گردو و .....

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
یه سوال میوه.. درختان بن سای قابل مصرفه.

بونسای هم یه درخت تو طبیعت هست که به صورت مینیاتوری در اومده . اگه همین درخت مینیاتوری شده تو طبیعت میوه اش خوراکی باشه موردی تو مصرفش نیست . جز گیاهانی که میوه ی آنها خوراکی نیست و یا روش خاص مصرف داره .

omid_yooyoo

عضو جدید
[h=5]سلام کسی می تونه من رو در مورد هرس بن سای کمک کنه.من تازه گرفتم اینم عکسش.
اصلا الان فصل خوبی برای هرس هست یا نه؟
[/h]1111IMG_1758.jpg

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام کسی می تونه من رو در مورد هرس بن سای کمک کنه.من تازه گرفتم اینم عکسش.

مشاهده پیوست 186121

سلام دوست عزیز به این لینک برو اگه چیزی دستگیرت نشد بگو تا بیشتر دوستان راهنمایی کنن . و یه نکته ی مهم همیشه بونسای رو تو فصل بهار و یا رشد خریداری کنید ، نه فصل خواب گیاه .

http://emruzi.com/showthread.php?t=1983

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ممنون از ارائۀ کارهای زیباتون. از مراحل تولید و پرورش هم عکس دارید؟ یاد بگیریم چجوری باید یه بنسای به خوبی گلدونهای شما درست کنیم...

اروم بونساي

عضو جدید
ممنون از ارائۀ کارهای زیباتون. از مراحل تولید و پرورش هم عکس دارید؟ یاد بگیریم چجوری باید یه بنسای به خوبی گلدونهای شما درست کنیم...

سلام
ممنون از نظر لطف شما
مراحل پرورش همين نوشته ها و منابعي كه همه در اختيار دارن وليكن من بعد از نزديك به 30 سال كار ، ابتدا كار آماتوري و از روي علاقه شخصي براي خودم و قريب به 15 سال كار حرفه اي تونستم اينا رو توليد و پرورش بدم .
حتما مستحضريد كه هر كار و مخصوصا هر هنري اصول و قواعد خاص و ثابت خودشو داره ( همين چيزايي كه تو كتابها و منابع هستن ) و اين سليقه و پشتكار نفره كه كارهاشو متمايزتر از بقيه ميكنه و در ضمن توليدات اين كار هم مثل هر هنر ديگه اي منحصر به فرد و مثل اثر انگشت غير قابل كپي است . (مثل تابلو نقاشي كه هر چي هم از روش كپي كنن هيچكدام اصالت اصلي و نداره و كارشناس هاش ميتونن فرق بين دو تا رو در بيارن ) البته اصول ، فرمها و روش ها ثابتن ولي هر كسي ميتونه با اجراي فرمها و سبكهاي اصلي ( البته اگه آدم خلاقي باشين با ارائه فرمها و استايل هاي جديد ) بونساي منحصر به فرد خودشو توليد كنه .
علي ايحال هر گونه سوالي از مراحل توليد و پرورش داشته باشين بنده در حد توان پاسخگو خواهم بود .
ضمنا از همه ي دوستداران بونساي خواهشمند است از تكرار سوالات و مطالبي كه تو سايت هست جدا خودداري كنيد چون يه منبع خوب تو خود اين سايت هست ! اول اونجا رو ببينيد بنام :
[h=2]مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی[/h] البته اگر اروميه تشريف بيارين ما هم در فضاي سبز شهرداري و هم در دانشگاه پيام نور اروميه و هم بصورت كلاسهاي خصوصي آماده ارائه هر گونه آموزشي هستيم البته قراره شبكه استاني آذربايجانغربي هم سري قبلي آموزش هاي تصويري ما رو مجدد پخش كنه اگه علاقه مند باشيد ، بيشتر اطلاع رساني هاي ما از طريق وبلاگ مون انجام ميشه .
موفق باشيد .

پیوست ها

• 770954_XMMsUWyT.jpg
    770954_XMMsUWyT.jpg
    26.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

اروم بونساي

عضو جدید
سلام کسی می تونه من رو در مورد هرس بن سای کمک کنه.من تازه گرفتم اینم عکسش.

مشاهده پیوست 186121

دوست عزير قبل از تصميم به هرس شاخ و برگ فكري به حال خاك بونساي بكن چون چيزي كه از عكس بر مي آد خاكت اصلا مناسب نيست .
بهترين تركيب براي بيشتر بونساي ها خاك باغچه و ماسه ريز و خاك برگه با نسبت هاي مساوي .
تعويض خاكش كاملا ضروريه . البته بهتره تعويض خاك و هرس ريشه تو فصي خواب درختچه انجام بشه . الان هم بهترين فصله البته اگه بتوني اواخر اسفند انجامش بدي خيلي بهتره .
موفق باشيد .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

اروم بونساي

عضو جدید

دوست عزير
با كمي فشار با ناخنتون به تنه درختچه ببينيد هنوز زير پوست درخت تون زنده است يا نه اگه زنده باشه شرايط رسيدگي بهش و ادامه بدين 99% احيا ميشه اگر كه نه ديدين زير پوست هم خشكه از خيرش بگذريد .
موفق باشيد .

اروم بونساي

عضو جدید
من دو تا شمشاد رو به صورت بنسای دراوردم از دو گونه مختلف .
امسال میخوام هرسشون کنم تا شکل بگیرن .
یکیشون رو رو صخره کاشتم . میخوام بدونم آیا واسه شمشاد امکان رشد رو صخره هست ؟
اگه شد عکسشون رو هم میزارم .

عكس شو بزاريد تا راهنمايتون كنم .
موفق باشيد .

سلامممم دوستای گلم....:gol:
بچه ها چه کسی اینجادرخت بن سای کاشته؟؟؟:confused:
میتونین برای اموزش کاشتش کمکم کنین؟؟:surprised:

اگه هنوز هم علاقه داشته باشيد در خدمتم .

سلام .بچه ها بیاید اطلاعاتمونو به اشتراک بزاریم.
کی بونسای درست کرده؟؟؟؟

يه چند تا درست كردم البته اگر بپسنديد !
اينجا رو تو همين فروم ببين .

سلام بچه ها من از نمایشگاه یه بن سای خریدم ولی اسمش رو نمی دونم و نمی دونم چی لازم داره کسی می تونه کمکم کنه ؟ اینم عکسشمشاهده پیوست 98457

يه عكس واضح تر ترجيحا از بلا بگيرين تا راهنماييتون كنم
موفق باشيد.
اروم بونساي

آخرین ویرایش توسط مدیر:

اروم بونساي

عضو جدید
مهربان گرامی سلام
ممنون به خاطر مطالب بسیار مفید وزیبایی که ارائه کردید
می خواستم از محضرتون بپرسم آیا درخت گردو را هم میشه بنسای کرد؟ و اگر قابلیت بنسای شدن داره باید مراحل کار را از کجا شروع کرد؟
با توجه به اینکه درخت نزدیک چهار سال هست پیوند شده و بارده هست و در حال حاظر نزدیک به یک متر ارتفاع داره
سپاس

سلام
همه درختچه ها رو ميشه بونساي كرد . البته بستگي به اين داره كه منظورتون از بو.نساي كردن چي باشه .
درختي كه تو 4 سالگي 1 متر ارتفاع داشته باشه بونساي شده اش هم چيزي نميشه .
در توليد يك بونساي انتخاب گياه اوليه از همه چيز مهمتره .
مشخصات ظاهري ارتفاعي و قطر تنه اولين پارامتر انتخاب يك درختچه برا بونساي كردنه تا هم وقتتون تلف نشه و هم بونساي تون شبيه بونساي باشه .
موفق باشيد .

اروم بونساي

عضو جدید
با سلام
من می خوام یه بنسای پرورش بدم که شکوفه بده و موقع پاییز هم برگا زرد بشه و بریزه
بهم پیشنهاد کردن از درخت سیب گیلاس وانار می تونم استفاده کنم
اول می خواستم بدونم کدومش جالبتره برای بنسای و اصلا میشه از اینها استفاده کرد و دوم اینکه طریقه ی کاشتش چطوریه ؟ مثلا چطوری قلمه بزنم و تو چه فصلی یا ......

به نظر من با انار مينياتوري شروع كني بهتره چون نگهداريش واقعا راحته و زيبايش هم حرف نداره .
اينم عكس بونساي انار من !
718664_WqpmWR4Q.jpg
موفق باشيد .
اروم بونساي

آخرین ویرایش:

اروم بونساي

عضو جدید
سلام دوستان
من یک ماهه که یک بن سای خریدم تقریبا مدت دو هفته ای است برگاش شروع به ریزش شدید کرده. برگهای ریخته شده یا سبز و سالمن یا یکسری لکه قهوه ای دارن.
ممنون میشم اگر کمک کنیدمشاهده پیوست 93676مشاهده پیوست 93675

متاسفانه اين بونساي هاي وارداتي بدليل ممنوعيت ورود هر گونه خاك به ايران تو اين بستر ها وارد ميشن كه 90% مشكلات بونساي هاي وارداتي و حتي اونايي كه پاكتي وارد ميشن و اينجا گلدان ميشن هم همينه .
اول خاك شو به نسبت هايي كه قبلا گفته شده عوض كنيد بعد هم زمان آبياري شو تنظيم كنيد زمان آبياري و فقط خودتون و با تجربه تو محل نگهداري ميتونين پيدا كنيد ولي هينقدر بگم كه اصولا رطوبت ريشه ها بيد حفظ بشه ولي نه بصورتي كه خاك و لجن كنه .
اصولا يك سوم زيرين گلدان بونساي بايد هميشه مرطوب ( تاكيد ميكنم مرطوب نه لجن ) باشه . با يه چوب بلند خشك ميتونيد اين زمان و بدست بيارين .
موفق باشين .
اروم بونساي

اروم بونساي

عضو جدید
سلام آقای جوانبختمشاهده پیوست 94599مشاهده پیوست 94600 من یه بن سای خریدم ولی اسمشو و نحوه ی نگهداریشو نمیدونم میشه کمکم کنین... عکسشم گذاشتم

سلام
شمشاد برگ نعنايي ابلق نام گياه تونه
يه بونساي بيروني هستش و تا5- درجه رو تحمل ميكنه
آبياري هم مثل ساير مطالبي كه قبلن گفتم انجام بدين تا راهشو پيدا كنيد .
نور هم حتما فيلتر شده باشه نه نور مستقيم اين مورد شامل همه ي بونساي ها ميشه .
بدين ترتيب اگه دوست دارين يه بونساي بيروني داشته باشين و نگهداريش كنين فكر يه گلخونه ( بسته به جا و امكاناتتون بزرگ يا كوچيك ) باشين.
موفق باشيد .
اروم بونساي

اروم بونساي

عضو جدید
سلام بچه ها. من تاره واردم نمیخام جسارت کنما اما زیاد مهم نیست اگه برگاش بریزه دوباره در میاد.
دارم بنسای درست میکنم. میخام خاک عوض کنم اما خاکش محکمه چجوری عوضش کنم. کی؟

خاكش محكمه يعني چي ؟
يكم بيشتر توضيح بدين تا بشه راهنمايي كرد .
اروم بونساي

سلام
ببخشید به این صورت اولین پست در این انجمن را ارسال میکنم ، ولی خب چون عضو جدید هستم محدودیت فعالیت فعلا هست. سوالم در زمینه بونسای هست. یک درخت بونسای هدیه آوردند که اصلا اسمشو هم نمیدونم و طرز نگهداری و ... تصویر از گیاه تهیه کردم، محبت کنید راهنمایی بفرمایید از کجا باید شروع کنم و اسم و آبیاری و کود و ویتامین ...

سپاس و تشکر

لطفا يه عكس واضح ازش بزاريد
ممنون
اروم بونساي

slam. ki midone khake bonsay chiy? man to aksa didam kokopit bod. ama baed midonam

مطالبي كه تو همين صفحات اخير نوشتم و يه مطالعه كنيد متوجه ميشيد .
موفق باشيد .
اروم بونساي

.....

اروم بونساي

عضو جدید
به نظر شما چه گونه ای را میشود در پوست گردو جا داد؟

دوست عزير سلام
شما هر درختي و كه بخايد ميتونين بونساي كنيد و تو پوست گردو !!!!!!!!!!!جا بديد وليييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييي
اصلا فكر نحوه آبياري ، تغذيه ، هرس ريشه و شاخ و برگ ، ميزان رشد و .................. خيلي چيزاي ديگه رو كرديد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شما ابتدا همون بونساي معمولي رو روش كار كن تا بعد . البته جسارت نشه ولي هر كاري و قدم به قدم جلو بريد حتما موفق ميشين ولي بونساي اونهم مينياتوريش جزؤ آخرين و بهترين قدم ها ست .
اين عكس و هم ببينيد كار نشد نداره ولي به شرطها و شروطها .
موفق باشيد .
اروم بونساي

اروم بونساي

عضو جدید
یه سوال برام پیش اومد، معمولا بنسای برگاش هم کوچیکه، ولی بنسایهای شما سایز برگاش طبیعیه!

سلام
كوچيك كردن برگ بونساي خيلي زمانبره و حداقل 4-5 سال طول ميكشه .
اينم كه ميبينيد بونساي هاي ما برگاش آنچنان ريز نيست زمان و نژاد درختچه ها است ! البته اگر مقايسه كنيد نسبتا برگها كوچيكتر از نمونه هاي طبيعي هست !
البته قابل ذكر است كه هر چقدر هم زمان بگذره سايز برگها و حتي ميوه ها بيشتر از يك سوم كوچيكتر نميشه .
موفق باشيد .