روش مینی رایزوترون

omranab

عضو جدید
دوستان کسی میدونه روش مینی رایزوترون و روش نوترون پروپ چیه؟نحوه ی استفاده از این 2 روش و اینکه کجاها کاربرد داره.ممنون میشم .شدیدا احتیاج دارم...

ateni

عضو جدید
نوترون پروب

نوترون پروب

دوستان کسی میدونه روش مینی رایزوترون و روش نوترون پروپ چیه؟نحوه ی استفاده از این 2 روش و اینکه کجاها کاربرد داره.ممنون میشم .شدیدا احتیاج دارم...

نوترون پروب یک میله است که داخل خاک کارگذاشته میشه. روی این میله چشمه تابش نوترون سریع و گیرنده نوترون کند وجود داره و با یک دستگاه شمارشگر شار نوترون کند شده رو اندازه گرفته و میزان رطوبت خاک رو اندازه می گیرند. برای اطلاعات بیشتر به کتاب رابطه آب و خاک و گیاه دکتر امین علیزاده صفحه402 چاپ نهم (چاپ های جدیدتر نمیدونم چه صفحه ای میشه) مراجعه کنید.
اون رایزوترون رو نمی دونم چیه.:smile:

آبیاریچی

عضو جدید
روش مینی رایزوترون

روش مینی رایزوترون روشی است که در فیتوترون ها (آزمایشگاه های مخصوص فعالیت بر روی ریشه گیاه) رفتار گیاه یعنی (میزان نفوذ، توزیع و تراکم ریشه با حداقل میزان آسیب رساندن به ریشه ) در زیر بستر خاک مورد ارزیابی قرار می گیره. بدین منظور در گلدان های مخصوصی ،لوله های شفاف پلاستیکی به صورت دائم دفن می شوند سپس در بازه های زمانی مختلف پژوهشگر دوربین دیجتال مخصوصی درون این لوله ها قرار میده و تصاویری رو در طول رشد گیاه تهیه می کنه و مقدار تخمینی زیست توده تخصیص داده شده به ریشه توسط گیاه مشخص میشه

طول لوله پلاستیکی عموما 6 فوت هست اما برای تحقیق در مزرعه تا طول 18 فوت هم تولید میشه
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=93337&d=1334353294

قطعه بالای دوربین مخصوص 6 فوتی هست که قطعه مستطیل خاکستری تصاویر رو از دیجیتال به آنالوگ تبدیل میکنه و قابلیت شفافیت و زوم و تنظیمات دوربین رو داره
و اون لوله خالی هم درون خاک قرار می گیره

تجهیزات و لوازم شاید برای تز دکترا استفاده شه و شاید دانشگاه های تهران داشته باشن

نوترون متر هم همونطور که دوستمون گفتن برای اندازه گیری رطوبت خاک استفاده میشه