دلیل از دست رفتن خاصیت روغن در موتور بعد از یه مدت ؟

ahmad.e.c.m

عضو جدید
سلام به دوستان
ما بعد از یه مدت چه برای موتور و چه برای انواع خودروها
روغنشون رو عوض میکنیم چون روغن بعد از یه مدت روغن کارایی
و چربی خودش رو از دست میده
حالا سوال من اینجاست که دلیل از دست رفتن چربی و سیاه شدن
روغن فقط دلیلش برمیگرده به داغی انجین یا به عواملی چون گردش سریع
بین چرخ دنده ها و سرعت موتور و ... برمیگرده ؟

ممنونم

saeed_se6

عضو جدید
سلام بر شما
تا جايي كه من اطلاع دارم روغن موتور علاوه بر اين كه پس از مدتي در اثر كار كردن در شرايط كاركرد موتور و حرارت حاصله از احتراق و عوامل ديگه غلظت يا ويسكوزيته خودش رو از دست ميده در جريان كاركرد موتور و سايش قطعات متحرك مقداري براده جدا شده از قطعات مختلف فلزي رو هم جذب خودش ميكنه و به همين علت بايد پس از مدت استاندارد تعريف شده براي هر نوع روغن بايد تعويض بشه .
با تشكر /

mehran_mo

کاربر فعال
روغن موتور تقریبا سه تا وظیفه عمده داره.

کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک
خنک کردن قطعات داخلی
حل کردن رسوبات ناشی از احتراق

این سه تا وظیفه را وقتی انجام بده دیگه روغن خاصیت خودش را از دست میده. در حقیقت روغن از حل رسوبات اشباع شده و باعث میشه که این رسوبات در جاهای مختلف رسوب کنند( خیلی از رسوب استفاده کردم:smile:)
مورد دوم خنک کردن قطعات هست که روغن مدام دماش تغییر میکنه و با هر بار خاموش و روشن شدن انجین هم کاملا سرد و دوباره گرم میشه( یکی از دلایلی که استفاده از خودرو زیر 10 کیلومتر جز شرایط سخت کاری برای انجین و روغن موتور به حساب میاد همین هست)

مورد بعدی هم که به ویسکوزیته مربوط میشه اینه که برای افزایش ویسکوزیته و خاصیت بهتر روانکاوی مقداری مواد افزودنی یا به اصطلاح additive داره تا به روغن خاصیت چسبندگی بیشتر و... بده که در اثز کارکرد این مواد افزودنی از بین میرن و روغن اون خواص اولیه خودش را از دست میده.

البته الان روغن با کاکرد بالا ( تقریبا تا 400 هزار کیلومتر ) هم برای خودرو ها موجوده. اما قیمت بسیار بالایی داره.