درخواست کمک برای حل یک مساله

zarrin1363

عضو جدید
سلام دوستان. من یک مساله دارم که می خواسنم توی حلش کمکم کنید یا زحمت حل کردنش رو برام بکشید.Drawing1 Model (1)_001.jpg
همونطور که عکس رو میبینید یک سیستم طناب و قرقره هستش که من می خوام گشتاور قرقره 1 رو بدونم. البته لازم به ذکر که این شکل به صورت 2 بعدی هستش و در حالت 3 بعدی یک سیستم مشابه همین روبروی آن قرار دارد که به کمک هم یک جرم 600 کیلویی رو جابجا میکنن.
از دوستان ممنون میشم که کمکم کنند.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
نیروی T (یعنی کشش نخ) رو در تمام طول نخ قبل و بعد از هر قرقره یکسان بگیر ( یعنی یک پارامتر ثابت ) و سپس برای هر قرقره تعادل نیرو رو بنویس و دیگه کار تمومه.
روش دیگه برای این مساله می تونی بجای تعادل نیرو، گشتاور هم بنویسی که البته به قطر هم احتیاج نداری همون نسبت یک دوم رو از روی یک نقطه تماس تا مرکز قرقره که محل اعمال نیروست و سپس تا نقطه تماس دیگر قرقره در گشتاور ها استفاده می کنی.

تا اینجا حل استاتیکی بدون توجه به افت بود، در صورت وجود افت هم از رابطه مشهوری که در کتاب استاتیک به صورت اگر درست یادم باشه T2/T1=e^(f*teta در نوشتن نیروی دو سر قرقره نسبت بر یکی از آنها استفاده می کنی و سپس یکی از دو روش اول و دوم رو که البته اولی تو دست تره استفاده می کنی.

اگر درستون دینامیکه کارتون کمی دشوارتره و خوب توضیحات بیشتری، اگر خواستی بگو.
در ضمن این توضیحاتتون کمی شله، عکسی رو از مساله با دوربین بگیر و اینجا آپلود کن تا برات عدد گذاری شو هم انجام بدم.