داشتن هنر گفتگو

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ....
مدتیه تو هر تاپیک میرم مخصوصا تاپیکای گفت و گو بحث و گفت و گوی سازنده ای نمی بینم و فقط بحثایی که توش تمسخر و ناسزایی گویی و.....
و البته متاسفانه انتقاد بنده از بعضی مدیران هم اینه که خیلی دیر رسیدگی میکنن و بعضی از کاربران فعال اون تالارها هم بجای خاتمه دادن به اینجور بحثا تشکرم میکنن...
حالا از تموم دوستان نظر میخوام که برای رفع این مشکلی که مشکل تک تک ماست باید چیکار کنیم؟؟

*FARZAN*

دستیار مدیر کتابخانه الکترونیکی
کاربر ممتاز
این مشکل وقتی حل میشه ک هر کسی از خودش شروع کنه و تحمل شنیدن نظر مخالفش رو داشته باشه
استانه تحملمون رو ببریم بالا ... بدون تعصب صحبت کنیم... یاد بگیریم هر کسی نظری داره عقایدی داره فکری داره ک ب هیچ عنوان شبیه ما نیس ...
بهش میگن گفت و شنود پس توانایی شنیدن رو هم مث توانایی گفتن بالا ببریم ... من حرف خودمو بزنم شما حرف خودتو بزنی هیچکدوم هم گوش ندیم و فکر نکنیم ب حرفای طرف مقابل و فقط بخوایم نظر خودمون رو تحمیل کنیم نتیجش همين مشکلات میشه... : )

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با نظر نفر قبلی موافقم.
بهتره همون قدر که حرف میزنیم گوش کنیم و سعی نکنیم که حرف خودمونو به کرسی بنشونیم.
از استاتر ممنونم بابت زدن تاپیکش.چون علاوه بر اینکه گفت و شنود توی شبکه و فروم های اجتماعی مهمه توی زندگی روزمره هم باید به این نکته توجه کنیم.
من خودم خیلی تو این باب مشکل دارم.و دارم به مشکلم رسیدگی میکنم.
قانون درست گفتن = خوب بشنو + خوب فکر کن بعد بگو
قانون درست شنیدن = خوب و کامل بشنو + تو فکر تخریب طرف مقابل نباش
آخرش یه نتیجه گیری خوب .

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
جاي چنين تاپيكي واقعا در تالار ازاد خالي بود
ممنون
نظرات دوستان كاملا درسته
بهتره يك تجديد نظر در مورد تفكر قبليمون هم انجام بديم
يعني وقتي يكي با ما بحث ميكنه پيش خودمون نگيم فقط قصدش تخريب و تمسخر امثال اين ادمها اينطورن هر ادمي با خودش بسنجيم .....وقتي تفكر ما سالم باشه پيش زمينه نداشته باشيم بهتر بحث مي كنيم

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام ....
مدتیه تو هر تاپیک میرم مخصوصا تاپیکای گفت و گو بحث و گفت و گوی سازنده ای نمی بینم و فقط بحثایی که توش تمسخر و ناسزایی گویی و.....
و البته متاسفانه انتقاد بنده از بعضی مدیران هم اینه که خیلی دیر رسیدگی میکنن و بعضی از کاربران فعال اون تالارها هم بجای خاتمه دادن به اینجور بحثا تشکرم میکنن...
حالا از تموم دوستان نظر میخوام که برای رفع این مشکلی که مشکل تک تک ماست باید چیکار کنیم؟؟
تا اینجا تجربم بهم ثابت کرده اینجا آدما یادگرفتن دوتا کار بکنن:
اول اینکه صورت مسئله رو کلا پاک کنن تا دیگه موضوعی نباشه که بحثی باشه کلا
دوم اینکه اون موضوع خیلی مهمه نمیشه ندید گرفتش نمیشه بحث نکرد نمیشه کتمانش کرد نمیشه فرو خوردش ولی کسی هم حاظر به گوش دادن یا بحث کردن نیست پس اینجا اون کسی که قصد بحث داره باید کلا پاک بشه
الان که فک میکنم میبینم این دو تا بند رو با الهام از کتاب روی ماه خداوند را ببوس نوشته ی آقای مصطفی مستور نوشتم.

و اینکه فقط آدم هایی با تفکرات عمیق و دل های بزرگ میتونن بحث کنن، آدم هایی که میتونن درک کنن انسان ها متفاوت اند. و هیچ کس نمیتونه جای کسی دیگه ای باشه چون از مسیری که اون رفته نرفته چیزایی که اون دیده رو ندیده ولی میتونه تفاوتش رو درک کنه. نظرات متفاوتشو بشنوه. اما اگه میبینی نمیشه بحث کرد چون این دست آدم ها کم هستن. و اینکه به طرز غیر قابل باوری ما تعصبات غلطی داریم. و کسی که تعصب داره نمیتونه بحث کنه چون نمیتونه به چیزی غیر از چیزی که قبول داره فکر کنه. در بحث باید گوش کرد حرف زد و تامل کرد. ولی ما بیشتر حرف میزنیم و حتی ثانیه ای فکر هم نمیکنیم.
در کل متاسفانه من خودم تجربه ی بحث خوب رو خیلی کم داشتم.

یک مورد اساسی رو یادم رفت بگم اونم که نظر دادن با بحث کردن فرق داره. مثلا بحث ماهواره میشه هر کسی از بچه ی کوچیک تا متخصص ماهواره میتونن در حد خودشون نظراشونو بگن. اما مباحثه زمانی صورت میگیره که افراد دارای دانش کافی باشن. غالبا اینطور نیستش و بدون اندکی مطالعه و دانش اصرار بر شرکت در مباحثه داریم و این بحث قطعا هیچ خروجی نخواهد داشت.

آخرین ویرایش:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کلا تعداد کم سن و سال ها زیاد شده . بیشترش بخاطر نبود تجربه و دانش اتفاق می افته. سن و سالشون کمه و احساسی برخورد میکنن.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلا تعداد کم سن و سال ها زیاد شده . بیشترش بخاطر نبود تجربه و دانش اتفاق می افته. سن و سالشون کمه و احساسی برخورد میکنن.

آمار از کجا اوردید؟؟. منبع؟.
(مثل خودتون:biggrin:).:D

آخرین ویرایش:

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آمار از کجا اوردید؟؟. منبع؟.
(مثل خودتون:biggrin:).:D

شاید منظورشون این بوده که سن بلوغ فکری پایین اومده ...
وگرنه رنج سنی باشگاه متوسطش حس میکنم 20-30ئه ...که کم سن محسوب نمیشن از نظر کمی ...:smile:

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاید منظورشون این بوده که سن بلوغ فکری پایین اومده ...
وگرنه رنج سنی باشگاه متوسطش حس میکنم 20-30ئه ...که کم سن محسوب نمیشن از نظر کمی ...:smile:

:lol:...
خواستم شوخی کنم.
(منظورم هم از مثل خودتون،سنشون نبود.)

آخرین ویرایش: