حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانشگاه ما هم یه هفته ای میشه که شروع شده. اوضاع هم خوبه!
حتی کلاسا هم تشکیل میشن!!!
همه هم طالب علمند.

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ترم 7 هستم.
امیرکبیر میخونم.
گرایشم هم صنعتیه!
همین دیگه. :)

فرهنگ

مدیر بازنشسته
من 2 روزه که میرم و کلاسا تشکیل شده جالبه که با وجود کم بودن دانشجو استاد درس میده(حالا خوبه ترم فرده و طولانیه وگرنه چه منتی بر سرمان به دلیل کوتاهی ترم میذاشتن؟؟)

بد نبود و لی حوصله ی درسا رو نداشتم.
موفق باشید.

فرهنگ

مدیر بازنشسته
سلام
ترم 7 هستم.
امیرکبیر میخونم.
گرایشم هم صنعتیه!
همین دیگه. :)

سلام
اصلا فکر نمیکردم پلی تکنیکی هم اینجا باشه.
در هر صورت از آشنایی با شما خوشحالم.
موفق باشید
راستی به فکر ارشد دادن هستین امسال یا نه؟

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما كه از چهار تا كلاسمون ، دوتاش تشكيل شد . ولي درس ندادند . فقط كتاب معرفي كردند . :)

در ضمن مثل اينكه كم كم اين تاپيك داره راه ميافته . ممنون ازتون :w27:

pishoo

عضو جدید
خوب فقط متالوژی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منم بیام؟
از آشنایی با شما دوستان عزیز متالوژی خوشحالم:biggrin:

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم بیام؟

شما هم تشريف بياريد . ما هم از آشنايي با شما خوشحال ميشيم . خب حالا رشتتون چي هست ؟؟

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
Nimitzo عزیز،
قرار بود اسامی قبول شدگان ارشد مواد رو تو دانشگاه اعلام کنند. آیا اطلاعیه ای چیزی زدند؟

فرهنگ

مدیر بازنشسته
منم بیام؟

سلان
خوش آمدی.
من که فکر نمیکنم مشکلی باشه .
هر کی اومد قدمش روی چشمامون.
موفق باشی.
امیدوارم بیشتر ببینمت اینجا.
کاش رشته و دانشگاهت رو میگفتی.

m.s.c

عضو جدید
سلام می خواستم بدونم کدامیک از نرم افزارهای داخل سایت مربوط به سرامیک می شه؟

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام می خواستم بدونم کدامیک از نرم افزارهای داخل سایت مربوط به سرامیک می شه؟

ظاهرا هیچ کدوم!
ولی نه، بعض هاش عمومی و مشترکه ولی نرم افزاری که مختص سرامیک باشه فکر می کنم تو تالار نداریم.

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اصلا فکر نمیکردم پلی تکنیکی هم اینجا باشه.
در هر صورت از آشنایی با شما خوشحالم.
موفق باشید
راستی به فکر ارشد دادن هستین امسال یا نه؟

سلام، ممنون

راستش امسال چون 18 واحد دیگه دارم نمی رسم که بخونم. اما امتحان میدم. انشاا... سال آینده.

شما چی؟ ترم چندی؟ کجا می خونی؟ برنامت برا ارشد چیه؟:)

nazeri

عضو جدید
تهران قطب علمی مواد با کارایی بالاست و پیشرفته ترین آمایشگاهها و تجهیزات هخاور میانه رو داره.
بعد از اون علم و صنعته.
البته خیلی ها سر این دو دانشگاه درگیرن.
شما اگه سري به رتبه بندي دانشگاهها بزنيد مي بينيد كه قطب متالورژي دانشگاه صنعتي اصفهانه بعد دو دانشگاه نام برده

فرهنگ

مدیر بازنشسته
سلام، ممنون

راستش امسال چون 18 واحد دیگه دارم نمی رسم که بخونم. اما امتحان میدم. انشاا... سال آینده.

شما چی؟ ترم چندی؟ کجا می خونی؟ برنامت برا ارشد چیه؟:)

سلام
در هر صورت موفق باشي.
من ترم 5-دانشگاه تهران
انشاالله اگه بتونم جمعش كنم سال بعد جدي و شايد امسال امتحاني.

hamed.him

عضو جدید
الکی

الکی

ااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا:eek:
این مهندسا چقدر به پای هم می پیچند.خوبه ما هنوز مهندس کامل نشدیم ها وگر نه خیلی پا پیچ داشتیم
اقا حامد خدا بهتون صبر بده:surprised:

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
ااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا:eek:
این مهندسا چقدر به پای هم می پیچند.خوبه ما هنوز مهندس کامل نشدیم ها وگر نه خیلی پا پیچ داشتیم
اقا حامد خدا بهتون صبر بده:surprised:

يكم از خودت بگو تا بيشتر آشنا بشيم .:gol:

فرهنگ

مدیر بازنشسته
شما اگه سري به رتبه بندي دانشگاهها بزنيد مي بينيد كه قطب متالورژي دانشگاه صنعتي اصفهانه بعد دو دانشگاه نام برده

مرسی از شرکتت توی این بحث.
من رتبه بندی رو کار ندارم-عموما رتبه بندی بر اساس تعداد مقالاته.
من میگم که دانشگاه تهران متالورزیش از نظر تجهیزات حرف اول رو میزنه و قطب علمی مواد با کارایی بالاست.
بازم پرس و جو میکنم و مستند حرف میزنم-اگه اشتباه گفته باشم هم اشتباهم رو قبول میکنم و از دوستان عذر خواهی.-

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعضي از اين استادا چقدر اذيت ميكنن ..... انگار خودشون دانشجو نبودند ..... :)

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
درووووود به هم رشته اي هاي گلم ...

يه سوال دارم دوستان اگه كمكم كنيد ممنون ميشم فكر ميكنم اينجا خيلي هاتون جوابشو بلد باشيد...

فرق مرفيسم و آلوتروپ چيه؟؟؟

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
هه! اينجا چه خبره؟؟؟ منم بازي :biggrin:

خوبه خدارو شكر رشته ي ما داره تو سايت يه تكوني ميخوره يادمه اولا كه اومده بودم اين تالار هر 6 ماه يه بار توش پست ميذاشتن!!

معلومه بچه هاي با صفايي هستين همه تون;)

bi metal

عضو جدید
درووووود به هم رشته اي هاي گلم ...

يه سوال دارم دوستان اگه كمكم كنيد ممنون ميشم فكر ميكنم اينجا خيلي هاتون جوابشو بلد باشيد...

فرق مرفيسم و آلوتروپ چيه؟؟؟

آلوتروپی
دگرشکلی یا آلوتروپی پدیده وجود شکل‌های فیزیکی مختلف برای یک عنصر است. هر کدام از این شکل‌ها، دگرشکل یا آلوتروپ نامیده می‌شوند. این نام اولین بار توسط برزلیوس به کار گرفته شد.

آلوتروپ‌های مختلف یک عنصر از دو جهت می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند:
  1. پیوندهای شیمیایی: مثلآ اکسیژن و ازن و یا گرافیت و الماس
در الماس، هر اتم کربن در یک شبکه چهاروجهی به چهار اتم کربن دیگر متصل است. در گرافیت، هر اتم در یک شبکه شش‌وجهی صفحه‌ای، به سه اتم دیگر پیوند دارند.
  1. ساختار کریستالی: مثلآ آهن آلفا و آهن گاما
دگرشکلی به ساختار پیوند شیمیایی بین اتم‌های یک عنصر مرتبط بوده و نباید با حالت‌های فیزیکی مواد اشتباه گرفته شود. مثلاً بخار آب، آب و یخ دگرشکل بشمار نمی‌آیند، زیرا در اثر تغییر پیوندهای فیزیکی بین مولکول‌های آب ایجاد می‌شوند، نه به سبب تغییر در پیوندهای شیمیایی درون مولکول آب.

پلی‌مورفیسم
چندریختی یا پلی‌مورفیسم وجود یک ماده در بیش از یک فرم بلوری است. این فرم‌های مختلف مواد را پلی‌مورف‌های آنها می‌نامند.
مثلآ HgI۲ هم فرم چهارگوشهٔ قرمز رنگ دارد و هم فرم مکعب مستطیلی زرد رنگ.

"چندریختی در عنصرها آلوتروپی خوانده می‌شود."

منبع:
منبع ويكيپديا

آخرین ویرایش:

casting

عضو جدید
موضوع برای پایان نامه

موضوع برای پایان نامه

از آنجایی که دانشجوی ترم آخر هستم و مشکل اساسی در انتخاب موضوع پروزه دارم و چون وضعیت نابسامان علمی و عدم ارتباط صنعت با دانشگاه و مطرح نشدن مشکلات صنعتی در دانشگاه ها و همچنین سر در گمی دانشجویان در این امر و یا ارائه پروژه هایی با محتوای غیر کاربردی، بر آن شدم تا، تاپیکی در این رابطه زده باشم تا شاید قدمی در این راه برداشته شود و لذا از عزیزان دست اندر کار در صنعت خواهشمندم تا مشکلات علمی-صنعتی خود را برای ارتقائ این امر به منظور حل آن به مشارکت بگذارند.
با تشکر از تمامی خردمندان عزیز.
مجید قرامحمدی casting

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
bi metal جان دستت درد نكه عزيزم :gol:

ولي من بالاخره نفهميدم فرق پلي مرفيسم و آلوتروپ چي شد ؟ در واقع نفهميدم كجاشون شبيهه كه بخوان فرق داشته باشن ؟؟؟:biggrin:

bi metal

عضو جدید
bi metal جان دستت درد نكه عزيزم :gol:

ولي من بالاخره نفهميدم فرق پلي مرفيسم و آلوتروپ چي شد ؟ در واقع نفهميدم كجاشون شبيهه كه بخوان فرق داشته باشن ؟؟؟:biggrin:

سلام شادمهر جان
ببين عزيزم كلمه "آلوتروپي" فقط براي عناصر به كار ميره مثلا آهن به 3 شكل آلفا(bcc)وگاما(fcc)ودلتا(bcc) وجود داره يا تيتانيم در دماي كمتر از 882 درجه به صورت hcp ولي در بالاي اين دما به صورت bcc وجود داره.
اما وقتي ميخوايم در مورد تركيبات يعني Al2O3 يا SiO2 صحبت كنيم از كلمه "پلي مورفيسم" استفاده مي كنيم مثلا سه پلي مورف SiO2 كوارتز(hcp)،تريديميت(ارتورمبيك)و كريستوباليت(تتراگونال) هستن.

در يك جمله : "الوتروپي" و "پلي مورفيسم" تفاوتي با هم ندارن فقط "الوتروپي" براي عناصر بكار ميره اما "پلي مورفيسم" براي تركيبات.

اميدوارم تفاوتشونو فهميده باشي:smile:

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام شادمهر جان
ببين عزيزم كلمه "آلوتروپي" فقط براي عناصر به كار ميره مثلا آهن به 3 شكل آلفا(bcc)وگاما(fcc)ودلتا(bcc) وجود داره يا تيتانيم در دماي كمتر از 882 درجه به صورت hcp ولي در بالاي اين دما به صورت bcc وجود داره.
اما وقتي ميخوايم در مورد تركيبات يعني Al2O3 يا SiO2 صحبت كنيم از كلمه "پلي مورفيسم" استفاده مي كنيم مثلا سه پلي مورف SiO2 كوارتز(hcp)،تريديميت(ارتورمبيك)و كريستوباليت(تتراگونال) هستن.

در يك جمله : "الوتروپي" و "پلي مورفيسم" تفاوتي با هم ندارن فقط "الوتروپي" براي عناصر بكار ميره اما "پلي مورفيسم" براي تركيبات.

اميدوارم تفاوتشونو فهميده باشي:smile:

آآآآآآآ قربون پسر :biggrin: حالا فهميدم چي شد ;)

دمت خيلي خيلي گرممم:gol:

adoniya

عضو جدید
سلام بچه ها :biggrin:من دانشجوی م موادم البته سال دوم .میخوام کمکم کنید درمورد رشتمبدونم منتظرم اخه انگیزهای واسه ادامش ندارم همین طوری انتخاش کردم ممنونم:surprised:

بالا