جنیان برترند یا انسان ها؟

As7az

عضو جدید
دنبال اینم که بفهمم:
چرا با وجود جنیان انسان اشرف مخلوقاته؟
چه توانایی هایی در انسان باعث برتری اون میشه؟
؟
؟
؟

آخرین ویرایش:

1trust

عضو جدید
اانسان قابلیت حمل تمام اسماء الهی را داره
شما برتری رو در چی میبینی؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
«و ما فرزندان آدم را بر بسیاری از مخلوقات خود برتری و فضیلت کامل بخشیدیم».(سوره اسراء،آیه 70)

As7az

عضو جدید
اانسان قابلیت حمل تمام اسماء الهی را داره
شما برتری رو در چی میبینی؟
چرا انسان این توانایی رو داره؟
اگه دلیلش قدرت تعقل و تدبر و تفکر و انتخاب و اختیار و از این حرفاست باس بگم که جنیان هم همین توانایی ها رو دارن.

As7az

عضو جدید
«و ما فرزندان آدم را بر بسیاری از مخلوقات خود برتری و فضیلت کامل بخشیدیم».(سوره اسراء،آیه 70)
اینکه تو قرآن نوشته درست ولی به این فکر کن که مثلا بخوای به انسانی که قرآن رو قبول نداره ثابت کنی.
غیره اینه که تمام سخنان قرآن بر اساس منطق است و غیر عقلانی نیست ، پس همین برتری رو با منطق درک و ثابتش کنیم....

As7az

عضو جدید
حالا مگه جنیان چه برتری به انسان دارن!؟
یکی از توانایی هاشون زمانی مشخص شد که وزیر حضرت سلیمان(که جن بود) تونست ظرف یک چشم به هم زدن تخت ملکه ی صبا رو برای حضرت سلیمان بیاره.
گفته شده میتونن انسان رو ببینن درحالی که انسان توانایی دیدن اونارو نداره...

1trust

عضو جدید
چرا انسان این توانایی رو داره؟
اگه دلیلش قدرت تعقل و تدبر و تفکر و انتخاب و اختیار و از این حرفاست باس بگم که جنیان هم همین توانایی ها رو دارن.

چون انسان جامع اَکوان رو داره ، انسان عالم ماده و مثال و عقل رو داره اما جنیان صرفا موجوداتی مجردند .

As7az

عضو جدید
خوب توضیحش رو دادم البته از نظر اسلام
ضمن اینکه فکر کنم برداشتتون از برتریت با برداشت من فرق داشته باشه
باس چیزی رو توضیح بدم دوست من: من به هیچ عنوان اصراری برای اثبات برتری جنیان ندارم و تنها می خوام بفهمم که کدوم توانایی ما انسان ها اینقدر بزرگه که باعث برتری ما میشه، و اگه جلوی دلایل شما می ایستم به خاطر اینه که می خوام بگم اینا دلایل برتری ما نیست و بفهمم دلیل اصلی چیه، در ضمن منم انسانم و از برتر بودن آدما لذت می برم.
برتریت انسان بر جنیان یا برعکسش یعنی چی؟ به نظر تو برتریت یکی بر یکی چجوریه؟
وقتی یکی نسبت به دیگری برتره یعنی چی؟

1trust

عضو جدید
کاملا اشتباهه!!!

چی کاملا اشتباهه دوست من،ممکنه واضح تر بگین؟
ایا غیر از اینه که انسان کُون جامع هست وقابلیت سیر از اسفل السافلین به اعلی علیین رو داره و فقط انسان استعداد ظهور تمام اسماءالهی رو داره و بقیه موجودات تنها مظهر بخشی از اسماءخداوندند.

1trust

عضو جدید
میشه واسم توضبح بدی تا بتونم پردازشش کنم.....

عالم ماده رو که میدونید؛ عالم "مثال" بععضی خواص عالم ماده نظیر"بُعد" را داره اما "ثقل"و "زمان " نداره ،برای اینکه منظورو برسونم میشه خواب رو مثال زد(البته در مثالزدن مناقشه نیست فقط برای تقریب به ذهن اینو میگم) در عالم خواب شما ممکنه خودتونو یا اطرافیان یا خیلی چیزا رو میبینید اما ثقل ماده و زمان رو تو خواب حس نمیکنید، در مورد عالم عقل هم برای تقریب به ذهن هم هیچ مثالی نمیشه زد کاملا شهودی هست .
وهر کدام از این عوالم دو وجه دارند یک وجه متصل و یک وجه منفصل.

فکر میکنم صحبت در مورد عوالم وجودی با این جوابای کپسولی چندان نتیجه نده و وقت گذاشتن نیازه چون ممکنه اشتباه برداشت بشه:gol:

JavadMessi

مدیر بازنشسته
چی کاملا اشتباهه دوست من،ممکنه واضح تر بگین؟
ایا غیر از اینه که انسان کُون جامع هست وقابلیت سیر از اسفل السافلین به اعلی علیین رو داره و فقط انسان استعداد ظهور تمام اسماءالهی رو داره و بقیه موجودات تنها مظهر بخشی از اسماءخداوندند.
اینکه جنیان مجردند!
مگه اینکه منظورتون مجرد از چیز خاصی باشه که من نمیدونم!

1trust

عضو جدید
اینکه جنیان مجردند!
مگه اینکه منظورتون مجرد از چیز خاصی باشه که من نمیدونم!

آهاااان از اون لحااااظ .... :gol:
بله حق باشماست . من تاجایی که اطلاع دارم جنیان در دُخان هستند و موجوداتی شبه تجردی اند راستش خیلی نرفتم تو بهر شناخت اجنه چون حقیقتش هنوز تو شناخت شناخت انسان واماندم:confused:

As7az

عضو جدید
عالم ماده رو که میدونید؛ عالم "مثال" بععضی خواص عالم ماده نظیر"بُعد" را داره اما "ثقل"و "زمان " نداره ،برای اینکه منظورو برسونم میشه خواب رو مثال زد(البته در مثالزدن مناقشه نیست فقط برای تقریب به ذهن اینو میگم) در عالم خواب شما ممکنه خودتونو یا اطرافیان یا خیلی چیزا رو میبینید اما ثقل ماده و زمان رو تو خواب حس نمیکنید، در مورد عالم عقل هم برای تقریب به ذهن هم هیچ مثالی نمیشه زد کاملا شهودی هست .
وهر کدام از این عوالم دو وجه دارند یک وجه متصل و یک وجه منفصل.

فکر میکنم صحبت در مورد عوالم وجودی با این جوابای کپسولی چندان نتیجه نده و وقت گذاشتن نیازه چون ممکنه اشتباه برداشت بشه:gol:
ممنونم، اطلاعات جالبی بود.
اما آیا اینا دلایلی بر برتری ماست؟ یعنی جنیان همه ی این عالما رو ندارن؟ و کدومشون رو ندارن که اون ضعف باعث برتری ما میشه؟

1trust

عضو جدید
اگر عوالم انسان رو بشناسی خودت به برتری انسان می رسی:book:، جنیان این عوالم رو ندارن. جن در عالم فوق ماده که برسد به عالم مثالی عالم دخان است.

حالا چرا رفتی تو نخ اجنه بی خیالش پسر جون یا دختر جون:w24:

As7az

عضو جدید
اگر عوالم انسان رو بشناسی خودت به برتری انسان می رسی:book:، جنیان این عوالم رو ندارن. جن در عالم فوق ماده که برسد به عالم مثالی عالم دخان است.

حالا چرا رفتی تو نخ اجنه بی خیالش پسر جون یا دختر جون:w24:
هدفمون تشخیص برتری انسان هاست.
اگه اینایی که از عوامل انسانی فهمیده باشم برتری انسان تو اینا نیست البته به نظر من...
(عالم دخان) عالمی که جنیان توش زندگی می کنن، جن ها می تونن تو عالم ماده ما هم نقش داشته باشن در حالی که ما این توانایی رو نداریم
مثلا: نقش جن ها تو فرمانروایی حضرت سلیمان و یا وزارت آصف وزیر حضرت سلیمان،
و یا داستان جنیانی که میخواستن به امام حسین تو جنگش کمک کنن.
عالم عقل که من در موردش سرچ کردم چیزی که فهمیدم اینه که یه چیز نزدیک به عقل خودمونه و قدرتی که تو فکر کردن و تعقل داریمه، درسته؟
اگه اینجوری باشه و مقصود قدرت تعقل و تفکر و تدبر باشه، این تونایی رو جنیان هم دارن.
و در مورد عالم مثال که مبنا بر سرچی که داشتم یه چیز وسط دو عالم دیگس، این رو هم باید داشته باشن.
البته همه ی اینها نظر شخصی من.....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
هدفمون تشخیص برتری انسان هاست.
اگه اینایی که از عوامل انسانی فهمیده باشم برتری انسان تو اینا نیست البته به نظر من...
(عالم دخان) عالمی که جنیان توش زندگی می کنن، جن ها می تونن تو عالم ماده ما هم نقش داشته باشن در حالی که ما این توانایی رو نداریم
مثلا: نقش جن ها تو فرمانروایی حضرت سلیمان و یا وزارت آصف وزیر حضرت سلیمان،
و یا داستان جنیانی که میخواستن به امام حسین تو جنگش کمک کنن.
عالم عقل که من در موردش سرچ کردم چیزی که فهمیدم اینه که یه چیز نزدیک به عقل خودمونه و قدرتی که تو فکر کردن و تعقل داریمه، درسته؟
اگه اینجوری باشه و مقصود قدرت تعقل و تفکر و تدبر باشه، این تونایی رو جنیان هم دارن.
و در مورد عالم مثال که مبنا بر سرچی که داشتم یه چیز وسط دو عالم دیگس، این رو هم باید داشته باشن.
البته همه ی اینها نظر شخصی من.....
چیزی که باعث برتری انسان است مرتبه وجودیه اونه که میتونه در حد اسماء الهی بالا بره که مثالش هم انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام هستند
دلیل دیگه هم میتونه این باشه که انسان میتونه جن رو مسخر خودش کنه اما برعکسش صادق نیست

As7az

عضو جدید
چیزی که باعث برتری انسان است مرتبه وجودیه اونه که میتونه در حد اسماء الهی بالا بره که مثالش هم انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام هستند
دلیل دیگه هم میتونه این باشه که انسان میتونه جن رو مسخر خودش کنه اما برعکسش صادق نیست
برتری ما رو بیان کردی.
(چیزی که باعث برتری انسان است مرتبه وجودیه اونه که میتونه در حد اسماء الهی بالا بره که مثالش هم انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام هستند) درسته ما برتریم اما چرا این برتری رو داریم؟ چه ویژگی وجودی ما باعث میشه تا این لیاقت رو داشته باشیم؟
سؤال من: دلیل برتری ما؟
ما می تونیم تسخیرشون کنیم و این کارو میکنیم چون بهش نیاز داریم تا بتونیم از توانایی های اونها استفاده کنیم.
اما اونا هم میتونن ما رو اذیت کنن و حتی اعتقاداتی وجود داره مبنا بر اینکه دیوونه ها در واقع تحت سلطه ی جنیان قرار دارن. این رو با سندی محکم شنیدم....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
برتری ما رو بیان کردی.
(چیزی که باعث برتری انسان است مرتبه وجودیه اونه که میتونه در حد اسماء الهی بالا بره که مثالش هم انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام هستند) درسته ما برتریم اما چرا این برتری رو داریم؟ چه ویژگی وجودی ما باعث میشه تا این لیاقت رو داشته باشیم؟
سؤال من: دلیل برتری ما؟
ما می تونیم تسخیرشون کنیم و این کارو میکنیم چون بهش نیاز داریم تا بتونیم از توانایی های اونها استفاده کنیم.
اما اونا هم میتونن ما رو اذیت کنن و حتی اعتقاداتی وجود داره مبنا بر اینکه دیوونه ها در واقع تحت سلطه ی جنیان قرار دارن. این رو با سندی محکم شنیدم....
به دلیل اینکه اگه اونا هم برتر از ما بودند همین سوال پیش میومد یا اینکه چرا ما برتر از حیواناتیم!
وقتی مرتبه وجودیه یک موجود از موجود دیگر بالاتر باشه خود همین میشه دلیل برتری.فکر نکنم این سوال درست باشه که چرا برتری وجودی ما دلیل برتری ماست!!!
البته این برتری در کل هست وگرنه جنیانی هم هستند که ممکنه از خیلی از انسانها بالاتر باشند حتی این امر در مورد حیوانات هم میتونه صادق باشه!
نکته دیگر هم اینکه تسخیر جن توسط انسان حرام است و وعده جهنم برای آن داده شده البته منظور کسانی که خود بوسیله اعمالی به این کار مبادرت کنند مانند مرتاضها نه افرادی مانند ائمه که به دلیل ولایتشون به زمان و مکان و همه موجودات طبعا جنیان هم مسخر آنها بوده اند
اصلا شما با از ما بهترون چیکار داری؟:دی

As7az

عضو جدید
به دلیل اینکه اگه اونا هم برتر از ما بودند همین سوال پیش میومد یا اینکه چرا ما برتر از حیواناتیم!
وقتی مرتبه وجودیه یک موجود از موجود دیگر بالاتر باشه خود همین میشه دلیل برتری.فکر نکنم این سوال درست باشه که چرا برتری وجودی ما دلیل برتری ماست!!!
البته این برتری در کل هست وگرنه جنیانی هم هستند که ممکنه از خیلی از انسانها بالاتر باشند حتی این امر در مورد حیوانات هم میتونه صادق باشه!
نکته دیگر هم اینکه تسخیر جن توسط انسان حرام است و وعده جهنم برای آن داده شده البته منظور کسانی که خود بوسیله اعمالی به این کار مبادرت کنند مانند مرتاضها نه افرادی مانند ائمه که به دلیل ولایتشون به زمان و مکان و همه موجودات طبعا جنیان هم مسخر آنها بوده اند
اصلا شما با از ما بهترون چیکار داری؟:دی
"وقتی مرتبه وجودیه یک موجود از موجود دیگر بالاتر باشه خود همین میشه دلیل برتری"
مثلا یکی میگه javadmessi از as7az برتر.
یکی می پرسه چرا؟
حالا اون یا شخص سومی نمیتونه بگه همین که برتره خودش یه دلیل بر برتریت اونه.. به جای این جواب درستش و منطقیش اینه که بگه از نظر منطق یا ادب یا شخصیت..... اینجوری برتری javadmessi با منطق اثبات میشه. درسته؟
"چرا برتری وجودی ما دلیل برتری ماست!!!"
سؤال این نیست، سؤال اینه که برتری ما بخاطر کدوم برتری وجودی (ناشناخته ی) ماست؟
"البته این برتری در کل هست وگرنه جنیانی هم هستند که ممکنه از خیلی از انسانها بالاتر باشند حتی این امر در مورد حیوانات هم میتونه صادق باشه!"
من با اثتسناهای انس و جن کار ندارم می خوام به طور کلی بررسی بشه.
هدف فهمیدن دلیل برتری ماست، یه دلیل محکم، این سؤال جوابش پیدا شه یه سؤال دیگه رو دوست دارم مطرح کنم تا در موریش بحث شه، پایه ای؟
از بحث های منطقی لذت می برم.

بالا