تا کی میخوایم با حفظ ظاهر خوب جلوه کنیم؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته شمامنظورتون فک کنم من نبودم ولی من یکباراین کاروکردم اونم نیتم کمک به کودک گرسنه نبوده!این سوالو ازکسانی بپرس که پست میذارن من نمیتونم درک کنم علتش چیه!
امامن خودم همیشه فکرم مشغوله چرابعضی ازعلمای مادرگذشته ازتلویزیون ورادیو وشطرنج وچرخاندن صدادرگلو ودوش حمام و...دوری میکردند؟مگرپیشرفت کردن باعبودیت درتضادهست؟چرادرجامعه مسلمان ایرانی که خودم جزءِ ای ازاین جامعه هستم چرابی بداخلاقی هایی اتفاق میفته که جای دیگه دیده نمیشه.
به نظرم ماازتفکراسلامی فقط به تجویدقرآن ونمازوتباکی روضه امام حسین ع و....روشناختیم درواقع الآن مانه مسلمانیم نه سکولار!

مهم ترین علت سردرگمی مااینه که چهره ورفتارمذهبی داریم وتفکرمون سکولاره.
مرسی از بیانات بجا و دقیق شما.
من عقیده ای به القاب انسانها مثه همین کلمه علما ندارم. بنا بر این همونا دوست دارن تا انسانها عوام تشریف داشته باشن که نونشون همیشه تو روغن باشه.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مارکبری همیشه خودشو بادمبکنه که بزرگتر جلوه کنه.شایداین درموردهمه آدماصادق باشه نه فقط انسان شرقی.آموزه های اخلاقی ظاهری نیستندعیب درنحوه ی معرفی آموزه هابه مردم بوده وهست.بایددیدچه کسانی ودرچه شرایطی این آموزه هاروبه بشرمنتقل میکنند
زمانهای قدیم که کتاب یه مقوله عام نشده بود , برای تعریف وقایع از آئین های نمایشی استفاده میشد. این رویه هنوز هم در مشرق زمین رواج داره و به همین دلیل در نمایش های فردی هم بیشتر خودشو نشون میده .

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من این موضوع در جنسیت مونث دیده میشه که به کل جامعه رسوخ می کند و قاعدتاً وابسته به طبیعت خلقته و هر کسی به خانم ها بابت این موضوع ایراد بگیره باید بگم ایراد از خودشه. پیشنهاد می کنم مساله به صورت جنسیتی دنبال بشه. دلیل این اظهار بنده این موضوع است که به نسبتی که خانم ها در جوامع راه داده میشن از تزئینات در کل جامعه کاسته می شود نمونه بارز آن کشور های غربی که از تجمل دوری کردن به سبب قائل شدن ارزش مساوی برای خانم ها و آقایان و همچنین کشوری هایی مثل ژاپن می باشند که پس از انقلاب حکمرانان با ارزش مساوی قائل شدن برای زن و مرد تفاوت زیادی در پدیده تجمل در بازه زمانی تغییرات سریع روبه یشرفت این کشور می بینیم.
به عبارتی دیگه بنده احساس می کنم حقوق خانم ها با تجمل در جامعه رابطه عکس داره به این معنی که به میزانی که حقوق خانم ها روبه تساوی با آقایون میره، تجمل هم کاهش پیدا می کند.

آخرین ویرایش:

rahino

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
یارو هر روز تو اول صف نماز جا خوش میکنه و هر روز هم با گرانفروشی سر مردم کلاه میذاره. اون یکی یه ضرب صلوات میفرسته ولی مال یتیم خوره. چراااااااااااااااااااا؟

سلام
بعلت اینکه ایشون یک حیوان مسلمان هست

rahino

کاربر ممتاز
مرسی از بیانات بجا و دقیق شما.
من عقیده ای به القاب انسانها مثه همین کلمه علما ندارم. بنا بر این همونا دوست دارن تا انسانها عوام تشریف داشته باشن که نونشون همیشه تو روغن باشه.

سلام
لطفا کلمه ی علما رو به همه تعمیم ندهید من علمایی رو میشناسم که ظاهر و باطنشان صاف بود مثل آینه و بهتره بگین برخی از آدم هایی که تظاهر به عالم بودن میکنند

نذر یک سال روزه گرفتن
یکی از شاگردان ایشان نقل می‌کنند: مرحوم حضرت آیه اللّه العظمی بروجردی(ره) در آن زمانی که در شهرستان بروجرد بودند نذر کردند که اگر خشم و عصبانیت خود را کنترل نکنند و به افراد تندی نمایند یکسال روزه بگیرند.
یک روز هنگام مباحثه علمی با یکی از شاگردان خود به خاطر این که آن شاگرد مطالب غیرمنطقی و بی‌ارتباط با موضوع بحث می گفت طاقت نیاوردند و نسبت به او تندی نمودند. و در این جا بود که نذر آقای بروجردی شکسته شد. بعد یک سال روزه گرفتند تا نذر خود را اداء کنند. در این جا به یاد این سخن حضرت امام زین العابدین(ع) افتادم، که در مقام دعا خطاب به پروردگار متعال می‌فرماید: پروردگار! مقام مرا در میان مردم بالا مبر مگر آن که به همان اندازه ، مقامم را نزد خودم پایین آور.

علمای حقیقی اینگونه بوده و هستند و به خاطر اینکه ضربه به باطنشان نخورد ظاهرشان را تنبیه میکردند یعنی یک انسان مسلمان بودند نه یک حیوان مسلمان

rahino

کاربر ممتاز
بعضی ها هم فردی هستن که ریا می کنند. اما اطلاع ندارند که خداوند نیات را می خواند. در ضمن نیازی نیست جواب بدین و فقط برین فکر کنید چون خودم این پست را پاک می کنم.

ببخشید من از این پست شما سر در نیاوردم میشه واضح ترش کنید

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
بعلت اینکه ایشون یک حیوان مسلمان هست
این اصطلاحات نسنجیده که تو نظر شماهست , هم بی معنیه و هم زشت. توصیه میکنم که در دادن نسب بد به دیگران کمی تامل کنید و بجای استفاده از اصطلاحات سخیف من درآوردی , از عبارات بهتر و رایج استفاده کنید. تشکر

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
این اصطلاحات نسنجیده که تو نظر شماهست , هم بی معنیه و هم زشت. توصیه میکنم که در دادن نسب بد به دیگران کمی تامل کنید و بجای استفاده از اصطلاحات سخیف من درآوردی , از عبارات بهتر و رایج استفاده کنید. تشکر

باکدوم بخشش مخالف هستیدحیوان بودن یاحیوان مسلمان بودن؟

rahino

کاربر ممتاز
سلام
با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که این عبارت بسیار با معنا و نه تنها نسبت بد نیست بلکه خود حقیقته و این اصطلاح من در آوردی نیست .من از اساتید برجسته ثل استاد محمد شجاعی شنیدم که میگم فقط برا اینکه بدونین از خودم نیست ولی من کاملا قبولش دارم
به این آدمی که ادای مسلمونا رو در میاره ولی با گران فروشی و مال یتیم خوردن مثل حیوون بدون شریعت هست که برای همسنخ خودش ارزش قایل نیست میشه لقب دیگه ای داد
ضمنا من خیلی بهشون لطف کردم که اینو گفتم قران کریم که میگه از حیوان پست ترند حالا من یه درجه آوردومشون بالا و حیوان مسلمان خطابشون کردم
انسان 2 جنبه دارد 1 حیوانی 2 انسانی یا فطری همان روحی که خداوند در انسان دمیده و هنگام مرگ از بدن جدا میشود
حالا کسی که ادعای مسلمانی میکند اما کارهای حیوانی میکند اینگونه شده که بخش حیوانی اش برای این میگم حیوانی چون در این بخش تمام جانداران یک گونه اند مثلا یک اسب غذا میخورد تولید مثل میکند بچه می اورد و هزاران کار دیگر که بدن یک انسان هم انجام میدهد حالا کسی که اسلام را پذیرفته ولی میخواهد بخش حیوانی اش را تامین کند میشود حیوان مسلمان

۱. عيد فطرت يعني عيد بخش انساني كه بر بخش حيواني تسلط داشته است.(استاد محمد شجاعی)
[h=4] برای رسیدن به امام زمان «علیه السلام» باید از جنبه حیوانیت عبور کرد و اهل دعای فرج شد. (استاد محمد شجاعی)[/h]

• Like
واکنش ها: ayja

rahino

کاربر ممتاز
بروید تفکر کنید، متوجه خواهید شد.
سلام
برادر من هنگام نوشتن مطالب ابتدا تفکر کنید تا ناچار به ویرایش مدام نشوید
شما قبلا نوشته بودین عذر خواهید و منو با فردی دیگه اشتباه گرفتین حالا منو سوق میدین به سمت تفکر تکلیفتون رو با خودتون روشن کنید

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
شما قبلا نوشته بودین عذر خواهید و منو با فردی دیگه اشتباه گرفتین حالا منو سوق میدین به سمت تفکر تکلیفتون رو با خودتون روشن کنید

به نظر من تفکر بهترین مرشد است که البته به نظر می رسد در دایره لغات شما همچون کلمه روشن فکر به گروه ناسزا پیوسته. کلمه بعدی که به این دایره لغات خواهد پیوست چیست، شاید ترحم، اخلاق، انسانیت و ... . شاید برخی قبلاً به لیست اضافه شدن.

آخرین ویرایش:
  • Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که این عبارت بسیار با معنا و نه تنها نسبت بد نیست بلکه خود حقیقته و این اصطلاح من در آوردی نیست .من از اساتید برجسته ثل استاد محمد شجاعی شنیدم که میگم فقط برا اینکه بدونین از خودم نیست ولی من کاملا قبولش دارم
به این آدمی که ادای مسلمونا رو در میاره ولی با گران فروشی و مال یتیم خوردن مثل حیوون بدون شریعت هست که برای همسنخ خودش ارزش قایل نیست میشه لقب دیگه ای داد
ضمنا من خیلی بهشون لطف کردم که اینو گفتم قران کریم که میگه از حیوان پست ترند حالا من یه درجه آوردومشون بالا و حیوان مسلمان خطابشون کردم
انسان 2 جنبه دارد 1 حیوانی 2 انسانی یا فطری همان روحی که خداوند در انسان دمیده و هنگام مرگ از بدن جدا میشود
حالا کسی که ادعای مسلمانی میکند اما کارهای حیوانی میکند اینگونه شده که بخش حیوانی اش برای این میگم حیوانی چون در این بخش تمام جانداران یک گونه اند مثلا یک اسب غذا میخورد تولید مثل میکند بچه می اورد و هزاران کار دیگر که بدن یک انسان هم انجام میدهد حالا کسی که اسلام را پذیرفته ولی میخواهد بخش حیوانی اش را تامین کند میشود حیوان مسلمان

۱. عيد فطرت يعني عيد بخش انساني كه بر بخش حيواني تسلط داشته است.(استاد محمد شجاعی)
برای رسیدن به امام زمان «علیه السلام» باید از جنبه حیوانیت عبور کرد و اهل دعای فرج شد. (استاد محمد شجاعی)

میدونی معنی رکاکت چیه ؟ رکاکت: وقتی سخنی از حیث واژگان و معنی، سست و مبتذل باشد. مثلا گوینده رعایت ادب و حیا نکند . با صراحت کلمات زشت در کلام گنجاند یا از واژگان محاوره و بی مقدار در بین سخن فاخر استفاده کند، رکاکت گفته میشود.
اینرا به جناب استاد شجاعی هم برسان که منبعد درست صحبت کند و سعی کند در گفتگو هایش از کلمات فاخر کمک بگیرد.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
منم با ایشان موافقم . بروید و تفکر کنید.

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هم اعتقاددارم بعضیامقامشون ازحیوان هم پایین تره!به کاربردن اسم حیوان برای بعضیهاتوهین آشکاربه حیوان زبون بسته است.
خودقرآن میگه اولئک کالانعام بل هم اضل

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من هم اعتقاددارم بعضیامقامشون ازحیوان هم پایین تره!به کاربردن اسم حیوان برای بعضیهاتوهین آشکاربه حیوان زبون بسته است.
خودقرآن میگه اولئک کالانعام بل هم اضل
قرآن گه گفته , از قول خدا گفته و این گفته در جای خود بکار میره. شما حق نداری پا جای پای قرآن بذاری و هر کسی را که با قیاس خودت جور نبود اینطوری خطاب کنی . حساب خطاب بنده با خطاب آفریدگار جداست و یکی نیست.
کوزه پر می شود از آن دل جادار خودشدل جادار شود مخزن اسرار خودش
شمع تا آخر عمرش به کسی راز نگفتآتشی داشت ز انبار خودش، بار خودش
هر که رو زد به درش، زود جوابش فرمودپشت این آینه گرم است به دیوار خودش
هرکه افتاد ز چشم تو نه حتما بد بوداشک افتاد از این چشم به اقرار خودش
دور مداح نفس سوخته خلوت گرددرفت پروانه پس از شمع پی کار خودش...

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
یارو هر روز تو اول صف نماز جا خوش میکنه و هر روز هم با گرانفروشی سر مردم کلاه میذاره. اون یکی یه ضرب صلوات میفرسته ولی مال یتیم خوره. چراااااااااااااااااااا؟

سلام.........منظور شما از انسان شرقی مسلمانان است؟.......یعنی در بین غیر مسلمانان حفظ ظاهر نیست؟

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرآن گه گفته , از قول خدا گفته و این گفته در جای خود بکار میره. شما حق نداری پا جای پای قرآن بذاری و هر کسی را که با قیاس خودت جور نبود اینطوری خطاب کنی . حساب خطاب بنده با خطاب آفریدگار جداست و یکی نیست.
کوزه پر می شود از آن دل جادار خودشدل جادار شود مخزن اسرار خودش
شمع تا آخر عمرش به کسی راز نگفتآتشی داشت ز انبار خودش، بار خودش
هر که رو زد به درش، زود جوابش فرمودپشت این آینه گرم است به دیوار خودش
هرکه افتاد ز چشم تو نه حتما بد بوداشک افتاد از این چشم به اقرار خودش
دور مداح نفس سوخته خلوت گرددرفت پروانه پس از شمع پی کار خودش...

باقیاس خودم یاباقیاس قرآن؟
من فقط میتونم بامصادیق قرآن مقایسه کنم!
آدم بی فکر،شکم پرست ،شهوت پرست،خونخواروخونریزازنظرشماچیه؟انسانه؟انسان بودنش مفهوم انسانیت هم داره؟این ویژگیهاخصوصیت حیوان نیست؟؟؟حال اینکه بعضاگوی سبقت ازحیوان،درصفات حیوانی ربوده میشه!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.........منظور شما از انسان شرقی مسلمانان است؟.......یعنی در بین غیر مسلمانان حفظ ظاهر نیست؟
اینو من عرض کردم : یارو هر روز تو اول صف نماز جا خوش میکنه و هر روز هم با گرانفروشی سر مردم کلاه میذاره. اون یکی یه ضرب صلوات میفرسته ولی مال یتیم خوره. چراااااااااااااااااااا؟
نمونه همین دو نفر تو فامیل خودمه که دقیقا همین شکلی اند. برای اینکه غبت نشه اسمشونو نگفتم.
اینکه ملت اینهمه به این کلمه شرق حساس شدن , برام جالبه .
واما منظور من کلی است . ولی نظرم به مسلمونا یکم پر رنگ تر هست.
واعظان کاین وعظ بر محراب و منبر میکنند
چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باقیاس خودم یاباقیاس قرآن؟
من فقط میتونم بامصادیق قرآن مقایسه کنم!
آدم بی فکر،شکم پرست ،شهوت پرست،خونخواروخونریزازنظرشماچیه؟انسانه؟انسان بودنش مفهوم انسانیت هم داره؟این ویژگیهاخصوصیت حیوان نیست؟؟؟حال اینکه بعضاگوی سبقت ازحیوان،درصفات حیوانی ربوده میشه!
سئوال کلی تر از این حرفاست . باید بررسی بشه که چرا یه نفر بی فکر یا شکم پرست و . . . . شده یا میشه و نقش مسئولین امر در بروز این پدیده تا چه حدّ هست.
اونایی که مسئولیت هدایت جامعه رو دارند ,کجا ها کوتاهی کردن که چنین انسانهای با اون وضعیت رشد کرده اند.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینو من عرض کردم : یارو هر روز تو اول صف نماز جا خوش میکنه و هر روز هم با گرانفروشی سر مردم کلاه میذاره. اون یکی یه ضرب صلوات میفرسته ولی مال یتیم خوره. چراااااااااااااااااااا؟
نمونه همین دو نفر تو فامیل خودمه که دقیقا همین شکلی اند. برای اینکه غبت نشه اسمشونو نگفتم.
اینکه ملت اینهمه به این کلمه شرق حساس شدن , برام جالبه .
واما منظور من کلی است . ولی نظرم به مسلمونا یکم پر رنگ تر هست.
واعظان کاین وعظ بر محراب و منبر میکنند
چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند

خب این نگاه شماست........ولی در تمامی جوامع و به خصوص جاهایی که دین نبوده بوده ........حتی تاریخ رو هم ورق بزنین بوده ........از جمله زمان حضرت سلیمان ..........

به نظرم دیدتون اشتباه است ........چون اگر کسی واقعا دین و سیاستش یکی باشه دست به همچین کاری دست نمیزنه.........ولی کسی که دین و سیاست رو جدا میدونه بیشتر این چنین کارهایی رو انجام میده ......

نکته بعد در قبال ظاهر سازی .....من نمیدونم اقوام شما چگونه رفتار کردن که انقدر برای شما رفتارشون تابلو شده و انقدر صریح دربارشون نظر میدین.......ولی چیزی که من میبینم گرچه یقه سفیدها رو منکر نیستم ولی این طور نیست هر که برود نماز جمعه هر که برود نماز جماعت هرکه برود صف اول برای ظاهر سازی رفته!.........دو رویی و ظاهر سازی و ظاهر فریبی ربطی به نماز اول وقت خواندن و مسجد ندارد!

ضمن اینکه من میتونم تعریف دیگری برای ظاهر سازی ارائه بدم که اون پارادوکس هست......پارادوکس یعنی اینکه یکی شغلش پزشکی باشه ولی سیگار بکشه!......پاردوکس یعنی آمریکا که دم از حقوق بشر میزنه و در این راستا خیلی ادعا داره .....ولی خودش مشخص میشه چه شکنجه هایی کرده و سر ماجرای نژاد پرستی چقدر رفوزه است .......پارادوکس یعنی کشوری که خودش انرژی هسته ای داشته باشه اجازه نده یکی دیگه استفاده کنه و برای بقیه بگه بده!.....پارادوکس یعنی مسئولی که وقتی در یک مجلس قرار میگیره همش از اون مجلس تعریف میکنه........ولی همین شخص وقتی بره یه جای دیگر .....مطابق با جو در قبال همون مجلسی که بارها تعریفش میکنه بدترین الفاظ رو به کار میبره........
پارادوکس در اسلام ما هم یک نمونش ریاکاری است که نظر اسلام عزیز در قبال این افراد که از دین در سیاست خود استفاده میکنند .......به این معنا که سیاستشان عین دیانتشان نیست ......بلکه دین را بازیچه سیاست خود قرار دادن .....گرچه نمازی هم بخوانن چیز نا مشخص نیست ...........

اگر منظورتون از ظاهر سازی ریاکاری و دو رویی است ........تا حدی با شما موافقم........البته با این تفاوت که این مسئله رو ناشی از رفتارهای روانشناختی میدونم .......و فردی که این مشکل رو داره با ظاهر دینی سعی داره به اهدافش برسه .....اهدافی که رنگی از دستورات اسلام نبرده ......

ولی اگر منظورتون در چارچوب مثالتون هست ......با کمال احترام به شما اصلا با شما موافق نیستم .......باطن مهم است .....ولی ظاهر هم اهمیت دارد .........اینکه عده ای از ظاهر سواستفاده کنند دلیل موجهی برای ترک واجبات و چه بسا مستحبات و اقدامی که در کتب ادیان الهی آمده نیست

به نظرم بایستی ببینیم ظاهر سازی و دو رویی چه موقعی پیش میاد ........به نظر بنده وقتی پیش میاد که باور فرد یه چیز دیگس ولی به گونه ای عمل میکنه که خواه نشی رسوا همرنگ جماعت شو!حالا به هر دلیلی.....به نظر من عیب بزرگ این جاست ........این جاست که شما چیزی رو بیان میکنی که عملا بهش باور نداری ...یه مثال هم برنیم....مثلا در یه خانواده مذهبی بودی ولی بنا به هر دلیلی دین رو متوجه نشدی ........شما ابتدای امر شاید هم دوست نداشتی چهره یک مذهبی رو بگیری به خودت .......ولی به خاطر فشار خانواده و آشنایان برای حفظ ظاهر دست به کارهایی میزنی که نگاه مردم لااقل به خانوادت عوض نشه......یعنی میشه گفت یک جنگ روان پیش میاد ........

ابتدا امر البته خطرناک نیستا .........ممکنه فرد حتی توبه هم بکنه..........ولی خدا نکنه بشه عادت ..........خدا نکنه یه عده هم کمک کنن که این مسئله بشه عادت با حمایت های بی جا ........وقتی میبینن رفتار و عمل این فرد متفاوته
ببینید وضعیت برخی افرادی که سابقا در کشورمون مسئول بودن و ظاهر مذهبی ..........و امروز اون ور آب هستند و به چه شکل و شمایلی ظاهر میشن......حتی اون خانم نماینده که مردم با چادر میشناختنش ......خیلی راحت در صدای آمریکا و به بهانه یک جنبش سیاسی دست به کشف حجاب میزنه!......
گاهی وقتها هم مبارزه درون ذهنی برات پیش میاد ........همون ضرب المثل های هم خدا رو میخواد هم خرما رو!.......هم حلوای مرده ها و هم خورشت زنده ها

به نظر بنده وظیفه ای که ما در قبال جامعه اسلامی داریم نوع برخورد و تعامل ما با چنین افرادی برمیگرده ........و همچنین نوع داوری ...اینکه آیات قرآن و مواردی که در قبال زندگی نوح نبی رو گفته فراموش نکنیم.......که سبب میشه حساب این افراد از دین و دین داران واقعی جدا شود

آخرین ویرایش:

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سئوال کلی تر از این حرفاست . باید بررسی بشه که چرا یه نفر بی فکر یا شکم پرست و . . . . شده یا میشه و نقش مسئولین امر در بروز این پدیده تا چه حدّ هست.
اونایی که مسئولیت هدایت جامعه رو دارند ,کجا ها کوتاهی کردن که چنین انسانهای با اون وضعیت رشد کرده اند.
درموردتایپیک قبلاجواب دادم.
چون شمابه لفظ حیوان اعتراض داشتیدارجاع دادم به آیه قرآن

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب این نگاه شماست........ولی در تمامی جوامع و به خصوص جاهایی که دین نبوده بوده ........حتی تاریخ رو هم ورق بزنین بوده ........از جمله زمان حضرت سلیمان ..........

به نظرم دیدتون اشتباه است ........چون اگر کسی واقعا دین و سیاستش یکی باشه دست به همچین کاری دست نمیزنه.........ولی کسی که دین و سیاست رو جدا میدونه بیشتر این چنین کارهایی رو انجام میده ......

نکته بعد در قبال ظاهر سازی .....من نمیدونم اقوام شما چگونه رفتار کردن که انقدر برای شما رفتارشون تابلو شده و انقدر صریح دربارشون نظر میدین.......ولی چیزی که من میبینم گرچه یقه سفیدها رو منکر نیستم ولی این طور نیست هر که برود نماز جمعه هر که برود نماز جماعت هرکه برود صف اول برای ظاهر سازی رفته!.........دو رویی و ظاهر سازی و ظاهر فریبی ربطی به نماز اول وقت خواندن و مسجد ندارد!

ضمن اینکه من میتونم تعریف دیگری برای ظاهر سازی ارائه بدم که اون پارادوکس هست......پارادوکس یعنی اینکه یکی شغلش پزشکی باشه ولی سیگار بکشه!......پاردوکس یعنی آمریکا که دم از حقوق بشر میزنه و در این راستا خیلی ادعا داره .....ولی خودش مشخص میشه چه شکنجه هایی کرده و سر ماجرای نژاد پرستی چقدر رفوزه است .......پارادوکس یعنی کشوری که خودش انرژی هسته ای داشته باشه اجازه نده یکی دیگه استفاده کنه و برای بقیه بگه بده!.....پارادوکس یعنی مسئولی که وقتی در یک مجلس قرار میگیره همش از اون مجلس تعریف میکنه........ولی همین شخص وقتی بره یه جای دیگر .....مطابق با جو در قبال همون مجلسی که بارها تعریفش میکنه بدترین الفاظ رو به کار میبره........
پارادوکس در اسلام ما هم یک نمونش ریاکاری است که نظر اسلام عزیز در قبال این افراد که از دین در سیاست خود استفاده میکنند .......به این معنا که سیاستشان عین دیانتشان نیست ......بلکه دین را بازیچه سیاست خود قرار دادن .....گرچه نمازی هم بخوانن چیز نا مشخص نیست ...........

اگر منظورتون از ظاهر سازی ریاکاری و دو رویی است ........تا حدی با شما موافقم........البته با این تفاوت که این مسئله رو ناشی از رفتارهای روانشناختی میدونم .......و فردی که این مشکل رو داره با ظاهر دینی سعی داره به اهدافش برسه .....اهدافی که رنگی از دستورات اسلام نبرده ......

ولی اگر منظورتون در چارچوب مثالتون هست ......با کمال احترام به شما اصلا با شما موافق نیستم .......باطن مهم است .....ولی ظاهر هم اهمیت دارد .........اینکه عده ای از ظاهر سواستفاده کنند دلیل موجهی برای ترک واجبات و چه بسا مستحبات و اقدامی که در کتب ادیان الهی آمده نیست

به نظرم بایستی ببینیم ظاهر سازی و دو رویی چه موقعی پیش میاد ........به نظر بنده وقتی پیش میاد که باور فرد یه چیز دیگس ولی به گونه ای عمل میکنه که خواه نشی رسوا همرنگ جماعت شو!حالا به هر دلیلی.....به نظر من عیب بزرگ این جاست ........این جاست که شما چیزی رو بیان میکنی که عملا بهش باور نداری ...یه مثال هم برنیم....مثلا در یه خانواده مذهبی بودی ولی بنا به هر دلیلی دین رو متوجه نشدی ........شما ابتدای امر شاید هم دوست نداشتی چهره یک مذهبی رو بگیری به خودت .......ولی به خاطر فشار خانواده و آشنایان برای حفظ ظاهر دست به کارهایی میزنی که نگاه مردم لااقل به خانوادت عوض نشه......یعنی میشه گفت یک جنگ روان پیش میاد ........

ابتدا امر البته خطرناک نیستا .........ممکنه فرد حتی توبه هم بکنه..........ولی خدا نکنه بشه عادت ..........خدا نکنه یه عده هم کمک کنن که این مسئله بشه عادت با حمایت های بی جا ........وقتی میبینن رفتار و عمل این فرد متفاوته
ببینید وضعیت برخی افرادی که سابقا در کشورمون مسئول بودن و ظاهر مذهبی ..........و امروز اون ور آب هستند و به چه شکل و شمایلی ظاهر میشن......حتی اون خانم نماینده که مردم با چادر میشناختنش ......خیلی راحت در صدای آمریکا و به بهانه یک جنبش سیاسی دست به کشف حجاب میزنه!......
گاهی وقتها هم مبارزه درون ذهنی برات پیش میاد ........همون ضرب المثل های هم خدا رو میخواد هم خرما رو!.......هم حلوای مرده ها و هم خورشت زنده ها

به نظر بنده وظیفه ای که ما در قبال جامعه اسلامی داریم نوع برخورد و تعامل ما با چنین افرادی برمیگرده ........و همچنین نوع داوری ...اینکه آیات قرآن و مواردی که در قبال زندگی نوح نبی رو گفته فراموش نکنیم.......که سبب میشه حساب این افراد از دین و دین داران واقعی جدا شود
گاها انسانها به دلائل متعدد دچار ترس درونی و ناپایداری پنهان ذهنی میشن و برای فرار از این دام خودساخته مجبور میشن که از ظاهر خودشون حالتی از کرامت رو بروز بدهند که تصویر این کرامت ظاهری رو از محکمات وام میگیرند. این کرامت ممکنه دین باشه یا کیفیتی شبیح دین که خودشونو به اون گره میزنند. این نمایش ها بخاطر صوری بودن باعث نمیشن که ذات اونا هم همین وام رو بگیره. در اثر زیاد شدن این افراد در اجتماع تصور بیننده چنین می پنداره که اینام انسانهای درستی هستند . همین باور نقطه شروع پسروی اجتماع بشر میشه و به همین دلیل هم بعد از 21 قرن که انسان حاکم مشیّت زمین شده , باز هم جنگ و خونریزی و حق کشی حرف اول رو میزنه.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
گاها انسانها به دلائل متعدد دچار ترس درونی و ناپایداری پنهان ذهنی میشن و برای فرار از این دام خودساخته مجبور میشن که از ظاهر خودشون حالتی از کرامت رو بروز بدهند که تصویر این کرامت ظاهری رو از محکمات وام میگیرند. این کرامت ممکنه دین باشه یا کیفیتی شبیح دین که خودشونو به اون گره میزنند. این نمایش ها بخاطر صوری بودن باعث نمیشن که ذات اونا هم همین وام رو بگیره. در اثر زیاد شدن این افراد در اجتماع تصور بیننده چنین می پنداره که اینام انسانهای درستی هستند . همین باور نقطه شروع پسروی اجتماع بشر میشه و به همین دلیل هم بعد از 21 قرن که انسان حاکم مشیّت زمین شده , باز هم جنگ و خونریزی و حق کشی حرف اول رو میزنه.
بله این موردی که گفتین میشه به عنوان یکی از نمونه ها بهش استناد کرد ........و بروزش در جامعه دینی نمونه ای که گفتین بیشتره .......و چه بسا همین فرد در جامعه دیگری باشه به شکل دیگر بروز کنه .......در جوامع غیر دینی به شکل بدتر

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درموردتایپیک قبلاجواب دادم.
چون شمابه لفظ حیوان اعتراض داشتیدارجاع دادم به آیه قرآن
کار با ارجاع درست نمیشه . نکته چالش برانگیز نحوه و مدل ارجاع هست. نظر شخص شما در استفاده از منابع از جمله قرآن صحیح نیست . یعنی جایگاه انسان با جایگاه قرآن یکی نیست . چون تو قرآن به فلان خصوصیت فلان خطاب رو کرده , پس منم به خودم حق میدم که دانسته و ندانسته به هر کس که از راه رسید همان القاب رو بچسبونم؟ هر کس هم ایراد گرفت بگم قرآن گفته؟
اون کاربر rahinoگفته بود : حیوان مسلمان . این تو کجای قرآن هست ؟ سعی کنید یا مرید باشید یا مقلد. دوتاش یه جا نمیشه.

rahino

کاربر ممتاز
سلام
در پاسخ به اینکه من چرا لفظ حیوان مسلمان برای برخی انسانها که دارای ظاهری اسلامی اما باطنی حیوانی آوردم در پستهای قبلی جواب دادم اما مثل اینکه شما
ayja
هنوز هم تردید دارید ولی شاید اینو قبول داشته باشید که اگر کسی چشم بصیرت داشته باشد میتواند ظاهر حقیقی انسانها را از روی باطنشان دقیق ببیند که برخی علمای ما این مورد را که نامش چشم برزخی هست را داشته اند و دارند
اینجا لازم دانستم که دو روایت را بیاورم که به استناد از قران کریم هست و حدیث ها از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم )و امام علی (علیه السلام )میباشد
تا بدانیم لفظ حیوان اینجا در ظاهر دیده نمیشود اما حقیقتا روزی که پرده ها کنر رود دیده میشود

از قرآن استفاده مي‌كنيم كه در روز قيامت انسان با هويتي كه در دنيا براي خود ساخته ات محشور مي‌شود. يعني، اگر در مسير انسانيت، حركت استكمالي كرده و حقيقت و هويت خود را شكوفا كرده باشد به صورت انساني كامل محشور مي‌شود و به عبارت ديگري(كه از روايات استفاده مي‌شود) چنين كسي وقتي وارد صف محشر مي‌شود همچوم ماه شب چهارده مي‌درخشد و اهل محشر را به خود جذب مي‌كند.اما، اگر كسي هويت انساني‌اش را در دنيا از دست داده و در حيوانيت غوطه‌ور شده باشد، در روز قيامت با همان صورت حيواني محشور مي‌شود و به هيأت سگ يا گرگ يا مورچه و يا... .ارد صف محشر مي‌شود. حال آن كه در عالم جمع الجمع آخرت اگر چه به صورت حيوان است، ولي همه او را مي‌شناسند.اين معناي اول از تجسم اعمال در عالم آخرت است.

شيخ جليل القدر«طبرسي»(ره) در تفسير مجمع البيان در تفسير آبه«يوم ينفخ في الصور فتاتون افواجا» اين حديث را نقل مي‌كند:
روزي«معاذ بن جبل» كه از اصحاب رسول خدا(ص) بود، در منزل«ابو ايوب انصاي» از حضرت در مورد آيه داده شده سوال كرد. پيامبر(ص) فرمود:« اي معاذ از امر عظيمي پرسيدي». سپس چشمان مباركش را بست و فرمود:« ده طائفه از امت من به صورت پراكنده محشور مي‌شوند. خداوند آنها را از ميان مسلمين مشخص مي‌فرمايد. صورت برخي از آنها را به شكل ميمون و برخي ديگر را به صورت خوك تغيير مي‌دهد و عده‌اي از آنها وارونه خواهند بود به‌گونه‌اي كه پا در هوا و صورت در زمين دارند. آنگاه با صورتشان روي زمين كشيده مي‌شوند. برخي نيز با چشم نابينا رفت‌وآمد مي‌كنند. بعضي ديگر كر و گنگ‌اند و انديشه نمي‌كنند. بعضي زبانهاي خود را مي‌جوند و چرك از دهانشان جاري مي‌شود به طوري‌كه اهل محشر از بوي گند آن ناراحت مي‌شوند. عده‌اي دست و پايشان بريده است و برخي ديگر بر شاخه‌هايي از آتش آويزانند. عده‌اي از آنها نيز عفونتشان از مردار گنديده بدتر است و بعضي لباس‌هايي از مس گداخته شده به تن مي‌كنند كه بر بدنشان چسبيده است.
آنها كه به صورت ميمونند سخن چينانند و آنهايي كه به صورت خوكند از كسب حرام تغذي مي‌كردند. اما، ربا خواران وارونه هستند و دادستانها و قضاتي كه در قضاوتشان ظلم روا داشته‌اند كور محشور مي‌شوند. مردم مغرور كر ولال هستند و دانشمنداني كه به علمشان عمل نكرده‌اند و قضاتي كه عملشان مخالف گفتارشان است، زبان خود را مي‌جوند. دست و پا بريدگان كساني‌اند كه همسايگان خود را آزار مي‌كردند و سعايت كنندگان آويخته‌گان به شاخه‌هاي آتشند. آنهايي كه مردم از عفونتشان ناراحتند و از مردار بدتراند كساني‌اند كه از شهوتها و لذتهاي حرام كامياب شدند و حقوق الهي را نپرداختند و آنهايي كه لباسهايشان از مس گداخته در آتش است كساني‌اند كه اهل كبر و مفاخرت بوده‌اند.
آري روز قيامت هر كس به همان سيمايي ظاهر مي‌شودكه اعمالش اقتضا مي‌كند.

.( تفسیر مجمع‌البیان و نور الثقلین و صافی، ذیل آیه 18 سوره نبأ )

امام صادق (ع ) :ابصر علی بن ابی طالب – علیه السلام – رجلا ینقر صلاته فقال : منذ کم صلیت بهذه الصلاه ؟ فقال له الرجل : منذ کذا وکذا فقال : مثلک عند الله مثل الغراب اذا نقر لو مت ، مت علی غیر مله ابی القاسم محمد – صلی الله علیه واله – ثم قال علی – علیه السلام – :ان اسرق الناس من سرق من صلاتهعلی (ع ) به مردی که نمازش را به سرعت می خواند، نگاه کرد. امام سؤال کرد از چه وقتی این طور نماز می خوانی ؟ مرد پاسخ داد: از فلان وقت تا به حال . امام فرمودند: مثل (نماز خواندن ) تو در پیش خداوند مثل کلاغی است که (بسرعت ) از زمین دانه می چیند، اگرتو به این حالت بمیری ، مرده ای به غیر دین پیامبر اسلام . امام فرمودند: همانا که دزدترین مردم کسی است که از نمازش بدزدد (یعنی کم کند).

( وسائل الشیعه ، ج ۳، ص ۲۴ )

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
در پاسخ به اینکه من چرا لفظ حیوان مسلمان برای برخی انسانها که دارای ظاهری اسلامی اما باطنی حیوانی آوردم در پستهای قبلی جواب دادم اما مثل اینکه شما
ayjaهنوز هم تردید دارید ولی شاید اینو قبول داشته باشید که اگر کسی چشم بصیرت داشته باشد میتواند ظاهر حقیقی انسانها را از روی باطنشان دقیق ببیند که برخی علمای ما این مورد را که نامش چشم برزخی هست را داشته اند و دارند
اینجا لازم دانستم که دو روایت را بیاورم که به استناد از قران کریم هست و حدیث ها از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم )و امام علی (علیه السلام )میباشد
تا بدانیم لفظ حیوان اینجا در ظاهر دیده نمیشود اما حقیقتا روزی که پرده ها کنر رود دیده میشود

از قرآن استفاده مي‌كنيم كه در روز قيامت انسان با هويتي كه در دنيا براي خود ساخته ات محشور مي‌شود. يعني، اگر در مسير انسانيت، حركت استكمالي كرده و حقيقت و هويت خود را شكوفا كرده باشد به صورت انساني كامل محشور مي‌شود و به عبارت ديگري(كه از روايات استفاده مي‌شود) چنين كسي وقتي وارد صف محشر مي‌شود همچوم ماه شب چهارده مي‌درخشد و اهل محشر را به خود جذب مي‌كند.اما، اگر كسي هويت انساني‌اش را در دنيا از دست داده و در حيوانيت غوطه‌ور شده باشد، در روز قيامت با همان صورت حيواني محشور مي‌شود و به هيأت سگ يا گرگ يا مورچه و يا... .ارد صف محشر مي‌شود. حال آن كه در عالم جمع الجمع آخرت اگر چه به صورت حيوان است، ولي همه او را مي‌شناسند.اين معناي اول از تجسم اعمال در عالم آخرت است.

شيخ جليل القدر«طبرسي»(ره) در تفسير مجمع البيان در تفسير آبه«يوم ينفخ في الصور فتاتون افواجا» اين حديث را نقل مي‌كند:

.( تفسیر مجمع‌البیان و نور الثقلین و صافی، ذیل آیه 18 سوره نبأ )

( وسائل الشیعه ، ج ۳، ص ۲۴ )
شما داری به زمین و زمان متصل میشی که به هر لطائف الحیل حرفت رو به کرسی بنشانی ولی هر بار دورتر میشی. سئوال من خیلی واضح هست : برو مجدد بخون و اصل سئوال رو دریاب .اون کاربر rahinoگفته بود : حیوان مسلمان . این تو کجای قرآن هست

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوالتو میشه یکم بیشتر توضیح بدی؟؟ من هنوز نفهمیدم مخالفی موافقی؟؟
با سلام
انسان شرقی , با اینهمه تظاهرات عالی که تو ظاهر از خود نشون میده , میخواد چی رو به کی ثابت کنه ؟ خوب هر کسی بهتر از همه از باطن خودش خبر داره . مگه اینطور نیست؟ با این حال چرا همش با تظاهر ظاهری زندگی میکنه و چرا دوست داره هم خودش و هم دیگران رو گول بزنه؟ آیا اینهمه آموزه های اخلاقی که همه جا اکران شده اینام ظاهری اند که این نتایج بدست اومده ؟
( قبلا از هم اندیشی شرکت کنندگان تشکر میکنم)

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوالتو میشه یکم بیشتر توضیح بدی؟؟ من هنوز نفهمیدم مخالفی موافقی؟؟
فهمیدی میخوای چه کنی؟ شما اگه مایل بودی در مورد موضوع نظر روبگو . بحث موافق و مخالف که نداریم. این یه موضوع هست که روش هم اندیشی میکنی.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

به نظرم دیدتون اشتباه است ........چون اگر کسی واقعا دین و سیاستش یکی باشه دست به همچین کاری دست نمیزنه.........
دین اصن سیاست نیست . یه جور باور هست. خیلی از باور ها قابل انتشار هستند ولی قابل سیاست گذاری نیستند.
این جمله کلا غلطه که گفته شده : سیاست ما عین دیانت ماست.
اگر میگفت : رفتار ما یک رفتار دینی است , اونوقت میشد به نتایجش امیدوار شد.
سیاست پدر مادر ندارد. اگر دین سیاسی بشه , از بین میره.

بالا