تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
عزیز این برا هوافضاست ما برقیا ازین شانسا نداریم
5/6 سال یه بار یادشون میوفته یه سوال آسون بدن

نه اتفاقا..!!!

آسون نیست...!

توی راه حلش دو سه تا انتگرال گیری خفن داره ک احتمال اشتباهش هم بسیار زیاده!!

(البته متاسفانه حق با شماست... معمولا سوالای سخت مال برقیاست..!)

_MammStein_

عضو جدید
نه اتفاقا..!!!

آسون نیست...!

توی راه حلش دو سه تا انتگرال گیری خفن داره ک احتمال اشتباهش هم بسیار زیاده!!

(البته متاسفانه حق با شماست... معمولا سوالای سخت مال برقیاست..!)

میشه حلشو بذارید؟مربوط به فصل انتگرال مختلط میشه آیا؟

_MammStein_

عضو جدید
دوست عزیز
یه دور سوالای برق رو با سوالای بقیه ی رشته ها مقایسه کنی میفهمی که چقدر سطح سوالا فرق داره!
ضمنا سوالای دانشگاه آزاد چون استاندارد نیستن توصیه نمیشه حل شون وگرنه کسی منکر سخت بودنشون نیست
همین حفظ کردن فرمول سختش میکنه دیگه/دوستان فایلی ضمیمه کردن رو میگم این همه فرمول با شرایط خاص یه جاش عوض شه نمیشه حل کرد که

اون فایل ضمیمه شده که ماله مدرسان شریفه بدرد نمیخوره.باید روش حل کلی باشه نه اینکه هی شرط داشته باشه

890031156

کاربر ممتاز
اون فایل ضمیمه شده که ماله مدرسان شریفه بدرد نمیخوره.باید روش حل کلی باشه نه اینکه هی شرط داشته باشه
خب منم همینو میگم دیگه
روش کلی ش تو 3 دقیقه تموم نمیشه حداقل 7/8 دقیقه وقت میخواد

ehsan0641

کاربر بیش فعال
نه دوست عزیز،گزینه 2
بله بله، اصلا حواسم نبود( امان از این حواس پرتی)
اینو همین الان با انتگرال گیری به روش مانده حل کردم که دقیقا گزینه 2 پیدا شد
تقسیم میشه به دوتا انتگرال که انتگرال اول که 1 تقسیم بر تی به توان دو هست حاصلش میشه صفر انتگرال دوم روی بازه از منفی بینهایت تا مثبت بی نهایت میشه پی ضربدر ایکس که چون تابع زوج هست برای بدست اوردن روی نصف بازه میشه جواب رو هم تقسیم بر دو کرد که گزینه 2 پیدا میشه. سوال سختی نیست کاش اینطوری انتگرال گیری بیاد!!!!!!!!!!!.

M_O_H_3_E_N

اخراجی موقت

اون فایل فقط یه سری روش تستی هست که برای 30 درصد سوالا جواب میده و منم نگفتم کلیه مثلأ از 7 تا سواله ریاضی مهندسی 1 رو هم که بشه با این روش زد حدود 10٪ درصد ریاضی تو بالا میبره مسلمأ روش های تشریحی باید قبل از این فایل خونده بشه و همون طور که دیدی سوالای برق 90و92 رو خیلی راحت با این روش جواب دادیم البته بازم میگم کسی که وقت داره باید مطالبو کاملأ کلی و تشریحی بخونه ولی اینکه میگی بدرد نمیخوره یه کم بی انصافیه بهتر بود میگفتی باید تشریحیشم بلد باشیم و اینم در کنارش بلد باشیم:smile:

آخرین ویرایش:

_MammStein_

عضو جدید
بله بله، اصلا حواسم نبود( امان از این حواس پرتی)
اینو همین الان با انتگرال گیری به روش مانده حل کردم که دقیقا گزینه 2 پیدا شد
تقسیم میشه به دوتا انتگرال که انتگرال اول که 1 تقسیم بر تی به توان دو هست حاصلش میشه صفر انتگرال دوم روی بازه از منفی بینهایت تا مثبت بی نهایت میشه پی ضربدر ایکس که چون تابع زوج هست برای بدست اوردن روی نصف بازه میشه جواب رو هم تقسیم بر دو کرد که گزینه 2 پیدا میشه. سوال سختی نیست کاش اینطوری انتگرال گیری بیاد!!!!!!!!!!!.

میشه بیشتر قسمت دوم انتگرالو توضیح بدید؟ روی بازه از منفی بینهایت تا مثبت بینهایت میشه پی....

ehsan0641

کاربر بیش فعال
میشه بیشتر قسمت دوم انتگرالو توضیح بدید؟ روی بازه از منفی بینهایت تا مثبت بینهایت میشه پی....

دوست عزیز حواست باشه انتگرال گیری نسبت به تی هست و در قسمت دوم حاصل انتگرال میشه پی ضربدر ایکس که چون تابع زوج هست ما میتونیم برای بدست اوردن حاصل انتگرال روی نصف بازه اونو تقسیم بر دو کنیم(چون تابع زوج هست درصورت فرد بودن همچین کاری نمیشد انجام بدی) موفق باشید

_MammStein_

عضو جدید
دوست عزیز حواست باشه انتگرال گیری نسبت به تی هست و در قسمت دوم حاصل انتگرال میشه پی ضربدر ایکس که چون تابع زوج هست ما میتونیم برای بدست اوردن حاصل انتگرال روی نصف بازه اونو تقسیم بر دو کنیم(چون تابع زوج هست درصورت فرد بودن همچین کاری نمیشد انجام بدی) موفق باشید

من مشکلم حاصل انتگرال که میشه پی در ایکس هستش این از کجا اومده؟

samin_m

کاربر ممتاز
دوستان یه سوال هم داشتم و اینکه دلیل و اثبات این نکات چیه؟؟

1.jpg

IMAG0916 - Copy.jpg

ممنون از توجهتون...

_MammStein_

عضو جدید
شرمنده،دیگه زحمت انتگرال گیری به عهده خودتون!چون وقتگیر بود ننوشتم..

مشاهده پیوست 170914

احسان جان،داشتم جواب رو مینوشتم،نظرم درباره صحبت شما رو هم رو کاغذ نوشتم!

شرمنده اگ بدخط هستم!

مشاهده پیوست 170916

ممنون ولی روش اول خیلی طولانیه روش دوم که احسان گفتن جواب میده و ساده تر هستش و این مطلب توی کتاب کریمی بخش انتکرال مختلط و در کتاب مومن زاده و پارسه فک کنم توی بخش محاسبه مانده هستش که اگه انتگرال از منفی بینهایت تا مثبت بی نهایت باشه و به صورت f(x)cosw یاf(x)sin w باشه میتونیم با محاسبه مانده تابع یک دوم f(x) e^ jwn در قطب f(x) بدست آورد که قسمت حقیقی این مانده میشه جواب انتگرال f(x) cos w و قسمت موهومیش میشه جواب انتگرال f(x) sin w

samin_m

کاربر ممتاز
ممنون ولی روش اول خیلی طولانیه روش دوم که احسان گفتن جواب میده و ساده تر هستش و این مطلب توی کتاب کریمی بخش انتکرال مختلط و در کتاب مومن زاده و پارسه فک کنم توی بخش محاسبه مانده هستش که اگه انتگرال از منفی بینهایت تا مثبت بی نهایت باشه و به صورت f(x)cosw یاf(x)sin w باشه میتونیم با محاسبه مانده تابع یک دوم f(x) e^ jwn در قطب f(x) بدست آورد که قسمت حقیقی این مانده میشه جواب انتگرال f(x) cos w و قسمت موهومیش میشه جواب انتگرال f(x) sin w

والا من هنوز مانده ها رو کامل نخوندم...فعلا اولشم...

ولی تا جایی ک از ترم 3 یادم هست،از مانده ها توی انتگرال های مختلط استفاده میکردیم،نه حقیقی!!

ایشالا هروقت ب اونجا رسیدم نظر میدم!

.V A H I D.

عضو جدید

ولی تا جایی ک از ترم 3 یادم هست،از مانده ها توی انتگرال های مختلط استفاده میکردیم،نه حقیقی!!

3نوع انتگرال حقیقی به روش مانده ها حل می شن
هر موقع به مانده ها برسین خودتون حتما متوجه می شین

_MammStein_

عضو جدید

ایشالا هروقت ب اونجا رسیدم نظر میدم!

خب اینجا ایکس رو به زد تبدیل میکنیم.
انتگرالهایی از این دست که مثلا یک تقسیم بر یک بعلاوه ایکس بتوان سه یا چهار اینارم با این روش مانده ها حل میشه البته با این بالایی که گفتم فرق داره

ehsan0641

کاربر بیش فعال
دوستان به نظر من تو قسمت انتگرال گیری روش مانده به سایر روشها یه مقدار ارجحیت داره چون وقتی با این روش حل میکنید امکانش هست بدون اینکه لازم باشه تمام سوالو حل کنی جواب رو از رو گزینه ها پیدا کنی. هرچند که روش لاپلاس هم هست ولی بنده چون تو روش مانده یه مقدار واردتر شدم ترجیح میدم از مانده انتگرالها رو بحلم!!! آرزوی موفقیت میکنم واسه تمام کسایی که مثل خودم میان اینجا و به واقع دنبال یادگیری هستن تا موفق بشن و نه افراد از خدا بی خبر که فقط تخریب و تبلیغ رو میشناسن.

ehsan0641

کاربر بیش فعال
دوستان یه سوال هم داشتم و اینکه دلیل و اثبات این نکات چیه؟؟

مشاهده پیوست 170917

مشاهده پیوست 170918

ممنون از توجهتون...
ببین دوست عزیز هر دو نکته ای که گذاشتی تقریبا یه معنی میدن. نکته 4 گفته اگر شما ریشه مخرج یه تابع رو داشته باشی بعد حد اون تابع رو بگیری در نقطه ریشه مخرجش تابع تعریف نشده یا بینهایت میشه، خوب این مسلمه چون تابع میشه عدد تقسیم بر صفر که قاعدتا باید بینهایت بشه. نکته دوم این دفعه برعکس گفته یعنی گفته اگر تابع در یه نقطه ای بینهایت بشه اونوقت اون نقطه نقطه تکین تابع است.
این نقاط تکین رو نکاتشو جمع اوری کردم و تو یه کاغذ نوشتم و کاملا مشکلاتی که توی تشخیص نقاط تکین داشتم از بین رفتن اگه دوستان خواستن میذارمشون تا مشکلی از باب تشخیص نقاط تکین و نوع تکین وجود نداشته باشه.

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین دوست عزیز هر دو نکته ای که گذاشتی تقریبا یه معنی میدن. نکته 4 گفته اگر شما ریشه مخرج یه تابع رو داشته باشی بعد حد اون تابع رو بگیری در نقطه ریشه مخرجش تابع تعریف نشده یا بینهایت میشه، خوب این مسلمه چون تابع میشه عدد تقسیم بر صفر که قاعدتا باید بینهایت بشه. نکته دوم این دفعه برعکس گفته یعنی گفته اگر تابع در یه نقطه ای بینهایت بشه اونوقت اون نقطه نقطه تکین تابع است.
این نقاط تکین رو نکاتشو جمع اوری کردم و تو یه کاغذ نوشتم و کاملا مشکلاتی که توی تشخیص نقاط تکین داشتم از بین رفتن اگه دوستان خواستن میذارمشون تا مشکلی از باب تشخیص نقاط تکین و نوع تکین وجود نداشته باشه.
اگه وقتی تابع رو بسط میدی توانهای منفی نداشت.نقطه تکین برداشتنی میشه

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

بچه هاااااااااااااااااااااااااااااااااااااا مثلا اومدم اینجا یه سوال بپرسم:surprised:این چه وضعیتیه؟!!!!این چه برخورد و بیانیه که شما دارین باهم؟!!!!مثلا ما مهندسیم!!!!ما قراره برای اول خودمون،بعد واسه جامعه مون مفید باشیم!!!چرا توهین؟!!!!چرا بی احترامی؟!!!!!!اصن بی خیال سوالم شده!!!!اینجا ظاهرا سر چهار راااااس نه جای سوال پرسیدن!!!!:(

از همه ی دوستان تمنا دارم بحث در مورد موسسه و کتاب هارو تموم کنن والا دیگه الان وقت معرفی منبع نیست اینجا تاپیکه ریاضیه برا رفع اشکال و یادپرفتن ریاضی باز شده نه برا اسپم و تبلیغ و تخریب
دیگه از بس بحث شده کمتر کسی به انجمن سر میزنه
بیاین فقط اشکال بپرسیم و نکات مهم رو بهم بگیم
من ریاضی شروع نکردم هر روز میام سر میزنم میگم شاید یکی یه سوال یا نکته گقت یاد بگیرم عوض نکته همش...............

بنظرمن این موسسات و آزمون ها ومنابع شده بهونه ی بعضی کاربرا که فوری همون روز یه کاربری میسازن ومیان ،فقط یه هدف دارن :
تخریب این سایت و اینکه ما دوستان از این سایت بهره نبریم...
از بچه ها میخوام به این افراد اصلا اهمیت ندن و به رفع اشکالات خودشون بپردازن

aminvo

عضو جدید
سلام دوستان

عکس زیر متعلق به کتاب ریاضی مهندسی کریمی هست فصل دوم بخش اعداد مختلط، انتهای بخش هست. من هر چی تلاش کردم نتونستم بفهمم چه چوری از رابطه آبی به رابطه قرمز رسیده. ممنون میشم در این رابطه کمکم کنید.

با سپاس فراوران.

شاد و پیروز باشید.

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان

عکس زیر متعلق به کتاب ریاضی مهندسی کریمی هست فصل دوم بخش اعداد مختلط، انتهای بخش هست. من هر چی تلاش کردم نتونستم بفهمم چه چوری از رابطه آبی به رابطه قرمز رسیده. ممنون میشم در این رابطه کمکم کنید.

با سپاس فراوران.

شاد و پیروز باشید.

دوست خوبم،اگه رابطه
آبی رو در e^iw ضرب بکنی،یه معادله درجه دو برحسب e^iw میشه

و رابطه
قرمز جواب معادله هست...

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان،2تا سوال از حضورتون داشتم

اول اینکه:

چرا در انتخاب مسیر برای انتگرال های نوع اول نیم صفحه بالایی رو انتخاب میکنیم؟(چرا ربع دایره یا تمام دایره یا....نیست؟؟اصلا فلسفه و روش انتخاب مسیر توی این مورد چی هست؟)

2.jpg

دوم:

دلیل وجود این فرمول(اثباتش یا توجیه اش یا...)چی هست؟

3.jpg

ممنون از توجه شما عزیزان..

مهتاب 8797

عضو جدید
در مورد تابع x^2+iy^2 کدام گزینه صحیح نیست؟
1)بر x=y تحلیلی است. 2)تابع پیوسته است 3)بر x=y مشتق پذیر نیست 4)روابط کوشی ریمان در x=y برقرارند
جواب شده گزینه1
بچه ها مگه میشه یه تابعی تحلی نباشه ولی مشتق پذیر باشه؟!!!:surprised:اصن تو تعریف تحلیلی بودن و مشتق پذیری و اینکه روابط کوشی ریمان ازش چه نتیجه ای میشه گرفت دچار سردر گرمی شدم!!!

و سوال دومم درباره توابع همسازه:
از کجا بفهمیم یه تابع همسازه.
و سوال سومم از فصل 1)بحث مزدوج همسازه:
تو کتاب نوشته اگه تابعی تحلیلی باشه v مزدوج همساز u است ولی u مزدوج همساز v نیس.....
میشه یه کم راجعش توضیح بدین؟اصلا مگه مزدوج همساز چه جوریه؟!!!!:cry:
من این اخر فصل همه رو قاطی کردم!!!

amir mahdian

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

در مورد تابع x^2+iy^2 کدام گزینه صحیح نیست؟
1)بر x=y تحلیلی است. 2)تابع پیوسته است 3)بر x=y مشتق پذیر نیست 4)روابط کوشی ریمان در x=y برقرارند
جواب شده گزینه1
بچه ها مگه میشه یه تابعی تحلی نباشه ولی مشتق پذیر باشه؟!!!:surprised:اصن تو تعریف تحلیلی بودن و مشتق پذیری و اینکه روابط کوشی ریمان ازش چه نتیجه ای میشه گرفت دچار سردر گرمی شدم!!!

و سوال دومم درباره توابع همسازه:
از کجا بفهمیم یه تابع همسازه.
و سوال سومم از فصل 1)بحث مزدوج همسازه:
تو کتاب نوشته اگه تابعی تحلیلی باشه v مزدوج همساز u است ولی u مزدوج همساز v نیس.....
میشه یه کم راجعش توضیح بدین؟اصلا مگه مزدوج همساز چه جوریه؟!!!!:cry:
من این اخر فصل همه رو قاطی کردم!!!

سلام
1.اگر تابعی تحلیلی باشد میتوان نتیجه گرفت که مشتق پذیر هم می باشد ،اما اگر مشتق پذیر باشد دلیلی بر تحلیلی بودن آن نیست..دقیقا مانند این است که اگر تابعی مشتق پذیر باشد، قطعا پیوسته است ولی اگر تابعی پیوسته باشد ،دلیلی ندارد که مشتق پذیر باشد.
این موارد شرط های لازم و کافی هستند.
در مورد روابط کوشی ریمان نیز همین بحث برقرار است. روابط کوشی ریمان شرط لازم برای مشتق پذیری است و اگر تابعی روابط کوشی ریمان در آن برقرار باشد، دلیلی ندارد مشتق پذیر باشد..اما اگر تابعی مشتق پذیر بود حتما روابط کوشی ریمان در آن برقرار است.

3و2.اگر به قضایای کوشی ریمان مسلط شوی بر روی مفاهیم تابع همساز و تحلیلی تسلط کامل پیدا میکنید.

مهتاب 8797

عضو جدید
سلام
1.اگر تابعی تحلیلی باشد میتوان نتیجه گرفت که مشتق پذیر هم می باشد ،اما اگر مشتق پذیر باشد دلیلی بر تحلیلی بودن آن نیست..دقیقا مانند این است که اگر تابعی مشتق پذیر باشد، قطعا پیوسته است ولی اگر تابعی پیوسته باشد ،دلیلی ندارد که مشتق پذیر باشد.
این موارد شرط های لازم و کافی هستند.
در مورد روابط کوشی ریمان نیز همین بحث برقرار است. روابط کوشی ریمان شرط لازم برای مشتق پذیری است و اگر تابعی روابط کوشی ریمان در آن برقرار باشد، دلیلی ندارد مشتق پذیر باشد..اما اگر تابعی مشتق پذیر بود حتما روابط کوشی ریمان در آن برقرار است.

3و2.اگر به قضایای کوشی ریمان مسلط شوی بر روی مفاهیم تابع همساز و تحلیلی تسلط کامل پیدا میکنید.

تو کتاب (اسم نبرم)نوشته بود "تابعی را در ناحیه D تحلیلی گویند که در تمام ان ناحیه مشتق پذیر باشد"خب این ینی تابع باید مشتق پذیر باشه که بش بگیم تحلیلی دیگه!!!!پس تعریف تحلیلی بودن چیه؟!!!!!:eek: آره قسمتی که گفتین روابط کوشی ریمان برقرار باشه و مشتق پذیر نباشه رو قبول دارم.ولی جمله اولتون با این تعریف در تناقض نیس؟!!!!
تو این تستم که تو این همون کتاب اومده بود گزینه اول غلطه ینی این تابع تحلیلی نیس ولی مشتق پذیره!!!!(البته من گزینه 3 رو اشتباه نوشتم:درستش گزینه 3:مشتق پذیر است)....

_MammStein_

عضو جدید
تو کتاب (اسم نبرم)نوشته بود "تابعی را در ناحیه D تحلیلی گویند که در تمام ان ناحیه مشتق پذیر باشد"خب این ینی تابع باید مشتق پذیر باشه که بش بگیم تحلیلی دیگه!!!!پس تعریف تحلیلی بودن چیه؟!!!!!:eek: آره قسمتی که گفتین روابط کوشی ریمان برقرار باشه و مشتق پذیر نباشه رو قبول دارم.ولی جمله اولتون با این تعریف در تناقض نیس؟!!!!
تو این تستم که تو این همون کتاب اومده بود گزینه اول غلطه ینی این تابع تحلیلی نیس ولی مشتق پذیره!!!!(البته من گزینه 3 رو اشتباه نوشتم:درستش گزینه 3:مشتق پذیر است)....

خب توی همین تعریفی که شما از کتابی که اسمشو نبردید نوشتید همین جمله جواب سوال شماس و مشخصه که گزینه یک درست هستش یعنی تحلیلی نیست حالا چرا
وقتی شرایط کوشی ریمان رو بنویسیم میشه x=y یعنی روی خط x=y شرایط کوشی ریمان صادقه و روی این خط مشتق پذیر است پس روی تمام ناحیه مشخص پذیر نیستش پس تحلیلی نیستش.

بالا