تاپیک رفع اشکال درس الکترومغناطیس کنکور کارشناسی ارشد

juvefans

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت شما که نام شریف شمارو نمیدونم
/ممنون از پاسختون/

اما منظورم از سوال اول سطر بالای انتگرال بود نه صورت کسر :) یعنی لامبدا مساوی با q تقسیم بر آلفا ضردبدر r از کجا آمده/

و اما سوال دوم:یعنی اینجا خط چین سبز رنگ = r هست؟

بازم ممنون/انشالله با کمک شما و تلاش هرچه بیشتر بتونم در این درس پیشرفت داشته باشم.

راستی پاسخ تشریحی سوالات خودآزمایی را شما جایی دیدین؟ً

من علی هستم .:D

1- چون طول قوس برابر الفا در شعاع هست ، و ما بار +Q را در یک قوس ریختیم پس با تقسیم مقدار بار بر طول ، لاندا که برابر با چگالی بار هست محاسبه شده .

2-بله / شکل اشتباه رسم شده در صورت سوال .

نه من ندیدم خیلی هم سخت هست اون سوالات ولی فکر کنم کار خوبی باشه حل کردنش . در ضمن تستهای دکتری و رشته فیزیک ( در همین پارسه هست ) هم نگاهی بندازید بد نیست .;)

atena2

عضو جدید
کتابهای پارسه رو از کجا میشه خرید ؟
مغناطیس و ریاضیات رو می خواستم

juvefans

کاربر ممتاز
کتابهای پارسه رو از کجا میشه خرید ؟
مغناطیس و ریاضیات رو می خواستم

لطفا در تاپیک گفتگوی خودمانی یا معرفی منابع مطرح کنید سوال رو .
( از نمایندگی های پارسه فقط میشه خرید )

chakavak-m

عضو جدید
سلام
یکی کمکم کنه متوجه نمیشم چه جوری تو مثال 4 جهت EP و Eعمود رو تشخیص داده
WIN_20140522_195722.jpg

juvefans

کاربر ممتاز
سلام
یکی کمکم کنه متوجه نمیشم چه جوری تو مثال 4 جهت EP و Eعمود رو تشخیص داده
مشاهده پیوست 209651

1- اینجا فقط خواسته نشان بده که نیرو از دو بخش تشکیل شده ، عمودی و افقی

2 - به صورت دلخواه دو جهت برای آنها اختار کرده بر اساس مقدار پارامترها جهت ها مشخص میشوند . توجه کنید که در ادامه سوال خودش نوشته " این منهی اون یا اون منهی این ... " اونو دوباره بخونید .

chakavak-m

عضو جدید
WIN_20140522_195906.jpgممنون علی آقا یه سوال دیگه
اینجا تو مثال 7 اومده جهت E ها رو به دست آورده. در جهت z و y ساده شدن. مولفه x میدان چه جوری به وجود اومده؟

Paydar91

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 209811ممنون علی آقا یه سوال دیگه
اینجا تو مثال 7 اومده جهت E ها رو به دست آورده. در جهت z و y ساده شدن. مولفه x میدان چه جوری به وجود اومده؟

دوست من روی شکل نشون دادم امیدوارم متوجه شده باشی دو نقطه روی حلقه می گیریم و به صورت برداری نشون دادم ای مثبت ناشی از قسمت مثبت حلقه و ای منفی ناشی از قسمت منفی حلقه بعدش روی شکل تجزیشون میکنی و میبینی که قسمت محور زد همو خنثی میکنند و صفر میشه و دو بردار در جهت منفی ایکس هت داریم که با هم جمع میشند و جهت نهایی بردار میدان در جهت منفی ایکس میشه

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/cbadb804b44d1e091.jpg

chakavak-m

عضو جدید
دوست من روی شکل نشون دادم امیدوارم متوجه شده باشی دو نقطه روی حلقه می گیریم و به صورت برداری نشون دادم ای مثبت ناشی از قسمت مثبت حلقه و ای منفی ناشی از قسمت منفی حلقه بعدش روی شکل تجزیشون میکنی و میبینی که قسمت محور زد همو خنثی میکنند و صفر میشه و دو بردار در جهت منفی ایکس هت داریم که با هم جمع میشند و جهت نهایی بردار میدان در جهت منفی ایکس میشه

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/cbadb804b44d1e091.jpg
ممنون چقدر ساده بود من بی دقتی کردم :(

600ali

عضو جدید
سلام دوستان بین کتاب مغناطیس پارسه و اشرفیان که تازه چاپ شده موندم کدومو بگیریم؟

Reza82N

عضو جدید

سلام دوستان
سوالی که شاید خیلی ساده باشه برام ایجاد شده چرا اینجا برای محاسبه Ex کران انتگرال
ولی برای محاسبه Ey کران انتگرال
قرار داده؟چون زاویه Θ که همون زاویه است و جاش تغییر نکرده(وگرنه در انتگرال Ey عامل اسکالر ساز sin نمیشد)میخوام حالت کلیشو بدونم که مساله عوض شد بشه تعمیم داد.

آخرین ویرایش:

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوالی که شاید خیلی ساده باشه برام ایجاد شده چرا اینجا برای محاسبه Ex کران انتگرال
ولی برای محاسبه Ey کران انتگرال
قرار داده؟چون زاویه Θ که همون زاویه است و جاش تغییر نکرده(وگرنه در انتگرال Ey عامل اسکالر ساز sin نمیشد)میخوام حالت کلیشو بدونم که مساله عوض شد بشه تعمیم داد.

دوست من دومی رو توی کتاب اومده در یک منفی انتگرال رو ضرب کرده و کران ها رو جابه جا کرده....

شما توی انتگرال دومی کسینوس رو تی بگیر بعدش بعد تغییر متغیر انتگرال میشه منفی کسینوس به توان 3 تقسیم بر سه کرانش از صفر تا پی دوم ولی همون طور که توی خط اول گفتم ایشون در یک منفی ضرب کردند و کران ها رو جابه جا کردند !!

llvll.asoud

کاربر ممتاز
علی جان من سوالی داشتم میخواستم ببینم توی فصل های اولیه مغناطیس مثل میدان و پتانسیل اینا فرمول زیاد داریم مثلا میدان حلقه کره خط و .... آیا باید اینارو همشو حفظ کنی؟ شما این قسمتارو چطور میخوندی؟

البته بقیه دوستان هم اگه مغناطیس رو سال پیش زدند و تجربه ای در این خصوص دارن خوشحال میشم این تجربشونو انتقال بدن

آخرین ویرایش:

juvefans

کاربر ممتاز
علی جان من سوالی داشتم میخواستم ببینم توی فصل های اولیه مغناطیس مثل میدان و پتانسیل اینا فرمول زیاد داریم مثلا میدان حلقه کره خط و .... آیا باید اینارو همشو حفظ کنی؟ شما این قسمتارو چطور میخوندی؟

البته بقیه دوستان هم اگه مغناطیس رو سال پیش زدند و تجربه ای در این خصوص دارن خوشحال میشم این تجربشونو انتقال بدن

من ملاک خوبی نیستم شما ببینید تا جایی که میتونید بخونید که بالاتر بزنید .
من فرمول فقط میدان هارو حفظ کردم و میدان های مغناطیسی رو . فرمول های پتانسیل رو دیگه حفظ نکردم چون محاسبه ساده بود .
تا جایی که میشه نباید مواردی که از یک فرمول کلی بدست میاد رو حفظ کرد . فقط بهتره فرمولها ( نتایجی ) رو حفظ کنیم که پر تکرار باشند . ( توی خود کتاب هرچی سبز نوشته یا گفته حفظ شود )
بعضی ها عادت دارن خیلی فرمول حفظ کنند که به نظرم مفید نیست . بهتره استفاده سریع از فرمولهایی که کلی هستند رو یاد بگیریم ( دست گرمی و مغز گرمی )

Paydar91

کاربر ممتاز
دوستان کسی کتاب مغناطیس مظهری رو خونده؟ کتاب خوبیه؟

سلام. بله من خوندم..راستش این کتاب درسته توش نکاتی هست که توی هر کتابی شاید نباشه و خیلی هم کمه..ولی این کتاب برای کسی که میخواد شروع کنه نمیتونه خوب باشه..ولی بعد ها که به تسلط نسبی رسیدید و.. بد نیست یه نگاه گذرا بهش بندازید.

hirkaniboy

عضو جدید
سلام. از دوستان کسی کتاب مغناطیس اشرفیان که جدیدا چاپ شده رو خونده؟ چجوریه ؟

zavareh89

عضو جدید
سلام دوستان میخواستم اگه میشه روش حل این سوالو واسم توضیح بدین
soal.jpgبعد یه سوال دیگه هم بود تو سوال پایین میخواستم ببینم تو گزینه ها نباید پی هم باشه؟ چون جواب من شامل عدد پیه
soal2.jpgممنون میشم جواب بدید

ѕнαpαrαĸ

عضو جدید
مشاهده پیوست 216321بعد یه سوال دیگه هم بود تو سوال پایین میخواستم ببینم تو گزینه ها نباید پی هم باشه؟ چون جواب من شامل عدد پیه
مشاهده پیوست 216324ممنون میشم جواب بدید

سلام من با چیزی که از فیزیک یادمه فک کنم سوال یک گزینه 4 درسته چون بار Q نصف میشه یعنی Q/2 *Q/2 بقیشم فرموله اصلیه

Paydar91

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 216321بعد یه سوال دیگه هم بود تو سوال پایین میخواستم ببینم تو گزینه ها نباید پی هم باشه؟ چون جواب من شامل عدد پیه
مشاهده پیوست 216324ممنون میشم جواب بدید

سلام.

در رابطه با سوال اول باید از رابطه ی نیروی وارد بر سطح هادی استفاده کنید که هستش ا تقسیم بر دو اپسیلون صفر انتگرال دو گانه چگالی بار سطحی در دی اس (برداری) که در این مساله جهتش در جهت ار هت کروی هستش پس برای انتگرال گیری باید اول به دکارتی تبدیل کنید این بردار یکه رو که به سه تا انتگرال دو گانه تبدیل میشه که دو تاش صفره و فقط در جهت زد هت میمونه و به جواب گزینه ی سه میرسید.

سوال دوم از این سوالات نکته دار کنکوری بوده که من به شخصه روی این سوالان دیگه یه لحظه هم وقت نمیزارم.ولی به هر حال توی جواب پی نداره. باید از متواضی الاضلاع استفاده کنید و..

tanakora

عضو جدید
سوال مهم

سوال مهم

سلام
کسي هست که اين سوال رو جواب بده؟

اگر يک مکعب مستطيل داشته باشيم و بخواهيم مقاومت آن را حساب کنيم ، مي توان از رابطه R=p L/A مقاومت دو سطح رو به رو را حساب کنيم
ولي چگونه مي توانيم مقاومت دو سطح مجاور همديگر را حساب کنيم ؟

th.jpg

Reza82N

عضو جدید

سلام دوستان اينجا متوجه نشدم cot صورت كسرش چطور نوشته شده،
اكر راهنمايي كنيد ممنون ميشم،

Reza82N

عضو جدید

سلام دوست عزيز،خيلي ممنون از جواب شما،ولي در خط سوم فرضي كه كردين نادرسته:چون

و فكر نميكنم اشتباه تايپى باشه چون با همون فرض نادرست نتيجه درست گرفتيد،

ضمن اينكه شما تتا رو طوري در نظر گرفتيد كه r عمود منصف h-z باشه درسته؟

Army Of One

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزيز،خيلي ممنون از جواب شما،ولي در خط سوم فرضي كه كردين نادرسته:چون

و فكر نميكنم اشتباه تايپى باشه چون با همون فرض نادرست نتيجه درست گرفتيد،

ضمن اينكه شما تتا رو طوري در نظر گرفتيد كه r عمود منصف h-z باشه درسته؟
سلام
آره ، اشتباه تایپی نیست
غلط حل کردم :D
بقیه دوستان باید نظر بدن.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ممنون میشم بگید قسمتهایی که خط کشیدم چطور تحلیل کرده؟و بر چه اساس و نکته ای
سوال1.jpg
جواب2.jpg

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان اينجا متوجه نشدم cot صورت كسرش چطور نوشته شده،
اكر راهنمايي كنيد ممنون ميشم،

سلام..من نمیدونم این مساله میدان یا پتانسیل نیم خط بوده یا چی ..به هر حال همچین چیزی توی مغناطیس نمیاد توی تستای کنکور..بهتره بهش فکر نکنی...

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان
ممنون میشم بگید قسمتهایی که خط کشیدم چطور تحلیل کرده؟و بر چه اساس و نکته ای
سوالمشاهده پیوست 218144
جوابمشاهده پیوست 218145

سلام

حل به روش اول:
ببنید می دانیم دیورژانس E برابر هستش با رو تقسیم بر اپسیلون صفر از طرفی چون گفته هیچ باری وجود نداره یعنی چگالی بار هم نداریم و رو صفره..پس میگیم دیورژانس E برابر با صفره از طرفی مگه نگفته گه میدان فقط در جهت ایکس هستش پس یعنی میدان فقط مولفه ی ایکس داره یعنی E اندیس ایکس در جهت ایکس هت حالا ازش دیورژانس بگریم یه جمله داریم همونی که اول دورش خط کشیدید میشه رند E اندیس ایکس به رند ایکس برابر با صفر و این تنها وقتی صفر میشه که میدان مستقل از ایکس باشه مثل عددی ثابت تا مشتقش صفر بشه پس تا این جا شد مستقل از ایکس

بعدش قسمت دوم دورش خط کشیدید برایند دو بردار غیر هم راستا قراره صفر بشه اخه میدونیم کرل هر میدان الکتریکی صفر هستش..حالا کرل می گیریم اگه قرار باشه اون عبارت صفر بشه برایند دو بردار باید هر کدومش صفر بشه که جمعش بشه صفر که طبق توضیحات بالا توی عبارت اول باید میدان مستقل از y و توی عبارت دوم میدان مستقل از z باشه تا جمعش بشه صفر در نهایت میشه گفت باید مستقل از ایکس و وای و زد باشه

حل به روش دوم و چشمی : چون گفته میدان فقط در جهت ایکس داریم پس قطعا میدان در جهت وای و زد نخواهیم داشت و صفر بوده و این سبب میشه همون میدانی که در جهت ایکس داریم مستقل از وای وزد بشه (دلیلش هم این هستش وقتی توی دستگاهی میدان در جهت یا جهت هایی نداشته باشیم قطعا سایر مولفه های میدان که باقی می مونند توی ذاتشان از اون جهت هایی که میدان نداره پارامتری هم نخواهند داشت پس در این جا میدان مستقل از وای و زد میشه ) و از طرفی چون گفته میدان در جهت ایکس یعنی از منفی بی نهایت تا مثبت بی نهایت و یعنی نسبت به محور ایکس تقارن داریم این سبب میشه میدان به ایکس هم وابسته نباشه (یاد خط باردار بی نهایت که روی محور زد قرار داره بیفتید که به زد وابسته نیست چون نسبت به این محور تقارن داره) پس کلا به هیچی وابسته نیست !!!

بالا