تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

M.ARIABOY

عضو جدید
خب چطور اینکارو انجام بدم
من اون قطعه کوچیک داخل رو wall تعریف کردم
بعدش فیس اون قطعه کوچیکو سالیدش کردم
من میخوام ی چیزی شبیه همین پروفایل شما در بیاد

امیر 1224

عضو جدید
خب چطور اینکارو انجام بدم
من اون قطعه کوچیک داخل رو wall تعریف کردم
بعدش فیس اون قطعه کوچیکو سالیدش کردم
من میخوام ی چیزی شبیه همین پروفایل شما در بیاد

در کل باید دامنه اولیه رو بکشید مثلا یه مستطیل در حالت دو بعدی، بعد شکل ایرفویلتون رو از اون مستطیل کم کنید و سپس باقی مونده ی مستطیل رو مش بزنید و خطوطی که از ایرفویل توی مستطیل ایجاد شده را اسم گزاری کنید.

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان اگه میشه یه کمکی در مورد این مسئله بکنید . البته من کلا چند روزه فلوئنت رو شروع کردم
شکل زیر یه مربع به طول10 و ورودی به عرض 2 سانت هست که در ضلع پایین مربع شار حرارتی 10 کیلو وات قرار داره

http://s4.picofile.com/file/8184643676/1.jpg

من در نرم افزار شرایط مرزی رو قرار دادم و k-epsilon انتخاب کردم و یه مش ساده هم ایجاد کردم

http://s4.picofile.com/file/8184643726/Untitled.jpg

اما نتایجش !!!:eek: :eek::eek:
توزیع دمایی :
http://s6.picofile.com/file/8184643700/222.jpg

حالا میشه بگید مشکل از کدوم قسمته ؟
چرا فکر میکنی جوابت اشتباهه؟

آخرین ویرایش:

FARIDEH69

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم اگه برای مش حجم زدن مجبور شدیم صفحات میانی در گمبیت تعریف کنیم، در فلوئنت باید این صفحات را چطور تعریف کنیم که به مشکل برنخوریم؟
ممنون میشم اگه کسی بلده جواب سوالما بده

hsahsa0

اخراجی موقت
سلام من میخام دو تا سیال رو با هم ترکیب کنم مثلا فرض کنیم از یه طرف اب وارد بشه از یه طرف نفت نمیدونم چجوری واسه هر مرز یه ماده تعیین کنم پروژه من اینجوریه چیکار کنم کسی کمکم کنه....

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم بدونم اگه برای مش حجم زدن مجبور شدیم صفحات میانی در گمبیت تعریف کنیم، در فلوئنت باید این صفحات را چطور تعریف کنیم که به مشکل برنخوریم؟
ممنون میشم اگه کسی بلده جواب سوالما بده

سلام...

منظورتون از مش حجم زدن چیه؟

برای چی نیاز به تعریف دارین؟

اگه یه صفحه میانی برای ایجاد مش خوب ایجاد کردین که مشکلی نداره چون در فلوئنت سطوح بین مش ها دیده نمیشه...

hsahsa0

اخراجی موقت
سلام من میخام دو تا سیال رو با هم ترکیب کنم مثلا فرض کنیم از یه طرف اب وارد بشه از یه طرف نفت نمیدونم چجوری واسه هر مرز یه ماده تعیین کنم پروژه من اینجوریه چیکار کنم کسی کمکم کنه....
یکی جواب منو نمیده؟؟؟؟؟

امیر 1224

عضو جدید

شما باید از روش جریان های چند فازی غیرقابل امتزاج [خودمونیش درهم حل نشدنی] استفاده کنی که با توجه به فرآیند که می خواهی مدل کنی روش های فرق داره ولی اسمشون VOF، مدل مخلوط و مدل ایلورینی هست. البته اگه جریانت دارای یک فاز اساسی باشه مثلا آب باشه توش یه تعدادی قطره نفت باشه باید از روش لاگرانژی یا تعقیب ذره استفاده کنی.

moabdi

عضو جدید
هر کس سوال درباره نرم افزار Fluent داره خوشحال می شم تا حد امکان کمکی کرده باشم.
سلام
من یه سوال دارم. چطور میشه رکت دورانی نسبی رو تو فلوئنت مدل کرد؟ مثلا بررسی جریان حول یه پروانه رو در نظر بگیرید که در آن ضمن چرخش شفت پروانه حول محورش , پره های پروانه هم هر کدوم حول محور خود در حال چرخش هستند. ناحیه محاسباتی هم یه استوانه است که این پروانه داخلش قرار داره , (در نظر داشته باشید نمی خوام شفت رو ثابت بگیرم و دیواره استوانه رو بچرخونم).
ممنون

m-20

عضو جدید
باسلام
اگر در یک باکس محیط متخلخل q(چاه گرمایی) داشته باشیم به نحوی که دمای ورودی از 100به 20 تغییر کند برای udf نویسی باید q بر حسب مختصات مکانی تغییر کند؟ در udf نویسی می توانیم چاه گرمایی را udf کنیم؟

hsahsa0

اخراجی موقت
منظورم در شرایط مرزیش هستش این رو بلد نیسم چجوری اعمال کنم که از یک مرز سرعت اب و از یک مرز با شرایط سرعت نفت وارد بشه

hsahsa0

اخراجی موقت
شما باید از روش جریان های چند فازی غیرقابل امتزاج [خودمونیش درهم حل نشدنی] استفاده کنی که با توجه به فرآیند که می خواهی مدل کنی روش های فرق داره ولی اسمشون VOF، مدل مخلوط و مدل ایلورینی هست. البته اگه جریانت دارای یک فاز اساسی باشه مثلا آب باشه توش یه تعدادی قطره نفت باشه باید از روش لاگرانژی یا تعقیب ذره استفاده کنی.

منظورم در شرایط مرزیش هستش این رو بلد نیسم چجوری اعمال کنم که از یک مرز سرعت اب و از یک مرز با شرایط سرعت نفت وارد بشه

m-20

عضو جدید
باسلام
اگر در یک باکس محیط متخلخل q(حرارت مبادله) داشته باشیم به نحوی که دمای ورودی از 100به 20 تغییر کند آیا در خود فلوئنت می توانیم -q قرار دهیم یا باید udf نویسی کنیم؟
udf چاه گرمایی از کجا میشه پبدا کرد؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

امیر 1224

عضو جدید
سلام
من یه سوال دارم. چطور میشه رکت دورانی نسبی رو تو فلوئنت مدل کرد؟ مثلا بررسی جریان حول یه پروانه رو در نظر بگیرید که در آن ضمن چرخش شفت پروانه حول محورش , پره های پروانه هم هر کدوم حول محور خود در حال چرخش هستند. ناحیه محاسباتی هم یه استوانه است که این پروانه داخلش قرار داره , (در نظر داشته باشید نمی خوام شفت رو ثابت بگیرم و دیواره استوانه رو بچرخونم).
ممنون

از آخر بگم اینکه میگید شفت ثابت و دیواره ها را بچرخونم اگه با استفاده از معادلات اینرسی با سرعت ثابت یا شتاب دار باشه کاملا درسته.
اما برا کار شما شما نیاز دارید از مش متحرک [Mesh Motion] استفاده کنید همراه با کدهای UDF برای تعریف چرخش پره ها حول محور متحرک خودشان.

امیر 1224

عضو جدید
باسلام
اگر در یک باکس محیط متخلخل q(چاه گرمایی) داشته باشیم به نحوی که دمای ورودی از 100به 20 تغییر کند برای udf نویسی باید q بر حسب مختصات مکانی تغییر کند؟ در udf نویسی می توانیم چاه گرمایی را udf کنیم؟
کلا هر جا که فلوئنت ورودی بگیره و جلوی باکس ورودیش منو داشته باشه میشه از UDF استفاده کرد از جمله توی Source

• Like
واکنش ها: mrh

امیر 1224

عضو جدید

بعد از فعال کردن مدل چندفازی، توی قسمت شرایط مرزی یک منو فعال میشه که توی اون فاز تعریف شده را انتخاب می کنید و شرایط مربوط به اون را برای مرز مشخص می کنید.

• Like

hsahsa0

اخراجی موقت
بعد از فعال کردن مدل چندفازی، توی قسمت شرایط مرزی یک منو فعال میشه که توی اون فاز تعریف شده را انتخاب می کنید و شرایط مربوط به اون را برای مرز مشخص می کنید.

میدونم ولی هرچی میرم توش جفت ورودی ها روی یک فاز میمونه یا فاز اولی یا دومی
عزیز این ادرس فایل فلوئنت منه حجمشم کمه

http://uppit.com/ebmx7p3oyuqa/hamid22.cas

اگه یه لطفی کنی من فاز ها رو معلوم کردم فقط شما فاز 1 رو بزار توی v1 و فاز2 رو بزار توی v2 ---سرعت هرکدوم ورودی ها رو هم بزار 1 متر بر ثانیه

به جون خودت خیلی وقته لنگ این پروژم
سیوش بکنی و بفرستی به این ایمیل ممنونت میشم

hsahsa0@gmail.com
آخر ایمیلم هم صفره با O اشتباه نگیری:smile:

آخرین ویرایش:
  • Like

m-20

عضو جدید
با سلام
اگر جریان 2 فازی بخار آب و هوا داشته باشیم و بخواهیم نشان بدیم که بخار آب به آب تبدیل میشه(کندانس داریم) و رنگ آب معلوم باشه از کدام حالت mixture-vof-eularian در فلوئنت باید استفاده کنم؟ در ضمن معادله انتقال جرم چطوری فعال کنم؟
با تشکر فراوان

• Like

امیر 1224

عضو جدید
میدونم ولی هرچی میرم توش جفت ورودی ها روی یک فاز میمونه یا فاز اولی یا دومی
عزیز این ادرس فایل فلوئنت منه حجمشم کمه

http://uppit.com/ebmx7p3oyuqa/hamid22.cas

اگه یه لطفی کنی من فاز ها رو معلوم کردم فقط شما فاز 1 رو بزار توی v1 و فاز2 رو بزار توی v2 ---سرعت هرکدوم ورودی ها رو هم بزار 1 متر بر ثانیه

به جون خودت خیلی وقته لنگ این پروژم
سیوش بکنی و بفرستی به این ایمیل ممنونت میشم

hsahsa0@gmail.com
آخر ایمیلم هم صفره با O اشتباه نگیری:smile:

شما بعد از انتخاب فاز مورد نظر edit رو بزنید توی تب multiphases براشون شرط مرزی را مشخص کنید .

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
اگر جریان 2 فازی بخار آب و هوا داشته باشیم و بخواهیم نشان بدیم که بخار آب به آب تبدیل میشه(کندانس داریم) و رنگ آب معلوم باشه از کدام حالت mixture-vof-eularian در فلوئنت باید استفاده کنم؟ در ضمن معادله انتقال جرم چطوری فعال کنم؟
با تشکر فراوان
هیچ کدوم از این مدل ها مربوط به کار شما نمی شه چون هوا و بخار آب دو سیال قابل امتزاج برای هم هستند. شما باید از قسمت species استفاده کنید.

hsahsa0

اخراجی موقت
شما بعد از انتخاب فاز مورد نظر edit رو بزنید توی تب multiphases براشون شرط مرزی را مشخص کنید .

بابا من چن وقته رو این گیرم واقعا مرسی این کارو از دستت بر میومد ولی واسه ما نکردی:( :( من هیچ ادیتی پیدا نکردم اگه واقعا میخای بهم کمک کنی مردونگی کن و اون فایل رو دانلود کن خودت قرارش بده
به خدا داره اشکم در میاد تورو به هرکی میپرستی این کارو بکن

آخرین ویرایش:

m-20

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله m-20 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
با سلام

چرا نمیشه از این مدلها استفاده کرد؟ در قسمت species هوا با بخار وجود نداره؟من میخوام فقط انتقال حرارت رو بررسی کنم طوری که چاه گرمایی بذارم که هوای شامل بخار آب سرد بشه و مقداری کندانس تشکیل شده است
مکانیزم کندانس و تبخیر از چه ورژنی به فلوئنت اضافه شده است؟

آخرین ویرایش:

امیر 1224

عضو جدید
بابا من چن وقته رو این گیرم واقعا مرسی این کارو از دستت بر میومد ولی واسه ما نکردی:( :( من هیچ ادیتی پیدا نکردم اگه واقعا میخای بهم کمک کنی مردونگی کن و اون فایل رو دانلود کن خودت قرارش بده
به خدا داره اشکم در میاد تورو به هرکی میپرستی این کارو بکن
اول بگم واقعا ادبیاتتون زننده است.
اینم عکساش:
S12.jpgS22.jpg

امیر 1224

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله m-20 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
با سلام

چرا نمیشه از این مدلها استفاده کرد؟ در قسمت species هوا با بخار وجود نداره؟من میخوام فقط انتقال حرارت رو بررسی کنم طوری که چاه گرمایی بذارم که هوای شامل بخار آب سرد بشه و مقداری کندانس تشکیل شده است
مکانیزم کندانس و تبخیر از چه ورژنی به فلوئنت اضافه شده است؟

شما باید برای جریان بخار آب و هوا از مدل Species و برای جریان آب مایع و هوای همراه بخار آب از مدل Mixture استفاده کنی البته از اویلری هم میشه ولی همون میکسچر جوابتو میده. بعدشم مکانیزم تغییر فازتو توی پنجره فازها مشخص کنی. توی فلوئنت 15 میدونم خودش مکانیزمشو داره و همچنین 6.3 نداره.

m-20

عضو جدید
سلام
ببخشید وقتی مدل جریان 2فازی انتخاب میکنم چرا فقط می توان تخلخل را وارد کرد و نفوذ پذیری حذف می شود؟ باید udf نویسی شود؟
با تشکر از زحمتهای شما

امیر 1224

عضو جدید
سلام
ببخشید وقتی مدل جریان 2فازی انتخاب میکنم چرا فقط می توان تخلخل را وارد کرد و نفوذ پذیری حذف می شود؟ باید udf نویسی شود؟
با تشکر از زحمتهای شما
منظورتون رو متوجه نمی شوم. کجاهارا دارید میگید؟

m-20

عضو جدید
وقتی مدل جریان 2فازی انتخاب میکنم نفوذ پذیری برای هر فاز جداگانه وارد میکنیم؟ درسته؟

Asghar_

عضو جدید
در حالت کلی این روش صرفا ما قسمت متحرک را ثابت و قسمت ثابت را متحرک فرض نمی کنیم بلکه دستگاه مختصاتی که دامنه حل را در آن تعریف می کنیم را سوار بر قسمت متحرک می کنیم و در نتیجه سرعت های محاسبه شده نیز از نوع نسبی خواهند شد. در این حالت اگر سرعت قسمت متحرک و در نتیجه دستگاه مختصات متحرکمان ثابت باشد دستگاه دوم نیز یک دستگاه به اصطلاح اینرسی بوده و تنها یک مقدار ثابتی با سرعت در دستگاه اولی تفاوت دارد ولی اگر سرعت متغیر باشد دستگاه غیر اینرسی شده و معادلات حاکم تغییر می کنند و به فرم شتاب دار آن تبدیل می شوند . برای اطلاعات بیشتر به کتاب های سیالاتی مثل فاکس مراجعه فرمایید.
البته در توربوماشین ها بعضی مواقع این رفتار به صورت کامل انجام نمی شود که این کار معمولا برای بدست آوردن افت های پره می باشد و روش آن برگرفته شده از تست های تونل باد می باشد که در آن ها پره ها ساکن تست می شوند.

سلام...

ممنون امیر جان...

در درجه اول ممنون میشم بگین که کدوم قسمت کتاب فاکس رو بخونم...اگه کتابهای دیگم مد نظرتون هست ممنون میشم بگی تا این قسمت برام قابل فهم بشه...اما:

خیلی از حرفاتون سر در نیاوردم راستش...دستگاه مختصات منظورتون مبدا دستگاه مختصات هست؟..شما گفتین دستگاه مختصاتی که دامنه حل را در آن تعریف می کنیم را سوار بر قسمت متحرک می کنیم، پس سرعت پره به این دلیل صفر میگیریم دیگه؟...اصلا علت این کار چیه؟ ..در واقع وقتی دستگاه مختصات بر روی قسمت متحرک باشه سرعت آن قسمت صفر میشه دیگه؟؟؟...درسته؟..تو کدوم قسمت نرم افزار فلوئنت این حرف شما رو اعمال میکنیم؟...من اصلا جایی برای مبدا مختصات ندیدم...دستگاه دوم چطوری پدید آمد؟...چقدر سخت شد:(

ممنون میشم بیشتر راهنمایی کنین..

تشکر فراوان

سلام...

من مطالعه کردم....

خوب ما دو حالت حجم کنترل داریم ..حال اول: حجم کنترل اینرسی( ساکن یا متحرک با سرعت ثابت-بی شتاب) و حالت دوم: حجم کنترل غیر اینرسی( سرعت متغیر-با شتاب).....

الان حالتی که ما میخوایم مثلا برای توربوماشین ها بررسی کنیم، حجم کنترل غیراینرسی به نظرم هست مثل موشک ها یا همین بال هواپیما.....در این حالت ما دو نوع دستگاه مختصات داریم یکی دستگاه مختصات متصل به حجم کنترل و دیگری دستگاه مختصات مرجع اینرسی(یا همون دستگاه مرجع ساکن). وقتی حجم کنترل نسبت به دستگاه مرجع شتاب نداشته باشد میشه حالت اول. خب این درسته که وقتی سرعت حجم کنترل نسبت به دستگاه مرجع تغییر کنه معادلات تکانه و..تغییر میکنه ولی خوب یه مقداری برام غیرملموس شده!

کار من هم که مربوط به یه نوع توربین خاص بود که با شما قبلا در پیغام خصوصی حرف زدم.

حالا:
در مورد کار من، آیا چون دستگاه مختصات متصل به حجم کنترل هست، به پره سرعت داده نمیشه و سیال رو دوران میدهیم؟ حجم کنترل رو میشه در واقع اطراف پره گرفت؟

چرا از این دیدگاه استفاده میکنیم، چرا باز همون پره یا بال رو در فلوئنت حرکت نمیدهیم؟ چرا فلوئنت براساس این متود جلو رفته؟

ممنون میشم اگه میتونین بیشتر توضیح بدین.

باتشکر از وقتی که میزارین

Asghar_

عضو جدید
سلام دوستان...

من یه توربین رو براساس واحد میلیمتر طراحی کردم ولی میخوام به فلوئنت بفهمونم که این مدل براساس میلی متر هست نمیتونم...

مثلا به شکل زیر توجه کنین، y max در مدل من 1440 ملی متر هست ولی وقتی به قسمت scale grid میرم نمیدونم چرا y max مقدارش 144000 میلیمتر می شود!

واقعا ممنون میشم بهم راهنمایی کنین...