انتخاب بین مهندسی انرژی و اقتصاد انرژی

moein749

عضو جدید
سلام دوستان عزیز، من لیسانسم مهندسی شیمی بوده و میخوام برای ارشد حتما تغییر رشته بدم و بین مهندسی سیستم های انرزی و رشته اقتصاد انرژی مردد هستم! از یه طرف به مباحث سیاسی اقتصادی علاقه دارم از یه طرف دیگه هیچ شناختی از این رشته علوم انسانی ندارم و میترسم مثل لیسانسم بشه، تازه جدیدا فهمیدم به محیطهای صنعتی هم علاقه ندارم و از کارهای آکادمیک (منظور کارهایی که هی بشینیم درس بخونیم!!!) هم چندان خوشم نمیاد، در ضمن به مباحث علوم انسانی مثل اقتصاد، سیاست و تاریخ بیشتر علاقه دارم ولی از طرفی چون 5 سال مهندسی خوندم (در عین بی علاقگی) یه حس دیگه ای به رشته های مهندسی دارم، تازه بازارکار اقتصاد در آینده هم یه طرف دیگر این موضوع است.

دوستان مهندس و غیر مهندس خوشحال میشم نظراتتون رو بدونم، منتـــظـریم...

ماهتابان

عضو جدید
سلام دوستان عزیز، من لیسانسم مهندسی شیمی بوده و میخوام برای ارشد حتما تغییر رشته بدم و بین مهندسی سیستم های انرزی و رشته اقتصاد انرژی مردد هستم! از یه طرف به مباحث سیاسی اقتصادی علاقه دارم از یه طرف دیگه هیچ شناختی از این رشته علوم انسانی ندارم و میترسم مثل لیسانسم بشه، تازه جدیدا فهمیدم به محیطهای صنعتی هم علاقه ندارم و از کارهای آکادمیک (منظور کارهایی که هی بشینیم درس بخونیم!!!) هم چندان خوشم نمیاد، در ضمن به مباحث علوم انسانی مثل اقتصاد، سیاست و تاریخ بیشتر علاقه دارم ولی از طرفی چون 5 سال مهندسی خوندم (در عین بی علاقگی) یه حس دیگه ای به رشته های مهندسی دارم، تازه بازارکار اقتصاد در آینده هم یه طرف دیگر این موضوع است.

سلام
من رشته اقتصاد محض خوندم در مقطع فوق و رشته دبیرستان ام ریاضی بوده و اصلا فکر نکنید اقتصاد یک رشتهای شبیه رشته های انسانی هست چون واقعا به قول یکی از اساتیدم برای درک اقتصاد اول باید لیسانس ریاضی داشته باشی به خصوص این سالها که اقتصاد بیشتر در مورد مدلسازی هست که قوی بودن ریاضی بازهم لازمتر هست.امیدوارم کمکی بوده باشه و بهترین تصمیم رو بگیرید

moein749

عضو جدید
سلام
من رشته اقتصاد محض خوندم در مقطع فوق و رشته دبیرستان ام ریاضی بوده و اصلا فکر نکنید اقتصاد یک رشتهای شبیه رشته های انسانی هست چون واقعا به قول یکی از اساتیدم برای درک اقتصاد اول باید لیسانس ریاضی داشته باشی به خصوص این سالها که اقتصاد بیشتر در مورد مدلسازی هست که قوی بودن ریاضی بازهم لازمتر هست.امیدوارم کمکی بوده باشه و بهترین تصمیم رو بگیرید

ممنون از راهنماییتون، چه خوب که شما ارشد اقتصاد دارین، ببخشید فوضولی میکنم ولی میشه بپرسم شما کدوم دانشکده بودین؟ نظرتون در مورد اقتصاد انرژی چیه؟ چون با توجه به حرفاتون شما احتمالا گرایش علوم اقتصادی خوندین، فرق این گرایش با اقتصاد انرژی چیه؟ بازار کار ایران واسه یه ارشد اقتصاد چطوره؟ (حدود درآمد ماهیانه هم اگه دارین که دیگه خیلی ممنون میشم اگه بگین). مرسی

ماهتابان

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون، چه خوب که شما ارشد اقتصاد دارین، ببخشید فوضولی میکنم ولی میشه بپرسم شما کدوم دانشکده بودین؟ نظرتون در مورد اقتصاد انرژی چیه؟ چون با توجه به حرفاتون شما احتمالا گرایش علوم اقتصادی خوندین، فرق این گرایش با اقتصاد انرژی چیه؟ بازار کار ایران واسه یه ارشد اقتصاد چطوره؟ (حدود درآمد ماهیانه هم اگه دارین که دیگه خیلی ممنون میشم اگه بگین). مرسی

من دانشگاه شیراز بودم. اقتصاد محض یا همان علوم اقتصادی بیشتر درباره موضوعات , اصول و مدلهای کلان اقتصاد هست ولی اقتصاد انرژی بين رشته‌اي هست. اقتصاد انرژي حالت كاربردی اقتصاد رو مطرح می کنه و کاربرد مدلها ی اقتصاد در زمينه يك كالاي مهم بنام انرژي و حامل‌هاي آن است به دلیل تشابه موضوعات اين رشته با بعضی رشته­هاي دیگه، اقتصاد انرژي معمولابه عنوان رشته تحصيلي مستقل ظاهر نمیشه البته من کسانی رو میشناسم که در زمینه انرژی وارد شدند و الان موقعیتهای خیلی خوبی توی سازمانهای مربوطه دارند (تلاش+پارتی).
بازار کار هم بسته به گرایش فرق داره مثلا اگه محض بخونید اکثر جاهایی که نیاز به یه اقتصادی دارن این گرایش رو میخوان مثل بانک و بیمه و تدریس ...اقتصاد انرژی حوزه کارش بیشتر مربوط به سازمانهایی مرتبط با منابع طبیعی و انرژی میشه که کمتر آگهی استخدام دارند . من فعلا کار تدریس انجام میدم بصورت حق التدریسی و اکثر دوستانم هم مشغول تدریس هستند و بعضی بانک و یا مشاغل خصوصی ....

economist92

عضو جدید
سلام
نظر به اینکه جنابعالی تمایلی به اینکه فقط بشینی و درس بخونی نداری رشته ی اقتصاد این مدلیه یعنی هیچ کار عملی نداره یا حداقل اینکه مثلا بازدیدی چیزی داشته باشه و اگه خودتون فعال نباشید و دنبال اخبار روز اقتصادی و یا مثلا مقاله های جدید نباشید مطمئنا براتون کسل کننده تر از رشته ی قبلیتون میشه!!! اما اگه با علاقه و انگیزه فعالیت کنید و با اساتید و دانشجویان ترم بالایی و ... در ارتباط باشید و مثلا قصد نوشتن مقاله ای چیزی کنید عالیه، میتونید بسیار موفق بشید. البته اینا همه نظر من بود بازم تحقیقات لازم رو داشته باشید. موفق و موید باشید.