ازدواج انتخاب است یا قسمت؟!

hamid.bad

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن , کاربر فعال تالار
[h=1]ازدواج انتخاب است یا قسمت؟![/h]
از مباحث مهمی که معمولاً در امر ازدواج از آن خیلی سخن به میان می‌آورند، بحث قسمت است. مثلاً بزرگترها معمولاً به جوانان می‌گویند: در ازدواج سخت گیری نکنید، اگر قسمت باشد می شود، قسمت نباشد نمی شود.

قسمت به معنای عدم نقش و اراده انسان در رخدادهای زندگی از جمله ازدواج، درست نیست، زیرا انسان آزاد و دارای اختیار آفریده شده ‌است، البته این آزادی مطلق نیست، بلکه مستند به اراده و مشیت خداوند است.

برای تحقق یک رخداد مثل ازدواج، عوامل گوناگونی از جمله اراده انسان دخالت دارد که البته در طول اراده خداوند است. مثلاً برای اینکه لامپ منزل شما روشن شود، باید نیروگاه برقی باشد که نیروی برق را تولید کند، از نیروگاه تا منزل شما سیم‌کشی شود، درسیمها نیروی الکتریسیته جریان داشته باشد و شما نیز کلید برق را فشاردهید. اگر هر یک از این عوامل وجود نداشته باشد، لامپ روشن نمی شود.

در رابطه با مسئله ازدواج هم همین طور است، یعنی افراد باید برای ازدواج ابتدا اراده و اقدام کنند. بعد فرایند خواستگاری را بگذرانند.
اما در نهایت اگر توکل بر خدا کنند، ممکن است خداوند به جهت مصالحی که نمی‌دانند، اراده خود را بر اراده آنها حاکم کند و با وجود شرایط مناسب ظاهری، آن ازدواج به سامان نرسد.
علاوه بر حكم عقل و منطق، روایاتی كه در آن معیارهای انتخاب همسر ذكر شده دلیل محكمی بر دخالت انسان در سرنوشت خویش است​

آن چه در بین مردم معروف است كه در ازدواج قسمت و تقدیر دخالت دارد و قبلاً همه چیز معلوم و مشخص شده است، یا مثلاً می گویند: فلان دختر «قسمت» فلان پسر است و آن پسر قسمت این دختر نیست و یا اگر قسمت باشد خودش درست می شود و دیگر لازم نیست ما كاری بكنیم و اگر قسمت نباشد، ما هر كاری هم بكنیم فایده‌ای ندارد، و سخنانی از این قبیل، صحیح نیست و هیچ ریشه دینی و عقلی ندارد. همان طور كه به روشنی، اختیار و انتخاب را در خرید و فروش، انتخاب شغل و تعیین رشته تحصیلی می‌بینیم در ازدواج نیز كه موضوع مهم و سرنوشت سازی است، مشاهده می‌كنیم.

علاوه بر حكم عقل و منطق، روایاتی كه در آن معیارهای انتخاب همسر ذكر شده دلیل محكمی بر دخالت انسان در سرنوشت خویش است. پیشوایان دین به ما توصیه كرده اند كه در انتخاب همسر نهایت دقت را مبذول کرده و چشم بسته ازدواج نكنیم، چرا كه ازدواج یك موضوع حیاتی است و برای هر كس به طور طبیعی در طول زندگی ‌اش فقط یك بار اتفاق می افتد.
بر این اساس، افراد نباید دست روی دست گذاشته و به امید بخت و شانس و قسمت بنشینند، بلكه چه پسر و چه دختر باید خود را برای این تصمیم سرنوشت ساز آماده نموده و با كمال دقت و خردورزی و با كمك تجارب خانواده و راهنمایی های مشاوران دلسوز و كاردان، فرد مورد نظر را انتخاب كنند. چرا كه منشأ و سرچشمه بسیاری از گرفتاری ها و بدبختی ‌های انسان غفلت و بی ‌تفاوتی است.
اگر شما در ازدواجتان اقدام کردید و به سرانجام نرسید و خود در عدم تحقق آن دخالت نداشتید، مطمئن باشید به مصلحت شما نبوده و دیگر جای رنجش و ناراحتی نیست و این را می‌توان قسمت الهی دانست. پس قسمت به این معنا درست و به معنای عدم اراده انسان نادرست است​

غفلت در تمام امور خسارت‌بار است و در مسأله انتخاب همسر، خسارت‌بارتر. ممكن است یك لحظه غفلت و یا انتخاب غیرصحیح، یك عمر پشیمانی و حسرت را به دنبال داشته باشد.همان طور که افراد زیادی را مشاهده می کنیم كه علت ناكامی‌های خود از زندگی زناشویی را یك لحظه غفلت در انتخاب همسر می دانند.امام علی‌(علیه السلام) فرمودند: خدای منزه را به تغییر اراده ‌های آهنین شناختم. (نهج‌البلاغه،کلمات قصار،250)
اگر شما در ازدواجتان اقدام کردید و به سرانجام نرسید و خود در عدم تحقق آن دخالت نداشتید، مطمئن باشید به مصلحت شما نبوده و دیگر جای رنجش و ناراحتی نیست و این را می‌توان قسمت الهی دانست. پس قسمت به این معنا درست و به معنای عدم اراده انسان نادرست است.

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ازدواج کاملا انتخابه و قسمت اصلا قابل تعریف نیس
بر اساس تجربیات

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجوری نیس که اصلاهم قابل تعریف نباشه...
چیزی به اسم قسمت وجود نداره
قسمت یعنی سرنوشت ساختن کسی دیگه برای شما،ولی سرنوشت بدست آدم هاست
هرکاری کنی جوابشو میبینی،خوبی،خوبی،بدی،بدی؛ قسمت یک کلمه امیدوارانه برای اشکالاتی هست که ما بوجود میاریم (قسمتت نبود=مشکلی وجود داشته ولی نمیخوام بهت بگم که دلت نشکنه)
بعدم بجای حل مشکل،صورت مسئله رو پاک میکنیم و همین قسمت قسمت ها میشه که یک انسان پــُر ایراد،خرافاتی،لوس،غیر منطقی بوجود میاره.

این هم نظر منه.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
چیزی به اسم قسمت وجود نداره
قسمت یعنی سرنوشت ساختن کسی دیگه برای شما،ولی سرنوشت بدست آدم هاست
هرکاری کنی جوابشو میبینی،خوبی،خوبی،بدی،بدی؛ قسمت یک کلمه امیدوارانه برای اشکالاتی هست که ما بوجود میاریم (قسمتت نبود=مشکلی وجود داشته ولی نمیخوام بهت بگم که دلت نشکنه)
بعدم بجای حل مشکل،صورت مسئله رو پاک میکنیم و همین قسمت قسمت ها میشه که یک انسان پــُر ایراد،خرافاتی،لوس،غیر منطقی بوجود میاره.

این هم نظر منه.

میدونم. نظر منم اتفاقاً اینه که سرنوشت فقط بدست خود انسان ساخته میشه. اون حرفی هم که زدم و گفتم قسمت قابل تعریفه همون درواقع بازم به اختیار خودمون برمیگرده. من به اون قسمتی که با تفکرات اجباری ساخته شده اعتقادی ندارم و منظورم اون نبود. سرنوشت و قسمت درواقع یعنی اینکه یه نفر در یه برهه زمانی، تصمیم میگیره آینده خودشو جوری که دوست داره رقم بزنه، این وسط میاد یه سری تلاش میکنه، از خدا هم کمک میخواد و دعا میکنه، و بهرحال تا جایی که میشه سعی میکنه و درنتیجه ممکنه همین کارا باعث بشه اتفاقاتی که در اینده میخواست با روند قبلی که در پی گرفته بود، براش رقم بخوره عوض میشه....! و
خدا هم میدونه که فلان فرد در آینده با توجه به اختیارات و اعمال و نیات و... خودش چه کارهایی میکنه و درنتیجه طبق قاون عمل و عکس العمل چه سرنوشتی رو برای خودش رقم میزنه.
اما این وسط یه سری چیزا هم دخیله...... که باز بی ارتباط به همین قضایا نیست. مثلا همون اعمال و نیات فرد. جواب خوبی و بدی که خودت هم اشاره کردی و.........!.
پس اینا درواقع همون قسمت هستن. یه زمانی میبینی انگار یه کاری دست خودت نبوده و برات رخ داده، این اسمش اجبار نیست، بلکه حکمت خداوندی ِ .

فقط من اینجا یه سوال ریز دارم. دوست دارم جوابش رو بهترتر(!) بدونم... ژنتیک چقد نقش داره این وسط؟. مثلا یه فرد ژنتیکی آدم خوبیه و فرد دیگه بد...یعنی ذاتشون با هم فرق داره... درسته که با قوه عقل و ایمان و منطق و غیره... میتونن راه خودشون رو پیدا کنن... ولی باز هم ممکنه یک تفاوت هایی ایجاد بشه یا یه نفر توفیقات الهی بیشتری کسب کنه.... یا برعکس. ... جوابش رو یه جورایی میدونمااااا اما......زیادنمیدونم چجور مفهوم رو برسونم....خخخ

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم خیلی موافق نیستم.

ادم میتونه کسی و انتخاب کنه که خودش بخاد ولی میتونه هم خودش انتخاب نکنه و هر چه بادا باد!
:D
کلن به نظر من ازدواج مقوله خیلی مزخرفی در زندگی ادمها میباشد.:D

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم خیلی موافق نیستم.

ادم میتونه کسی و انتخاب کنه که خودش بخاد ولی میتونه هم خودش انتخاب نکنه و هر چه بادا باد!
کلن به نظر من ازدواج مقوله خیلی مزخرفی در زندگی ادمها میباشد.:D

البته من کلی گفتم. حرفام درمورد ازدواج نبود. درمورد ازدواج دخترا که پاپیش نمیذارن. البته خودم و امثال خودمو میگم. بعضیا شاید بخوان پاپیش بذارن!!!!!!!!. اما میتونن کسی که اومده رو قبول یا رد کنن. در مورد پسرا هم که اگر با آگاهی و شرایط لازم باشه، تلاش هم پشتش باشه و یسری هم کفو بودن و فلان و این حرفا...+حکمت و مصلحت خداوندی...اونوقت... لابد به هدفشون میرسن!.

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دخترا چه اقدامی برای ازدواج باید بکنن؟...بشینن منتظر خواستگار تا از بینشون انتخاب کنن تا به اراده خودشون باشه />؟..:surprised:

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
دخترا چه اقدامی برای ازدواج باید بکنن؟...بشینن منتظر خواستگار تا از بینشون انتخاب کنن تا به اراده خودشون باشه />؟..:surprised:

بحث درواقع سر این چیزا نیست .
اما اگه بخوایم به این جواب بدیم، ما دخترامنتظر نیستیم... نیمه ست که منتظره! :thumbsdown::w07: آخیـــ...ی. هه هه

آخرین ویرایش:

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هردو موردش هست اما فرق انسان و حیوان در گرو انتخاب و اختیار و تفکر تعلق میباشد

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
میدونم. نظر منم اتفاقاً اینه که سرنوشت فقط بدست خود انسان ساخته میشه. اون حرفی هم که زدم و گفتم قسمت قابل تعریفه همون درواقع بازم به اختیار خودمون برمیگرده. من به اون قسمتی که با تفکرات اجباری ساخته شده اعتقادی ندارم و منظورم اون نبود. سرنوشت و قسمت درواقع یعنی اینکه یه نفر در یه برهه زمانی، تصمیم میگیره آینده خودشو جوری که دوست داره رقم بزنه، این وسط میاد یه سری تلاش میکنه، از خدا هم کمک میخواد و دعا میکنه، و بهرحال تا جایی که میشه سعی میکنه و درنتیجه ممکنه همین کارا باعث بشه اتفاقاتی که در اینده میخواست با روند قبلی که در پی گرفته بود، براش رقم بخوره عوض میشه....! و
خدا هم میدونه که فلان فرد در آینده با توجه به اختیارات و اعمال و نیات و... خودش چه کارهایی میکنه و درنتیجه طبق قاون عمل و عکس العمل چه سرنوشتی رو برای خودش رقم میزنه.
اما این وسط یه سری چیزا هم دخیله...... که باز بی ارتباط به همین قضایا نیست. مثلا همون اعمال و نیات فرد. جواب خوبی و بدی که خودت هم اشاره کردی و.........!.
پس اینا درواقع همون قسمت هستن. یه زمانی میبینی انگار یه کاری دست خودت نبوده و برات رخ داده، این اسمش اجبار نیست، بلکه حکمت خداوندی ِ .

فقط من اینجا یه سوال ریز دارم. دوست دارم جوابش رو بهترتر(!) بدونم... ژنتیک چقد نقش داره این وسط؟. مثلا یه فرد ژنتیکی آدم خوبیه و فرد دیگه بد...یعنی ذاتشون با هم فرق داره... درسته که با قوه عقل و ایمان و منطق و غیره... میتونن راه خودشون رو پیدا کنن... ولی باز هم ممکنه یک تفاوت هایی ایجاد بشه یا یه نفر توفیقات الهی بیشتری کسب کنه.... یا برعکس. ... جوابش رو یه جورایی میدونمااااا اما......زیادنمیدونم چجور مفهوم رو برسونم....خخخ

درسته ، متوجه شدم چی میگی

ذات،ژنتیک،میدونی برخی مواقع عدالت خدا رو با برخی مثال های نقض میبرم زیر سوال و از خودم میپرسم چطور مثلا یه شخصیت خاص مثل پیامبر ساخته میشه،از ذات پاکه،یه شخصیتی مثلا مثل من،دوستم،فلانی،ما هم گناه کردیم هم خاص نیستیم،یا مثلا چه تفاوتی بین پدر من با امام علی،و بین امام حسین با محسن(خودم) هست؟
اگر خدا تفاوتی در ژنتیک و ذات به عنوان "تو انسان خوب هست،تو یکی بد هستی باید تلاش کنی خوب بشی" گذاشته باشه،پس عدالت خدا زیر سوال میره...

پس از خوندن صد تا داستان و پرسش از چند نفر که تو زمینه دین قوی بودن،به این نتیجه رسیدم که "خیر،هیچ تفاوتی بین ما ها نیست،فقط نوع تربیت،نوع سختی های زندگی،نوع برخورد ما با مشکلات و کمبود هامون،ما رو بدین شکل ساخته"

یعنی همه ی ما پتانسیل بهترین شدن و شبه معصوم شدن داریم،هیچ برتری ای بین این انسان و اون انسان نیست،همگی بدنیا میایم با یک ذات ثابت (انسان) و به مرور با توجه به خوبی ها و بدی های پدر و مادرمون که بهمون تزریق میکنن،و تصمیم گیری های خودمون درمشکلات زندگی،اینها تاثیر میزارن که مارو خوب بسازن یا بد بسازن

منظور از آدم خوب » آدمی که ضررش به کسی نمیرسه،آدمی که سودش به همه میرسه
منظور از آدم بد » آدمی که سودش فقط به خودش یا فقط خانوادش میرسه،آدمی که ضررش به هر کسی ممکنه برسه
=======================
بگذریم،اینم باز نظر منه :D
=======================
در مورد تاپیک»

ازدواج انتخاب است!

=======================
shakiba.h گفت:
دخترا چه اقدامی برای ازدواج باید بکنن؟...بشینن منتظر خواستگار تا از بینشون انتخاب کنن تا به اراده خودشون باشه />؟..
آره :D .... اینم یه جور انتخابه :D

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثل قضیه جبر و اختیار می مونه تو خود زندگی !!! می تونی بگی کدومشه !؟

نه میشه انتخابی بودنش رو انکار کرد - نه قسمت بودنشو، قطعن یه چیزایی ورای خواست و اختیار و حساب کتاب خود آدم هست همیشه ...
نمی دونم ... البته فرقی هم که نمی کنه ! تو مملکت ما جبر مطلقه ! من چندان انتخابی نمی بینم !

ssordi

عضو جدید
احساس و هیجان کجای این داستانه پس !؟ زندگی مکانیکی مگه می شه !؟ ...

باسلام
اگر زندگی برمبنای عقل نباشد و نفر دو نفر سنخیتی با هم نداشته باشند ..به احساسات همدیگر جواب خوبی نمی دهند و حتی ممکن است نخواهند که همدیگرو ناراحت کنن و بخواهند همدیگر و خوشحال کنند اما باعث ناراحتی همدیگر می شوند. می خواهند طرف رو خوشحال کنند می بینند بیشتر ناراحتش می کنند . خودشون میگن : چرا این ایجوری؟اصلا عکس العمل خوبی نداره! چشه...
و اون فرد همش نارحته که چرا این درک نداره نمی فهمه
اما
اگر دونفر از نظر عقلی به هم بیان. وقتی توی زندگی احساس هم وارد شد زندگی رو خیلی شیرین تر میکنه .هر کاری که یکیشون میکنه اون یکی رو خوشحال میکنه و بهش انگیزه میده برای ادامه ی مسیر...

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام
اگر زندگی برمبنای عقل نباشد و نفر دو نفر سنخیتی با هم نداشته باشند ..به احساسات همدیگر جواب خوبی نمی دهند و حتی ممکن است نخواهند که همدیگرو ناراحت کنن و بخواهند همدیگر و خوشحال کنند اما باعث ناراحتی همدیگر می شوند. می خواهند طرف رو خوشحال کنند می بینند بیشتر ناراحتش می کنند . خودشون میگن : چرا این ایجوری؟اصلا عکس العمل خوبی نداره! چشه...
و اون فرد همش نارحته که چرا این درک نداره نمی فهمه
اما
اگر دونفر از نظر عقلی به هم بیان. وقتی توی زندگی احساس هم وارد شد زندگی رو خیلی شیرین تر میکنه .هر کاری که یکیشون میکنه اون یکی رو خوشحال میکنه و بهش انگیزه میده برای ادامه ی مسیر...

احساس اولش باید باشه !
چیزی نیست که اگه نبود بعدا به وجود بیاد !!!
حالا نمی گم عشق آتشین !!! اما کشش اولیه نباشه ... نمی شه !
احساس و کشش هم بحثش دو دو تا چارتا نیست ! یعنی اصن دلیل و منطق نداره . همینجوری یهویی دلت می لرزه !
دله باید بلرزه ...

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنظرم هر دو ولی سهم انتخاب خیلی بیشتره. مثلا اینکه یه دختر تو سن 18 سالگی میره دانشگاه ویه پسر خوب ازش خواستگاری میکنه ولی واسه یه دختر 35 ساله هیچ خواستگاری نیست خب این یعنی قسمت. ولی اینکه بین چند نفر یکی رو انتخاب کنی خب یعنی انتخاب دیگه

• Like
واکنش ها: ros.

XBoy69

عضو جدید
هم قسمت دخیله و هم انتخاب خود آدم.
در واقع کنش رفتارهای انسان همراه با تعقل خودشه که سبب یک انتخاب بزرگ مثل ازدواج میشه.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فقط انتخاب.
قسمت افکار طرفین هست که اگر طرف مورده خوب یا بدی باشد زود توجبه اش می کنیم.

XBoy69

عضو جدید
بعضی ها انتخاب خودشونه بعضی قسمت شونه ! هیچ چیزی 100% نیست !

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مجموعه ای از عوامل دست به دست هم میده تا یک فرد شخصی رو برای ازدواج انتخاب کنه
شکل گیری این عوامل بستگی به نحوه ی زندگی معاشرت خلق و خو و .....هست که سبب میشه فردی از شخصی برای ازدواج خوشش بیاد
حال این عوامل اختیاری بودند یعنی یک شخص میتونه نماز خون باشه و با ایمان و بالطبع دنبال شخصی هست که خصوصیاتی شبیه به خودش داره
اما عواملی هست جبری مثل چی مثل پدر و مادر و محل زندگی و ... و.... که نمیشه فرد انتخاب بکنه
همه این عوامل با هم ترکیب میشوند تا فرد قسمتش مشخص بشه
نمیدونم تونستم اون چیزی که تو ذهنم بود رو بگم یا نه

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بستگی به شعور و فرهنگ اون فرد و خانواده داره :)

XBoy69

عضو جدید
خب اینجوری هم که شد یا صد در صد اینوری یا صد در صد اونوری

بستگی به خیلی چیزها و آیتم ها داره از جمله خانواده ، فامیل ، دوستان ، سبک زندگی ، اخلاق ، مذهب ، دین ، قوم و.....
همه اینها روی ازدواج آدم ها تاثیر داره.
یکی دعا میکنه خدا یه همسر خوب قسمتش میکنه درسته که خودش انتخاب کرده اما خدا هم کمک کرده خلاصه یه رابطه خیلی پیچیده ای داره باو :D
یکی آدم مذهبی دنبال یه آدم مذهبی میره یکی آدم خجالتی میره دنبال یه آدم اجتماعی !
بنابراین اختیار 50% هم نیست خیلی چیزها روی ازدواج آدم تاثیر گذاره.
مثلا اجداد شما 3 نسل قبل ممکنه کاری کرده باشند که روی شما هم تاثیر گذار باشه کارهای اونها . دنیا خیلی پیچیده تر از اون چیزیه که فکر میکنید و انرژی و نیروهایی وجود داره که خیلی از قدرت آدم ها فراتره :smile:

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
بستگی به خیلی چیزها و آیتم ها داره از جمله خانواده ، فامیل ، دوستان ، سبک زندگی ، اخلاق ، مذهب ، دین ، قوم و.....
همه اینها روی ازدواج آدم ها تاثیر داره.
یکی دعا میکنه خدا یه همسر خوب قسمتش میکنه درسته که خودش انتخاب کرده اما خدا هم کمک کرده خلاصه یه رابطه خیلی پیچیده ای داره باو :D
یکی آدم مذهبی دنبال یه آدم مذهبی میره یکی آدم خجالتی میره دنبال یه آدم اجتماعی !
بنابراین اختیار 50% هم نیست خیلی چیزها روی ازدواج آدم تاثیر گذاره.
مثلا اجداد شما 3 نسل قبل ممکنه کاری کرده باشند که روی شما هم تاثیر گذار باشه کارهای اونها . دنیا خیلی پیچیده تر از اون چیزیه که فکر میکنید و انرژی و نیروهایی وجود داره که خیلی از قدرت آدم ها فراتره :smile:
این قسمت رنگی خیلی منو تحت تاثیر قرار داد...
بله واقعا هم دنیا پیچیده تر از اونیه که فکر میکنیم هم آدم ها !

XBoy69

عضو جدید
این قسمت رنگی خیلی منو تحت تاثیر قرار داد...
بله واقعا هم دنیا پیچیده تر از اونیه که فکر میکنیم هم آدم ها !

بله خواسته آدم ها تاثیر گذاره . خیلی از آدم ها تو ازدواج دنبال پرکردن کمبودهاشون توی زندگی خودشون هستند. مثلا اونی که فقیره میره دنبال یه آدم پولدار ! اونی که خجالتی دنبال یه آدم اجتماعی !
حتی گاهی اکثر خواسته های آدم ناخودآگاه تحت تاثیر تربیت خانوادگی، مذهب، اقوام، جامعه و ... است بدون اینکه خود شخص متوجه بشه ! :cool: