تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

یونس313

عضو جدید
با سلام
قبل از قرار دادن تست ها چندتا سوال از فصل اول(معرفی سیگنال ها) داشتم.درسته که تست نیستند و شاید خیلی هم کنکوری نباشند(شاید هم در آینده باشند!!) اما مفاهیم پایه ای و مهمی هستند.خوشحال میشم دوستان هم بنده رو همراهی کنند و راجع به این مفاهیمی مثل خواص تابع ضربه با هم بحث کنیم.در ضمن بدلیل طولانی شدن نتونستم در قالب عکس بزارم و ترجیح دادم در قالب یک فایل
pdf ارائه بدم.در آدرس زیر
http://s2.picofile.com/file/7352780321/problems.pdf.html
در ضمن من در حال تدوین یک جزوه ای با عنوان ریاضیات مقدماتی برای کنکور ارشد برق هستم که یک جزوه ای بشه برای خودم و دوستانی که سعی دارند مشکلات ریاضیاتی خود را سر جلسه آزمون به حداقل برسونن.سعی دارم تو این جزوه مفاهیم ریاضیاتی لازم برای جلسه کنکور برق رو بطور یکجا و خلاصه بیارم تا لازم نباشه برای دونستن یک رابطه ریاضی به کتب قطور مرجع مثل توماس یا شهشهانی مراجعه کنیم.بعنوان مثل در درس سیگنال ما بطور مکرر با مفاهیم مشتق و انتگرال و سریها و.. یا در ریاضی مهندسی نیز شکلهای هندسی همینطور در دروس مدار وکنترل ممکن است به عملیات جبر ماتریسها یا در مغناطیس با مفاهیم مشتق و انتگرال برداری و...درگیر باشیم.این جزوه میتونه یک رفرنس سریع به حساب بیاد.از دوستان خواهش میکنم در صورت تمایل بنده رو یاری کنند.به هر طریقی اعم از یک توصیه پیشنهاد یا معرفی فایلی یا کتابی یا جزوه ای و ...

سلام
از سوال هایی که پرسیدی نشان می ده که شما عمیقا دارین به این درس می پردازین من هم در حد سوادم تا انجایی که بتوانم به شما کمک می کنم.
فعلا جواب سوال 2 شما را دادم بزودی انشا الله بقیه انها را اگه وقت بشه جواب می دم.(ببخشید که بد خط است ) تصویر اول جواب است
DSC00262.jpg

موفق باشین

پیوست ها

• 8.jpg
    8.jpg
    13.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

یونس313

عضو جدید
سلام
دوستان جناب مهندس تقدسی لطف کردند جواب سوالات که bargharshadexam پرسیده بود را جواب دادند .
سوال 1: چون حدود انتگرال حول لحظه ti هست، یعنی t-ti به سمت صفر میل میکنه و بنابراین میشه از جملات سوم به بعد نسبت به جملات اول و دوم صرفنظر کرد.
اگه داخل تابع دلتا، ریشه مرتبه nام داشته باشیم، یه ضربه با اندازه (مساحت) بینهایت ایجاد خواهد شد، چون مشتق f هم تو اتون نقطه صفر میشه. به خاطر این هیچوقت ضربه ای به ما نمیدن که داخلش ریشه n ام داشته باشه.
سوال 2: رابطه اول درسته.
سوال 3: میدونیم که کانولوشن مشتق nام ضربه با هر سیگنال، مشتق nام اون سیگنال رو میده. از طرفی میشه اون انتگرال رو به شکل کانولوشن مشتق nام ضربه با سیگنال x تو لحظه t0 نوشت. (البته یه تغییر متغیر هم باید بدید). با اینکار به راحتی اثبات میشه.
سوال 4: رابطه r با u در حالت زمان گسسته فقط تو لحظه n=0 جواب درستی نمیده. دلیلشم اینه که تو حالت زمان پیوسته، u تو لحظه صفر مقدارش مبهمه و به همین دلیل این مشکل خودشو تو حالت زمان پیوسته نشون نمیده وگرنه تو زمان پیوسته هم همین مشکل رو میدیدید. در حالت کلی مشتق و تفاضل معادل هم هستند. انتگرال و انباشتگی هم معادل هم هستند. البته ممکنه همیشه نشه جای این دو تا رو با هم عوض کرد و ممکنه مثلا تو پایداری یا ناپایداری سستم تاثیر داشته باشه. مشتق ناپایداره و تفاضل پایداره. ولی در کل این دو تا رفتاری شبیه هم دارند و در بسیاری از جاها خواص و ویژگیهای مشترکی دارند.

• Like
واکنش ها: EECi

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
اگرمی شه دلیل خودتون رو بگید .
در مورد خطی بودن یا نبودن سیستمی که من تحلیلش کردم لطفا نظر بدید.

سلام.ببخشید که دیر به دیر سر میزنم.هنوز زوده پاسخ این مساله رو بدم اما چون میدونم عین خودم به سیگنال علاقه مند هستید یک راهنمایی میکنم. به نظر شما اگر بخواهید پاسخ سیستم رو به ورودی زیر بدست بیارید چه جوابی میدید؟

HTML:
x(t)=sgn(n-1)

یونس313

عضو جدید
سلام.ببخشید که دیر به دیر سر میزنم.هنوز زوده پاسخ این مساله رو بدم اما چون میدونم عین خودم به سیگنال علاقه مند هستید یک راهنمایی میکنم. به نظر شما اگر بخواهید پاسخ سیستم رو به ورودی زیر بدست بیارید چه جوابی میدید؟

HTML:
x(t)=sgn(n-1)

سلام
(امید وارم تحلیل زیر درست باشه)
برای سیگنال sgn در حالت پیوسته در نقطه صفر تعرف نشده است (درحالی در من در چند کتاب در نقطه صفر مقدار ان را صفر دیدم )
اگر اشتباه نکنم در حال گسسته مقدار ان در نقطه صفر، صفر تعرف می شود ( در هیچ کتابی من تعریف تابع علامت در حالت گسسته ندیده ام )
پس باید به ازای سیگنال x(n) =sgn (n-1) خروجیy(n) برای n=1 برابر با منفی بی نهایت بشه که بازهم سیستم ناپایدار می شه

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام (امید وارم تحلیل زیر درست باشه) برای سیگنال sgn در حالت پیوسته در نقطه صفر تعرف نشده است (درحالی در من در چند کتاب در نقطه صفر مقدار ان را صفر دیدم ) اگر اشتباه نکنم در حال گسسته مقدار ان در نقطه صفر، صفر تعرف می شود ( در هیچ کتابی من تعریف تابع علامت در حالت گسسته ندیده ام ) پس باید به ازای سیگنال x(n) =sgn (n-1) خروجیy(n) برای n=1 برابر با منفی بی نهایت بشه که بازهم سیستم ناپایدار می شه
چرا منفی بینهایت میشه؟ چرا مثبت بینهایت نمیشه؟

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته من فکر میکنم تابع ساین در مود پیوسته در نقطه صفر برابر صفر باشه چون به علت ناپیوستگی، از راست برابر 1 و از چپ برابر -1 هست که طبق قضیه دیریکله مقدارش برابر
کد:
{1+(-1)}/2  = 0
خواهد بود.در ضمن تابع ساین یک تابع فرد هست و هر تابع فرد در ریاضیات قطعا باید مقدارش در صفر برابر صفر باشه زیرا
HTML:
 if x(t) be odd => x(t)=-x(-t) => x(0)=-x(0) => x(0) = 0  for example : x(t) = sgn(t) => sgn(0)=-sgn(0) => sgn(0)=0
امیدوارم مفید واقع بشه

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

مهندس جان شما به ازای n=1 به منفی بینهایت رسیدید.به نظرتون نمیشه با فرض n=3 یا عدد دیگری به مثبت بینهایت رسید؟
به نظر شما آیا ما از تغییرات n آگاهیم تا در مورد مثبت یا منفی بینهایت شدن ( بیکران شدن ) نظر بدیم؟

یونس313

عضو جدید
مهندس جان شما به ازای n=1 به منفی بینهایت رسیدید.به نظرتون نمیشه با فرض n=3 یا عدد دیگری به مثبت بینهایت رسید؟
به نظر شما آیا ما از تغییرات n آگاهیم تا در مورد مثبت یا منفی بینهایت شدن ( بیکران شدن ) نظر بدیم؟

سلام
کاملا درسته حق با شماست .
من تازه منظور شما را متوجه شدم . ما موقعی می توانیم در موردپایداری نظر بدیم که ورودی محدود باشد در غیر این صورت نمی توانیم درمورد پایداری صحبت کنیم .

• Like
واکنش ها: Ehi

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
کاملا درسته حق با شماست .
من تازه منظور شما را متوجه شدم . ما موقعی می توانیم در موردپایداری نظر بدیم که ورودی محدود باشد در غیر این صورت نمی توانیم درمورد پایداری صحبت کنیم .

این دسته از سوالات که تا حالا در کنکور دیده نشده پتانسیل بالایی برای اومدن در کنکورهای رو آتی داره

bargharshadexam

عضو جدید
برگرفته از سایت استاد تقدسی(http://mtsignal.blogsky.com/)
سوالات سیگنال آزمون دکتری در رشته مخابرات گرایش سیستم و پاسخ تشریحی رو ازآدرس زیرد
ریافت کنید. البته پاسخ‌های تشریحی به طور مختصر داده شده‌اند.
http://s2.picofile.com/file/7354892575/signal_PHD_91.zip.html

سطح سوالات سیگنال در کل، یک سر و گردن از سطح سوالات کارشناسی ارشد بالاتر بود. همچنین غلط هم در سوالات، زیاد دیده میشد. اما بعضی از تست‌های ارائه شده، خوب و مفهومی بودند، به همین دلیل به داوطلبین کارشناسی ارشد که برای سال بعد دارند تلاش میکنند هم توصیه می‌کنم که سوالات رو مطالعه کنند.

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نظرتون در مورد TI یا TV بودن،وارون پذیری و پایداری سیستم زیر چیه؟به خصوص وارون پذیری
HTML:
y(t)=x(t).exp(-1/abs{x(t)})
abs همان قدر مطلق است

یونس313

عضو جدید
نظرتون در مورد TI یا TV بودن،وارون پذیری و پایداری سیستم زیر چیه؟به خصوص وارون پذیری
HTML:
y(t)=x(t).exp(-1/abs{x(t)})
abs همان قدر مطلق است

سلام
این سیستم وارون پذیر است
این سیتم پایدار نیز هست چون برای وروی های محدود به سمت صفر داره میل می کنه

• Like
واکنش ها: Ehi

یونس313

عضو جدید
سلام
بچه ها تست نمونه شماره 19 فصل اول کتاب مومن زاده که در مورد سیگنال زوج است در حل تست چطور رابطه سیگنال زوج را برای زمان های منفی نوشته

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
این سیستم وارون پذیر است
این سیتم پایدار نیز هست چون برای وروی های محدود به سمت صفر داره میل می کنه

سلام مهندس
درسته پایدار هستش.در مورد وارون پذیری یا ناپذیری این سیستم من کلی فکر کردم.این سیستم بدلیل عملگر غیر یک به یک | | وارون ناپذیر است اما من هم هرچه فکر کردم دو سیگنال متمایز پیدا نکردم که خروجی یکسان بده و به عبارتی سیستم وارون ناپذیر بشه و به این نتیجه رسیدم که سیستم وارون پذیره.هنوز هم بین این دو مورد شک دارم.
در مورد TI یا TV بودن نظر ندادید

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها تست نمونه شماره 19 فصل اول کتاب مومن زاده که در مورد سیگنال زوج است در حل تست چطور رابطه سیگنال زوج را برای زمان های منفی نوشته

تست نمونه 19 در چاپ اولی که من دارم نیست.تا 18 بیشتر نداره.

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
با سلام خدمته دوستان.میخواستم ببینم برای فهمیدن وارون پذیری یا ناپذیریه یه سیستم به غیر از تعریفش که برای ورودی های متفاوت خروجی متفاوت باشد آیا راهه دیگه ای هم هست که مشخص شه؟

یونس313

عضو جدید
سلام مهندس
درسته پایدار هستش.در مورد وارون پذیری یا ناپذیری این سیستم من کلی فکر کردم.این سیستم بدلیل عملگر غیر یک به یک | | وارون ناپذیر است اما من هم هرچه فکر کردم دو سیگنال متمایز پیدا نکردم که خروجی یکسان بده و به عبارتی سیستم وارون ناپذیر بشه و به این نتیجه رسیدم که سیستم وارون پذیره.هنوز هم بین این دو مورد شک دارم.
در مورد TI یا TV بودن نظر ندادید

سلام
به نظر من این سیستم تغییر ناپذیر با زمان است .
در مورد تست ببخشید شماره اش 18 است . البته جواب را فهمیدم دیگه لازم به توضیح نیست .

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمته دوستان.میخواستم ببینم برای فهمیدن وارون پذیری یا ناپذیریه یه سیستم به غیر از تعریفش که برای ورودی های متفاوت خروجی متفاوت باشد آیا راهه دیگه ای هم هست که مشخص شه؟

سلام
در حالت کلی تمامی لحظه ها باید در تشکیل خروجی نقش داشته باشند تا سیستم وارون پذیر باشه.اگر لحظه ای از سیگنال ورودی در تعیین خروجی نقشی نداشته باشه قطعا او سیستم وارون ناپذیره.البته یه سری استثنا هم وجود داره.امکان داره در سیستمی تمامی لحظات در تعیین خروجی نقش داشته باشند ولی بدلیل حضور عملگر غیر یک به یک در ضابطه سیستم اون سیستم وارون ناپذیر بشه.صفحات 111 تا 116 جلد اول کتاب مهندس مومن زاده رو مطالعه کنید

llvll.asoud

کاربر ممتاز
agar masalan dashte bashim y(t)=dx(t)/dt + x(t) mituni begim chon x varun pazir vali dx/dt varun napazir ast pas jameshun varun napazire? tuye in soal ke tamame lahazat dar khuruji nagsh daran

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
agar masalan dashte bashim y(t)=dx(t)/dt + x(t) mituni begim chon x varun pazir vali dx/dt varun napazir ast pas jameshun varun napazire? tuye in soal ke tamame lahazat dar khuruji nagsh daran

سلام
این سیستم وارون ناپذیر هست بدلیل زیر
اگر دو سیگنال متمایز پیدا کنیم که به خروجی یکسان منجر بشه اون سیستم معکوس ناپذیره.برای سیستمی که فرمودید داریم :
HTML:
if x1(t)=0 => y1(t)=0 , if x2(t)=exp(-t) => y2(t)=0
در مورد بحثی که فرمودید حدس من این هست که چون ترم dx(t)/dt معکوس ناپذیر هستش بنا به اصل جمع آثار کل سیستم معکوس ناپذیر خواهد شد(اگرچه کل فضای R پوشش داده شده است)

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
يكي بزرگواري كنه لطف كنه كانولوشن اين تو سيگنالو بهم بگه
h[n]=u[n-1] and x[n]=(1/3)^-n u[-n-1] mamnon.
اگه روسي آسوني دارين براي اينجور سوالا بگين فقط خداييش توضيح بدين.. خدا خيرتون بده

یونس313

عضو جدید
يكي بزرگواري كنه لطف كنه كانولوشن اين تو سيگنالو بهم بگه
h[n]=u[n-1] and x[n]=(1/3)^-n u[-n-1] mamnon.
اگه روسي آسوني دارين براي اينجور سوالا بگين فقط خداييش توضيح بدين.. خدا خيرتون بده

سلام
اگر اشتباه نکنم کانلوشن این دوسیگنال برای هر n بینهایت است
بهترین روش همان روش ترسیمی است و استفاده از خاصیت های کانلوشن است که با حل مثال خیلی زیاد می توان به تسلط رسید .
موفق باشید

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام
این سیستم وارون ناپذیر هست بدلیل زیر
اگر دو سیگنال متمایز پیدا کنیم که به خروجی یکسان منجر بشه اون سیستم معکوس ناپذیره.برای سیستمی که فرمودید داریم :
HTML:
if x1(t)=0 => y1(t)=0 , if x2(t)=exp(-t) => y2(t)=0
در مورد بحثی که فرمودید حدس من این هست که چون ترم dx(t)/dt معکوس ناپذیر هستش بنا به اصل جمع آثار کل سیستم معکوس ناپذیر خواهد شد(اگرچه کل فضای R پوشش داده شده است)

مرسی ولی خب آیا بغیر از این راه راهه دیگه ای هست.من خودم این سوالو که توی کوییز طرح شده بود معکوس پذیر نوشتم چون هر چی ورودی میدادم خروجی متفاوت میشد.حالا من از کجا باید این دو تا ورودی ای که شما پیدا کردیدو توی جلسه امتحان یا کنکور تشخیص بدم مسلس؟

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اگر اشتباه نکنم کانلوشن این دوسیگنال برای هر n بینهایت است
بهترین روش همان روش ترسیمی است و استفاده از خاصیت های کانلوشن است که با حل مثال خیلی زیاد می توان به تسلط رسید .
موفق باشید

پاسخشو اينجوري نوشته ولي من نميتونم بدست بيارم

y[n]=1/2(3^n)u[-n-1]+1/2u[n] man harkari mikonam nemiyad yeki ino biyare :( khastam kard

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی ولی خب آیا بغیر از این راه راهه دیگه ای هست.من خودم این سوالو که توی کوییز طرح شده بود معکوس پذیر نوشتم چون هر چی ورودی میدادم خروجی متفاوت میشد.حالا من از کجا باید این دو تا ورودی ای که شما پیدا کردیدو توی جلسه امتحان یا کنکور تشخیص بدم مسلس؟

سلام.بسته به نوع سوال راه های متفاوت وجود داره
در جواب سوالتون باید بگم بایستی به درس مسلط شده و تمرینات متنوع حل کنید تا ذهنتون کم کم آماده بشه

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

bargharshadexam

عضو جدید
سلام.یکی از مهمترین مباحث در سوالات بخش سری فوریه(که امسال هم مورد توجه طراحان بود) مفهوم فرکانس پایه یک سیگنال هست.در این خصوص سوالی طرح کردم که درسته تستی نیست ولی با حل این سوال مفهوم فوق کاملا روشن خواهد شد.منتظر جوابای زیبا یا احیانا ایرادات سوال و یا پیشنهاد طرح سوال بهتر در این خصوص از طرف شما دوستان هستم.سوال رو از لینک زیر دانلود کنید
http://s1.picofile.com/file/7362077525/soal_1.pdf.html

بالا