تبدیل واحد

reza5800

عضو جدید
از دوستان کسی تبدیل واحد N/TEX به gr/den رو بلده؟؟!!!

لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه که تنش مخصوص (N/TEX) برای ویسکوز و پلی استر الیاف کوتاه در چه رنجی باید باشد!!

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
از دوستان کسی تبدیل واحد N/TEX به gr/den رو بلده؟؟!!!

لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه که تنش مخصوص (N/TEX) برای ویسکوز و پلی استر الیاف کوتاه در چه رنجی باید باشد!!

سلام دوست عزیز
هر N/tex برابر است با 11.33 gr/den

استحکام الیاف ویسکوز 2.5 گرم بر دنیر یا 0.22 نیوتن بر تکس
استحکام الیاف پلی استر ( استیپل ) 3/5 تا 4 گرم بر دنیر یا 0.3 تا 0.35 نیوتن بر تکس

ham123

عضو جدید
سلام دوست عزیز
هر N/tex برابر است با 11.33 gr/den

استحکام الیاف ویسکوز 2.5 گرم بر دنیر یا 0.22 نیوتن بر تکس
استحکام الیاف پلی استر ( استیپل ) 3/5 تا 4 گرم بر دنیر یا 0.3 تا 0.35 نیوتن بر تکس

سلام. میشه راهنمایی کنید چه جوری 11.33 در اومد؟ چون من هر چی خودم حساب می کنم 11.33 در نمیاد! مگه گرم نیرو برایر با 0.980665 سانتی نیوتن و 1 دنیر برابر با 9 تکس نیست؟
ممنون میشم راهنمایی کنید. چون من به تبدیل واحد دقیق نیاز شدید و فوری دارم

آخرین ویرایش:

eng_textile

عضو جدید
سلام. میشه راهنمایی کنید چه جوری 11.33 در اومد؟ چون من هر چی خودم حساب می کنم 11.33 در نمیاد! مگه گرم نیرو برایر با 0.980665 سانتی نیوتن و 1 دنیر برابر با 9 تکس نیست؟

دوست عزيزم
هر يك نيوتون برابر است با 101.971621298گرم
و هر يك تكس برابر است با 9دنير
با تقسيم اين دو عدد بر هم براي تبديل نيوتون بر تكس به گرم بر دنير دقيقا داريم
11.33018013
دقيقا همون عددي كه جناب آقاي hadi.textile64خدمت شما فرمودند!
اگر بازم متوجه نشديد بنده در خدمت هستم
تصور ميكنم اشتباه شما در نيوتون به گرم هست كه اون عددي كه فرموديد نميشه.!!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ham123

عضو جدید
دوست عزيزم
هر يك نيوتون برابر است با 101.971621298گرم
و هر يك تكس برابر است با 9دنير
با تقسيم اين دو عدد بر هم براي تبديل نيوتون بر تكس به گرم بر دنير دقيقا داريم
11.33018013
دقيقا همون عددي كه جناب آقاي hadi.textile64خدمت شما فرمودند!
اگر بازم متوجه نشديد بنده در خدمت هستم
تصور ميكنم اشتباه شما در نيوتون به گرم هست كه اون عددي كه فرموديد نميشه.!!!!

ممنون از جوابتون. این مشکل همیشگی من تو دوره تحصیلم بوده و امروز هم صد بار این ضرب و تقسیم ها رو انجام دادم. اما نمیشه. اگه بتونید این مشکل پایه ای من رو حل کنید واقعاً یک دنیا ازتون ممنون میشم. عدد نیوتن رو درست گذاشتم. مشکل تبدیل تکس و دنیره. مگه دنیر وزن 9000 متر لیف و تکس وزن 1000 متر لیف نیست؟ پس قاعدتاً دنیر 9 برابر تکس میشه... آخه چرا شما می گید یک تکس میشه 9 دنیر و جواب سوال هم با این روش که شما می گید درست در میاد. من این رو متوجه نمیشم. هر جور تو ذهنم بالا پایین می کنم دنیر 9 برابر تکس میشه!
ممنون میشم این ابهام رو از ذهن من برطرف کنید.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار

http://www.wira.com/PDF%20Pages/Reference%20Section/Conversion%20Tables.pdf

eng_textile

عضو جدید
اول سپاسگذاري ميكنم از لينك بسيار مفيد و عالي جناب آقاي هادي همكار عزيزمون.
جناب ham123 عزيز
ببينيد از اونجايي كه به قول خودتون تكس ضرب در 1000داره و دنير ضرب در 9000 بنابراين، ميشه بگيم 9تا تكس برابر است با يك دنير....
(توي پست قبليم يه اشتباه تايپي بود حق باشماست عذر خواهي ميكنم الان متوجه شدم.)
بله يك دنير برابر است با 9تكس
تبديل نيوتون به گرم كه مشكلي نداشتيد
با يه تقسيم ساده عددي كه جناب آقاي هادي و بنده خدمت شما ارائه داديم 11.3حاصل خواهد شد.
بازم اگر سوالي چيزي بود بنده در خدمت شما هستم.

ham123

عضو جدید
tabdil.jpg
ممنون از این که جوابمو میدید. مشکل من دقیقاً همون تقسیم ساده است که با منطق من جور در نمیاد.
ببینید این عکسی که آپلود کردم شیوه محاسبه منه. هر يك نيوتون برابر است با 101.971621298گرم که عکسش میشه هر گرم 0.00980665 نیوتن. در مورد تبدیل دنیر و تکس هم که به توافق رسیدیم. پس مشکل کجاست که من نمی تونم به عدد 0.1133 (وقتی سانتی نیوتن بر تکس مد نظر باشد) برسم. عددی که من با این فرمول در میارم 0.10896 است.

(عکسی که آپلود کردم اینجا کوچیک شده. روش کلیک کنید بزرگ میشه و میتونید روش منو ببینید)

eng_textile

عضو جدید
آهان مشكلتون رو متوجه شدم دوست خوبم.
ميدونيد چيه. ما وقتي ميخواييم نيوتون بر تكس رو به گرم بر دنير تبديل كنيم بايد ببينيم هر يك نيوتون معادل چند گرم هست؟ كه ميشه 101.971621298
شما اشتباهتون اينه كه داريد گرم رو به نيوتون تبديل مي‌كنيد.

و البته بايد بگيد هر يك تكس چند دنير هست كه ميشه يك نهم،‌ با توجه به اينكه هر يك دنير نه تكس هست پس يك تكس ميشه نه دنير.
الان شما 101.97 رو اگر به 9تقسيم كنيد دقيقا عدد 11.3 حاصل ميشه

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
من چند تا سايت رو بررسي كردم تا بتونم قانع كنم شما رو
اينم يكي از بهترين اون لينك ها
http://www.nexisfibers.com/spip.php?rubrique76

با تشکر از دوستان خوبم جناب eng-textile و کاربر عزیز ham123

از لحاظ فرمول و جایگذاری محاسبه ham123 درست به نظر میاد

خوب هر نیوتن 101.971621298گرمه
هر تکس هم 1/9 دنیره
تقسیم 101.971621298 بر روی 1/9 = 917.744591682

پس هر نیوتن بر تکس = 917.744591682 گرم بر دنیر

ولی این دو دیتا شیت که هم من رفرنس دادم و هم eng-textile عزیز
نمیدونم چرا فرمولشون عکس اینه
بعید میدونم ایندو رفرنس اشتباه باشن
شاید ما تو فرمول یه جایی رو اشتباه می کنیم

eng_textile

عضو جدید
آقا هادي بين خودمون بمونه منم هر چي فكر كردم به اين نتيجه رسيدم هاااا بعد گفتم ولش كن دختر صداشو در نيار:biggrin:
جدي چرا اينطوري ميشه نميدونم...
عجبببببببببببببب!!
راستي روز دانشجو مباركتون باشه دوستان

ham123

عضو جدید
پس شما هم به این نتیجه رسیدید یه جای کار می لنگه! چون منم از وقتی جواب دیروز رو دیدم باز دارم هی حساب می کنم اما جواب نمی گیرم. دیگه داشتم از خودم ناامید می شدم و فکر می کردم مشکل از منه. حتی یه روز داداش و عروسمون رو هم به کار گرفتم و سه تایی هی محاسبه کردیم ولی هر کاری کردیم 11.33 در نیومد.
11.33 هم اشتباه نیست چون من تو چند تا رفرنس معتبر هم همین عددو دیدم. تو جزوه های درسی خودم هم این عدد رو استاد گفته برای تبدیل. اما هیچ کدوم روش دقیق تبدیلشو نگفتن.
حالا یه پیشنهاد. اگه کسی دانشجواه و با استادا سر و کار داره یه لطفی کنه و بره از استاد فیزیک الیافش یا حتی تکنولوژی 1 و بعضا علوم الیاف بپرسه که این تبدیل چجوری انجام میشه.
چون من فارغ التحصیل شدم و به استادا دسترسی ندارم.
ممنون

eng_textile

عضو جدید
يعني خواستيد بگيد فارغ تحصيل شدين دل ما رو آب كنيد؟
شوخي ميكنم
چشم اينش با من البته ما فيزيك الياف با آقاي غلامرضا گودرزي داريم ايشون كلا يكمي نميدونم چي بگم.... اين سوالو بكنم كه سرم قطعه ولي چشم ميپرسم پاسخش رو اينجا ميذارم

ham123

عضو جدید
يعني خواستيد بگيد فارغ تحصيل شدين دل ما رو آب كنيد؟
شوخي ميكنم
چشم اينش با من البته ما فيزيك الياف با آقاي غلامرضا گودرزي داريم ايشون كلا يكمي نميدونم چي بگم.... اين سوالو بكنم كه سرم قطعه ولي چشم ميپرسم پاسخش رو اينجا ميذارم

آره دقیقاً واسه همین گفتم که دلتون آب شه. :)
:biggrin: شوخی میکنم. همون دوران درس خیلی خوبه. قدرشو بدونید و سعی کنید یاد بگیرید که در آینده مثل من گیر نکنید و دست به دامن داداش و عروس و ... بشید.
خیلی ممنونم که پیگیری می کنید. می تونید برای این که استاد رو هم با سوالتون شرمنده نکنید، تمام مراحل و محاسباتی که کردیم و جواب هایی که دراومده که با اصلش اختلاف داره رو روی یک برگه بنویسید و بعد به استاد نشون بدید و ازش سوال کنید. این جور که میگید استاده ... اقلا همه داده ها رو جلوی خودش ببینه دیگه هنگ نمی کنه و احتمال جواب دادنش بیشتر میشه.
منتظر نتیجه هستم.
بسیار ممنونم

eng_textile

عضو جدید
درود بر شما راستش رو بگم نه نشد
يعني اينقدر .....
اااا خب چرا دعوام ميكنيد شما كه با آقاي گودرزي كلاس نداشتيد...
فردا كلاس دارم. جلسه آخره
باشه خب اونطوري نگام نكنيد ميپرسم.....:cry:

eng_textile

عضو جدید
مژده مژده آخرين خبر....
دوستام بياييد از آقاي گودرزي پرسيدم.

جواب همون 11.33ميشه حالا چه جوري/؟
اينجوري!!!
صورت كسر ميشه يك تكس. مخرج كسر ميشه 9دنير كل كسر ضرب در صورت كسر بعدي 1000گرم مخرج كسرش 9.8نيوتون.
در واقع ميشه 1000تقسيم بر ( 9.8ضرب در 9) پاسخ دقيقا 11.33است.
مشكل ما تبديل واحد گرم به نيوتون بود
هر يك كيلو گرم فورس(نيرو) برابر با 1000گرم نيرو هست كه معادل 9.8نيوتون هست.
حله؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ham123

عضو جدید
ممنون دوست عزیز.
خیلی زحمت کشیدید.
اما متاسفانه من هنوز متوجه نمی شم. آخه مشکل من با نیرو نبود. با تبدیل دنیر به تکس بود.
شما می گید " صورت كسر ميشه يك تكس. مخرج كسر ميشه 9 دنير"
خوب اینجوری که انگار 1 تکس 9 برایر 1 دنیر است. در صورتی که عکس اینه. یعنی دنیر وزن 9000 متر لیفه اما تکس 1000. پس چرا کسر به این شکل نوشته میشه. مشکل من دقیقا اینجاست.
شما هم که دیگه کلاستون با آقای گودرزی تموم شد.:(
فکر کنم هیچ وقت این ابهام ذهنی من برطرف نشه.
در هر صورت خیلی لطف کردید. ممنونم ازتون

eng_textile

عضو جدید
نه خب باشه دوست خوبم اگر با آقاي گودرزي كلاس ندارم ولي ديگه يادش گرفتم
ببينيد دوست خوبم ايشون هم گفتن كه اين مشكل تقريبا مشكل تمام دانشجو ها هست ببيند همون طوري كه ميدونيد دنير وزن 9000متر ليفه اما تكس 1000متر
پس يك دنير ميشه 9تكس
يعني اگر تكس رو ضرب در 9بكنيم ميشه 1دنير
پس كسرش رو هم همين طوري مينويسم فقط بايد يكمي منطق رو پيشي بگيريم حل ميشه با استدلال به سادگي قابل حله.
حالا اينكه چرا صورت يك تكس و مخرج يك دنيره:
ببينيد فرمول اينه
T*9=D
حالا شما به جاي Tبذاريد يك خب Dچند ميشه؟ 9 ميشه
به خاطر همين ميگيم به ازار هر يك تكسمون انگاري 9دنير داريم.
يكمي حق داريد پيچيده ميشه و با تبديل واحدهايي كه از بچگي خونديم متفاوته اما انصافا با يكمي استدلال حله

بالا