توسل حضرت نوح به پنج تن (ع) و ثبت اسامی آنها برکشتی

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
کشتی نوح و نظریه ی داروین؟؟؟

در سوره نوح که آمده نوح از هر حیوانی یک جفت در کشتی قرار داد این چه جور میشه در حالی که داروین ثابت کرده که بیش از 400هزار نوع جاندار روی زمین زیست میکند ممنون؟
این سوال چند محور دارد كه به هر كدام جداگانه می پردازیم
1. آیت بودن كشتی:
كشتی نوحیم در دره كه تا
رو نگردانی ز كشتی ای فتی.[1]
امام علی ـ علیه السلام ـ در مورد سمبل بودن كشتی و طوفان می‌فرماید:
«... مردم خود را چنان می‌جنباند كه باد سخت كشتی را در دل دریاها بلرزاند. دسته‌ای از آنان در دل آب مرده، و دسته‌ای بر روی موج‌ها جان به در برده.»[2]
آیه در قرآن شریف دارای معانی متعدد است. به معنای علامت نشانه عبرت دلیل رمز و معجزه نیز آمده است در متن قرآن همه‌ی این معانی را می‌توان یافت. موجودات عالم را از آن جهت كه نشانه‌های وجود خدا و صفات او هستند، آیات الله می‌گویند.[3]
پس یكی از معانی آیه و آیت عبرت و معجزه‌ی روشنگر است. قرآن شریف می‌فرماید آنگاه او(نوح) و كشتی نشینان را نجات دادیم و آن را آیت و مایه‌ی عبرت جهانیان گرداندیم.»[4]
در جای دیگر می‌فرماید:
و قوم نوح چون پیامبران را دروغگو انگاشته‌اند، غرقه‌شان كردیم و آنان را برای مردم مایه‌ی عبرت ساختیم و برای ستمكاران عذابی دردناك آماده ساختیم».[5]
و در جای دیگر قرآن شریف داستان كشتی و طوفان را از اخبار غیب معرفی می‌كند، می‌فرماید: «تلك من انباء الغیب ...» [6]
این از اخبار غیب است كه بر تو وحی می‌كنیم، نه تو و نه قومت پیش از این آنها را نمی‌دانستید، پس شكیبایی پیشه كن كه نیك سرانجام از آن پرهیزكاران است.»
به هر تقدیر سرگذشت نوح تاریخی هزار ساله دارد، كه داستان یك سیل عالمگیر، ماجرای انقراض یك نسل و آغاز جامعه‌ای نوین، تابلویی از پیروزی حق بر باطل، جلوه‌ای از مستجاب شدن نفرین پیامبر، نمونه‌ای از قطع رابطه‌ی پدر و پسر به خاطر مكتب، آیتی از تسلیم هستی در برابر فرمان خداوند، حفظ نسل حیوانات و كشتی سازی دور از دریا، را در خود جای داده است[7]و به عنوان معجزه روشنگر و آیتی از آیات الهی معرفی گشته است.
استاد جوادی آملی می‌فرماید:
صاحب معجزه از راه علل خفیه‌ای كه در كار است، از آن علل خبر دارد كه افراد عادی بشر از علل خفیه‌ی آن خبر ندارند. ماجرای ناقه‌ی صالح و طوفان نوح ـ علیه السلام ـ و دیگر معجزات انبیاء الهی و اولیای خداوند، همگی چنین است كه شی ممكن‌الوجودی كه محال عقلی نیست، ولی به طور عادی زمان زیادی را می‌طلبد تا به وجود آید. در مدت كوتاهی محقق می‌گردد.[8]
جریان اعجاز در هر امر ممكنی می‌تواند جاری گردد. در ماجرای طوفان و كشتی نوح نیز مساله چنین است.[9] گفته شد ای زمین، آب را فرو بر، ای آسمان از بارش باز ایست.[10]و این همان معجزه‌ الهی است. معجزه یعنی امور خارق‌العاده‌ای كه از شخص پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ برای اثبات نبوت صادر می‌شود.[11]و كشتی نوح ـ علیه السلام ـ آیت و معجزه‌ی الهی است.
در قرآن شریف از كلمه‌ی «معجزه» استفاده نشده است و به جای آن كلمه آیه به كار رفته است و آیات اعجازی پیام آوران الهی، برخی ابتدائا و همراه وحی و رسالت به آنان داده شده و گاهی به درخواست مردم گاهی نیز برای خاتمه بخشیدن به درگیری مردم با پیامبران و به نام عذاب ظاهر شده است كه داستان كشتی و طوفان نیز چنین است.[12]
معجزه و آیت دو نوع است: 1. معجزه و آیت فعلی و غیر كلامی. مانند شق‌القمر كردن، كشتی و طوفان 2. معجزه و آیت كلامی معجزه‌ی كلامی مانند سخن گفتن عیسای مسیح در گهواره.
آن چه به طور خلاصه قابل بیان است این است كه كشتی حضرت نوح ـ علیه السلام ـ به عنوان آیت و معجزه‌ای الهی محسوب می‌شود. این معجزه فعلی فقط به حضرت نوح و عصر وی مربوط می‌شود. معنای آیت و معجزه بودن كشتی هم این نیست كه چوب‌های كشتی هنور در دسترس باشد و تا قیامت سالم و دست نخورده بماند بلكه كشتی و نجات از غرقاب آیت و معجزه است نه چوب و میخ‌های آن این آیت و معجزه، برای نسل‌های آینده بلكه برای هر عصری عبرت آمیز و درس آموز است. قرآن شریف در مورد عبرت از داستان حضرت نوح ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:
آیا جز پیشینیان از قوم نوح و عاد و ثمود و قوم ابراهیم و اهل مدین و شهرهای زیر و زبر شده(ی قوم لوط) به آنان نرسیده است كه پیامبرانشان معجزات بر ایشان آوردند و خداوند نمی‌خواست بر آنان ستم كند بلكه(آنان) بر خود ستم می‌كردند.[13]
در جای دیگر می‌فرماید:
«آنگاه درهای آسمان را به آبی سیل آسا گشودیم. و از زمین چشمه‌هایی برشكافتیم، سپس آب(بسیاری) برای كاری كه مقدر بود به هم برآمد. و او(نوح) را بر (كشتی) ساخته و پرداخته از تخته‌ها و میخ‌ها سوار كردیم. كه زیر نظر ما روان بود، این پاداش كسی بود كه به او ناسپاسی كرده بودند. و به راستی آن را به عنوان مایه‌ی عبرت باقی گذاردیم، پس آیا پند پذیری هست؟ پس (بنگر تا) عذاب و هشدار من چگونه است.»[14]
مجموعه‌ی این‌ها آیت و معجزه‌ی الهی است و عبرت برای هر عصری نه آن كه چوب آن پایه در دسترس ما باشد و یا نپوسیده و یا .. .
2. اما كوه جودی و آرارات:
قرآن شریف می‌فرماید: گفته شد كه ای زمین آبت را فرو بر، و ای آسمان (بارانت را) فرو بند، و آب فروكش كرد و كار به سرانجام رسید و (كشتی) بر (كوه) جودی قرار گرفت، و گفته شد كه لعنت بر ستم پیشگان (مشرك)[15]
مراد از «جودی» در این آیه یا مطلق كوه سخت است كه در این صورت با روایات و تورات كه به كوه آرارات اشاره دارند، هم خوانی دارد و هماهنگ است. و یا اسم كوهی خاص است كه در مورد محل آن در مناطق زیر اختلاف است: 1. كوه جودی در موصل عراق است. 2. كوه جودی در حدودث است 3. كوه جودی در میان موصل و الجزیره است. 4. كوه جودی در عربستان است 5. كوه جودی در سلسله جبال آرارات در تركیه است كه در صورت قائل شدن به قول دوم باز با معنای پنجم هماهنگ است و بین روایات و تورات كه به كوه آرارات اشاره دارند با معنای پنجم كه محل كوه جودی را سلسله جبال آرارات در تركیه می‌دانند قابل جمع است.[16]
علامه طباطبائی در تفسیر «جودی» می‌فرمایند:
«جودی مطلق الجبل و الارض الصلبه»[17] یعنی جودی همان مطلق كوه سخت است.
علامه برای تایید قول و نظر خود می‌فرمایند:
«چند تن از دانشمندان آمریكا، به راهنمایی عده‌ای از ارتشیان تركیه، در قسمتی از قله‌های كوه آرارات، واقع در قسمت شرق تركیه ارتفاع 1400 پایی به چوب‌هایی دست یافتند كه طبق محاسبات و قرائن قطعات متلاشی شده‌ی یك كشتی قدیمی است كه در این محل وجود داشته است. قدمت پاره‌ای از این قطعه‌ها به 500 سال قبل از میلاد می‌رسد.
قرائن حاكی است كه این قطعه‌ها از یك كشتی است كه حجم آن معادل دو ثلث كشتی(كوئن مارس) انگلیسی است كه طول آن 1019 پا و عرض آن 118 پا بود. چوب‌های پیدا شده را به سانفرانسیسكو حمل كردند تا درباره‌ی آنها تحقیق كنند كه آیا با اعتقادات در باب نحل راجع به كشتی نوح ـ علیه السلام ـ قابل انطباق هست؟
بنابر این نظر كوه «جودی» می‌تواند همان كوه آرارات باشد و بین روایات و تورات كه به كوه آرارات اشاره كرده‌اند با معنای مطلق جودی كه به معنای مطلق كوه سخت را گویند قابل جمع باشد و هیچ تنافی با این دو معنا وجود نداشته باشد. پس جودی یعنی كوه و آن كوه آرارات است.
3. تاریخ طوفان و عمر انسان:
آن چه در این راستا قابل بیان است این است كه حضرت نوح نخستین پیامبر اولوالعزم است كه خداوند او را با كتاب و شریعت جداگانه‌ای به سوی مردم آن روزگار مبعوث نمود. تاریخ ولادت حضرت نوح را 1442 سال بعد از هبوط آدم ـ علیه السلام ـ نوشته‌اند. 950 سال به پیامبری مبعوث بوده است.[18] مدت عمر ایشان را بیش از هزار سال نوشته‌اند خود حضرت آدم نیز عمر طولانی داشته و 930 سال عمر كرده است و ... تا به پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه وآله ـ كه ولادت وی را 6163 سال بعد از هبوط آدم ـ علیه السلام ـ نوشته‌اند و تا به امروز كه 1425 ه.ق و 2004 میلادی است حدود 7600 سال ه‍.ق از خلقت حضرت آدم ـ علیه السلام ـ تا به امروز می‌گذرد. در مورد خلقت بشر قبل از آدم ـ علیه السلام ـ نیز اختلاف است به هر تقدیر تاریخ دقیقی از تاریخ خلقت بشر و جانوران و نظام هستی در دست نیست. و باستان شناسان تاریخ بسیار طولانی تر از این‌ها را نیز گفته‌اند.[19]
در مورد آغاز طوفان نوح نیز اختلاف نظر وجود دارد. ابن اثیر معتقد است زمان طوفان، در سال ششصدم از عمر نوح بوده است. نویری در این زمینه می‌گوید: «روز اول ماه رجب به هنگام ظهر، از تنور بانگ برآمد كه ای نوح! برخیز و از هر حیوانی، یك جفت نر و ماده بر كشتی سوار كن». در جای دیگر می‌نویسد: گفته شده سوار شدن نوح و همراهانش به كشتی، دهم ماه رجب و 2250 سال پس از هبوط آدم بود.[20]
آن چه به طور خلاصه قابل بیان است این است كه بارش و جوشش زمان نوح ـ علیه السلام ـ گستره‌اش طولانی بوده و سراسر گیتی را فرا گرفته و این خود معجزه‌ی الهی بوده است. خودكشتی با شدت مراقبت خداوند ساخته شد و خود آیت و معجزه‌ی الهی است گستره‌ی كشتی هم تا حدودی گسترده بوده است و تا به هفت طبقه نیز نقل كرده‌اند. در مورد گونه‌های حیوانات و جانوران هم كه بحث جفت مطرح است غیر از جانوران آبزی كه در طوفان در امان بوده‌اند جانوران خشك زی هم اگر نجات همه گونه‌های آن مورد نظر بوده باشد باز هم هیچ بعید به نظر نمی‌رسد، چون كشتی می‌خواسته 3500 جفت از گونه‌های جانوران را در خود جای دهد و در این مورد نمی‌توان گفت: خداوند طرح و نقشه‌ی درست و دقیقی از كشتی ارائه نكرده بود و در نهایت كشتی جوابگوی جمعیت و گونه‌های جانوران نبوده است ...! چون وقتی همه چیز آیت و معجزه‌ی الهی است، دیگر چنین تصوری درست نیست. خودكشتی هم آیت و معجزه الهی و آیت بودن آن به این نیست، چوب‌ها و میخ‌های آن نپوسد و یا تا به الان در دسترس باشد. در مورد كوه جودی و كوه آرارات نیز گفته شد كه طبق نظر معروف و مشهور، هر دو یكی‌اند. در مورد تاریخ خلقت بشریت و یا تاریخ آغاز طوفان هم اختلاف نظر وجود دارد و تاریخ دقیق نمی‌توان ارائه كرد.

من خوندمش.ولی ندیدم جوابی به اون ایراد اول متن بده.
لطفا اگر خوندیدش و فقط کپی پیست نکردید.
به طور خلاصه با زبان ساده بگید تا ما هم بفهمیم.
یعنی در کل به این کپی پیست ها کاری ندارم.
خود شما لطفا به این سوال جواب بده

از نظر قران چه اتفاقی افتاده دقیقا.یعنی کل جهان ازبین رفتند و فقط کسانی که در کشتی بودند نجات یافتند؟؟؟؟؟؟؟؟

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
داستان نوج زیاد با عقل جور درنمیاد ولی من شخصا به عنوان یک افسانه جالب قبولش دارم;)

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
داستان نوج زیاد با عقل جور درنمیاد ولی من شخصا به عنوان یک افسانه جالب قبولش دارم;)

اره.از نظر افسانه چیز باحالی هست.
مثلا همین هفت خان رستم.میگن مردم اون موقع مازندران به خاطر شرایط زندگی و جنگ با ببرها از نظر هیکلی و توانایایی های بدنی خیلی قوی بودند.به خاطر همین بزرگنمایی شده و اسم اون ها را دیو خطاب کردند.میدونیم که قدیمی از الان 1000 برابر خرافاتی بودند و علم کمتری هم داشتند.

این داستان هم اینجا هم اتفاق افتاده.حالا شاید یکی تو تاریخ بوده و تو یک جزیره کوچک سیل اومده باشه.مردم هم که اون موقع جایی را ندیده بودند.فکرش را بکن .قاره به این بزرگی 400 سال پیش کشف شده.طرف اومد 4 تا حیون را تو محل زندگیش گرفت و از محله شون رفت.
بعد ها اینقدر داستان بزرگنمایی شد که اینطوری شد.

یک نکته جالبی که وجود داره این هست که معجزات در خیلی از دین ها شباهت دارند.
یعنی یک برسی شده بود از معجزات و باور های دین میترایسم .
جالب بود که خیلی از این معجزه ها در اون هم وجود داشت.
مثل کشنی نوح
یا همین ظهور امام زمان و مسیح هم در میترایسم یک جور شبیه ان وجود داره.
شما اگر دقت بکنی.
مسیح غیبت صغری کرد
امام زمان غیبت صغری کرد
مسیح 3 روز بعد دوباره ظهور کرد
امام زمان 5 سال بعد دوباره ظهور کرد.
مسیح گفت که میره تا پایان دنیا و در پایان دنیا دوباره ظهور میکنه .ولی گفتش این افراد نماینده من هستند و من با این ها در ارتباطم و حظور دارم ولی به صورت نامرئی .غیبت کبری کرد و رفت.
امام زمان هم گفت که غیبت کبری میکنم ولی نامرئی میشم و هنوز حظور دارم و در پایان دنیا برمیگردم ولی این افراد نماینده من هستند و با این ها در ارتباط هستم

فقط میتونم بگم که این افرادی که اینجا قرمز کردم .اگر الان زنده بودند.از خنده غش میکردند:smile:

نکته جالب این هست که در ایین میتراییسم الهه ای دقیقا به همین تقلیدی که شیعه از مسیحیت کرده وجود داره.

کلا بگردی تو ادیان غیر ابراهیمی هم خیلی از این شباهت ها پیدا میکنی.یک مستند چند سال پیش دیدم که به همین موضوع اشاره داشت.ولی بقیه اش از یادم رفته

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
خالا شما از کجا می دونین پیامبر بی سواد بوده؟

اگر کتاب های مقدس و عقائد همه ی پیامبرا رو بخونی به این نتیجه می رسی تنها چیز مشترک بین پیامبر ها اینه که می گن از طرف خدا اومدن ولی وجه مشترکی ندارن
شما با اوردن اسم مرتاض ها در حیقیت پیامبرا رو می برین زیر سوال چون ممکنه اونا هم مثل مرتاضا بوده ان
الان من می گم شاهنامه ی فردوسی از قران بالاتره و ابیاتش بهتر از ایه های قرانه (این هم از رقیب قران)

این یه حسی است که حتی بت پرست ها می تونن نسبت به خداشون به این حس برسن

همین کارا رو کردین دیگه الان هم تو جهنمین...دی

باشه من پیامبر نیستم میل خودتونه پس برین با شاهنامه فردوسی تون خوش باشین

غیر از این هم انتظاری نیست!!!!!!

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه بدبختی ما از پیروی های کور کورانست
یک عده میگن ما مسلمونیم باید از ولایت حمایت کنیم چون دینمون گفته جانشین امام زمان مقام معظم ر.... !
یک عده میگن شهدا گفتن پشتیبان ولایت فقیه باشید ما هم جونمون رو میدیم برای آقا!
یکی نیست بگه آخه مرد حسابی خدا بهت عقل داده بشین سبک سنگین کن ببین حکومتی که یک نفر توش همه کاره باشه و حرفش فصل الخطاب! باشه چه فرقی با نظام شاهنشاهی داره، مطمعنا در همچین حکومتی انواع و اقسام فساد و رانت و دروغ و زورگویی رواج پیدا میکنه
حالا فلانی گفته این کارو کن اون کارو کن که نشد منطق.

این داستان ها هم با هیچ منطقی جور در نمیاد که خدا بیاد به یک نفر بگه آدم خوبا و آدم بد ها رو سوا کن بیار تو کشتی که میخوام نسل انسان رو پاکسازی کنم؛
اولا هدفش از این کار چی بوده؟
دوما چرا از اون به بعد دیگه از این کارا نکرد آیا این پروژه نتیجه خوبی نداشت که تکرار نشد؟
سوما مگر نوح به تمام نقاط جهان به این عظمت دسترسی داشته که بخواد نسل انسان رو از ***** رد کنه؟
چهارما خدا اگر میخواست انسان ها رو هدایت کنه چرا عدالت رو رعایت نکرد و در نقاط مشخصی آن هم در زمان های مشخضی پیامبر فرستاد؟! منی که توی ایران در قرن 21ام زندگی میکنم چرا نباید معجزه هایی رو ببینم که مردم هزاران سال پیش در عربستان و اورشلیم از پیامبران دیدند؟ اصلا چرا خدا برای هدایت انسان ها واسطه ای از جنس خود انسان ها قرار داد؟ آیا اگر فرشته ای این کار رو میکرد مردم بیشتر حرفش رو قبول نمیکردند؟
یا پیامبران از باهوشی خودشون استفاده و از سادگی بقیه سو استفاده میکردند یا خداوند عادل نیست؟!

به هر حال من کماکان داستان نوح رو دوست دارم و یک داستان آموزنده میدونم و واقعی بودن و نبودنش در آموزهاش تاثیری نمیزاره و دونستن اون دردی رو از ما دوا نمیکنه دین هم چیز خوبیه و آدم رو به آرامش میرسونه جدا از اینکه واقعیت داشته باشه یا نه.

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه بدبختی ما از پیروی های کور کورانست
یک عده میگن ما مسلمونیم باید از ولایت حمایت کنیم چون دینمون گفته جانشین امام زمان مقام معظم ر.... !
یک عده میگن شهدا گفتن پشتیبان ولایت فقیه باشید ما هم جونمون رو میدیم برای آقا!
یکی نیست بگه آخه مرد حسابی خدا بهت عقل داده بشین سبک سنگین کن ببین حکومتی که یک نفر توش همه کاره باشه و حرفش فصل الخطاب! باشه چه فرقی با نظام شاهنشاهی داره، مطمعنا در همچین حکومتی انواع و اقسام فساد و رانت و دروغ و زورگویی رواج پیدا میکنه
حالا فلانی گفته این کارو کن اون کارو کن که نشد منطق.

این داستان ها هم با هیچ منطقی جور در نمیاد که خدا بیاد به یک نفر بگه آدم خوبا و آدم بد ها رو سوا کن بیار تو کشتی که میخوام نسل انسان رو پاکسازی کنم؛
اولا هدفش از این کار چی بوده؟
دوما چرا از اون به بعد دیگه از این کارا نکرد آیا این پروژه نتیجه خوبی نداشت که تکرار نشد؟
سوما مگر نوح به تمام نقاط جهان به این عظمت دسترسی داشته که بخواد نسل انسان رو از ***** رد کنه؟
چهارما خدا اگر میخواست انسان ها رو هدایت کنه چرا عدالت رو رعایت نکرد و در نقاط مشخصی آن هم در زمان های مشخضی پیامبر فرستاد؟! منی که توی ایران در قرن 21ام زندگی میکنم چرا نباید معجزه هایی رو ببینم که مردم هزاران سال پیش در عربستان و اورشلیم از پیامبران دیدند؟ اصلا چرا خدا برای هدایت انسان ها واسطه ای از جنس خود انسان ها قرار داد؟ آیا اگر فرشته ای این کار رو میکرد مردم بیشتر حرفش رو قبول نمیکردند؟
یا پیامبران از باهوشی خودشون استفاده و از سادگی بقیه سو استفاده میکردند یا خداوند عادل نیست؟!

به هر حال من کماکان داستان نوح رو دوست دارم و یک داستان آموزنده میدونم و واقعی بودن و نبودنش در آموزهاش تاثیری نمیزاره و دونستن اون دردی رو از ما دوا نمیکنه دین هم چیز خوبیه و آدم رو به آرامش میرسونه جدا از اینکه واقعیت داشته باشه یا نه.

:gol::gol::gol::gol::gol: